Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

eaka
10. jan 2012

@bodka70 Ja by som tu zaviedla nejaký automatický systém, čo by nepustil príspevok, kým by v ňom bola hrubka alebo iná do očí bijúca blbosť.. alebo taký, čo by pekne všetko vysvietil na červeno... a spojilo by sa príjemné s užitočným, baby by si pokecali a aj by si pritom upravili predstavu o písaní niektorých slov... A vôbec si nemyslím, že by som sem-tam neopravovala aj ja.. 😀

gabika7706
10. jan 2012

@bodka70 no ale "vysačky" asi tak skoro nevymiznú 🙂

syslica
10. jan 2012

@bodka70 @eaka Bodka, mať tak tvoj optimizmus 😀 , mne sa vidí, že to tu za ten rok, čo prispievam, ide dolu kopcom. Jazyková kultúra je biedna a nikoho, okrem pár jednotlivcov, to netrápi 😅 . Už sú bežné aj nadpisy diskusií s preklepmi a mnohopočetnými gramatickými chybami 😠 😠 .

bodka70
10. jan 2012

@syslica , no je to možné, no ja som včera videla a aj dnes na 2 fotoblogoch napísané "izbička". Normálne ma to potešilo 😀 😀 😀. Len tak ďalej dievčence 🙂.

eaka
10. jan 2012

@syslica Teraz som práve jednu diskusiu otvorila len preto, že som chcela vedieť, ako bude pokračovať jej názov, pretože mi, keďže som ho nevidela celý, nedával zmysel.. Videla som len "koľko ste pribrali do šiestej...", tak si vravím chvíľu, do čoho šiestej tak mohli priberať? Otvorím... no do šiestEJ MESIACA!!! 😀 😀 😀

eaka
10. jan 2012

@bodka70 izbičku vyradili z vybraných slov po b? 😝

bodka70
10. jan 2012

@eaka , no asi hej. Ešte by mohli "vysačku" z vybraných slov po v. 😀 😀 😀 . Ale toho sa asi tak skoro nedočkáme. 🙄

eaka
10. jan 2012

@bodka70 😀 😀 smajlík smiech cez slzy..

eaka
10. jan 2012

".akosy to tu vrie"

syslica
10. jan 2012

@eaka 😀 😀 😀
@bodka70 a rovnako by mohli vyradiť aj ryfle, ale s tým by bol asi najväčší problém, pretože sa tuším tu na koníku ktosi sťažoval, že zadal do googlu "rifle" a .... furt mu to ponúkalo akési pušky! 😀 😀 😝
Takže slovenské kúpy- a predajachtivé mamy budú zrejme odteraz jednotne písať ryfle, aby sa vyhli medzinárodnému nedorozumeniu.

eaka
10. jan 2012

@syslica 😀 😀 😀 tak to som ešte nepočula...no ale pravda pravdúca..
ešte by som poprosila vyradiť "robyt" a "vydiet" príp. "(u)vydys"
no a kopec iných, shak je tu toho 181 strán

berenika39
10. jan 2012

@eaka
@syslica
Pak už zbývá jen vyset🙂))

eaka
10. jan 2012

@berenika39 Dobrá bodka! 😀 😀 😀

berenika39
10. jan 2012

nedávno v jedné diskusi jeden taínek vytvořil svůj vlastní blog, mělo se tam řešit něco ohledně zlepšení porodní péče. To není podstatné. Otevřela jsem to, padla do kolen - bylo to šité horkou jehlou, chápu. nabídla jsem mu - v dobré víře - korekturu celého výtvoru. Byl rád. Udělala jsem ji, tatínkovi poslala, a? Nic. Visí to tam v té původní podobě. 🙂))) Je to jeho vizitka. 😉

eaka
10. jan 2012

@berenika39 Niektorí ľudia majú pocit, že dôležitejší je obsah... nevravím, že nemá svoju váhu, ale keď je prezentovaný určitým spôsobom, tak sa nedá ani vnímať... no ďalšia generácia už s tým bude v pohode...len v tej našej sú to ešte pionieri 😖

berenika39
10. jan 2012

@eaka ano, bodka (@bodka70) je dobrá 😀 😀 . taky jí mám ráda🙂

berenika39
10. jan 2012

@eaka ten obsah byl takovým způsobem degradovaný, jakoby tam ani nebyl. 😉

eaka
10. jan 2012

@berenika39 Chodím do témy "nesúhlas s povinným očkovaním" a niektorí chlapci tam prezentujú svoje veľmi striktné názory a hlavne s príšernými hrubkami.. a potom sa ohradzuje "pre mňa pravopis nie je podstatný", "čo som chcel, som Ti povedal, ak chceš, pochopíš" a pod... ale ani za svet si priznať chybu...

