Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

ikke
2. mar 2011

no vtipne je, ked sa niekoho snazite decentne upozornit na chybu, vas komentar zmaze ale chybu neopravi 😅 a tak to tam dalej pekne natvrdo svieti medzi fotoblogmi na uvodnej stranke... 😕

magimary
2. mar 2011

@ikke myslíš izbYčku?!? 😨 😝 😅

maggie2
2. mar 2011

@magimary moje nervy, práve som sem išla písať tú Nicolasovú / Damiánovu/ IZBYČKU. Tak tá je jasná 😝 Hlavné že meno majú svetové a to vedia napísať

blovitc120
2. mar 2011

@maggie2 však odvodené od slova izba, v množnom čísle izby, tak izbyčka, nie 😀?

matac
2. mar 2011

ze vas to bavi 😒 , co ma "izbycka" spolocne s menom kazdy si da take ake sa mu paci, no menusi byt Dokonaliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 😖

blovitc120
2. mar 2011

aj ma svrbeli prsty, ze opravim chybu, ale necham to tak...

matac
2. mar 2011

ak moju tak ta je pre vas 😝

blovitc120
2. mar 2011

pre nas? nerozumiem tej vete

matac
2. mar 2011

tie co musia neustale riesit inych, uz som to raz pisala .nie kazdy pouziva pri praci pisanie. ked clovek odide zo skoly a nepise dolezit dokumenty ma pravo zabudt ako sa to pisalo ci pise. mozno vela mamiciek sa sem chodi odreagovat a pokecat a neriesi ci tam napist "Y" "I" alebo tie vase pucle nech to nazve a pise ako vie ma nato pravo. niekde som tu citala ze je to o inteligencii no neviem ci moze niekto o niekom povedat ze nema dostatocne IQ ked nevie poravopis . ja myslim ze konik by mal byt pre kazdu mamicku ktora hlada pomoc,alebo zabavu. a nie ich sudit . moze mat poruch a ine ine nedokonalosti ved ktora je 100% ty vie to ona vie mozno ine veci ktore ty nedokazes.ja osobne tiez robim chyby, vela krat to po sebe necitam ale nebudem sa nad tym trapit jej malo to by tak alebo tak. .ale nebudem nikoho sudit ci napisal "izbycka ."a ake da meno svojmu synovi . neviem mne to moc spravne nepride.ze stale musite niekoho riesit , skor mam pocit ze to mate ako hoby .

blovitc120
2. mar 2011

@matac ale teba musí baviť čítať, čo sa tu rieši, inak by si to tu nečítala 😉. Aspoň ja do tém, ktoré ma nezaujímajú, nechodím

matac
2. mar 2011

ano obcas som sem jukla, neviem mne to ale nepride moc ferove k mamickam ((ne....) aby sme sa navzajom za take hlupe , nezmyselme veci urazali. takto inych odradzate aby sa odhodlali nieco napisat ,

blovitc120
2. mar 2011

@matac precitaj si, co napisala ikke na zaciatku tejto strany. snazila sa dotycnu upozornit, v dobrom upozornit, nech si to opravi, aby to tu nesvietilo, ale ona kedze vie najlepsie, ako sa to pise, urobila po svojom... ach jaj, ludia vsetko beru tragicky, ja sa napriklad zasmejem na tom, ze neviem kreslit, som absolutne lava na to, aj ked sa mi ostatni smeju, zabavim sa tiez. mimochodom vo worde je kontrola pravopisu, staci si prispevok dat najskor tam, opravit chyby a prekopirovat, zaberie to o 10 sekund viac casu. ale to by najskor dotycny/a musel priznat, ze nie je dokonaly/a. nikto tu nikoho nema v umysle urazat

