Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

sisstin
28. aug 2008

štrample neznám 😅

mihapiha
28. aug 2008

siss, neee? 😉

sisstin
28. aug 2008

ne, to slyšim prvně v životě 😅

ma_se
28. aug 2008

stremfle,su u nas po sarissky-ponozky 😉

johanda
28. aug 2008

a ještě vanštrok a žufánek, kdo ví, co to je? 😀
Strumpfe jsou německy punčochy

jabber
28. aug 2008

žufánek je naběračka, ne? 😅

lukin
28. aug 2008

Zajímalo by mě, kolik koníkářek má doma pravidla 😀

mihapiha
28. aug 2008

žufánek je naběračka... a vanštrok nevím...

elitera
28. aug 2008

sirka je běžná. Mamka občas říkala "roužni" (jako světlo). A východní Čechy jsou s malým v a velkým Č 🙂

sisstin
28. aug 2008

žufanka je naběračka, vanštrok by moh bejt třeba polštář 😅 😅 😅

mihapiha
28. aug 2008

tak pravidla jsou i na pravidla.cz... já pravidla doma mám...

jabber
28. aug 2008

Přijdu dýl je hrozný, nesmyslný a ještě mě vytáčí, když někdo říká nebo píše, že 'NĚCO někde ZMIŇOVAL'. Zmiňovat se může o něčem, ale nemůže zmiňovat něco 😅
Abych se ale vrátila k původní otázce - pravopis tady na koníkovi mě někdy rozčiluje dost, ale neřeším to, jen se usmívám a říkám si, že to chudák asi s češtinou neměla ve škole jednoduchý 🙂

mihapiha
28. aug 2008

no, mi je jasné, že nejvíce musí trpět učitelky češtinářky... 😀

elitera
28. aug 2008

jabber, mně "něco zmínit" zas tak nesmyslný nepřipadá, proč je to (kromě už uvedeného) blbost?

blka
28. aug 2008

Mně teda taky hrozně vadí, když někdo špatně píše i, y. Chyba se někdy může vloudit, ale kolikrát to je taková zásadní chyba, že málem spadnu ze židle.

Mihapiha: co je špatného na punčocháčích 😕 ? Já to slovo jinak neříkám 😅 . Používá se pro ně ještě jiný výraz?

mihapiha
28. aug 2008

blka, já jsem nepsala, že je na nich něco blbého,ale, že mi štrample příjdou tak normální, že to vlastně není normální, že normálně se používají punčocháče.

blka
28. aug 2008

Jo, a přijdu dýl je děsný. Já jsem se s tím setkala teď v poslední době v telefonických rozhovorech, kdy nám volají lidí z celé ČR a hodně říkají, zavolám dýl 😕 . Tak to hrůza. Poprvé jsem přemýšlela, co to jako znamená 😅 .

blka
28. aug 2008

Jo aha, já jsem to pochopila, že místo slova punčocháče se používá něco jiného 😅 . Tak to jo, štrample jsem ale ještě neslyšela.

parybka
28. aug 2008

a klamerka 🙂 a zicherka .)

miha: a taky trpí děti češtinářek vycepované správným pravopisem... a pak přijou sem a tu toto 😀
plýna, vydět, s manželem jsme šly, musím jed (=jet)

sisstin
28. aug 2008

tak vydět vidim často 😅 😅 😅

mysojc
28. aug 2008

nebo mě dostávaj překroucená rčení...jako třeba že sousedova kobyla chodí bosa.. 😀

a předložky...z babičkou..je taky dobrý...😀 😀

jabber
28. aug 2008

elitera - protože to je zvratné sloveso, to 'se' tam prostě patří

elitera
28. aug 2008

Jj, shoda podmětu s přísudkem se u některých vůbec nevyskytuje. Podle toho, jak píšou, tak minimálně půlka uživatelek má za manžela/přítele ženskou 😀 (pořídily jsme si miminko atd.)

parybka
28. aug 2008

jednou jsem se dotyčné zmínila, že ta plýna mi fakt trhá oči.. no já dostala takového zdupa, že přece není ve škole a že se chovám jak učitelika, že to nemám číst a kdesi cosi. Od té doby se to snažím přehlížet... jsem ale ráda, že nejsem sama, komu to vadí

jojo, polovina holek tady má přítelkyni a ne manžela - podle y 😀

haluskacz
28. aug 2008

cizi pravopis neresim, ozvu se jen v pripade, ze se chyba vyskytuje v prispevku, na kterem mi z nejakeho duvodu zalezi. Cestinou se tak trochu zivim, ale ucitelka nejsem, tak treba to bude tim 🙂

elitera
28. aug 2008

parybka, to se nesmí, upozorňovat na chyby 😀 Taky už jsem to párkrát schytala... 🙂

Mně se strašně líbí, jak některý holky používají rčení, že se něco (např. situace) otočilo o 360° 😀 To by mě čert vzal...

len
28. aug 2008

Téda, tady to jede 😀
Jak píše Elitera, občas při čtení alb si nejsem jistá, zda žije dotyčná v lesbickém svazku (nic proti, ale bylo by jich tu docela dost 😉 ), když mají veškerý přísudky na konci tvrdé Y 😉

Ovšem tuhle jsem na naše webovky dala deníček z cesty, kde jsem byla sama s maminkou, no a kolega prohlásil, že to nemůže číst, jak ho ty tvrdý y rozčilujou 😀 A odmítal brát na vědomí, že dvě ženský prostě šly letět balónem, ale tam se k nim přidal další pasažér a všichni pak společně letěli 😀 Pan redaktor 😉

haluskacz
28. aug 2008

360° - to je dobry 😀

zade
autor
28. aug 2008

Tak takyto pokec som necakala 🙂.
Asi vo vseobecnosti nemame radi ucitelov, tak radsej zabudnem co som vystudovala..... teda pocas materskej.
Jasne, aj ja obcas robim preklepy, nakolko neovladam strojopis, ale rozputala som tuto debatu a mala som na mysli hlavne pravopis, hrubky, ciarky a podobne.
Inac, aj moja polovicka s vysokoskolskym diplomom zo strojariny ma katastofalne vedomosti z gramatiky. Takze tak.
Som rada, ze nie som sama a viacere sme tu take, co nam ypsilony na nespravnych miestach doslova kolu oci.

len
28. aug 2008

Elitera - no to se vsaď, že jakmile někomu nějakou hrubici vytkneš, kdybys léta psala podle pravidel, tak do pěti minut se ti povede hrubka desetkrát horší, která ti bude patřičně omlácena o hlavu 😀