Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

berenika39
23. okt 2011

@kvojtanikova ano, určitě divadélko.

filipal
23. okt 2011

@berenika39 😀 ja so si myslela, ze urcite je chyba v tom pytlicku...
u nas sa bezne pouziva slovo sacok, ale spisovne je vrecko, vrecusko.... ale ked toto slovo pouzijem v skolke, deti mi nerozumeju...

berenika39
23. okt 2011

celé je to divoké, ale možná je to umělecké a já tomu nerozumím 😉 .
Divadýlko je hovorový tvar, jako kdyby někdo do názvu pohádky napsal...nevím...třeba: O chaloupce, která neměla vokno. (správně okno).
Doma se tak mluví, ale psané slovo,veřejné nápisy, názvy, tam to nepatří.
Pytlík je také hovorový, ale sáček by tam zněl divně 😀 . Divadélko tam sedí úplně krásně 😀

majina.b
23. okt 2011

ďalšia perla: spitať, omilom / ani neviem akého smajlíka dať 😖/
https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/mozete-mi-poradit-ohladom-postovneho-pri-dobierke/

adal
25. okt 2011

tak toto ma dostalo 😕 Naša nová dedska izbyčka 🤐

summer8
25. okt 2011

čo poviete na "novotvary" neaký, niaký 😀

adelaida33
25. okt 2011

asi to vyznie neuveriteľne, ale ja som raz videla napísané:
tycho - rozumej: ticho
ych - rozumej: ich

kvojtanikova
25. okt 2011

este sa vratim k tej knizke o sobovi Bobovi - dala som si tu namahu ze spocitam chyby a na prvych 5 stranach som ich nasla 15. Z toho za najlepsie pokladam: z krátka namiesto skrátka, medíci namiesto medvedíci (a ked tam uz medvedici nahodou su, tak su napisani s kratkym i vsade, takze to vyzera ako treti pad od slova medvedica) a najlepsia je veta - "budeme to používať na topenie do krbu". Celkom by som sa rada pozrela, ako sa vianocny stromcek topi v krbe. A o spražení, zapražení a tak podobne ani nehovorím. Hrozne ma to stve aj kvoli tomu, ze viem kolko sa plati za preklad a za korektury a ked to niekto skoriguje tak, ze to hodi cez "spellcheck" co je hotove asi za 3 minuty, tak kurnik aj ja chcem mat taku robotu kde za tri minuty zarobim niekolko sto eur... Ja tiez ako prekladatel nie som neomylna, ale preklep alebo zabudnuta ciarka je oproti tomuto suviks.

adelaida33
29. okt 2011

Posledné dni ma neskutočne vytáča, ked vidím napísané: úžastné alebo úžastne. Asi mi šibe, ked mi už toto stačí na vytočenie sa 😝 .

benne
29. okt 2011

@adelaida33 ja som to tiež videla posledné dni častejšie než inokedy... ale dnešný podstivý jogurt to už prebil 😅

danielaj
30. okt 2011

dievčatá, ja vás tu priebežne čítam, keď sa potrebujem odreagovať, zasmiať a dnes som sa pobavila tu na koníku na tomto:
Ideme mať krstiny a budeme robyť menšie posedenie teda obed.Chcem urobyť zemiakový šalát a vyprážané bravčové rezne.Lenže rezne si chcem urobyť deň vopred.Takže ak vie niekto radu ako špecialne rezne pripravyť alebo uskladniť, aby neboli na druhý deň gumené. 😀

filipal
30. okt 2011

@danielaj to by ani nedostala pätku! ratali by jej to za tu istu chybu. 😀
robit -vybrane slovo 😀 nuz a pripravit ako odvodene..... 😅
tie rezne musia stat za to!

filipal
30. okt 2011

aj ja som nasla zaujimavy prispevok. 😉

Ja som veľmi neštastna lebo moja dcera chodi na gymnazium a chlapci sa jej pitaju či je chlapecalebo dieuča čo mam robit ?:????

syslica
30. okt 2011

Žienky a viete, aký hudobný nástroj som objavila v hudobnej škôlke pre najmenších? Líru 😀

danielaj
30. okt 2011

@filipal no veď to, mala by to za jednu chybu 😀 😀 😀

ikke
31. okt 2011

@syslica asi hraju na byvalu taliansku menu... 😅

filipal
31. okt 2011

@ikke ale zohnat tu menu uz je riadna fuska....vsetci hraju s euracmi...... 😅

filipal
31. okt 2011

az teraz som si vsimla, Ikke, ze si napisala byvalu menu.....tak moj forik je trochu vedla.... ☹ ☹ 😅

warholette
1. nov 2011

prave som nasla novu temu, vola sa "Tehotné s mrazáčikov" lol

filipal
1. nov 2011

@warholette
tazko aj povedat, co si pod tym predstavit 🙂 ....aj ked taka vazna tema ani nie je vhodna na zart....

syslica
2. nov 2011

@filipal Veru 😔 ... ale na úsmevnejšiu nôtu, veľmi sa mi páči táto recenzia:

"Ja osobne moc nemám rad čítanie ale mama ma prinútila tak som si vybral knihu Hrôzostrašná história: Surová doba kamenná. Hneď od prvej strany ma začala baviť. Prečítal som ju za dva dni. Hneď som si šiel kúpiť ďalšiu knihu Ja osobne som si vybral Krvilační Aztékovia. Takže vám odporu-čujem si prečítať tieto knihy.Niečo o knihe:Zistite kedy aké druhy žili čo jedli ako sa zabávali budete tam mat aj testy aj všelijaké príbehy takže biť vami bi som hneď bežal do obchodu si ju kúpiť!"

