Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

bihan
28. okt 2008

Mňa vždy hrozne prekvapovalo, že v češtine sú slovesá s tvrdým -y ako "všechny pracovaly" (snáď som sa teraz nesekla 😅).. v slovenčine je tam vždy -i.

sisstin
28. okt 2008

bihan: no..pokud pracovaly ženského rodu..tak tam je y 😀

nobody
28. okt 2008

vivat Slovakia 🙂

katrin
28. okt 2008

dnes ma dostal jeden album, kde "výtali do života".... (vítanie do života na miestnom úrade)

ikke
31. okt 2008

slovo "odysla" je asi odvodene od slovesa yyyst...? 😕 😅

inak dnes ma na inom fore pobavil jeden diskutujuci, co stale nieco pisal "o Ficovy" 😀

parybka
2. nov 2008

a jestlipak víte, co je to "xrub"??? 😀 😀 😀

chrup ... hmmmmm 😅

vivere
11. nov 2008

toto stoji za to :

martina48: kočky,aj ja mám dotaz na vás ...podla vás ,aký je ideálny rozmer scrapov na vyvolanie?...taký aby bolo aj pekne vydieť fotku,lebo mám z toho vyvolávania také menšie obavy...bojím sa,že keď dám rozmer pr.:10x15 že nebude poriadne vydno fotku,že či náhodou nebude taká malinká medzi tymi rôznymi kytmi...ešte sa chcem spítať dá sa rozmer zmeniť aj v samotnom Gimpe?Lebo je tam niečo také,ale keď si tam upravím rozmer,tak my ale otvorý biely papier a nie ten klasický sivý podklad...že či to nevadí ...za odpovede vám budem mooooooooooooc vďačná

slaviq81
11. nov 2008

Vivere, 😀 😀 , tá to má za 5.

bihan
11. nov 2008

vivere, myslím, že by bolo minimálne slušné neuvádzať nick. 🙄

zanett
11. nov 2008

nazdaaar sis 😉

Nevim, jestli to sem patri a taky nevim, jestli se to tu treba uz neprobiralo - nemam silu cist dopodrobna 43 stran, ale ke gramatice/pravopisu to patri, i kdyz ne ceske/slovenske; narazila jsem (opet! 😝 ) na popisky v albech, ktere jsou v anglictine, ovsem gramaticky katastrofalne spatne 😝 🙄 Nejnoveji jsem si treba precetla popisek u fotky smejiciho se ditete 'Keep smile' 🙄 - na to mam proste jedinou radu; Kdyz to neumis, tak to nedelej, jinak je to dost trapas. Taky si nebudu popisovat fotky v mem (pripadnem) albu treba japonsky, kdyz japonsky neumim, ze.... 😎 (podotykam, ze uvedeny priklad byl v alba holciny, se kterou se 'znam' z nekolika diskuzi -do alb cizich uzivatelek se nedivam- ona i manzel jsou Cesi zijici v CR, takze tu anglictinu moc nechapu, navic, kdyz je to gramaticky spatne 😝 )

lefika
11. nov 2008

zanett, toto aj mne pripada trapne. dost rozsirene je to facebooku: niekto si uvedie status v anglictine, gramatika katastrofa, slovosled tiez, ledva sa da z toho pochopit, co dotycny myslel...ale hlavne, ze ma zo seba dobry pocit, ze vie po anglicky 😀

johanda
11. nov 2008

Musím říct, že se mi taky moc nezamlouvají anglické popisky nebo anglické výrazivo vmontované do českého textu (pokud má v češtině ekvivalent), byť je to módní. Angličtina má nevýhodu, že se z ní stala taková univerzální řeč, takže každý ji může prznit, jak to jen dovede 🙂

zanett
11. nov 2008

johanda - univerzalni treba jo, kazdopadne pravidla anglicke gramatiky jsou jasne stanovena (i kdyz si spousta radoby chytrych studentu AJ mysli, ze nejsou. To totiz rikaji jen ti, kterym anglictina nejde 😎 😀 ), takze kdyz to nekdo neumi, tak se tim akorat ztrapni - mne by samo o sobe nevadilo, ze jsou popisky v cizim jazyce (specialne, pokud je jeden z rodicu cizinec, ci rodina zije v zahranici), ale bere me cert, kdyz vidim ty cizojazycne popisky, ktere jsou gramaticky spatne 🙄 Maminka si holt myslela, ze bude 'cooooool', kdyz nadepise fotku anglicky, ale vetsinou se akorat ztrapni...

