Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

berenika39
22. aug 2009

gabrianko, ale ne každému je příjemné číst chyby, splést se může každý, a chybu taky udělá každý, ale i z písemného projevu se dá poznat - ne sice na 100% - kdo je autor a posoudit jeho odpověď. Třeba vulgarismy používají jen primitivové a diskuse z principu narušují lidé s komplexy.

lotosek
24. aug 2009

Na internetu se rozmáhá takový nešvar. Je to výraz "shlédnout". Shlédnout můžeme maximálně z rozhledny dolů, jinak film nebo internetovou stránku vždy zhlédneme. Zřejmě někteří mají moc vysoko nastavenou židli a monitor nízko.

ikke
1. sep 2009

au...skoro mi oci z jamiek vypadli...:

"Predám: Kombynézky - Prodám 2 kombynézi..."
😔

denisocka
1. sep 2009

moj muž mi po prvom rande napísal do sms že Y LOVE JOU - som nevedela či sa mam smiať či plakať 😀

emjee
1. sep 2009

výber z mk:
sýce
dokopi
prispôsobý

dmonikad
4. sep 2009

obydvaja, výkend

martinaema
4. sep 2009

predchvíľou v téme o šetrení - lýže nanuk

martimarti
5. sep 2009

Marti: taky dobrý 😀 😀 😀

marooshka
5. sep 2009

tady na mk: v čera(spíš překlep, ale vypadá to krásně), čerství rozchod, kouká na televizy 😀
a to vše od jedné autorky....

vinifera
6. sep 2009

no mi mse aj dlhy aj trosku tucnucky no proste uzastnyyyyyyyyyyyyyy

...ako si zistila ze ti mali nieje alergicky na jahody staci ze sa nevysipe hned alebo do 24hod?

a co am ateraz snimi paravit vyhodit ci co?no ja by som zase nedala jahody ja som onich pocula vela aj ciatala su vysoky alergen a moze sa to zevraj objavit aj neskor ale tak kazde dieta je ine!

ktebe kukala som album a na tej novej foto som videla ze mali je pstipany aj na bardicke zboku nie?!chudacik ma sladku krvicku ako aj ja ja som (B+)takze to poznam!anejaku sietku na okno ni mi ju mame dali sme si ju spravit aj s oknom rovno je to super vec!

a idem zychvilu robit vianocny salat a zajtra rezne joj sazase napcham dnes tu mame hubert ak vies co myslim asalamander je nebuduci tyzden

aj nas tak na chvilku n da na rucky a na kolienka apo par sekundacg sa rozcapne sa smeje natom

babky idem ja spat ahojte zajtra a nikol tepla už definytivne skoncili!huraaaa tebe zacne mali papat a mne verim ze mali zacne konecne spat!

Toto všetko sú príspevky od jednej kočky. Kopírovala som ako to tam bolo. To už nie je len o preklepoch ...

bambusko
6. sep 2009

vini, ved ked pise s malym na kolenach a pritom si ujedaju obaja z rezna, co sa divis 😅

pensadorcallisto
6. sep 2009

Denisocka, no vidis a uz je len tvoj... 😀

Mne tie tvrdky privelmi nevadia, pokial ide o MK. Horsie su komentare k nejakej politickej alebo seriozne vaznej teme. 🙂
Okrem toho, prispieva tu aj vela dievcat, ktore su aj madarskej narodnosti a chapem, ze ich gramatika nie je 100%-na.

mracik
6. sep 2009

bambu 😀

vini, toto sa ti zdá nejak výnimočné? To by si mala čítať našu Kili 😉 😀 Tá ma úplne odnaučila od takých malicherností, ako všímať si pravopis iných diskutujúcich... Kedysi som s tým tiež mala problém, dokonca som si na výške musela v prefotených poznámkach vždy poopravovať všetky chyby, aby som sa z toho mohla učiť...

