Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

zita19
3. apr 2014

@mariuskaa netýkavka je spravne... Od dotykať sa

mariuskaa
5. apr 2014

Otazka...

Od slova model/modelka
Tato veta.
"Sami modeli vedeli, co si obliest, ponahlali sa do zakulisia."
Sami modeli (muzsky rod, model/modeli) je skolonovane od vzoru chlap/chlapi alebo dub/duby a potom tam patri tvrde y a nie makke)???
Ja by som to dala od vzoru chlap, lebo je to zivotne, nie?
Keby to bol ten Model/modely ako co si obliest, samotny model=samotne oblecenie tak je tvrde? ale kedze je to ako clovek model, modelka.. takze tento model-je podla chlap?
- Este raz som slovencinarka - ucila som mnoho rokov sukromne doucovala na prijimacky na strednu a 10 rokov v zahranici... a takto som dopadla... 😒
Dakujem za odpoved....

(mozno @zita19)

miskakyska
7. apr 2014

.."my už 3tt nekakáme 😀 😀 😀 "
ja myslím,že tam už je aj dovod na iného smajla 😅

caoli
8. apr 2014

@mariuskaa v tvojom príklade vzor chlap. Treba rozlišovať, či ide o životné alebo neživotné podstatné meno. Čiže model - živý človek podľa vzoru chlap, model (auta) podľa vzoru dub.

Podľa vzoru chlap skloňujeme:
substantíva mužského rodu, životné, ktoré sú zakončené na spoluhlásku alebo na -o: chlapec, otec, syn, dedo, Jano, pes, vnuk, spolužiak
len v singulári - zvieracie substantíva: pes, vlk, vták, lev, medveď, kôň
Pozn.: N pl. môže mať aj koncovky -ovia (synovia, otcovia, dedovia...) a -ia (učitelia, bratia...).

Vzor dub

Podľa vzoru dub skloňujeme:
substantíva mužského rodu (neživotné), ktoré sú zakončené na tvrdú alebo obojakú spoluhlásku: potok, dom, strom, obraz, autobus, trolejbus, pondelok, utorok, štvrtok, piatok
len v pluráli - zvieracie substantíva zakončené na tvrdú alebo obojakú spoluhlásku: slon, had, vlk, lev

mariuskaa
8. apr 2014

@caoli dakujem.

adulikka
10. apr 2014

cestovyny

maria1989
15. apr 2014

ja keď vidím slovo úžastTne... som v úžase

balinka
15. apr 2014

aj ked nie som dokonala mamyna...odpadla som🙂

klincek
15. apr 2014

mna tu cyklicky vytaca jedna vec ..teda nielen jedna 😅, ale co sa konkretne gramatiky tyka, tak ide o slovo "neodcudzujem..." myslene vo vyzname "neodsudzujem"
ja ked toto vidim, nemozem si pomoct, hned dotycnu niekam zaradim 😖. raz som to v jednej diskusii dokonca pouzila ako dost nevhodny protiutok, ked som sa nechala vytocit druhou stranou..hrda na to nie som, ale ked to slovo takto pouzila, uz som sa neovladla.. a je to tu stale, v kazdej jednej diskusii. fakt nechapem, to je taky problem zistit si ten "nepatrny" rozdiel vo vyzname?! no uz som sa zas vytocila, len som si na to spomenula 😀

grettka
15. apr 2014

mna zas totalne vytaca casto tu pouzivane slovo neaky namiesto nejaky

zuzik307
16. apr 2014

@grettka alebo este niaky, niaka /nejaky, nejaka/ 😉

30lenka
16. apr 2014

mneto je fuk 😀 tí co maju slabsiu gramatiku preto nemusia byt horsi ludia 😝

nanulik
27. apr 2014

😝 prestieranie na stvol 😝

ja1980
1. máj 2014

viem že MK nie je gramatike, ale ... prave teraz sme obehali lekarne kde bi mali nejaki lacný ale všade ako za 50 eur najmenej nekupim a pre mna je to dost :( .Prosím ak bi ...

