Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

ella1
27. aug 2008

aponchie-nie 😀 v pohode,ved ja čítam po tebe,len sa mi to zle číta.ale hlavne,že nerobíš chyby 😉

sisstin
27. aug 2008

lefika: no nevim, pže u nás slovo ponuka neexistuje 😅

lucinkaaa
27. aug 2008

tak ja som tiez z tych postihnutych, co sa im dviha adrenalin, ked vidia niekde hrubice. na druhej strane slangove vyrazy mi vobec nevadia, ani volny styl pisania, ani chybajuce ciarky. no a preklep sa moze stat hocikomu /aj mne/ to chapem ale ked niekto opakovane "przni" gramatiku... mam dost. a este ma vie vytocit ked niekto niekomu spotvori nick name. naposledy to bolo "Melori", alebo som niekde nasla ze "Ejmee" no neviem ale hned si pomyslim o pisatelke svoje...

ella1
27. aug 2008

lefi-ano,ale aponchie v niektorých témach píše dlhé príspevky,tak tam sa mi to zle číta,lebo sa mi to zlieva..... 😉

ella1
27. aug 2008

siss-nejde o ponuku,ale o to,či je akčná alebo akciová 😉 u nás je akčný akurát tak film..u vás neviem....

certica
27. aug 2008

lefika, ked si spomenula slovo "v krvi".... tusim som sa tu este nestretla s nikym, kto by nenapisal "v krvy" 😅 , toto mna napriklad zdviha zo stolicky 😀

lefika
27. aug 2008

sisstin, takisto sem reklamy z cestiny prepasovali "riasy" namiesto mihalnice...z toho ma ide tiez porazit

ella: prezle su struhanka: pouziva to moj manzel, a riadne ma to stve 🙄 takisto ako snuptichel, pocherajzne (?), kabela (to hovori na batoh).... ale postupne ho umravnujem 😀

sisstin
27. aug 2008

ella: aha, už to chnápu 😉 😅 😅

aponchie
27. aug 2008

ella delam chyby a vim o nich a jednou me dokonce nobody opravoval a jeste na nekoho upozornoval,ze nepise spisovne asi nency to byla a sama jsem nasla v jeho prispevcich toliko hrubek a dokonce svete div se i vulgarni slovo a neresim to 😀 ja umim napsat hezky a spisovne kdyz chci a kdyz sem unavena a nestiham tak na netove diskuzi pro zensky je mi to sumak to hlidat 😀 pac jestli si nekdo o me kvuli tmu neco mysli je povrchni 😀

sisstin
27. aug 2008

lefika: no taky už se spíš použivá riasenka místo špirály ne? 😕 prezle vim, že je strouhanka 😅 kabela taky...odkud je manžel? 😅 páč MP taky tak mluví 😅

ella1
27. aug 2008

lefi-no ved galanta.a tiež sa mi nezdá slovo hurky-jaternice
ale teda naozaj,najhoršie sú tie i/y

aponchie
27. aug 2008

jo a jeste se musim obhajit pac na tom laptopu pro same chatovani uz mam polovinu pismenek vysisovanych a musim je domalovat takze preklepy delam 😀 😀

sisstin
27. aug 2008

apon: já nemám na klávesnici jediný písmeno, ale nepotřebuju to 😅

lefika
27. aug 2008

sisstin, z okolia BA, akurat ze ich cela rodina sa obhajuje tym, ze jeho rodicia po skonceni skoly 4 roky pracovali v cechach. tak ja neviem, tiez som bola v zahranici, ale aby mi to natrvalo zbastardilo moj rodny jazyk???

ella1
27. aug 2008

aponchie-nechcela som ťa uraziť 😉 len ma to pri tebe vždy napadne,lebo som čítala jednu tému,kde si mala veľa príspevkov a boli veľmi dlhé,tak kým som to prečítala..... 😉

aponchie
27. aug 2008

no vidis sis jak jses dobra ja je teda potrebuju pac neumim psat bez koukani 🙂

aponchie
27. aug 2008

ella ja nejsem urazena jen si uz neumim predstavit az budu mit novej pocitac a budu mit delat hacky a carky to me asi klepne pac ja jsem zvykla z UK psat takhle uz leta a bude to zahul..jeste ,ze existuji na mailech nejaky ty opravy.. 😀

sisstin
27. aug 2008

apon: to máš taky dlouhý nehty? Ono je to od nehtů 😅 😅 😅 😅 😅 😅 ale když má jít někdo na můj PC, tak je vybavenej..to dělaj hlavně černý klávesnice 😕

