Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

ellise
27. sep 2010

eaka, ale našeho mládí, byly televizní kanály společné, a a veškole se mluvilo slovensky aniž by se do toho tahali česká slova. To není problém toho jestli se dívají na české nebo slovenské pohádky, ale kolik času u televize tráví. Za nás přece byly pohádky jen v neděli dopoledne, (Kapitán Budzogáň) a přes týden jen večerníček. Dnes děti neví naco mají koukat,, Disney Chanel, Jim Jam či jak se to jmenuje. A toho cizího jazyka vnímají mnohem více.

Mně mrzí že v české televizi je málo slovenských pořadů, a generace našich dětí nebude umět slovensky a tento trend se dřív nebo později projeví i na slovensko. Teď jsem četla v časopise Instinkt, že aktivně používat slovenčinu umí jen 26% čechů. A to jsme rozděleni jen 17 let.

je smutné když 17- leté děcka neví co je hydina, oriešok....

ellise
27. sep 2010

jo a těším se že až budu za 25 let v důchodu, tak tady bude v produktivním věku generace, která nebude umět slovensky a já si budu přivydělávat tlumočením a překladama 😀

eaka
27. sep 2010

@ellise... rozdiel je v tom,že také dieťa, ktoré presedí celý deň pred bedňou v Čechách, vidí všetko vo svojom rodnom jazyku, také dieťa, ktoré celý deň presedí pred telkou v SR, sa naučí po česky... Ja si proste myslím, že je nezodpovedné len stále preberať všetky dabbingy z Čiech, pretože "veď im rozumieme", tým samozrejme neobhajujem celodenné sedenie detí pred TV, tiež sa snažím obmedzovať množstvo rozprávok, čo malá pozerá, no...príspevok nedokončím, padla, utekám domov... čuz

ani3012
27. sep 2010

@eaka a @ellise nebolo by inak zlé,založiť novú tému 😉 by som sa pridala 🙂

inkinka
27. sep 2010

@erikasadek aj ja som mala rada tie inscenacie a aj vela ludi v Cechach si ich oblubilo, skoda, ze uz sa nic take nenataca 😒

ellise
27. sep 2010

@ ani3012 nevím jak to myslíš?

jasmia
27. sep 2010

Právě jsem dostala na aukru hodnocení : dobrá komunykace, doporučujy, ani nevím, jestli se z toho mám těšit, nebo nad tím zaplakat 😀 😀 .

eaka
27. sep 2010

@jasmia to je na zaplakanie...ani na smiech už nie... ☹

eaka
27. sep 2010

@ani3012 viem, že sme trošku odbočili... ako by sa tá nová téma podľa Teba mala volať? 😉

eaka
27. sep 2010

jéééj, baby, najnovší príspevok v téme "nevera", že psychologyčka 😖

neumisa
27. sep 2010

@eaka psycho... cooooo??? To je nějaký nový obor? 😀 😀 😀

eaka
27. sep 2010

no...a tiež je teraz dosť časté, že nevedia napísať "nejaký" a máme v slovenčine nový tvar "niaky"... to je čo? nejaký, nijaký? neviem... je to príšerné, keď to vidím, hrýzla by som 🙄

eaka
27. sep 2010

@neumisa asi kombinácie psychológie s gynekológiou 😀

neumisa
27. sep 2010

@eaka wow 😀 😀 😀 rozebere ženskou ze všech konců 😀 😀 😀

eaka
27. sep 2010

@neumisa 😀 😀 😀

eaka
27. sep 2010

Viete, čo je vindous?

neumisa
27. sep 2010

@eaka 😀 😀 😀 😀 to snad ne ... 😀 😀 😀

eaka
27. sep 2010

inak ešte zvyknem peniť, keď sa na SK používa "doporučovať", čo je totálny čechizmus, je to všade na web stránkach, zo slova "odporúčať" sa stáva archaizmus... ☹

majdula
27. sep 2010

Sice jsem to necetla na konikovi, ale musim se podelit o dnesni zazitek z brnenske Bratislavske ulice (je zde ponekud tmavo, Brnaci vi...) - na jednom dome se skvi napis SMRD BYLYM 😀 😎

sova33
27. sep 2010

Ahoj, já se podělím taky s něčím, co mě trochu rozladilo - otevřela jsem knihu a na přebalu, kde je stručná anotace se na třetím řádku objevilo slovo DĚCTVÍ (rozumějte dětství). Pak četbu doporučujte jako jeden ze způsobů upevnění pravopisu 😀

warholette
27. sep 2010

@majdula no chvilu mi trvalo to rozluskat 😀

warholette
27. sep 2010

@eaka nebude vindous nejaky pripravok na cistenie okien? 😀 😀

ellise
28. sep 2010

eaka, já si ani nemyslím že jsme odbočili, protože vše co slyšíme, vidíme, má vlyv na to jak se vyjadřujeme, potažmo píšeme.
pro mně má tato téma ještě jeden význam, jsem v podstatě bilingvální člověk, 20 let používám svůj rodný jazyk omezeně, když mám příležitost používám ho ráda a nechci s ním stratit kontakt, pro mně je důležité že tady rozebíráte spisovnou slovenčinu, já si tak zpetně mohu uvědomit to co jsme se učili ve škole, které výrazy nejsou spisovné (např. doporučujem) 🙂

briketa
28. sep 2010

@eaka doporucuju sa len zasielky, nie? to este aj mne znie divne a to sa vyjadrujem v dennej reci uz jedenast rokov inak ako po slovensky.

ellise
28. sep 2010

briketa, zásielky sa doručujú, nie?

briketa
28. sep 2010

@ellise nie tak som to myslela 🙂. myslela som na doporucenu postu ;)

mexx
28. sep 2010

Vcera som tu na Koni zahliadla slovo "poctata"...umrela som. 😅

ellise
28. sep 2010

a teď jsem na rozpacích, píše se " vliv" nebo "vlyv" ? Asi to první, že?

ikke
28. sep 2010
berenika39
28. sep 2010

@ellise vliv, určitě...

v jednom příspěvku: slybují, kamarádky přislíbyli.....
nevím, ale to tluče do očí, na to snad ani není potřeba nějak umět pravopis....