Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

susik77
27. aug 2008

a tiez som si zvykla pisat bez interpunkcie, je to prakticke a rychle a nemam ani problem to citat po inych 😉

emjee
27. aug 2008

lefika s tymi riasami si trosku vedla, podla slex http://www.forma.sk/onlines/slex/index.asp

riasa:
1. záhyb (na látke): riasa sukne; anat. kožné riasy jemné záhyby
2. obyč. mn. chĺpky na očnom viečku, mihalnice, obrvy
3. obyč. mn. bot. vodné rastliny v podobe vláken

mihalnica:
1. pohyblivý kožný kryt na oku, viečko: privreté, napuchnuté mihalnice, pohnúť mihalnicami
2. obyč. mn. riasy, obrvy: dlhé, čierne mihalnice

nobody
27. aug 2008

elitera ... pyj bít 😉

api, jo, já občas někoho opravuju no .. je to moje úchylka

aponchie
27. aug 2008

nobody hehe to ja vim a sebe nekdy opravujes?nebo upravujes? 😀

nobody
27. aug 2008

obojý 😀 😀 🙂

lefika
27. aug 2008

emjee, vdaka, toto mi je novinka. ja som to totiz nikde inde ako v reklamach nepocula 😕

aponchie
27. aug 2008

hele a je spatne pokud pisu nejakym narecim treba?? 😀

nobody
27. aug 2008

tož to nemám tucha 😀

eraserhead
27. aug 2008

aponchie: podle mě ne, protože píšeš "jak ti zobák narostl" 😀 , nářečí mám hodně rád a rád v tom i čtu, nebo slangovou mluvu taky ještě dávám, ale doslovný prznění jazyka (jakéhokoliv i nářečového) už nemusím.

Když si píšu s neteří (bude jí osmnáct) přes icq, tak jí odnaučuju tyhle zkratky a prznění slov tím, že jí za každou tuhle "chybu" pošlu kousek citace z Jiráska, na kterého je alergická. A docela to funguje 😀

aponchie
27. aug 2008

no a ted:napsala sem hele a je spatne (spatne s hackem nebo dlouhe eee)to je co? 😀 pak to ma nekolik vyznamu 😀

sisstin
27. aug 2008

tak já umim jen numerickou a též se nemusim koukat, to je zas deformace povoláním 😅

eraserhead: Jirásek je něco, já nikdy nebyla schopná ho přelouskat.. 😅 mně se nejlíp čte Austinová 😅 😅 😅 😅 😅

nobody
27. aug 2008

hele Api, co já vím, já češtinu neumím

siss ... mně se nejlíp čte Zasvětla

aponchie
27. aug 2008

nobody ja se neptala jen tebe 😅

eraserhead
27. aug 2008

Já si o Jiráskovi vždycky myslel jen to špatný, že jo, na základce nám ho furt nutili tak dokázali akorát to, že jsme tuhle klasiku nesnášeli, navíc můj tchán tvrdí, že mu na Jiráskovi vadí, to, že dokáže popsat jen to, jak se slunce odráží od hladiny rybníka na třech stránkách 😀 , ale pak jsem si asi před 6 lety od něj přečetl Poklad a bavilo mě to natolik, že jsem si ho v antikvariátech sehnal takřka komplet...

sisstin
27. aug 2008

era: páč autoři byli placený od stránky, tak se to nějak natáhnout muselo 😅 😅 😅 😅 😅

eraserhead
27. aug 2008

siss: to jsou snad pořád, ne?

sisstin
27. aug 2008

era: myslíš? 😕 Ted jde spíš o procenta z prodeje a tak ne? 😕 Nebo fakt maj sazbu např. 50Kč za stránku? 😅 To se mi nějak nezdá 😅

elitera
27. aug 2008

nguyen, chápeš TO dobře 🙂
ella1, "mi to nejde" je v podstatě jen přehozenej slovosled nebo chybějící zájmeno na začátku, to mi ještě tak šílený nepřipadá 🙂
Zanett, krásně jsi to shrnula, děkuju!
Aponchie, americký PCs mají čárku 😉
eraserhead, žes neřek, my máme kompletního Jiráska 3x 🙂

bashka
27. aug 2008

Joooj baby, toto je témička...konečne niekto začal. Ja som ako blbá vždy písala IP tým, ktorí to potrebovali...lebo naozaj sa nemôžem na niektoré slovíčka pozerať. Najviac ma vytáča kvôli napísané kôli, či dokonca kôly. A preboha veď to je tuším prvé pravidlo ešte z prvého stupňa ZŠ že v Nominatíve množného čísla mužského rodu u prídavných mien sa píše i-í, nie y-ý
Ináč aj ja píšem bez diakritiky, len teraz som si dala tú námahu. Laptop mám z UK a nikdy predtým som nepotrebovala nič na klávesnici písať...vtedy sa na výške ešte v pohodke písali veci rukou...diplomovku mi prepísal sused...no a v angličtine nie sú tieto veci...
No a píšem len ukazovákmi, na klávesnici nemám tie písmenká že ž, š, í, é a ostatné a mnohokrát píšem jednou rukou (v druhej ruke malá)...

sisstin
27. aug 2008

bashka:no psát IP je docela brutus..to bych asi čuměla, kdyby mě někdo napomenul, že dělám hrubky 😅

aponchie
27. aug 2008

elitera to ja vim,ze maji carku a proc jako?ja psala o carkach nad pismenky 🙂

bashka
27. aug 2008

sisstin, ja som to len tak jemne naznacila...ked to mal niekto v motte, alebo v inzerate...ze aby si to nevsimol kazdy...ale nie vzdy...to by som tym asi stravila vsetok svoj vyhradeny cas na konika 🤐

elitera
27. aug 2008

apo, ale my jsme tě upozorňovaly, že se po tobě blbě čte proto, že nepoužíváš interpunkci, tj. čárky ve větách. Nicméně teď ji tam máš, tak to asi nějakej efekt mělo 🙂 Na chybějící diakritiku si myslím většina lidí zvykne, v zahraničí to obvykle jinak prostě nejde. 🙂

aponchie
27. aug 2008

elitera ty jsi me upozornovala?tak to jsem preslechla ci precetla 😀 😲 ja te teda neznam 😅 btw carky mezi slovy pouzivam porad stejne a to nahodile takze tak 😝

sisstin
27. aug 2008

apon: právě text bez čárek mezi větama se šíleně blbě čte..aspon mně teda 😔 pak některý věci ani nedávají smysl 😉

aponchie
27. aug 2008

toz ja to jinak neumim a asi se to zatim kvuli konikovi ucit nebudu 😀 na maily a dulezite veci pisu v pohode toz nevim jestli neprestat prispivat kdyz uz to tolika lidem ode me vadi,ale zase ctu,ze si me ctou i pres to vsecko takze nevim 😀 😀

sisstin
27. aug 2008

apon : já neříkám, že mi to vadí..ale že to pak čtu minimálně 5x 😅 😝

lukin
27. aug 2008

sisstin: Souhlasím s tebou. Občas mi manžel ci tchyně píše sms bez čárek, a to fakt nejde přelouskat.

Jinak správně je tchyně a ne tchýně 😉

elitera
27. aug 2008

elitera, těší mě 😉

ella1 • 1d • Dnes v 19:00
aponchie,dobre,že si tu,nechcela som ťa ohovoriť po za(poza ) chrbát.
mne sa po tebe zle číta kvôli tej diakritike

... a chvilku před tím jsme se o tom bavily taky. 🙂

elitera
27. aug 2008

lukin, ano, tchyně podle vzoru svině 😀 (nicméně tu svou mam ráda 🙂)