monkula
2. mar 2011

@matac čo si podráždená?
myslím si ,že tu nešlo o meno, a ak aj išlo, ak dám zahraničné meno, tak sa ho naučím aj skloňovať.
A prepáč, ale veľmi ma rozosmial argument, citujem: "ked clovek odide zo skoly a nepise dolezit dokumenty ma pravo zabudt ako sa to pisalo ci pise"
Rozumiem, ak niekto nepoužíva cudzí jazyk, že ho zabudne, ak niekto nepracuje s číslami, tak zabudne, ako sa v rovnici o jednej neznámej prevádzajú číslice, ale niekto zabudne písať? Chceš mi povedať, že keď je niekto napríkald upratovačka, tak si nepíše napríklad nákupný zoznam? ja som zo školy jedenásť rokov, ani nepíšem dôležité dokumenty, a takúto hrubku nenapíšem ani keby ma zatvorili na tri roky do izby bez pera a papiera, alebo to vieš, alebo to nevieš...
Nikto tu nikoho neuráža, toto je diskusia medzi nami, nikoho nemenujeme, nedávame priame linky...
add puzzle.. mne je to smiešne, neodsudzujem nikoho, kto to tak používa, je to jeho vec, len sa mi to nepáči..
A inak je zaujímavé, že aj napríkald @winona24, túto tému má v obľúbených, ale akonáhle som spomenula slovo, ktoré používa aj ona, vletela sem a začala moralizovať, aké to je nepekné, nuž, niekomu som zranila ego..
😉

martina_z
2. mar 2011

Kazdy nekdy udela chybu, vynecha carku v interpunkci, pripadne napise spatne -i/-y (v cestine je jeste navic problem shoda podmetu s prisudkem)...slova jako jestly (opakovane nekolikrat, nejednalo se o preklep), ryziko atp. jsou ale fakt dost mimo. Dotycny je bud dyslektik (v tom pripade doporucuji pouzivat gramatickou kontrolu ve Wordu) nebo na gramatiku totalne kasle, coz mj. svedci o neucte k materskemu jazyku. Horsi nez gramaticke chyby jsou ale ty priserne a tolik rozsirene zdrobneliny, az je to do nebe volajici. Kdyz jsme dospele zenske, proc se tu nektere bavi na urovni ctyrletych a zvatlaji o tom, jak snedly pomerancik a jak si udelaly tehu testik?

winona24
2. mar 2011

@monkula fuuuuha...ty si vôbec nejaká múdra.....moje ego si nezranila.... 😅 😅 ja tiež neovládam gramatiku na 100% ... ale niekedy ma udivuje čo všetko tu dokážete riešiť.... a vyprosím si také niečo ako že som sem vletela...toto je verejná diskusia....ja sem pravidelne nakuknem....

monkula
2. mar 2011

@winona24 ako mám brať Tvoju poznámku, že som vôbec nejaká múdra? Mimochodom, je to gramaticky nesprávne, alebo som múdra, alebo vôbec takto napsíané si to odporuje.... A nakukneš, fajn, nakúkaj, ale je vtipné, že si sa vyjadrila práve vtedy, keď som podotkla, že si pán pýtal lepidlo na pucle. 😉
@martina_z samzrejme, že každý sa preklepne, aj aj sa preklepnem, lebo rýchlo píšem a prsty predbehnú myšlienky, ale napísať izbyčka.. a s tými zdrobnelinami súhlasím.. 😝 aj s tou neúctou k materinskému jazyku 😉

winona24
2. mar 2011

@monkula tak to skopíruj a hoď to sem ako gramatický nezmysel 😅 😅 😅

a len tak mimochodom....na margo tých PUZZLE nebolo moje prvé vyjadrenie v tejto téme....

winona24
2. mar 2011

apropo dámy ,naštudujte si rozdiel medzi dyslexiou,dysgrafiou a dysortografiou.... 😉 😉
a až potom prideľujte diagnózy ....