juj, normálne nechápem že slová, ktoré sme sa učili na ZŠ a s ktorými sa stretávame v bežnom živote každý deň, robia niekomu problém 😢

maria1989
2. máj 2014

@klincek presne! 😀

zuzkanka117
3. máj 2014

😀 😀 😀 status z jedného profilu na pokeci 😀 😀 😀

verym sam sebe zyjem svoj styl kurvi love zdivipen toje zyvot azeni su umna lenpretvarki plakat viete ale ale veryt sa vam neda cmuk legendy a šampiony zvít

😀 😀 😀 to musí byť tvrdý zYvot

adulikka
16. máj 2014

zymna bunda aj s futrom ktora sa da odzypsovat

siska53
17. máj 2014

Chlapy.. Uf!

ushuaia
17. máj 2014

zienky, ale je to zaroven ,,sprijemnenie dna,, niekedy sa naozaj s chutou zasmejem... 😀

jana.
23. máj 2014

... ja mám roky znýženú funkciu...
to citujem, to nie ja 😎

ankan
28. máj 2014

dnes ma dostala takáto krásna veta : Kto ma rad byciklovanie, spinning a dobru naladu, pridte... 😀 😀 😀

heni79
29. máj 2014

Mňa dvíha zo stoličky v poslednej dobe najmä slovo TATINO! A to nielen na MK, ale i v reklame, v škôlke.... 😠 😠 😠 Ešte ak sa požíva v prostredí, kde je zrejmý vplyv češtiny, tak to dokážem prežrieť. Ale v slovenčine je to predsa otec!

grettka
29. máj 2014

@heni79 myslim, ze slovo tatino je uplne v pohode. Ved je tolko krajsich osloveni ako "otec", ktore je pre mna velmi neosobne a strohe.
Mna dvihaju zo stolicky ine slova pouzivane v reklame, ako napriklad "chytry napad", "chytre riesenie", to mi tiez pride ako prevzate z cestiny, ale, cuduj sa svete, je to po slovensky.

heni79
29. máj 2014

@grettka
A čo takto ocino, ocko? 😉 Dokonca je to spisovné slovo!
A v slovenčine poznáme slovo tata, tato - z toho odvodené tatko, tatuško, tatíčko. Ale TATINO nie!

grettka
29. máj 2014

no, napriklad u nas v rodine slovo tatino pozname, a bezne pouzivame, aj v okoli, a to nie sme z ceskeho prostredia.
Naozaj, mna vytacaju ine slova, tie mi "deru" usi. Napriklad setrenie vo vyzname vysetrovanie, alebo vyssie spomenute "chytre" napady.

luciferova
1. jún 2014

Kopirujem z jednej skupinky o zahradkarceni:

Maju puky len mosime este pockat kun sa uplne rozkvytnu .presadzala som ych tak trosku im to potrva

Ych?!?!?! Wtf?!? Silne kafe na rano.... Ostatne by som prezila.

effkaa
9. jún 2014

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa musim to niekam napisat... Minule som predychala "cyrkus" ale dnes "malycky" akoze malicky?

dana_l
10. jún 2014

@luciferova este zabudla ym napisat 😀 😀 😀

siska53
12. jún 2014

"S padmi na nemocnicu" (rozumej s padmi (urazy deti) do nemocnice 🙂) a bonus k tomu: ma hrcu kusok od hlavicky.
Tak dobre som sa uz dlho nenasmiala.

jabadaba
17. jún 2014

jezisi, idem uz aj ja sem hodit "ponosu". Fakt sa uz neda pozerat na vyrazy ako UZASTNY!!!! Pane boze, kde to ludia beriete????

No a co ma teda irituje sakra dlho, to su totalne gramaticke ulety ako von a vonku. Idem vonku! A som von!!! Uplne nahlavu a naopak. Ja neviem, kazdy Sk region ma vlastnu ucebnicu gramatiky?

Potom uz len ceresnicka na torte su vyjadrenia ako - odniest do skoly, na poradnu a spol. Ja teda neviem, mala som za to, ze do skolky dieta mozem leda tak odviest, zaviest! A rovnako ma moze muz odviest na poradnu. Ale zaniest?! Hm, mozno niekoho muz nosi na rukach stale....😀 (my sme do skolky nosili leda tak papuce a pyzamko)