Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

monkula
6. okt 2010

@mexx hej, to sú preklepy, jasné.. oba zhovadené pády 😝
idem sa hanbiť do kúta...
A keĎ už sme pri slovke hanba, tak nechápem, prečo každý píše hamba 😝 😝 😝 😝

mexx
6. okt 2010

Lebo to nevedia. 😀

monkula
6. okt 2010

Do doktora sa chodí na východe, nie? 😀
Ale aj Poliaci to tak majú, ale to už je spisovne...

ikke
6. okt 2010

...no ked iba do doktora a nie do doktorky 😀 ale fuj, ikke, co to tu pises 🤐

"neaku radu ako si privirobyt"
mam radu: rozhodne si nezarobi jazykovymi korekturami

didiana333
6. okt 2010

@ikke ona určite ani nevie,čo je korektúra..... 😅 😀

blovitc120
6. okt 2010

@ikke pokiaľ aspon neakú, tak OK, to je sčasti foneticky, ale čo tu vídam, že niakú, to ma teda myká

alca85
6. okt 2010

toto som práve našla v jednom internetovom obchode 😀
SIEŤKA PROTI HMIZU NA KOČíK

ellise
6. okt 2010

moni, takže 2. a 4. pád..... dělitelné 2 ( mě), 3. a 6. pád... dělitelné 3 ( mně) 🙂 asi toto bude nejlepší pomůcka

neumisa
6. okt 2010

@alca85 hmiz? bože, svět se v prdel obrací ... 🙄

jakoubka
6. okt 2010

já na stránce jedné realitky .....nachází se v oběktu 😀 😀 😝

rosslyn
6. okt 2010

Holky, zatím jsem k vám nepřispěla, ale pravidelně vás čtu a lámu se tu smíchy 😀 Jinak, jak psala @monkula s hambou...já jsem zase alergická na: pernamentka, verlyba a také když někdo říká: řádově okolo pěti tisíc...( pokud říkáme řádově, tak se používá: škoda je řádově v tisících, milionech....). Řády jsou sta, tisíce, miliony...není řád pěti tisíc....mrkněte občas v 19:30 na Novu...tam se to seká hlava nehlava

bubelko
6. okt 2010

mi sme mali
sme soplavy

tak toto som objavila dnes v jednej z tem..... som to musela skopirovat, lebo mi to ani napisat neslo 😀

bubelko
6. okt 2010

@rosslyn ked sme pri tom, tak mna vzdy trha, ked sa ma niekto po navsteve kina ci divadla opyta: a v ktorej rade ste sedeli? ... vzdy odpovedam, v slovenskej narodnej... 😉

rosslyn
6. okt 2010

@bubelko ve slovenštině mám problém, že nevím, co je špatně 😀

bubelko
6. okt 2010

@rosslyn v divadle je rad a nie rada 😉

rosslyn
6. okt 2010

@bubelko aha, já myslela, že má být: v kolikáté řadě jste seděli 🙂 a rozdíl je teda v tom, že rad je v divadle a rada je třeba v bance nebo v parlamentu?

bubelko
6. okt 2010

@rosslyn to s tym ktory - kolky to netusim, ale moze byt, ze aj to je zle 😕
ale rada je vtedy, ked ti niekto radi alebo poradny organ - napriklad slovenska narodna rada. rad je v banke, v divadle, pred obchodom...

suzik77
6. okt 2010

jeje, toto bude moja nova oblubena tema 😉

blovitc120
6. okt 2010

@monkula hamba píšu asi preto, lebo si mýlia hamba - gamba 😉

suzik77
6. okt 2010

inak - ja tu "hambu" tiez neviem pochopit....

suzik77
6. okt 2010

a ako je to so slovenskou "salamou"? ja salame hovorim salama. ale niektori hovoria: salam. ale mne sa to zda, ze je to cesky nazov toho masoveho vyrobku, ako je to teda na slovensku? salama, ci salam? 😒

bubelko
6. okt 2010

@suzik77 spravne je salama 😉

neumisa
7. okt 2010

ono to sem moc nepatří, ale stejně ... včera Kuba koukal na zprávy, mluvilo se o tom maďarském kališti, reportér byl Slovák - a Kuba sedí, poslouchá a říká: "Maminko, to je divné, jak může být ten člověk v televizi, když neumí Ř?" 😀 😀

elitera
7. okt 2010

@rosslyn tuhle jsem někde zaregistrovala "řádově 1450" něčeho 😉
Ale "verlyba" je i můj zlozvyk, tohle bude muset naše dítě naučit říkat manžel, ten "verlybu" není schopnej ani vyslovit a má u toho vždycky záchvat smíchu 😀

rosslyn
7. okt 2010

@elitera řádově ....brrr 🙂 ono se lépe vyslovuje verlyba a spousta lidí si to proto usnadňuje 🙂 taky jsem to tak říkala, než mi někdo vysvětlil, že je to velká ryba. Od té doby už mi verlyba nejde přes pusu, protože mi to nedává smysl.

elitera
7. okt 2010

@rosslyn verká lyba je lepší 😀

briketa
7. okt 2010

@suzik77 "hambe" sa aj ja cudujem, pretoze bezne sa pouziva vyraz, ze niekoho "hanime" tak je logicke,ze to bude hanba.

suzik77
7. okt 2010

hej baby slovenky, a povie sa karelab alebo kalerab? ja myslim, ze kalerab, ale tiez to pocuvam casto krat inak....

elitera
7. okt 2010

Koukám, že kalerab je podobnej problém, jako českej celer/cerel 🙂

mexx
7. okt 2010

Spisovne by mal byt kalerab, ale tiez si to ludia casto zamienaju... 😅