no a ešte mám takú jednu príhodu z detstva. Mali sme v triede chalana-outsidera. Bol trochu divný, škola mu moc nešla a v diktáte robil v priemere 50 chýb. Raz doniesol do školy šach a ja veľká frajerka (diktáty som samo písala bez chyby a z matiky mala jednotky) som si sadla oproti nemu. No porazil ma na štyri ťahy 😝 a ostatných podobne. Každý sme nejaký, každý máme nejaké nedokonalosti. Ja napríklad neviem tancovať a upratovať.
Vini, ty vieš všetko?

bambusko
6. sep 2009

veru, kili ked napise nieco bez chyby, hned vieme, ze nie je vo svojej kozi alebo ju podozrievame, ze ma cenzuru. ale ked je dys... 😉

vinifera
6. sep 2009

Tak ja som mala dojem, že toto je téma o pravopise.... Alebo som sa minula?

Ja netvrdím, že viem všetko. A ani som to nikdy netvrdila. Dokonca sa mi páči výrok Reného Descartesa: "Viem, že nič neviem" Každý robí chyby. U tejto kočky ma skôr hnevá ako sa stále na niečo vyhovára (som sama na malého, nestíham po sebe opravovať - ako keby sme mi ostatné nemali doma deti) a že si nedá vôbec poradiť.

Bambuško. Neviem, či vieš o koho ide. Ale vystihla si ju presne. 😀 (hlavne s tou stravou)

Ja mám z toho skôr taký osobný problém. Vždy sa na text písaný strojom alebo počítačom akoby dalo spoľahnúť. Boli to knihy, časopisy..... Text ktorý bol na 99% vždy gramaticky správny. V súčasnosti je takýto druh textu používaný všade a všetkými. Tým pádom už nie je na 99 % gramaticky správne. A ako keby to miatlo moju hlavu. Že zrazu sú v takomto texte chyby.(Asi nejak tak, že v tlačenom texte nebývali chyby a v písanom už áno) Dúfam, že ste pochopili moje myšlienkové pochody a čo som sa snažila vysvetliť.

vinifera
6. sep 2009

A keď je niekto dyslektik alebo disgrafik. Tak je to diagnóza a ten človek za to nemôže. To sa nedá porovnávať.

Mracik. Neviem VARIŤ. Neznášam to. Nemám k tomu vzťah. Nerobím to....

lotosek
7. sep 2009

Vinifera: Tvůj text taky není na 100 % bez chyb v pravopise. A můj určitě také ne, čím víc internetových textů s chybami přečtu, tím více sama chybuji. Je to hrůza. ☹

pensadorcallisto
7. sep 2009

Ani na takyto text sa neda spoliehat na 99%. A nikdy sa nedalo, len my sme si to mysleli, ze ak text prejde korekturami, tak musi byt spravny.
Napriklad ja som si pred tyzdnom kupila knihu v anglickom jazyku od Charles Dickens-a a uz som tam nasla par chyb, co sa tyka gramatiky alebo preklepov.
Takze ani takyto text nie je 99%. Mozno len 90. 😀 😀
Ja nerisim kto ako pise. Ked je maly uz znudeny, tak sa snazim pisat rychlo, vacsinou miesam pismena atd.
Myslim, ze na MK je to normalne, vascina z nas ma deti a fakt su to niekedy preteky s casom. 😀 😀 😀

diddi
7. sep 2009

kazdy robi chyby ...aj Kili,aj vy.....ale niekomu sa vysmievat a navyse ho menovat je ubohost...a ak myslite Kili,ktora sa akoze vyhovara,tak ju vobec nepoznate....ja ju poznam osobne....neviete,co to dievca prezilo,...tak si chodte robit srandu z niekoho,kto nesie na chrbte mensi kriz!!!.....fakt ubohost!!!

