Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

claudee
27. mar 2010

na STV frčí reklama na film Moja tučná grécka svaTba 😀 😀 😀 šialené, že v štátnej telke nevedia písať 😀

veronika81
15. apr 2010

dávno som tu nebola.. ale už musím 😀

štiry zúbočky 😝
A vôbec, z pravopisu tejto užívateľky sa mi už pár dní krútia oči, najprv som mala pocit, že jej asi nefunguje na klávesnici "y", ale občas ho ťukne no 😀

veverca
16. apr 2010

...nemohol tam bit nikto.....vydela.... celé príspevky sú v "tomto duchu"

Niekedy sa ani neviem sústrediť na obsah textu, lebo tie hrúbky ma rozptyľujú.

marooshka
16. apr 2010

dnes v jednom tématu: "šlo mu jen o to si zapýchat" 😀 asi od slova pýcha 😀 😀 😀

veverca
16. apr 2010

😀 😀 😀

alionuska
17. apr 2010

.ahoj smejem sa veru,aj ked mne sa tiez niekedy stane ze sa pomylim....ved sme len ludia a pri dvoch malych detoch a tolkych povinnostiach...ale toto som chcela...peciem torty a na stranke,kde vkladam svoje diela mi pise jedna uzivatelka stale pochvaly ,ze :Užastné!! 😀 😀 😀

roasha
17. apr 2010

ali,to si nemala,určite Ti viac nenapíše 😀 😀

nice202
18. apr 2010

mna to vytaca na maximum. a ak niekoho opravim, ihned sa spusti lavina osocovaciek a vycitiek. podla mna, kazda zena, matka raz bude ucit svoje dieta. je smutne ak neviem, ze v muzskom rode pri vzore chlap sa v mnoznom cisle pise i, alebo v I sa koncovky mi ami pisu mäkko. ubohe.

monkula
18. apr 2010

nice, súhlasím.....
aj my keš sme niekoho opravili, už sme boli povrchné a zlé, lebo tie mamičky sú určite dys.... a my sa im smejeme
presne, ten základ by mal vedieť každý.... 😝

veverca
18. apr 2010

Ja som teda zatiaľ nikoho neopravovala, ale u niektorých dievčat je pravopis katastrofálny. Ale keď majú v jednej téme viac príspevkov po sebe, mámčo robiť, aby som odolala.

didiana333
18. apr 2010

Je to fakt niekedy až smiešne...aj ja som raz kamošku opravila vo fóre a odvtedy si zo mna robia prču,že didi,dobre som to napísala? 😀 jasné,chyby sa stavaju,ale niekedy ma to vytáča...a to niesom žiadna slovinárka,len vela čítam... 😝

ellise
18. apr 2010

taky mně udiví když někdo napíše víborně, ale mně se minule taky zadařilo něco vypotit a došlo mi to až když jsem to odeslala. ale je fakt že se to stane asi každýmu ale pokud je to v každém příspěvku tak je někde něco špatně.

monkula
19. apr 2010

tomuto receptu som neodolala..
autorke sa ospravedlňujem, ale nevedieť, ako sa píše slovo mäso...
kuracie prsia narezat na rezanceky /moze aj ine mesko/, cibulku osmahnut na oleji, pridat mesko, zaliat vodou a uvarit do mekka/samozrejme okorenit/, ked je mesko mekke tak zahustit, pre lepsiu chut mozno pridat trochu kecup...urobim si z vajec omeletu dam mesko , prelozim, ak mam syr nastruham na vrch...k tomu ryzu, zemiaky, hranolky...co chcem...ak nechcem robit omeletu urobim volske oko a dam na vrch meska...rychle a velmi mnam

veverca
20. apr 2010

čo mesko- to mesko 😀 a ešte aj mekké 😀

monkula
20. apr 2010

mekké mesko... 😅

junovka
20. apr 2010

baby, vedela som este pred nedavnom, ze kedy sa pise TIP a kedy TYP...teraz som zabudla 🤐 🤐 🤐 ....prave ked dcerka chodi do skoly,mi treba vediet a ja blbec som zabudla 😅 🤐 🤐 ...poradte, kedy sa pise TYP a kedy TIP.Vdaka 😉

monkula
20. apr 2010

TIP, keď niečo hádaš, teda tipuješ
TYP, keď píšeš napríklad o type kočíka, auta, typ človeka...

bihan
20. apr 2010

moje nervy, zase "pychanie" a rovno v názve témy 😅

monkula
20. apr 2010

Bihan, čo máš proti pychaniu? 😀 😀 😀

bihan
20. apr 2010

Pychá mi to oči. 😅 😀

monkula
20. apr 2010

😀 😀
do očý, nie? 😀

ellise
20. apr 2010

včera jsem dostala SMS od dcery: "vytočilo mně to omilem" dnes jsem ji přezkoušela z vyjmenovaných slov po M a kupodivu věděla.

ellise
20. apr 2010

jak se vlastně píše kupodivu nebo ku podivu, obě varianty vypadají blbě 😀

jasmia
21. apr 2010

Včera jsem našla byble, snad to byl překlep, ale co mě dostalo kcem a nekcem, v jednom příspěvku jsem to napočítala 5x, takže překlep to nebyl 😀 .

ellise
21. apr 2010

dnes jsem na blogu idnes našla : "nijak negativně se to na jejich psychyce neprojevuje"

susanne21
21. apr 2010

ahojte, keďže vidím, že vy tu riešite gramatiku a pravopis, prosím, neviete mi poradiť, ako je to s malými a veľkými písmenami v nasledujúcich vetách? Veľmi mi to pomôže.

...celkovej ceny práce, ktorú Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov definuje ako...
Zákon píšem s veľkým písmenom, lebo ide o presný názov zákona.

Ale ako je to s veľkým/malým písmenom v slove zákon v týchto vetách?
Zamestnancovi patrí stravné za každý deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených zákonom č. 283/2002.
Podľa zákona o sociálnom poistení sociálne poistenie zahŕňa...

ďakujem krásne.

ellise
21. apr 2010

já bych řekla v první větě velké Z, v druhé malé z

veverca
23. apr 2010

...chvylocku pockala... 😝

lalus
23. apr 2010

susanne, zákon je s malým "z", to nie je vlastné podstatné meno 😉
takže
celkovej ceny práce, ktorú zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov definuje ako...

tie ďalšie dve vety sú OK.

lalus
23. apr 2010

žienky a vy máte peknú úchylku 😀 😀 😀 teda aj mňa zabolí každá viditeľná chybička a miestami sa musím ovládať, aby som to pisateľovi nevytkla a neurazila ho tým...ale že by som čítala príspevky a vypisovala chyby 😅 mali ste byť učiteľkami, tam by ste sa vybláznili dosýta 😀

a nieže sa urazíte niektorá...to len zo srandy som .... dobrú noc prajem 😎