syslica
10. jan 2012

@berenika39 Veru, trefný záver! A to s tým ockom, jeho škoda ! Ešte dobre, že ťa aj s ochotou neposlal do bažín 😅 .
Viete, čo mňa rozčuľuje tu na Koníku čoraz viac? Ani nie tak príspevky bežných používateľov, ale keď si profesionál, napríklad majiteľka súkromnej škôlky vytvorí webstránku, kde sa prezentuje - a s kopou do očí bijúcich chýb 😅 (A dovolí si tvrdiť, že sa postará o naše deti ako my sami 😒 . No to teda nie, syslíky, vinou prostredia občas síce hodia nejaký nárečový tvar, ale sú od malička vychovávané "spisovne" po slovensky 😉 .

berenika39
10. jan 2012

@eaka ale musím souhlasit - a ráda - s tím, že další generace má šanci býti lepšejší🙂)

eaka
10. jan 2012

@syslica Mne vadia české inštrukcie a rôzne názvy na slovenských stránkach... pozerám teraz základky a normál celá slovenská stránka, ale v galérii "jsou zde 5 obrázku"... a v tesku som už aj vypĺňala sťažnosť na čechizmy, strašne ma to irituje, prečo mám v bratislave nakupovať "polštářky" a "brýle" a pod...proste keď to nahadzujú, tak ich nenapadne slov.ekvivalent, alebo sú už tak zmagorení, že si myslia, že aj po slovensky je to tak... Asi pôjdem vypísať ďalšiu sťažnosť...

syslica
10. jan 2012

@eaka Tak cool down 😉 na odľahčenie témy: včera Ondríkovi hovorí jedna babička v škôlke "Ná a co ty, donéseu sis polštárek?" A môj malý chudák už mal plač na krajíčku, že čo to zas zabudol, našťastie vankúšik držal v rukách, tak som mu to hneď vysvetlila. 🙂

mataharyy
10. jan 2012

@berenika39 Další generace bude mít akorát dokonalejší F7... 😉 😅

berenika39
10. jan 2012

@mataharyy co to je za formuli? znám jenom F1. Já jim věřím🙂.

eaka
10. jan 2012

@berenika39 neviem ani ja...určo funkčná klávesa č.7, ale aká je jej funkcia.. 😀

bodka70
10. jan 2012

@syslica , my sme boli na víkend u našich a Sonička si tam písala úlohy. Muž jej kontroloval zošit, prstom si ju zavolal k sebe, ža aha Soni, tu máš chybu, napísala si "väčší" a tam má byť "vätší" . Som na neho pozerala ako bager na tvrdú hlinu, že čo???? 😕 😕 😀 😀 😀 . Z toho vidno, že ako pevne sú zafixované gramatické omyly, sa chudák strápnil, môj muž. 😀

mataharyy
10. jan 2012

@berenika39 F7 je formule kdy ti vlivem adrenalinu z rychlo psaní ubývá mozková činnost do takového měřítka, až je na nule a pak nastává ten argument "Mě na pravopisu nezáleží, to podstatné jsem sdělil/a"... Já jsem na pravopis a gramatiku všeobecně opravdu hodně levá, ale jsou věci které mlátí do očí a když se podívám kdo je napsal, tak je to právě ta má generace 😢 A myslím že na tom má velmi podstatný podíl fakt že lidé přestávají číst, protože "Proč bych četl/a knihu, když si můžu pustit film", no a počítač s automatickou opravou gramatiky taky nikoho nenutí přemýšlet 😒 Takže nemyslím že by se to nějak v dohledné době změnilo...

bodka70
10. jan 2012

@berenika39
@eaka
@mataharyy
@syslica , dievčence, aj ja vás mám rada 🙂 🙂 🙂

eaka
10. jan 2012

@mataharyy Veď tá zmena, ktorú ja očakávam, sa netýka toho, že by ľudia novej gen.prestali robiť chyby...ale že si ich už nikto nevšimne, pretože už nikto nebude vedieť, že to sú chyby... posledná slovenčinárka odvisne a gramatika a pravopis majú utrum... :-/

eaka
10. jan 2012

snat sa tun ec e stretneme