Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

bihan
12. nov 2008

Zuzana, ani ja nežijem na Slovensku a klávesnicu mám slovenskú, ale jasné, kto nepíše všetkými desiatimi, tak to má zložitejšie. 😉

Viete, čo ma baví na tých gramatických chybách najviac? Mozilla má automatickú kontrolu pravopisu, len si stačí stiahnúť slovenský slovník (s diakritikou aj bez). 😀

lukin
12. nov 2008

slnieckova: Moc s tebou nesouhlasím. Já si myslím, že každý člověk (kromě fakt nějakého tupce nebo těch dys...) se dokáže naučit gramatiku. Ale většina lidí na ní kašle a je jim jedno, že v textu nasekají milion hrubek.

titkovamiriam
12. nov 2008

ja pisem tak rychle ze si to niekedy neuvedomim a casto po sebe necitam ☹ ,no snad neva ze obcas sa seknem 😉 ,ved totu nieje maturita zo slov.jazyka 🙂

a co sa inak tyka tak ako ja aj moji starsi synovia su lavy na diktaty 😅 -rozbory a ostatne veci su ok-no tusim jendotku mali tak v druhej triede zs.

slnieckova
12. nov 2008

titkovamiriam jasne ze tu nie je maturita zo SJ 😀 ale niektore baby sa fakt nedaju citat, parkrat sa mi stalo, ze som si otvorila nejaku temu a jednoducho som nedokazala docitat "uvodny prejav" 😀, proste sa to neda... hovorim, to uz je fakt totalna gramaticka tupost

elvira
12. nov 2008

Mě docela bije do očí chyba v příčestí minulém - př. s manželem jsme bylY, milovalY.... to si vždycky představím, že ta dotyčná má za manžela ženskou.
Vím, že člověk se přepíše, nebo se mu nechce nad tím zrovna přemýšlet. Ale pokud si píšu do alba, kde to bude nějakou dobu viset, tak si to můžu najít, ne? 😵

slnieckova
12. nov 2008

lukin nevylucujem, ze niektori absolutne ignoruju gramatiku a je im jedno, ci napisu milujem alebo mylujem, ti (tebe, ti) alebo ty je tiez dost cast ignorovane 😀, ale na druhej strane su ludia, ktori proste tu gramatiku v sebe nemaju a neuvedomuju si, ze tie chyby robia (ale to su skor obcasne hrubky, dlzne, ciarky) ale urcite nie to, co tu niektore dievcence na tychto strankach predvadzaju... obcas pri citani prispevkov neviem, ci sa mam smiat alebo plakat 😀

titkovamiriam
12. nov 2008

tak neviem ja som taky problem nemala a ani to niak neriesim co ako kto pise ,keby som nevedela co pise napisem do ip a hotovo.
a vela bab uz zije aj mimo sr ,tak pozabudalo

slnieckova
12. nov 2008

da sa zabudnut, ze neviem narychlo vyjadrit nejaky pojem, slovo mi vypadne, ale zeby mi vypadla gramatika 😕 neverim 😀 to je podla mna ako bicyklovanie, tiez sa neda zabudnut 😀 a nech by som bola 100 rokov v cudzine, materinska rec mi proste nemoze vypadnut... to sa neda

ikke
12. nov 2008

velka cast gramatiky sa da zvladnut, aj ked clovek trpi vsetkymi moznymi dys-poruchami 😉 mozno nebude rozlisovat koncovky -ou a -ov alebo vir a vyr... ale aspon sa to po nom bude dat citat.
skor si myslim, ze ti, co tu pravidlene pYsu, cYtaju alebo prYdu, maju problem v tom, ze okrem internetovych diskusii nic ine necitaju, takze nemaju odkial zistit, ako dane slovo v skutocnosti vyzera a ako sa spravne pise 😝 😉

mne v detstve stacilo citat knizku Jozko Mrkvicka Spac a hned som dostavala z diktatov o stupen horsie znamky 😅

titkovamiriam
12. nov 2008

ikke aj to je pravda-ved moje deti sa pred kamaratmi ani nezmienuju ze citaju-boli by trapny.vzdy ked su u nas hlavne misovi kamarati sa cuduju naco je nam tolko knih/mam celkom slusnu kniznicu/-od rozpravok po ,,lenina,, 😀 /
a to nehorim ze este chodime aj do kniznice 🙂

vivere
12. nov 2008

Suhlasim so slnieckovou... niektore hrubky vo fore dokazu uplne zabit. A vidim, ze nielen mna 🤐
Tiez si myslim, ze gramatika sa da naucit, ak ma clovek dobreho slovencinara, ale fakt dobreho. Teraz nemyslim na ludi s roznymi dys-... Velmi to vidiet, ze ludia necitaju, nemaju odkial odpozerat spravne tvary. Ja som sa v zivote nebiflovala gramaticke poucky a ani ziadne zlepsovaky, aby som si zapamatala, kde ma byt ake "i" A viem to. Ale rada som citala a v skole mi to prislo take samozrejme, ze tam je i a tam zasa y. Rovnako si myslim, ze materinsky jazyk sa zabudnut neda. Ved ani 2 x 2 sa zabudnut neda...

slnieckova
12. nov 2008

vivere 😀

ja som zastancom toho, ze ked neviem poriadne cudzi jazyk, tak aspon ten materinsky chcem ovladat "dokonale" 😀 aj ked samozrejme, chybicka sa podari... o to viac ma to zlosti, ked si po sebe prispevok precitam a tu chybicku si tam najdem 😀

vivere
12. nov 2008

slnieckova,
presne tak. ja som raz po sebe nasla hrubku, co som muzovi do e-mailu napisala a tyzden som sa hanbila /a stale sa hanbim/, lebo to sa mi naposledy stalo snad v piatej triede 😀

slnieckova
12. nov 2008

😀 😀 ja sa presne tak isto hanbim sama pred sebou 😀 najcastejsie, co sa tyka hrubok, si neuvedomim mnozne cislo a sup tam "y" 😀

