Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

nobody
27. jan 2009

René, já a Rudolf
chodíváme na golf

ikke
27. jan 2009

rene je kto, nie co 😀
...akurat tam zas nie je vzdy celkom iste, ci je to ON alebo ONA ...

jabber
27. jan 2009

ikke - a kdo to teda je? Nebo je myšleno fakt jméno?

ikke
27. jan 2009

hmm... ale cudzie meno Depardieu sa podla kuli vysklovovat neda... ☹
😅

ikke
27. jan 2009

jj, jmeno (aby som to povedala po vasom a zbytocne neplytvala pismenkami...)

emjee
27. jan 2009

vivere ahaaa, no ja mam asi uz obstaroznu prirucku slov. gramatiky, takze gazdina a idea vravis? 😀
boze kym pojde moje dieta do skoly, kolko bude tych vzorov? esteze 2+2 je furt len 4 😀 (ci vsetko je relativne? 😀)

nobody ten typek z Desmodu je Kuly nie kuli 😉

nobody
27. jan 2009

emjee .... jsi první, kdo na to přišel, máš tisíc bodů 😀 😉 supr

jabber
27. jan 2009

takže je to kuly s hrubkou 😝 😀

len
27. jan 2009

To snad říkala babička, že měli nějakej diktát nebo jazykolam, či co... A bylo to - Kuli kuli kuli. V překladu - kuliové kovali kouli 😀 Akorát mi není jasný, proč do vzorů, co se učí děti ve škole, zařazujou slovo, jehož význam půl národa nezná 😀

jabber
27. jan 2009

len - no přesně, právě. Já vždycky myslela, že vzory jsou slova, u kterých je jasné skloňování, význam....a ne abych na vzor potřebovala vzor 😝 😀

len
27. jan 2009

Třeba jim chtěj rozšířit obzory 😉 A v další generaci už bude vědět, kdo je kuli, naprosto každý - na rozdíl od nás, nevzdělanců 😉 I když já teda toho kuliho (kulie? 😀 ) znala právě od babičky, používala to do křížovek 😀

jabber
27. jan 2009

já to v životě neslyšela 😅

len
27. jan 2009

Neluštíš křížovky 😀 I když třeba babička už to jenom vyplňovala - měla tam nějaký slovo, jehož význam jsem neznala, tak tam vepsala jiný mně neznámý... Tak se ptám, co to je, no a prej - nevím, ale tyhle dva výrazy vždycky patří dohromady 😀 Asi jako pcháč = oset, i když tohle třeba znám 😉

jabber
27. jan 2009

no teď už moc ne, ale celkem jsem luštila...asi jsem tohle nikdy nevěděla a vyšlo mi to tam třeba pak samo, nebo nevím 😅 😀

len
27. jan 2009

Nojo, no, babička je luštila šedesát let, to se musí někde projevit 😉 Ale můžu tě uklidnit, že mimo křížovky jsem ještě slovo kuli nepotkala, stejně jako mnoho jiných (ale pcháč oset poznám a snažím se svýma znalostma zapůsobit na manžela, k ničemu jinýmu mi to slovo není 😀 )

jabber
27. jan 2009

len 😀

monkula
27. jan 2009

a čo je pcháč oset? 😕

monkula
27. jan 2009

to bol tuším bodliak ,že? 😅 😅 😅
podľa toho ,že sa okolo neho často motajú čmeláci 😅 😀

jabber
27. jan 2009

monkula - tak tak 🙂 😀

emjee
27. jan 2009

co sa tu clovek nenauci 😀

nobody a co s tymi bodami? naco ich mozem pouzit?

vivere
27. jan 2009

emjee, na vzor gazdiná som uz aj ja takmer zabudla 🙂 ale vzor idea je tiez specialitka, je to zmiesanina zeny a ulice a pouziva sa napr. na vlastne mena ako lea, andrea... 😉

emjee
27. jan 2009

a gazdina?

vivere
27. jan 2009

princezná? 🙂

vivere
27. jan 2009

podstatne mena zen. rodu s dlhym a na konci 😉

nobody
29. jan 2009

zjišťuju, že teda slovenčinu nějak neznám .... gra matiku a podobně
emjee ... třeba na plyn 😀 😉 ... no kolem 12. února budeš bodovat nejlíp ve svým životě

jonki
29. jan 2009

Ahojte, poradí mi niekto? (dúfam, že píšem do správnej témy)

Dáva sa čiarka pred alebo????? Ja som fakt nikdy nebola expert na gramatiku....mne sa tam žiada, ale upozornili ma že tam nepatrí. Ako to de ja? Ak si niekto nájdete čas🙂 vďaka.

majka35
29. jan 2009

čiarka sa nepíše v prípade, ak sa členy spájajú spojkami, napr.: piješ vodku alebo slivovicu?, ale píše sa v kombinácii "alebo-alebo", "buď-alebo" napr. buď si tie gate vyperieš, alebo ich vyhodím do koša! ... žiadna zmysluplnejšia veta mi nenapadla ... 😀

elitera
29. jan 2009

V češtině se čárka před nebo dává, pokud se tím "nebo" něco vylučuje - druhá možnost v tý větě (obecně).

jonki
29. jan 2009

majka, elitera: ďakujem vám veľmi pekne 😉