Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

mircalla
14. dec 2010

@erikasadek ja to chapem🙂 ale tiez je bezne, ze nie kazdy tu gramtiku vie, ci je schopny sa ju naucit. my sme mali na gympli spoluziakov, co boli na diktaty uplne lavi, ale zato excelovali vo fyzike, ci chemii, z coho som bola mimo zase ja.....mnohi z nich su uznavani doktori.

erikasadek
14. dec 2010

@mircalla kazdy sa moze seknut ja osm toho prikladom.. 😀
jedna vec je seknut v jednom slove.; a druha je napisat plne vety chyb!!! 😀 😉
neviem ani lekar podla mna by asi velmi neuspel predstavte si lekarsku spravu kde by bolo v 10 vetach aspon 10 chyb moje nervy 😀 😀 😀

ja viem nie kazdy je nadany na vsetko ale je limit.. 😉
Ty co sa tu zastavaju

ktora viera povoluje zabyjat zeny ukamenovat ich na namesti niekde len pre ich sprostost muz moze vsetko zena nic je tam obycajna nula to je ta viera podla teba?? kto im dal pravo zabyjat
raz pochopim ale dvakrat to uz nemoze byt nahoda;;

Citujem:
dobry den prajem sme rodina ktora bola zaplavena prisli sme o vsetko co sme si vibudovali za celi zivot prisli sme o dom ktory sa nam rozpadol teras bivame v unibunkach a blizia sa vianoce a prosime dobrich ludi o pomoc ci s oblecenim alebo neakim stromcekom pre deti aj sa im roziaria ocicka ozdoby a neake hracky pre nich aj sladkosti mi sme na tom financne zle ak sa najde dobra dusa moze pomoc aj financne a sa hambim prosit ludi ale ked je clovek v nudzi prosim pomozte dakujem moj meil ... a budeme vam vdacni za aku kolvek pomoc ak mozem poprosit aj neake higienicke veci stokrat dakujem

zlaty klinec
a ekoniomicke a kulturno nabozeske napetie.Ved zapadna Europa uz si nevie poradit stouto "rasou".V nemecku,Fransuzsku a v celej zapadnej europpe su z nich lusdia nestatstny.

mircalla
14. dec 2010

dam ti iny priklad....jedna baba tu mala fotku syna a pod nou "ja a moj sin". chcela sa pochvalit babom, namiesto toho si musela precitat dost zdrvujuce komentare, aka je chudera a podobne. skoda, ze si mnohe neuvedomili podla jej nicku a aj pleti babatka, ze ta baba nie je slovenka a zrejme preto ta chyba.

erikasadek
14. dec 2010

@mircalla no vies ja som mala spoluziacku na strednej ktora napisala 10 krat opakovane na maturitnej ribicki... 😀 😀
slovencinarku skoro slak trafil.. 😀 😀

niekedy to moze cisty slovak dokazat a nemusi byt cuzdinec.. 😀

mne strasne blbne klavesnica este ze sa daju opravit preklep...

monkula
14. dec 2010

@mircalla tak to som zase ja nikdy neurobila, že by som napísala pod fotku komentár typu nauč sa písa a podobne.. keď ma niečo už naozaj "šokuje" ako dnes tie vynše tak to sem anonymne pridám... bez uverejnenia nicku a to robia aj ostatné...

erikasadek
14. dec 2010

@monkula plny suhlas ani ja;. nie .. 😉

mircalla
14. dec 2010

ja viem, ze sem pisu rozne typy ludi...a aj taki, co maju v 3 riadkoch 20 chyb....ale su aj taki, co ten pravopis nevedia na 100% a obcas daju paradnu hrubku, zato vsak nie su blbi....moja sestra napriklad. ma zase talent na ine veci. len tolko.

monkula
14. dec 2010

@mircalla ale tu nikto netvrdí, že sú blbí.. a ako som už vravela, podľa skladby vety, používania slov a obsahu sa dá ľahko rozoznať, či je to porucha, či lajdáctvo...

erikasadek
14. dec 2010

@monkula 😉

dusanab
14. dec 2010

@mircalla čo tak najprv si prečítať názov témy a potom začať niečo písať? Prípadne aj k veci. A to ni e je len odtiaľto, to je z viacerých stránok.

@erikasadek no teda.... 😀 😀 😀 😀

erikasadek
14. dec 2010

@dusanab 😀 😀 no tak som sa sekla.. 😀 😀 😀 😀 😀 😀 no co uz so mnou... 😀 😀 😀

mircalla
14. dec 2010

@dusanab ani som necakala, ze ma zrovna pochvalis. ja som si len napisala nazor. v mnohom s vami urcite suhlasim, ale zase a hovorime o limitoch, tak som si neni ista, ci sa to tu trosku nevymklo spod kontroly....aspon pre nezainteresovaneho citatela. samozrejme netvrdim, ze nemate v mohom pravdu. tak sa majte🙂

bodka70
14. dec 2010

@mircalla , o tom potom 😉 , každý sa môže zmýliť, ale niektoré chyby neospravedlňuje ani docentúra z chémie a fyziky 😉 a papier o dyslexii. Fajn, ešte pochopím chyby priamo v príspevkoch - dieťa mi skáče po kolenách, pes mi prešiel po klávesnici, som cudzinec a "slovenčinovi" nedám veľmi "po bokovi" , nemám slovenskú klávesnicu, som ťažký dyslektik atď. atď.... 😝 😀 😀 😀 .
Ale urobiť "hrubicu" v dvojslovnom názve témy, ktorú zakladám a ktorá tam bude "svietiť" poriadne dlho, ako už spomínanej téme o "vynšoch" - tak to teda hrklo aj vo mne a to som tu na koníkovi zvyknutá na všeličo 😉.

