Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

ikke
26. feb 2011

prosim vas, uz dlhsie nie som na slovensku, "vydiet" je nove vybrane slovo? 😅 dnes som ho citala uz aspon v 5 prispevkoch 😕

mateson
26. feb 2011

očy . To napsal jeden policajt do protokolu.

monkula
26. feb 2011

@ikke áno, hneď za vysačkou 😀 😀

ikke
27. feb 2011

a este poprosim, netusite niekto, co znamena "vsetky deti su rozne" 😀 nie je to trochu (ne)logicky nezmysel? 😅

erikasadek
27. feb 2011

@ikke ja som schopna to napisat.. 😀 😀 😀

ikke
27. feb 2011

@erikasadek neboj, nie si ani zdaleka jedina na tejto stranke... 😅

erikasadek
27. feb 2011

@ikke narokom to nerobim ale ked som to precitala co si napisala tak som si to uvedomila/ 😀 😀
no co uz so mnou... 😀 😀

monkula
27. feb 2011

včera som si na vás všetky spomenula, pán v drogérii si vypýtal lepidlo na pucle 😀 😀 😀 😀 😝 😝

winona24
27. feb 2011

@monkula čo je akože na tom také smiešne??? čo je jediný čo to tak volá??? 😅 😅 😅 a ako si mal pýtať?? lepidlo na PAZL (puzzle)????

blovitc120
27. feb 2011

@monkula 😀 😀 😀. Ja som vcera u svagrinej kolabovala, ked malej povedala, ze jej kupila puclicky 😅.

@winona24 ked uz, tak mohol povedat aspon puzle, to by som chapala... Pucle je strasne slovo

winona24
27. feb 2011

nič v zlom dámy...ale ja to volám tiež pucle... puzle mi príde smiešnejšie....ale asi som aj ja len sedlač 😅 😅

warholette
27. feb 2011

presne, tak, pizza sa tiez necita piza, ale pica, tak preco by sa puzzle nemohli citat pucle?

traktor
27. feb 2011

@winona24
@warholette aj ja to volam pucle..a inak aj to puclicky sa mi paci 😀 😝

winona24
27. feb 2011

niekedy mám pocit,že ste všetky vyštudovali slovenský jazyk ... niekedy si tu robíte srandu z takých vecí,že nechápem...

je rozdiel ,keď niekto napíše žyvotopis alebo povie pucle...asi si túto tému vymažem z obľúbených 😔

saxana123
27. feb 2011

@winona24 šak to neber hneď tak vážne 😉

winona24
27. feb 2011

@saxana123 ale však jasné,keď nejde o život...nejde o nič.... 😅

saxana123
27. feb 2011

Ozaj, teraz mi napadlo, ako moja švagriná hovorí deťom aby si dali pusinku- že daj mu bačku 😀 prvý krát som na ňu kukala jak teliatko kým mi došlo čo od malej chce 😅 poznáte to niekto?

traktor
27. feb 2011

@saxana123 ja poznam ..ale bočku, boču 😀 ..ale nepouzivam to...alebo ked dieta kope nožičkami, tak kopcuje..

saxana123
27. feb 2011

@traktor bočku poznám aj ja ale bačku mi príde ako bačkoru 😀

benne
27. feb 2011

Tak pozor, pozor.. ale ak sa chcete baviť o pucľoch.. tak snáď správne by mali byť napísané "pazl", či? Tak ako čítame...

traktor
27. feb 2011

kurnik....co narobí jeden penový koberec... 😀 😝 😉

blovitc120
27. feb 2011

Porovnavat pizza a puzzle mi pride absolutne nevhodne, ked pizza je talianske a puzzle anglicke slovo a v kazdom jazyku sa zz cita inak. Talian pochopi, ked si budete pytat picu, ale Anglican asi nie, ked mu poviete o pucliach. To je posledny moj komentar k pucoľam, vsak si to citajte aj piste ako sa vam chce, my sa tu len o tom bavime, ze je to zle.

winona24
27. feb 2011

@blovitc120 😀 😀 jasné...hlavne že pol slovenska to volá pucle....a keby som o puzzle hovorila angličanovi ,tak určite nepoviem pucle....ale pazl....

