Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

jaja01k
30. aug 2012

Miminko se bude jmenovat "Lukášek po tatínkovy"

jaja01k
30. aug 2012

"Personál byl příjemný a vztřícný"

lenosko
30. aug 2012

a co tak pozriet si zaujimave "vydeo" 😎

jaja01k
30. aug 2012

Šaty špinavé od "raní rosy"

petkave
30. aug 2012

Škoda, že to nie je moja veľkosť:

😝 TRICKO VELKOST 44,ZNACKA FLAME,SUPER STRYH,BEZ POSKODENIA.RYFLE VELKOST 32 😝

syslica
30. aug 2012

@petkave Ahojte, na tomto si zgustnú hlavne učiteľky a biológovia: syslík dostal knižku, Bambiho od Disneyho... je tam málo textu, takže ju už má aj prečítanú. Nestačila som sa diviť: na jednej stránke sa píše, že sŕňatá, teda Bambi a Falina, sa spokojne hrali na lúke a na druhej strane sa zrazu prehnalo cez lúku stádo jeleňov. Najväčší jeleň bol "Veľmi statočný a múdry jeleň, Veľký Princ lesa. A práve on bol Bambiho otecko." (cit.)
Teda, viem o krížencoch tigra a leva, ale že by otcom srnca mohol byť jeleň, to je zrejme výplod a) Disneyho 😝 alebo b) prekladateľa, ktorý si "roe deer" zjednodušil na "deer". Btw. preto ja používam na označenie srnca "roe buck". 😉

eaka
30. aug 2012

@syslica ha ha...to ale ideš do preveľkých hĺbok 😀 Podľa mňa je tiež mama srnka a ocko jeleň 😀

eaka
30. aug 2012

@syslica a mama malého jelenčeka je jelenica? 😀 podľa mňa boli aj srnka a jeleň braček a sestrička.. 😀 no vidím, že disney na na mne "vyžádil" 😀

syslica
30. aug 2012

@eaka No silno pochybujem, že by sa nejaká normálna srnka "spustila" s jeleňom. 😀 sysle v tom majú jasno: ockom srnčeka, sŕňatka, srnky je tatko srnec a otcom jelenčeka, laňky, teda jelienčat je jednoducho jeleň. 😉

A mama jelenčeka je buď jelenica alebo laň, myslím, že sa bežne používajú obe označenia.

syslica
30. aug 2012

@eaka Inak, v tej knižke od Felixa Saltena Bambi, ktorú zháňam a nemôžem zohnať, lebo súčasné vydavateľstvá radšej vydávajú brak ako reedície pôvodnej literatúry 😠 je život v lese nádherne vykreslený. A Salten píše aj o tom, že srnky sa vlastne jeleňov boja, obzvlášť jeleňov v ruji... označuje jeleňov Kráľmi lesa a Bambiho otec bol Knieža, či teda Princ....

No a keď už sme pri biológii, otázka do pléna: Viete, čo je to bachyňa? Sysle vedia, ale nepovedia, len napovedia... je to tiež zviera. 😉

eaka
30. aug 2012

@syslica Ďakujem veľmi pekne za lekciu biológie.. zapíšem si za uši... 🙂 Ale musím priznať, že už som kdesi narazila aj na srnce a lane... 🙂

tvojezlatko
30. aug 2012

Ked vyndeme co obliect na vonka??

bodka13
30. aug 2012

@tvojezlatko treba pozrieť z okna a uvydíš aké je počasie 😀 😀 😀

tvojezlatko
30. aug 2012

@bodka13 aj som si to tak neako mislela ;)

didiana333
30. aug 2012

😀 😀 😀 Ahojte baby na bud tyz ma moja dcerka 10 mes chcem sa opitat ci moze tie chrumky uz papat tie bez soli.,,ale mam obavy ci jej nezabehne a tak ma iba dolne zubky su aj take piskotiky od 7 mes ale niako sa bojim ,,,,

tvojezlatko
30. aug 2012

Tygrik alebo tigryca...

