Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

didiana333
16. jan 2012

Jedna mamina predáva...Tygrové kotníčky
😀 😀 😀

adelaida33
16. jan 2012

a asi iná mamina napísala, že: "... robila prvy krat palacinky a podarily sa." Ešteže tak 😉 .

adelaida33
16. jan 2012

@didiana333 Chudák tiger 😅 .

syslica
16. jan 2012

@didiana333 To mi pripomenulo ten vtip s inzerátom v Avíze: "predám orechovu spálňu!" Záujemca príde, predávajúci podíde k psej búde a prikazuje: "Orech, vylez, predal som tvoju spálňu!" 😀 😝

kachen
16. jan 2012

A proc se ve slovenskych prispevcich objevuje "x" misto "ch"? Uz jsem tady na to mnohokrat narazila. To je ted in?

Jinak me docela fest vytaci sahodlouhe prispevky bez carek, ktere oddeluji souveti. To pak ani nectu, protoze to nema hlavu ani patu.

jolinka
16. jan 2012

@kachen x je "ch" teraz nechcem kecat ale v azbuke alebo aj v greckej abecede

ikke
17. jan 2012

x sa pise jednym tuknutim na klavesu, na ch treba o 100% vyssi vykon, cize cele dva tuky na klavesnicu 😀
myslim, ze sa to povodne vyvinulo z sms-manie, rovnako alo w namiesto v, kedze v je na konci radu pismen na jednej klavese mobilu, cize treba 3 ci 4 tuknutia na jeho napisanie, zatial co w je na zaciatku a staci teda jedno tuknutie...

kachen
17. jan 2012

@jolinka V azbuce. A co to s tim ma spolecnyho?

kachen
17. jan 2012

@ikke A prave u techto kravin zjistuju, jak moc stara jsem... 😀

berenika39
17. jan 2012

😝 😝 JE TO ASI POLSKÉ VÍROBY ......

kvojtanikova
17. jan 2012

@didiana333 ale tiger sa po cesky povie "tygr", nebola to maminka z Ciech? tam by to asi bolo spravne, ci nie?

adelaida33
17. jan 2012

@kvojtanikova ono ani nejde o i/y, ale o to, že sú "tigrove" a nie "tigrované", takže to vyzerá, že ich najprv nosil tiger...

kvojtanikova
17. jan 2012

@adelaida33 ahaaa jasne, to mi ani nenapadlo.

adelaida33
17. jan 2012

"mala si trochu po plače" a "Scym sa mozu podavat ovsene vlocky?"

mataharyy
17. jan 2012

@kvojtanikova Jo v česky je tygr, ale i tak by to bylo tygrované a ne tygrovo 😀 I když by mě vážně zajímalo jak vypadají a za kolik se dají zpeněžit takové tygrovo kotníčky... 😎 😀 😀

mataharyy
17. jan 2012

No a hned jsem moudřejší, to jako teda "xixi🙂" znamená chi chi?? a já co to je, no a to vážně nepatřím k těm starším, ale když mi svého času psala kamarádka SMS tak jsem občas potřebovala pomoct, protože ty zkratky mi nedávali smysl a jelikož celá zpráva byla ve zkratkách, měla jsem dojem že mi skauti poslali šifrovanou zprávu 😅

mataharyy
17. jan 2012

Oprava to v tam mám navíc (jsem dnes Vytočená, tak mi tam nějak vlezlo, asi 😅 )

ikke
17. jan 2012

reku pohladam tygrove kotnicky,kedze moj muz je na tento vzor specialne "vysadeny" (by sa so mnou hadam kvoli tomu aj rozviedol), a nasla som

Kockaté holivudky nenosené

alamo
17. jan 2012

@kachen Taky nechapu, proc lidi nepisou carky v souvetich. Copak se jim to pak blbe necte? Nekdy je cely odstavec bez carky, to si pak pripadam, jako kdyz lustim sudoku.

mataharyy
17. jan 2012

@alamo Mě spíš dává celkem zabrat když někdo napíše celkem dlouhou větu a dá tam jen dvě mezery, to je potom sudoku 😎

alamo
18. jan 2012

@mataharyy Jakoze pise slova dohromady bez mezer? A proc nepises ani ty carku pred kdyz? 🙂

mataharyy
18. jan 2012

@alamo Myslela jsem si, že budu upozorněna, ale došlo mi to ve chvíli, kdy už nebylo možné opravit překlep 😅
Jináčano, kdyžněkdo dělámezeru jen v elmi málop řípadněji nde... 😀 A takto mi dost často chodí zprávy, případně obsahují xi xi, wtf, tvl, omg a jiné věci, někdy je to rébus na hodinu 😅

jolinka
18. jan 2012

@kachen no usetris jedno pismeno ked das x misto ch 😎 😎

czechzuzanaba
18. jan 2012

Kdyz uz jsem tady na tu debatu narazila - me teda strasne to x misto ch vadi. Kdyz vidim takovy prispevek, ani to nectu.

alamo
18. jan 2012

@mataharyy To jsem nechtela mentorovat 🙂 jenom me to zajimalo z duvodu, ze to treba nebyl preklep, ale schvalne.

ikke
18. jan 2012

@mataharyy mne sa obcas stava, ze sa nepodari dat medzeru - dieta nam totiz mierne znefunkcnilo medzerovnik 😅 ale take, ako si ty napisala, ze zasadne s medzerou, kde nepatri, to sa mi snad nestava... 😕

mataharyy
18. jan 2012

@alamo Ne byl to překlep 😉
@ikke Tak někdy se stane, ale jukni na FB, na nějaký profil lidí tak cca 13-18 (možná i víc) a budeš se divit co je možné vyplodit 😉

ikke
18. jan 2012

@mataharyy ja na FB zasadne nechodim 😝 konik a diskusie na weboch novin mi bohate stacia 😅

mataharyy
18. jan 2012

@ikke 😀 To se připravuješ o zážitek, já když někdy vidím co jsou schopné napsat mé sestřenice, to je něco... A to opravdu nepatřím mezi pravopisné znalce, spíš naopak 😅
Ale naprosto běžný je výkendu, vyděla... To jen ty často opakované, je jich tam podstatně více 😉 A něco jako hacky, carky se také moc nenosí

syslica
18. jan 2012

Viete, čo dnes bolo v správach na Rádiu Slovensko? Že mobilní operátori spoplatňujú vyššou sadzbou SMS-ky, kde sa používa diakritika 😒 . Takže si nielen tí mladší, ale aj my starší, budeme musieť zvykať na písanie bez čiarok, mäkčeňov a pod. Vobec sa mi to nepaci! 😠