matac
2. mar 2011

pisala som to iba preto , bola som u lekara v cakari a mlade dievca nieco rozoberalo ja som sa pridala do rozhovoru a chcela som jej poradit nech najde stranku pre mamicky a tam jej urcite niekto poradi. ona smutne odpovedal bola som uz niekolko krat na konikovi ,no je mi trapne ked nieco napisem a potom si s toho robia srandu. prave o nej som nedavno pisala ZE Niekto moze mat aj iny Problem ale ma pravo nato aby sa inf. a bol s niekym v kontakte. monkula prepac som zo skoly 20r. a nakup ci ine pisane vety,slova je o niecom inom . nebudem si prepinat na kontrolu (word) ak nieco neoficialne pisem je to iba diskusia tak neriesim nepdstatne veci. toto by mala byt stranka pre kazdeho. aj pre nevzdelanych a bez IQ . ked sa registrujes nic take v podmienkach nie je. no ja si myslim ze je to ako vo vsetkom a vsade o pristupe ludi a chorvani sa jeden k druhemu. a hlavne dnes mlady zabudaju ze aj oni budu raz stariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. nie som podrazdena len mi je luto ked vidim ako sa niektore chovate k tym ktore nie su tak zdatne a uzasne ako vy

warholette
2. mar 2011

@matac ano, je to stranka "aj pre nevzdelanych a bez IQ", tak preco im nepomoct napriklad aj s gramatikou? ludia sa na MK mozu poradit o plienkach, detskych chorobach, ale aj gramatike. nie kazda matka na materskej sa uz nikdy nechce vratit do prace a pouzivat jazyk len medzi rodinou a kamaratmi. mnohe mamicky si potrebuju napisat zivotopis, zaradit sa do pracovneho procesu, tak preco im nepomoct aj touto temou? tu si nikto z nikoho srandu nerobi, ak si si vsimla, nemenuju sa tu konkretne nicky, ktore spravili nejaky gramaticky preslap, len ten preslap. napriklad sme tu diskutovali o spravnej vyslovnosti slova puzzle. niekto polozil otazku, ako to ma byt spravne, a uz to islo. ak teda niektora mamicka potrebuje pomoct s gramatikou alebo pravopisom, pokojne sem moze polozit otazku a tie, ktore sa v tom vyznaju viac, jej pomozu. kazde dieta predsa raz odrastie a pojde do skoly. takze rodicia by mu mali vediet pomoct s ulohami a nie sa vyhovarat, ze uz su dlho zo skoly a ze to zabudli. inteligentny a vzdelany rodic vychovava inteligentne a vzdelane dieta, takze je na kazdej matke a otcovi, ci sa "spustia" a budu vyhovarat na neoficialnu diskusiu a ospravedlnovat svoje chyby, alebo sa vzdelavat pre svoje dieta.

inkinka
2. mar 2011

@warholette asi tak...a rozoberajú sa tu aj niektoré zvláštne, menej používané slová, regionálne zvláštnosti, rozdiely medzi slovenčinou a čestinou, určite si tu nikto nechce uťahovať z niekoho pravopisu, ak sa tu niečo také spomenie, tak sú to také chronické prípady, ktoré kašlú na dobre mienené rady, nezdá sa mi, že by sa tu pestoval grammar nazi

matac
2. mar 2011

nikoho som nechcela urazit ani ospravedlnovat to ak nenapisem ja nieco spravne , pisala som nieco ine asi som to nenapisala spravne . nevadi uz ste to tak pochopili . iba som vam chcela tym prispevkom povedt o tom ako to moze niekto pochopit ,ak ho viackrat riesite .