inkinka
30. aug 2012

@syslica mne neznie dobre toto: dostal knižku, Bambiho od Disneyho. Podľa mňa je správne: dostal knihu Bambi. V tomto prípade stačí ohnúť predmet, nie?

jaja01k
30. aug 2012

"Děkuji všem kamarádkám, které koukali na naše alba, povzbuzovali, radili a chválili."

katyxq
30. aug 2012

... abych měla zase zpět sve huste vlasi ...

katyxq
30. aug 2012

"Nevím proč jde namě takové uzko...:( myšlenky tipu že budu špatná máma že to nezvladnu :( ale proč? vždit ja ho už ted strašně miluju.. a těším se na něho tak proč tyto depky ? :(:

sova33
30. aug 2012

@inkinka Nevím, jestli je na tom slovenština stejně, ale v češtině, by to tak bylo, pokud by před tím Bambi(ho) nebyla čárka (knížku Bambi od Disneyho), ale když ta čárka tam je, je nutné to skloňovat (novou knížku, Bambiho od Disneyho). Ono stačí zusit analogii (Dostal novou knížku, Šípková Růženka od Disneyho. - to nejde), ale to je v češtině, jak je na tom slovenština, nevím.

jijitka
30. aug 2012

@syslica bachyňa (česky bachyně) je samice od prasete. Ale nejsem si jistá, jestli se to používá jen pro prase divoké nebo i domácí - mohla bych si to samozřejmě "vygůglit", ale nechci zas tak machrovat 😀

tvojezlatko
30. aug 2012

3-oj kombinacia a capacôčky

jaja01k
31. aug 2012

"Chceme venkovní želuzie, ale nemáme s tím žádné zkušennosti."

stzu27
31. aug 2012

výber:

😖 ked ras nemam dobru skusenost... 😖

😝 ....ked uz nam je vyse styroch mesiacou?? 😝

😀 doteras som mi myslela ze mi asi preskocilo 😀

🙄 nasmu to vetsinou robi vtedy ked papa,pre istotu opitam doki 🙄

😵 homeopatyka uzivam aj na bolesti chrpta 😵

🤐 paralen je totis antibiotikum 🤐

ja som mala postielku zlozenu aj z bajdachynom, A aky mas balbachyn???

🙂 úžastné!!!!!!!!!!!!!! 🙂

😝 a ked sa zacne viac smiat, vzdy dostane cikutku 😝 ??? to sa asi akože pociká???

😎 mame pojednavanku po otcovi 😎

🙂 Na pol roka mi zastavia mendzes 🙂

bodka13
31. aug 2012

@stzu27 ale ten chrpát aj mňa veľmi často bolí 😀 😀 😀

katyxq
31. aug 2012

"Dětičky už jsou dvě noci odstěhování z ložnice do pokoje. Zválají to perfektně. Petříka už jsme prostě musely vystrnadit. Už jsme se s ním v postely nemohly vyspat a už je na to dost velkej aby spal s rodiči v postely 😀"

syslica
31. aug 2012

@inkinka Stačí 😉 Ale moja verzia nie je nevyhnutne zlá... formulácia bola zapríčinená tým, že momentálne žijeme lesom, čo zahŕňa návštevy v prírodovedných múzeách, besedu s poľovníkom a množstvo "lesnej" literatúry... no a práve Bambi sa stal na chvíľu doslova členom domácnosti. 😉

syslica
31. aug 2012

@jijitka Bingo! A poľovník tvrdil, že pre domáce svinky sa používa výraz prasnica, bachyňa je rezervovaný len pre divé svine. 😀

pajenka
31. aug 2012

😝 Holky jak se jmenuje prášek kterej se bere do 24 hodin po stiku proti otěhotnění? 😝
😝 Kamarátka má sedačku Romer s izofixem 😝