blovitc120
14. dec 2010

Dnes som bola s malou von a toto som jednoducho musela odfotiť, nápis na jednej cukrárni v našom meste. @dusanab ty možno vieš, kde to je, sme z jedného mesta 😉

erikasadek
14. dec 2010

@bodka70 ja som ten pripad nemam slovensku klavesnicu a este mi aj stasne blbne potvora jedna;. 😀 😀 😀 😀 😀 😀

ale plny suhlas.;; su chyby a su chybi.. 😀 😀 😀

dusanab
14. dec 2010

@blovitc120 no môžem len tipovať keďže cukrárne moc nenavštevujem, pri zastávke diaľkových liniek? 😉 (podľa odrazu v skle 🙂 )

blovitc120
14. dec 2010

@dusanab presne tak 🙂. My sme tiez isli len okolo, ked sme sa boli vonku prejst a skoro mi to vypichlo oci

magimary
14. dec 2010

ja tak trošku (ale ozaj len trošku) "od mima" prispejem...
keď som tu dnes vzhliadla nápis na tej fotke, tak mi síce nebolo všetko jedno,
ale povedala som si, že také normálne (a myslím, že aj veľmi šikovné) cukrárky zväčša nemajú vysoké školy, resp. mávajú učňovky, kde na tom pravopise možno až tak nebazírujú,
ale keď mi dnes môj sotva 6ročný syn ukázal v ich prváckom zošite ("Písmenká-moji kamaráti") vetu:
"Ivetka vozí babiku",
ktorú on mal prepísať a nedalo mu to opísať ju s chybou,
tak to už potom nijako nemôžem pochopiť, ako môže byť taká "zásadná" chyba v zošite prvákov, ktorých učia písať úúúúplne bezchybne a už za jednu dve takúto minichyby majú z diktátov horšiu známku?!? 😨 😕 😲
verím tomu, že tento zošit prešiel rukami nejednej "vysoko odbornej" jazykovej komisie,
tak, ako v ňom mohli nechať chybu, ktorú si všimne môj pozorný a jazykovo zdatný prváčik??? 😨

blovitc120
14. dec 2010

@magimary to je sila, priamo v zosite... Maly je skvely, ze si to vsimol 🙂.
Suhlasim, ze cukrari nemaju vacsinou vyssie vzdelanie ako s maturitou, ale ked viem, ze neviem pravopis, dam si to skontrolovat skor, ako to vycapim na sklo...

magimary
14. dec 2010

@blovitc120 no, veď hej... 😉 🙂
ale ešte si to ako tak zdôvodním a poviem si, že nemal kto urobiť "výstupnú cenzúru"... (keď je to skupinka podobných cukrárok a možno aj vybrali tú gramaticky najschopnejšiu 😉 a na ňu sa potom už len spoľahli)
ale tu jednoducho neverím, že to bolo bez tej cenzúry a aj tak... 😅 😝
hej, malý má úžasný (nielen) gramatický cit 😉 🙂 😵
a v podstate od malinka 😉

monkula
15. dec 2010

@magimary ja budem úplne od témy, ale Tvoj prváčik má nádherné písmo... nevedela osm ,čo je predtlačené a čo je dopísané ním...
Keby som ukázala zošit môjho malého... 😝 ale on nemá vyvinutú jemnú grafomotoriku.. 😅 veď tuším s Tebou som preberala skríženú lateralitu? 4i si ťa mýlim?

magimary
15. dec 2010

@monkula mon, asi nie som mnou, hoci aj ja sa jej venujem 😅 (teda venovala som sa jej v robote 😅 ),
ale keď Ti poviem, že malý mi nastupoval do školy (predčasne zaškolený-ako 5 ročný) s jedinou "ponosou" od psychológov (keďže musel byť testovaný kvôli tomu veku), že áno, školu teda zvládne, ale tá jemná motorika, grafomotorika je ešte úplne nevyvinutá a s tým asi aj budú problémy 😕 😨 😅 (s týmto názorom som sa ak na 40% stotožňovala dokonca aj ja 😨)
a vidíš, testy akosi "sklamali"... Tomáško už počas týchto prvých mesiacov v škole, musel prestúpiť do inej triedy (medzi vysoko nadaných, prejsť ďalšími testami kvôli zisťovaniu IQ) a aj písmo, resp. ruku nádherne rozbehol a rozpísal 😉 🙂 😵 , čo teda psychologovia asi ani najmenej nepredpokladali 😉
no, tešíme sa z toho...
a druhý syn, tiež prvák, je zase ľavák-tam sme sa hrozili, že to bude druhý "antipísec" a ten píše ešte krajšie ako Tomik, takže napokon nás tí naši chalani tým písmom akosi dostali 😅 😵 🙂
a teda nielen ním 😉
a, ďakujem za postreh 😉

