Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

didiana333
14. sep 2011

Jedna dáma tu mala "pohlavný stik "....tak ked už vie mať styk,mohla by snád aj pravopis zvládnuť,nie ? 😉

ikke
14. sep 2011

@didiana333 styk s makkym? neverim... 😀 😎

ale o inom som chcela, obcas citam na nete zname bulvarne noviny (ved nech som v obraze aj co sa deje mimo politiky na SK 😅 ) a v poslednom case tam zaviedli pojem "playmatky", no a kedze ho vydatne pouzivaju hlavne pri Kollarovych "matkach", chvilu mi trvalo, kym som si uvedomila, ze playmatka vobec nemusi byt matka... 😝 😕

emjee
15. sep 2011

@ikke este su aj karimatky 😀

ikke
15. sep 2011

@emjee matky playmatky na karimatkach...

inkinka
15. sep 2011

a ked matka sroubuje matku, nemusi ist hned o trestny cin...

syslica
15. sep 2011

@inkinka Skrutkuje... nie šroubuje 😉 a používa pri tom skrutkovač, nie šro(u)bovák, samozrejme... ale to už sme od matiek poriadne ďaleko, niekde pri domácich majstroch zaťažených na spisovnú slovenčinu 😀 😀 .

inkinka
16. sep 2011

@syslica v tomto vyzname ani matka nie je spisovne, po miernom zavahani, ci pouzit "skrutkovat" (v ocakavani grammar nazi uderky) kvoli konzistencnosti a autenticnosti som zvolila stavnatejsiu montersku hantyrku 😝 😀

ikke
16. sep 2011

@syslica
@inkinka
cize spisovne ma byt
Matica skrutkuje maticu...? 😀

inkinka
16. sep 2011

@ikke ak v Matici slovenskej skrutkuju matice, ano, je to spisovne aj fakticky spravne 😀

syslica
18. sep 2011

@inkinka... že grammar nazi úderka 😀 táto téma sa mi neskutočne páči práve kvôli týmto "prekáračkám"... a samozrejme - máš pravdu 😉 .

ikke
20. sep 2011

"vie mi niekto poradyt dobreho fotografa" - toto ma vzdy privedie do uzasu...

a paci sa mi tato diskusia:
A: v bazariku su od vcera neni aktualizovane inzeraty.
B: su či neni ?
A: nie su tam nove inzeraty. od vcera od poobedia su tam neni nove inzeraty.

😀

syslica
27. sep 2011

"citam vase nazori na kresby malich deti aja som tiez toho isteho nazoru ako ti danka_ba ze kazde dieta je ine a na nieco ine jedno je sikovnejsie v kresleny druhe vinika vinich veciach" - toto je dosť zlé ... ale osobne za ešte horšie považujem, keď VŠ vzdelaný človek s titulom Bc. začne "Drahý rodičia..." 😕 lebo sa pod ten prejav aj podpísal (aj s titulom 😅 ) - a už zas môžeme diskutovať o úrovni našich absolventov....

berenika39
27. sep 2011

@syslica super, takové přímo k tématu 😀

didiana333
27. sep 2011

Noooo...to aj ja som minule čítala mail od jedného riaditeľa velkej firmy,že :
...a vizbieralo sa úctihodných 400eur.... 😝 a tiež je titulovaný..... 😉

berenika39
27. sep 2011

A tohle je věta z Pokynů pro rodiče z naší MŠ:
Prosíme rodiče aby při vstupu do mš používaly vlastní návleky nebo se zouvaly.

Tři hrubky v jedné větě 😠

filipal
27. sep 2011

@berenika39 prosim pre nas, co nepozname cesku gramatiku to napis spravne 🙂 🙂
citam v cestine, ale hrubky nerozoznam ☹

filipal
27. sep 2011

@berenika39 nominativ mnozneho cisla pridavnych mien sa pise s makkym i (aj ked podla prispevkov na nete sa zda, ze uz toto pravidlo zrusili) 😅 , napriklad: pekni muzi
ako je to v cestine?

syslica
27. sep 2011

@berenika39 Ja tam vidím chýbajúcu čiarku pred aby a hrúbky v používalY a zouvalY (keďže rodičia nie sú len ženského rodu). Prehliadla som niečo?

berenika39
27. sep 2011

@filipal - shoda podmětu s přísudkem - rodiče - muži i ženy🙂)))...v minulém čase "i"

@syslica jasně, tak to je 😉

Ale ve slovenštině je pořád měkké i - myslím minulý čas - bez ohledu na toho, kdo koná🙂.

filipal
28. sep 2011

@berenika39 dakujem 🙂 a prosim tie pridavne mena?
alebo keby si vedela ty,
@syslica 🙂

syslica
28. sep 2011

@filipal Myslím, že nominatív mn. č. živ. mužského rodu je tak isto ako v slovenčine Pekní chlapi (s mäkčeňom na e)
Následne by malo byť:
G od pekných chlapu (u s krúžkom)
D pekným chlapum (u s krúžkom)
A pekné chlapy
L o pekných chlapech
I s peknými chlapy - samozrejme e v "pekný" je vždy s mäkčeňom.
Dúfam, že je to správne, ak si sa pýtala na toto.. veď Berenika isto nakukne a skoriguje, keď treba, darmo rodilý mluvčí je rodilý mluvčí 😉

berenika39
28. sep 2011

@syslica to víš, že je to správně...a konkrétně to "s chlapi x s chlapy" , to se tu objevuje nesčetněkrát.

Tak pokračování 😉 .
Na DVD s Hurvínkem je pohádka, titulek zní:
Únor bílý pole sílí.
(dvě věty, oddělené čárkou???? to bude stejné v č. i s. j. )

alamo
10. okt 2011

Ahoj, chci se zeptat, jestli nekdy nekomu napisete, ze ma v textu spoustu hrubek. Me to obcas dost bije do oci, kuprikladu: "Hold člověk na své zdraví musí být opatrný a na zdravý svých malích na 100%". Ciste ze zvedavosti se chci nekdy uzivatelky zeptat, jestli vi, ze tam ma par hrubek (nebo jestli je cizinka, atd.) Ale urcite by se takovy dotaz nesetkal s pochopenim 😒 . Nerada bych, aby to nekdo pochopil tak, ze se vysmivam. Sama mam problem treba s carkama, ale y/i mi prijde jako dost zakladni vec.

berenika39
10. okt 2011

@alamo ne, nepíšu.

Mastný není dobrý,samozdřejmě tam může být něco tučného ale stěmi salámi ocat pocat, 😝

alamo
10. okt 2011

@berenika39 Vsak to je spravne, ne, nespisovne by to bylo: vocat pocat 😀

Jo a taky nesnasim, kdyz nekdo pise x misto ch. U moji pubertalni netere to chapu, ale u dospeleho cloveka ne...

berenika39
10. okt 2011

@alamo a já myslela, že spisovně je vocamcať pocamcať....pořád se učím🙂

inkinka
10. okt 2011

a ako je to s vodsud posud ? 😉

bodka70
10. okt 2011

@inkinka po slovensky: od suda po sud 😀

berenika39
10. okt 2011

@inkinka česky odsud potud. asi 😝 . už mi to hlava nebere, jak je to úplně ok.

syslica
10. okt 2011

@inkinka U nás ríkajú otál - potál 🙂 A kde bývám? Ná, Mariatál 😀
@alamo Nie, neupozorňujem na chyby - hoci ma niekedy prsty svrbia... ale ja mám i tak dosť sklony k "mentorovaniu" tak sa nechcem tváriť zbytočne premúdrelo... veď každý robí občas chyby, mňa nevynímajúc. 😉