kili
7. sep 2009

😕

katrin21
7. sep 2009

no baby... ja sa normalne bojim, lebo aj ja druhych buzerujem za chyby, alebo gramatiku poznam, ale napr. tu pri pisni robim taake preklepy, ze az... neviem strojopis a mam notebook, a som klaviristka, takze uplne prirodzene pisem vsetkymi prstami a rychlo - ale ma to nasledky, ze prehadzujem pismenka a triafam vedla, alebo uplne ich poprehadzujem.. aj teraz som si po sebe uz asi 6 preklepov odstranila, len preto( uz 8) ze sa kontrolujem... ale i a y sa snazim dodrzat... lebo samu ma to irituje( som vystudovana ucitelka 😀 , tak asi profes. deformacia)

ale je fakt, ze mam napr. synovca, kt. chodi so skoly pre nadane deti, a pritom je taky disgrafik, ze nevie ani pisanym pismom pisat a ked mu dali pas podpisat, ze musi, tak nevedel velke pisane T ako sa pise, tak mu museli najprv ukazat.. a oni sa v skole moze vyjadrovat v tlacenom pisme... inak je velmi inteligentny !

katrin21
7. sep 2009

a zabudla som zas na ciarky, napr. pred "že" ja viem, ale na tie tu na koňovi tak nedbam... v rychlosti

ale zase ked niekto napise " mynule" ako pred chvilou, tak to ma trhne 🙂)

mracik
7. sep 2009

diddi, myslím, že sa ti za ten príspevok kili moc nepoďakuje.
Nikto si z nej srandu nerobí (no možno trošku, ona si potom robí zase z nás, netreba sa brať tak vážne 😉 ), je to šikovná ženská, a na jej chyby sme si jednoducho zvykli,

niekto môže písať príspevky gramaticky správne, ale obsah nulový. Ja si radšej prelúskam ten, kde sú síce chyby, ale za niečo stojí.

vinifera
7. sep 2009

Diddi. Mám dojem, že si texty preletela jedným okom. Spojila si viacero príspevkov dokopy. Napr. môj kde o jednej kočke (kde som naschvál z textu vynechala väčšinu mien aby nebolo také jednoduché prísť na to o kom sa píše a z ktorej je to témy) si spojila s textom od kočiek ktoré písali o kili. Ja kili nepoznám jej príspevky som nikdy nečítala a neodsudzujem ju!!!
Takže by bolo fajn keby si si to najskôr riadne všetko prečítala a potom niekomu nadávala do úbohých, že niekoho odsudzujú. Lebo ty niečo zle prečítaš, nepochopíš a potom sa tu navážaš do ostatných!!!

marooshka
7. sep 2009

Taky si přečtěte první příspěvek od zakladatelky, nepíše že chce někoho urážet nebo tak. Jasně, je hloupý někoho jmenovat, ale když se tu píšou jen výběry toho, co kdo umí napsat, tak to není myslím žádná ubohost, není tu: ta a ta v tom a tom tématu napsala tohle: ......Jak píše katrin, taky při psaní na notebooku a rychle se často chybuje, ale napsat mynule nebo lýže nanuk.....

marooshka
7. sep 2009

nebo třeba jedu do Prahi je opravdu moc. Vím, že někdo takovej je, že prostě ne že neumí, ale nemá ani ten cit pro to psát správně, mám i několik takových kamarádů a kamarádek které mi jsou schopné napsat do sms: jdu na nechty 🙂 , ale beru je takové jaké jsou a nemám to nikomu za zlé a ani se jim nevysmívám. Takže se nehádejhe, každý je nějaký a ten kdo neumí gramatiku má zas jiné kvality 🙂

diddi
7. sep 2009

ja som tiez sem prispela s menom "Davit"...ale meno prispievatelky som neuviedla....a v tom je ten rozdiel!

erikasadek
7. sep 2009

ja pridam, videla som nedavno VITAH , s makkym i!! alebo ribicki; no co dodat.. 😀

clovece ked to znova citam, normalne mi oci taha..

😀

bambusko
7. sep 2009

diddi, ty mas prehlad aj o tom kto koho ako dobre pozna? asi ti uslo, ze mracik napisala "nasa kili". a zhrnovat osobne info o inej osobe a pisat to na chat, to je fakt najsamspravne 😖

monkula
7. sep 2009

diddi, čím to je, že kamkoľvek prispeješ to vrie? 😕 😕 😕
Ešte že si nenašla tému o tetovaní malého dieťatka, to by bolo "rošambo"