monkula
15. dec 2010

@magimary tak neviem, s niekým ste to riešili, podozrenie vyslovial pani logopedička, ja som sa nakontaktovala an jednu psychologičku v Dámskom magazíne, ktorá mi odporučila, aby som navštívila psychologičku v našom meste, no a tá skríženú lateralitu vyvrátila, no povedala, že to je na hranici, že nemá vyvinutú jemnú grafomotoriku a že nebude nikdy krásne písať...
V prvej triede dostal takú učiteľku, ktorá mi povedala, doneste mi papier, inak bude dostávať štvorky z písania 😠 potom táto učiteľka odišla, a dostal druhú, tej som ani nestihla povedať, že má Jarko nejaký problém, ona si ma na druhý deň zavolala, že Jarko m átaký a taký problém, či o ňom viem 😲 tak som povedala, že viem ,a ona že nevadí, ja som špeciálna pedagogička, ja sa mu budem venovať, tak mu z vlastného vrecka kúpila špeciálny zošit, a sedela s ním v lavici, držala mu ruku, kontrolovala sklon pera, atď....
NAozaj, anjel.... mám ju aj s Jarkom vo fotoblogu.. 🙂

magimary
15. dec 2010

@monkula pozrela som si tú 62.fotečku (a teda aj ostatné Tvoje prenádherné modelské detičky-teda tie dve na mnohých fotkách 😉 ) a musím tiež zložiť poklonu tej pani učiteľke s veľkým P... je šikovná a škoda, že takých nie je viac...
u nášho Tomika skonštatovali problém s jemnou motorikou viacerí-už uč.-ka v škôlke, obe psychologičky, ktoré ho testovali a myslela som si to teda aj ja, nakoľko on ani nie že nevedel správne kresliť, písať (lebo píše už dlho tlačeným), ale ani nechcel cvičiť tie (grafo-)motorické cvičenia na papieri, bránil sa tomu a tak sme to nemali ako cibriť (nechcel ani v škôlke v kolektíve ostatných detí, kt. to v pohode robili, a ani doma, kde ho zase "ťahal" starší brat), veľmi sme sa preto báli, ako to bude v škole... a spočiatku to fakt ani nebolo ľahké-ale teraz už aspoň chcel (lebo akosi vnútorne cítil, že teraz už musí 😉 ), ale "makali" sme spolu-držala som mu ruku, dlho sme sa učili správny sklon, polohu pri písaní, držanie pera... skrátka sme fakt intenzívne cvičili (ako vaša p. uč. s Jarkom) a podarilo sa...dobehnúť-myslím aj vek ( o rok až dva mladšia grafomotorika oproti ostatným spolužiakom) a aj tie správne "grify"...
ale je mi jasné a viem, že nie každé dieťatko to má dané dosiahnuť...
my sme si tiež ani nemysleli, že by sa to mohlo podariť u Tomka 😕 , ale zjavne tam nebolo žiadne organické mikro-poškodenie v "centre", keďže sa to takto rozbehlo...
😉

monkula
15. dec 2010

@magimary medzi mnou a pani učiteľkou sa časom vytvoril, trúfam si povedať viac, než len vzťah, učiteľ, rodič... 😉
Ja som jej z dovolenky doniesla vejár, lebo mi raz spomenula, že ich zbiera, ona dáva deťom stále cukríky a nejakú tú pozorosť..
A je zaujímavé, že malá má strach z cudzích ľudí, ale keď uvidí pani učiteľku, tak je jbeží oproti a rozpráva sa s ňou.. 😵

magimary
15. dec 2010

@monkula fantázia! 😉 🙂 😵
a to je presne to, čo Jarko potrebuje! 😉

ellise
15. dec 2010

holky já se napráskám, včera jsem napsala ..umijí nádobí.. stydím se tak moc se stydím, že asi přestanu přispívat do této témy 😀

ellise
15. dec 2010

no koukám že jsem asi špatná matka, @ magimary náš má skříženou lateralitu, je levák a má snížemou jemnou grafomotoriku @monkula, že bychjom to řešili spolu? a nic jsem s ním necvičila, nic takového,... měla bych se nad sebou zamyslet.

dusanab
15. dec 2010

povec ked us mas ties take
niekedi viskoci jas biva to len napr ked
inak to bi si toto chcel brat tak si radsej zoberte... je to ovela lepsi telefon a ma aj nieco navise od tohto
vete kto vinasel mobili?
už druhýkrát sa šnúrik vyšmikol
v roku 2000 by takito displej povazovali za neuveritelne uzasni
pekna novynka

blovitc120
15. dec 2010

@magimary súhlasím s Monkulou, aj včera som to chcela napísať, malý prekrásne píše, je to naozaj ako predtlačené 🙂