lefika: slovenština si hodně přebírá český výrazy, toho jsem si všimla, páč češtiny je u vás plno..narozdíl od slovenštiny tady 😠

ella1
27. aug 2008

😉

aponchie
27. aug 2008

siss neee ja jsem zenska co se bezne nemaluje,nehty mam rovne kratke nenalakovane,btw mam laptop Compaq presario jestli ti to neco rika je celej cernej ,cerne klavesnice bez diakritiky koupenej v USA takze tak a ja u toho vetsinou mam tmu 😀

sisstin
27. aug 2008

apon: to musí bejt drsný na tu černou klávesnici malovat...bílej fix jsem ještě neviděla 😕 😅

aponchie
27. aug 2008

no prej to nekde koupim..ja ted mela laptop v oprave a pan rikal jak na tom muzu psat toz sem mu rikala,ze dobre a hlavne nahodile..nikdy nevim co z toho vznikne aaaaa ted sem pouzila valasske nareci a napsala sem nehezky "toz"sem podme uz su tu tututututu
😀 😀 :-btw nekdy sem mela laptop na kline nekdy na stole (cernem) 😀 ale uz jsem si po 3letech koupila lampicku k pc 😀 😀

sisstin
27. aug 2008

apon: já vůbec na laptopu neumím psát, jak jsou ty písmenka nevystouplý 😕

eraserhead
27. aug 2008

ne nasprávny češtin já být pesa, pač češtin být má kobylka! 😀 😀

Současný internetový a sms pravopis snáším jen těžce a dlouho, dlouho, dlouho mi trvalo, než jsem si na to zvykl.
Nesnáším zkratky typu jj, mmnt, omg, nesnáším, když někdo píše místo normálního v dvojitý w a strašně blbě se mi čtou slova bez diakritiky (i když uznávám, že vzhledem k tomu, že to některý stránky neberou a udělají z toho nečitelný text, to mnohdy jinak nejde - občas je ale i zábava, kdyz nekdo takhle neco napíše a bez těch háčků a čárek to dává i jiný význam). Jako knihomol si to teda vynahrazuju čtením starých vydání různých knih ještě z dob, kdy čeština byla projevem květnatosti. A to přitom nejme žádnej vlastenec ani patriot, akorát mi vadí, jak je tak květnatej jazyk jako čeština nebo třeba i slovenština snižován na pár základních slov. omg 😀

aponchie
27. aug 2008

no to me prave strasne bavi ja vlastne na nicem jinem neumim ani psat uz 😲 ted si uvedomuju kdyz sem byla v int.kavarne a musela psat na normalni PC tak sem se presekavala,mazala no hruza des uz jsem proste srostla s timto a taky kdyz sem nekdo prijde a neco chce napsat je v pasti ..ja prave ani mys skoro nepouzivam a dela to primo na tom laptopu 😀 😀

zanett
27. aug 2008

erasehead - od nadrazaka me takovy nazor tesi 😉 (nechci skatulkovat, samozrejme....ale kdo to rikal? Ze kazdy by mel mit moznost precist si klasiky v originale...i proletari....Autora citatu neznam)...abych neurazila- to jsem myslela obecne...

eraserhead
27. aug 2008

Můj přechod z normální klávesnice na notebook, byl docela hustej, jsem si říkal, že ho asi budu muset prodat, protože co slovo to překlep a dost mě štvalo, že mi to dlouho trvalo. Teď jsem zvyklej na oboje a nedělá mi problémy přecházet z notebooku na klávesnici, akorát jaz jsem zvyklej z notebooku, tak na klávesnici takřka vůbec nepoužívám tu numerickou část v pravo ale valím čísla normálně nahoře.

susik77
27. aug 2008

ked uz sa bavite o vyznamoch slov: moja kolegyna raz povedala niekomu do telefonu, ze mu nadiktuje svoju"elektricku" adresu 😎

lukin
27. aug 2008

Co kdybychom tu psaly, jak se co správně píše? Já taky občas něco vyvedu a hlavně občas píšu špatně slovosled. To proto, že normálně mluvím "po našemu" - tedy něco mezi češtinou a polštinou. No a pak si to musím sama pro sebe překládat do češtiny 😀 .

Tak já začnu. Někdo se tu ptal na tip/typ. Napíšu příklady. Tip - tipovat něco (čísla ve Sportce apod.), typ - druh něčeho (druh - typ auta např.).

My/mi:
My - množné číslo, dva a více lidí dohromady.
Mi - třetí pád jednotného čísla.

Napište taky další postřehy. Možná si to někdo přečte a naučí se psát správně 🙂

aponchie
27. aug 2008

ja na laptopu nemam num klavesnici jen tu nahore ☹