Ale dost bolo, lebo si o nas niektore dievcene pomyslia, ze sme ine 😀

Takze aky zaver z tohto plynie? Materinsku rec by mal clovek aspon ako-tak ovladat. Obcas sa stane, ze sa clovek sekne, ze niektore y-i proste nevie, ale urobit v jednej vete 20 gramatickych chyb, tak to musite uznat, to je hanba 🙂

A dalsi zaver? Neostava nam nic ine, len citat, citat, citat a "nutit" do toho aj nase deti, lebo je to najlepsia prevencia pred gramatickou nevedomostou 😀

vivere
12. nov 2008

slnieckova 🙂 🙂 🙂

3558
12. nov 2008

bihan ale ja som si laptop kupovala v UK,takze nemam makcene ani dlzne.a pisem vsetkymi desiatimi. mam statnice so strojopisu.
len chcem povedat, ze ked sa ponahlam aj ja robim chyby, ale nemali by byt pravopisne.
a to ze nepouzivam velke a male pismena mi len urychluje pisanie. takze tak. 🙂 🙂
ja zase zasnem nad babami, ktore tu vypisuju nonstop /nie v tejto teme/ maju dve deti, s prepacenim hovno robia a este sa hadaju ake su uzasne matky. a k tomu ako bonus co slovo to chyba.tak toto su u mna tie spravne sliepky. 😅
a mam sto chuti napisat aj meno, ale je to taka krasotinka ktora by ma ako som uz pisala ociernila v kazdej teme, lebo je vsade pichnuta. v zivote som tu zenu nevidela, ale kazdemu vyvraca jeho nazor, a potom zacne urazat. a to vsetko s pravopisnymi chybami!

slnieckova
12. nov 2008

zuzana29 😀 😀

katrin21
12. nov 2008

ahojte baby, pridam sa do temy ( ahoj vivere 🙂) )
NO... ja sice gramatiku ovladam, ale robim neskutocne preklepy a prave preto, ze sa stale ponahlam , ked pisem a zamienam si poradie klaves, casto pisem blbosti... tiez sa potom za seba hanbim a hovorim si, ze tu nete ma vacsinou osobne nepoznaju a musia si mysliet , ze som uplne mimo a vymleta... ale vazne hrubky robi moja polovicka... vecne nepise ciarky ( co uz ani ja neviem na 100% ,ale take, že sa píšu pre : že, ale ....tak to aj o polnoci) a okrem ciarok ani y/i nie je bohvieco.. po roku opravovania uz obcas napise v prid. menach mn. č. správne í, aleked sa ponahla kasle na to... ked mne torak ide na nervy !!! som hrozna... opravujem aj jeho dceru, ked povie, ze dialnica je "zacpatá" !!! to mi vstavaju dupkom vsetky chlpy na tele.. a hovori to aj moj drahy..a este , ze " v tom filme HRAJE ".. no tak z toho mam dupkom aj vlasy na hlave 😀 a malej povie : nic si z toho nerob, aj mna opravuje ( a ja ze si z toho ma robit, lebo ked to napise neskor do slohu v skole, tak bude mat chybu....) som vazne hrozna 😀

katrin21
12. nov 2008

no vidite, zas tam mam preklepy a to som si davala pozor.... 😝

vivere
12. nov 2008

ahoj katrin21,
presne ako pises, nevedomost a nepozornost su dve rozdielne veci 😉

zuzana 29,
aj ja mam statnicu zo strojopisu /o. i. aj zo sj/ a stanu sa vselijake preklepy, to dokazem pochopit, ale ako pises, tie hrubky... ajaaaaj, z niektorych sa jezia chlpy, fakt... hoci sa snazim byt toleranta, ale ked tam niekto slahne "vysi a vydia" a podobne... brrr 🤐

melory
12. nov 2008

ozaj a nepoznate daku dobru stranku, na ktorej by som si mohla skontrolovat i,y???

emjee
12. nov 2008

v slovencine to uz nepotrebujem ale pre cudzie jazyky, ked nie je po ruke slovnik ani automaticky podciarkovnik vo worde a spol. pouzivam fintu - napisem tak aj tak a ktory vyraz lepsie padne do oka je spravny 😀 ale to zas musi mat clovek naozaj "napozerane" z knih

nobody
12. nov 2008

emje .. stačí napozerat z koníka 😀 😀 😀 😀 😀

emjee
12. nov 2008

nobody a vies, ze ani nie? 😀 lebo mozes obcas aj blbe odkukat 😀

bihan
13. nov 2008

Emjee, keď už sme pri tých cudzích jazykoch, nešlo by opraviť názov témy z Bilinguálnej výchovy na Bilingválnu 😅 😀

emjee
13. nov 2008

slo slo 😀 ja vacsinou neopravujem nazvy tem ani prispevky z gramatickeho hladiska, aby sa niekto neurazil 😅

vivere
13. nov 2008

emjee, myslim, ze sa nie je na co urazat, si adminka a nech aspon nazov ma nejaku "stabnu kulturu" 😀 😀 😉

bihan
13. nov 2008

Vivere, to by museli byť premenované aj všetky tie témy o "kojení" ale do toho už radšej nevŕtam 😝

vivere
13. nov 2008

bihan, tiez pravda 😉 Ale to je aspon po cesky "kojení" 🙂

slnieckova
13. nov 2008

😕 a ako je to spisovne? 😅