ellise
2. mar 2011

Nevím holky proč tady řešíte tyhle věci, koho toto téma nezajímá, nebo je pro něj urážlivé, ať jsem nechodí. taky nechodím tam kde mně to nezjaímá. Já si naopak myslím že neznalost gramatiky je o povrchnosti. Než přemýšlet jak a co píši, tak si raději řeknu že je to neoficiálněa tak můžu psát blbosti asi jako bych napsala že 1+1=3, je to taky neoficiálně, tento součet jsem už dlouho nepoužila ( většinou používám trojčlenku, procenta, násobení nebo metry krychlové) tak mám právo to zapomenout. Znalost psaní patří mezi základní dovednosti, stejně jako matematika. A jestli už nevíme jaké i se píše ve slově izbyčka, tak je to velmi smutné. Nehledě na to že funguje něco jako vizuální paměť, ten kdo čte vidí chybu, aniž by věděl proč. .... A propó, kam dospěje tato společnost pokud se nenaučíme správně mluvit, psát a nenaučíme to ani naše děti.

A já dokonce vím kdo je dyskalkulik a dyslálik. 🙂

monkula
2. mar 2011

@matac ja som zo školy 11 rokov... ja som tu na MK už takmer štyri roky a nezažila som, že by si tu niekto uťahoval z niekoho problému... Pokiaľ nerátam témy, ktoré pribúdajú najmä cez prázdniny, typu: priateľ vyvrcholil na moje nohavičky, môžem byť tehotná? Ale myslím si, že sme tu komunita, ktorá sa snaží pomôcť s akýmkoľvek problémom, napríklad neviem, prečo sa tak obhajuješ, Tvoj pravopis je výborný.
Ako príklad by som ešte uviedla jednu užívateľku, ktorá svoje gramatické dovednosti častokrát našla tu "u nás" a vieš čo? Prišla nám poĎakovať, že si vďaka nám uvedomila, aký je jej pravopis hrozný a naozaj sa veľmi zlepšila...

matac
2. mar 2011

monkula včera som si na vás všetky spomenula, pán v drogérii si vypýtal lepidlo na pucle toto mi moc nepride ze niekto chce niekomu pomoct a poradit . a takychto prispevkov je tu x

inkinka
2. mar 2011

@matac +- 154. strana sme sa viacere bavili na temu puzzle, predpokladam, ze monkula si spomenula na nas, tam myslim sa nikto nehadal, jednoducho sa to rozoberalo, aj nejake vtipy tam padli 😉 take it easy 😎

matac
2. mar 2011

naozaj som vas nechcela urazit, iba upozornit aby ste niekedy neboli tak 😉 su ludia ktory za to nemozu. uz nebudem otravovat a rusit . ospravedlnujem

blovitc120
2. mar 2011

Preboha @matac a co je na tom, ze si monkula spomenie na nas, ked v obchode pocula nieco, o com sme sa tu bavili? Koho tym urazila? Toho pana, ked ani nevieme, kto to bol?

martina_z
2. mar 2011

@ellise Chyby typu by jsme nebo jestly vyveraji z toho, ze dotycny moc necte (tudiz vetsinou ani nema moc velky rozhled). A ze rodice nevedou deti k tomu, aby cetly, je jednim z duvodu, proc se ceske skolstvi stale propada. Je to smutne, vzdyt matersky jazyk a znalost matematiky jsou velmi dulezite dovednosti, ktere by mel ovladat kazdy. Muj otec je ze skoly 35 let, je "pouze" vyuceny, v praci psal a pise minimalne, a presto vyjmenovana slova a zaklady gramatiky zvlada.

saxana123
2. mar 2011

ženy a je slovo reku spisovné? :D ja napríklad s obľubou používam aj slovo "šak" a nedávam na začiatok to V, ale to bude asi tým že u nás aj mačky hovoria mnau 🙂 takže ja som poznačená regiónom, no pritom som slovenčinu vždy milovala a desne ma bavila, čo sa o literatúre teda povedať nedá. Tiež je to už mnoho rokov čo som zo školy preč, ale doteraz si viem rozložiť vetu, a určiť o aký typ vety ide a podobné tie jazykové kraviny, proste ma to baví 😀 môj muž ma za to nenávidí keď ho opravujem 😅 a to nie som ani učiteľka, to by už lietali 5tky 😉