3558
11. nov 2008

Baby ja ked pisem rychlo,sa tiez obcas pomylim.Pisem bez toho aby som sa pozerala na klavesnicu. Ale neznasam baby co nevedia o pravopise absolutne nic, a rozdavaju mudre rady vsetkym ostatnym maminkam. A nebodaj ked s nimi nesuhlasite, tak este zacnu aj urazat. Kazda mame pravo na svoj nazor, ale ked ho maminy napisu, tak nemenovana pani ju hned zacne urazat. Vsimam si to uz dlhsie, a mne samej sa to stalo uz dva krat. Preto vela krat nemam ani naladu odpisat svoj nazor, lebo viem ze nemenovana pani zrovna odpoveda na vsetky temy.
A naozaj ma to odradza od pisana.

johanda
11. nov 2008

Zanett, mě to nerozčiluje, je mi to k smíchu...ale chápu, že ty, jako studentka anglické lingvistiky, jsi kolikrát zralá na omejvání 😀

zanett
11. nov 2008

johando - nechci nic zakriknout, ale pokud posledni zkousky dopadly dobre (vysledky jeste nemam), tak uz jsem byvala studentka - novopecena absolventka 😵 😵 😵 😵 (ale jak rikam, nechci nic zakriknout, vysledky budou pristi mesic)...

vivere
11. nov 2008

bihan,
ak sa ona nehanbi, ja sa nemam za co, ze som uviedla nick, ved to napisala do verejneho fora a mnozstvo ludi to mohlo citat. to moj nazor. ja som dost citliva na slovencinu a tamto ma odrovnalo ☹ chapem preklepy pri rychlom tukani po klavesnici, ale nevedomost patkara v zakladnej skole... mam dost ☹

ka4
11. nov 2008

vivere a ty dľžne a mäkčene prečo nedávaš ?to do gramatiky nepatrí.

vivere
12. nov 2008

ka4,
dĺžne a mäkčene nedávam pre rôzne typy klávesníc, aby v slovách nakoniec neboli rôzne štvorčeky a iné zvláštne znaky 😉 Tak, ako sa to napr. v e-mailovej komunikácii často stáva... žiaľ.

majka35
12. nov 2008

ale tu sa ti to vivere určite nestane ... 😉

vivere
12. nov 2008

sila zvyku 🙂

kocurik16
12. nov 2008

ahojte!4ítam túto stránku a plačem.Moje deti chodia do školy jeden na učňovku,jeden na Zš a musím povedať ,že pravopis im nič nehovorí,ale aj v škole kedˇim opravujú písomky z odbdrných predmetov,kde vôbec gramatické chyby neopravia.Za mojich školských čias aj v týchto predmetoch opravovali chyby a patrčne sa to odzrkadlilo aj na známkach.Teraz akokeby si to ani nevšimli.

slnieckova
12. nov 2008

kocurik16 to bude mozno kvoli tomu, ze ani samotny ucitel (pokial nie je slovencinar) castokrat tu gramatiku poriadne neovlada 😀

kocurik16
12. nov 2008

ale učitelia by aspon podľa mňa mali ovládať pravopis 😠

bihan
12. nov 2008

No, a to nemusí byť ani učiteľ nejakých praktických predmetov 😝

slnieckova
12. nov 2008

bihan presne tak 😀 resp. majster vycviku nemusi mat ani vysoku 😀 teda musi, ale staci, ak si ju prave teraz robi 😀

kocurik16 dnesne skolstvo je jeden velky chaos 🙂 skoly, aby nemuseli platit ucitelom plat, aky im patri, tak beru radsej nekvalifikovanych - ti nie su tak plateni ako kvalifikovani (ale samozrejme nehadzem vsetkych do jedneho vreca, cest vynimkam 😀)

slnieckova
12. nov 2008

dieUcata aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 🙄 🙄

zuzulik
12. nov 2008

ale to nie je o tom ci ma niekto VŠ 😀 😀 ........aj na tomto fore su temy, kde si pisu studentky VS alebo uspesne absolventky a teda niekedy je to pohroma 😀 😵 😀

3558
12. nov 2008

baby aj ja som pedagog - majster odborneho vycviku. a tiez sa mi stane ze sa obcas pomylim. ale odtial potial. niektore baby su uplne mimo a myslim ze sa to odrazi potom pri uceni s ich detmi.
a na tie makcene a dlzne len tolko: nezijem na slovensku a tu na klavesnici makcene a dlzne chybaju. ☹ ☹

slnieckova
12. nov 2008

ja viem len jedno, ze ak to dieta nema v genoch (gramatiku), tak sa to nenauci 🙂 moze zmiernit mnozstvo gramatickych chyb, ale ak to v sebe nema, tak nedokaze tu teoriu gramatiky 😀 automaticky aplikovat do textu, ked pise...

a suhlasim so zuznaou29... niektore baby sa fakt nedaju citat, to mi uz niekedy pride ako nie nevedomost ale totalna gramaticka ignoracia a tupost 🤐 🤐