tak tu kľudne začnite riešiť prečo v niektorých častiach slovenska hovoria zemiakom KRUMPLE alebo BANDURKY... 😅 😅 😅

blovitc120
27. feb 2011

@winona24 tak krumple by som vedela, čo znamená, ale bandurky nie 😀 😅. U nas su to zemiaky

ikke
27. feb 2011

tak ja hlasujem za @benne a jej pucle vyslovene s ľ 🙂 to som zatial pocula asi iba od mojho otca, ktory ako spravny martincan vyslovi ľ vsade, kde sa to co i len trochu da 😅

inac zavinac... slovnik cudzich slov pripusta aj pucle 😉
http://slovniky.korpus.sk/?w=puzzle&c=w0c6

benne
27. feb 2011

@winona24 my máme bežne grule
@ikke to "ľ" to ani sama neviem odkiaľ mám.. veď tu pod tatrami všetko natvrdlo sa číta (dakedy mám pocit, že i žije...)
@traktor penový koberec očakávam srdečne zajtra.. čakala som ho už v piatok.. neprišiel... posielaný bol v stredu, už som mu aj na podlahe vydelila krásne prázdne miesto.. tak snáď teda zajtra dojde 😎

blovitc120
27. feb 2011

@ikke ja viem, ze je to aj v slovniku, ale naozaj by ma zaujimalo, kto, kde a z akeho dovodu na tu vyslovnost prisiel, aky jazykovedec, lebo je to strasne. Ked si predstavim vetu "podaj mi tú poslednú pucľu", prebehne mi mraz po chrbte, ake je to priserne... Dokonca moj svagor-Rakusan tiez pouzival vyraz puzle, hoci on by uz mal dovod citat z ako c.
Mimochodom, ja som tiez rodena ako tvoj otec a ľ teda vobec nepouzivam vsade, kde sa da 😅. U mna je leto, ale, nie ľeto, aľe a podobne. Nepoviem tvrde L, ale take nieco medzi, aby to netrhalo usi. Stur sa asi v hrobe prevracia, aj z tych pucli 😀. Mna dost vytaca aj CD od Canakyho a Podhradskej, v mnohych pesnickach strasna vyslovnost, uz len taky "Kohútik jarabý", ked tam tie decka spievaju "polámeš laliu" totalne tvrdo, to ma byt pesnicka, co sa maju deti ucit?? Lalia je jednoznacne ľalia, to sa snad ani tvrdo neda povedat. Hoci ta pesnicka sama o sebe je hrozna, nedokazem vysvetlit dietatu, preco akoze zabiju kohuta 😅, moje teliatko nerozumie slovu zabit a ja jej to vysvetlovat nemienim, ze smyknem vtacika a odtnem mu hlavu 😒. Nase prastare matere to asi neriesili, ale my sme mestske deti a nerezeme denne hydinu 😀.

benne
28. feb 2011

@blovitc120 ale si si prečítala v tom odkaze, že aj tie puzle sa majú čitať pucle, výslovnosť bola uvedená s -c- 😅 a čo sa týka Čanakyho a Podhradskej, robia takú kvalitnú tvorbu, že predpokladám tá -lalia- je z dôvodu regionálneho pôvodu pesničky.. ale to nemôžem tvrdiť naisto.. lebo by som si to musela gúgliť 😝
No a s tým zabíjaním, aj rozprávka o Červenej Čiapočke je drastická, ked vlkovi rozpárajú brucho.. A ked sa dcéra pýta, čo to máme na obed, tak jej normálne poviem, že kura bola sliepka, a dokonca, že to kedysi bolo kuriatko.. Na to, ako ho zabili sa zatiaľ nepýtala, ale oblizovala sa, lebo jej chutilo...

martina_z
28. feb 2011

"je to napor na psichyku..."

To bych rekla, ze je to poradany napor, cist takove hrubky hned v pondeli rano 🙂

nanulik
2. mar 2011

dnes som čítala nové slovo "vsťah" má to jedna mamička tu na MK vo fotoblogu