Inak, knihy z Hrôzostrašnej histórie by si prial aj náš starší syslík, len netuším, či to mám risknúť 🙂 .

benne
2. nov 2011

@syslica Recenzia mi najprv vyklala jedno a vzápätí i druhé oko.. skvelé načasovanie dvoch hrúbok v klasickom štýle a v prekvapivom závere. 😅 😀

Hrôzostrašnú históriu nepoznám 😕 už aby decká dorástli na knižnicu a mohla som si .. teda mohli si to požičať. 😀 😀

adelaida33
2. nov 2011

@syslica Celkom slušná kôpka chýb 😉 . Som zvedavá, akú známku autor recenzie za ňu získal..., ak ju odovzdal v škole v písomnej forme.

syslica
2. nov 2011

@benne 😀 😀 Ale chlapča je na dobrej ceste... síce ho mama prinútila, no tým čítaním hádam postupne eliminuje aj "drobné" gramatické nedostatky... však ten pozitívny posun je super.
Pre info: túro edíciu vydáva Slovart a teraz je v Martinuse v akcii... Jergušík nie je klasický raný čitateľ, uprednostňuje komiksy (momentálne české 😅 ), kde je menej písma a v týchto knižkách sú tiež miestami vtipné ilustrácie s komentárom na spôsob komiksu... no a ja ako zažratý knihomoľ som si už viackrát kúpila knižky akože "pre deti" 😝

syslica
2. nov 2011

@adelaida33 Netuším, recenziu som prekopírovala z webu Martinusu.. ale ako som už napísala, to pozitívne smerovanie je určitou nádejou do budúcna, konkrétne pre tohoto mládenca i našu mládež všeobecne 😉 .

mamabiba
2. nov 2011

Dievčatá, teraz som po prvý krát zavítala na túto diskusiu a vzdá sa mi zaujímavá. Je prekvapivé, ako niektoré prispievateľky do tejto diskusie nepoznajú mäkčene, dĺžne. Ale máte pravdu, pravopis na MK je občas zaujímavý a dakedy mám pocit, že to musí písať skrytá školáčka. Netvrdím, aj ja sem nahodím pár vrúbok a jednu mám ozaj pravidelnú. Miesto skriňa pravidelne napíšem skryňa. Viem o tom, dávam si pozor, ale aj tak to napíšem málokedy správne 🙂 Ja mám skúsenosti hlavne z bazáriku..dám tip: domou, duojdem, peňážky, poslaly, gaťuški...

lenka3007
2. nov 2011

hehe, precitam jednu stranu a mám dosť... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
@mamabiba ked sa jedna o makcene a dlzne, ja napriklad dam, len ked sa trafim, lebo bohuzial nemam slovensku klavesnicu, ale co sa tyka vybranych slov som niekedy az mimo, co dokaze niekto pustit do sveta 😀 😀 "bivali sme, Chitam, mi sme, pitat sa" a najviac ma dostane slovo "gde" 😀 😀 😀 😀

kvojtanikova
2. nov 2011

@mamabiba ja napriklad bezne pisem bez diakritiky, toto nepovazujem za nejaku chybu, aj ked verim, ze sa moze niekomu zdat usmevne ked cita "koza" namiesto "koža" a tak dalej. S diakritikou pisem, iba ked chcem vyslovene na nejaku hrubku upozornit. Tiez som prekvapena, ako moze niekto pisat slova "pitat sa, robyť"...atd., niektore chyby vsak chapem, vela ma naucil zivot tu na vychode. Ked som sem prvykrat prisla, myslela som ze som v Hondurase 😀 Typickemu dedinskemu dialektu som nerozumela ani "ň", teraz je to uz omnoho lepsie. Necudujem sa, ze ludia vyrastajuci v takomto prostredi neriesia kde ma byt tvrde ci makke i. A este jedna perlicka, moja kamaratka z Kružlova, okr. Bardejov dodnes hovori (aj pise) "čuchať" namiesto "šúchať", "čunka" namiesto "šunka"... a v pohode🙂 Niekedy je to normalne mile, no nie?

mamabiba
2. nov 2011

@kvojtanikova preto som sem tento príspevok o diakritike dala, lebo je to dosť zaujímavé a zábavné dakedy čítať slová bez diakritiky. A úplne milujem, keď mi takto dakto píše ohľadne práce, že chce dakam doviezť tovar. Aj na bazáriku som sa už s tým stretla...myslím, že mená, adresy by sa mali písať s diakritikou, pretože môže nastať omyl. ten sa my stal v práci...pani mi napísala svoje meno, ja som ju potom telefonicky kontaktovala a vynadala mi, že si neviem ani poriadne poznačiť jej meno, tak čo od nej chcem. Bez diakritiky sa volala Piclova. Skús si tipnúť ako sa tak môže v skutočnosti volať 😀 😀 😀

mamabiba
2. nov 2011

@kvojtanikova pardon Picilova