Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

ellise
16. jan 2011

název témy tady na MK .... vydela som v datarte .....

syslica
18. jan 2011

Inzercia v bazáriku: ...miny balíček .... 🙂

ikke
18. jan 2011

...tak pozor na miny v "miny" balicku 😅

monkula
18. jan 2011

no a teraz v TV novinách, že aj rastliny sú živé bytosti 😀 😀 😀 😀 😝

Ale nerozumiem, prečo každý používa zadĺžená spoločnosť. Podľa mňa to sú dlhy, nie dĺhy 😀

suezana
18. jan 2011

@monkula načapala som ťa 😀

warholette
18. jan 2011

Ahojte neviete nahodov kde a ako pridať meno aby bolo v kalendáry 😎

blovitc120
19. jan 2011

@monkula ja som videla už aj ZADĽŽENÁ s ľ 😀
a teraz som našla toto
je to naozaj tazke moji chlapci maju v 31,1, uz 6 rokou ale pametam si akoby to bolo vcera ked sme prisli z nemocnice ,trvalo nam asi 2-3 mesiace pokial sme sa dali dokopi a nasli si sistem potom uz to bolo lepsie.nasi boli velmy zivy a dvaja chlapci je brutalna kombynacia mne sa ulavilo ked im padli dva roby potom to uz ide iba k lepsiemu i ked nas kazdy den prekvapuju co sa im dokaze zrodit v hlavickach. ja mam dylemu stoho ze uz na rok pojdu do skoli takze vzdy sa najde nieco co nas bude trapit preto prajem pevne nervicky )

monkula
19. jan 2011

úplne horúce: naša obľúbená markíza, v pútavka na film: Plicajt z Beverly Hillsa 😀 😀 krásny preklep

mateson
19. jan 2011

Bazoš: prodám nádherné dlouhé pružné tričko s motivem lepky.

monkula
19. jan 2011

@mateson možno je tam lepiaca páska, to musí byť originálne tričko.... 😀

mateson
19. jan 2011

holčina dala i svoje foto v tričku s lepkou 😀 😀 😀 bazoš cz trička. Ještě pořád tam je 🙂 okres 696 01

dusanab
20. jan 2011

toto ste si už všimli?
Mozem otehotniet aj pocas ciklu? tehotenske testy su negatyvne

dusanab
20. jan 2011

ináč lepka nemá chybu 😀 😀 😀 😀

zuzanocka
20. jan 2011

@dusanab všimli 😀
lepka je dosť častý jav...

začal som tento rok - na staré kolená - opäť študovať... zakaždým, keď čítam práce mojich "kolegov", dokáže ma rozhodiť fakt, že človek študujúci na VŠ, čiže s bezpodmienečne ukončenou maturitou, dokáže napáchať také hrúbky...
a keby len hrúbky... objavli sa aj takí, ktorí napríklad "tituly" nazvali "hodnosťami", nerozumejú niektorým skutočne bežným výrazom, "militantný" je podľa niekoho "ľudský"
vždy sa mi chce zakričať: "čo tu, do r... robíš????!!!!" 😒 😝 😝 😝 😎

dusanab
20. jan 2011

Náš malý 9 týždňoví Wiktorko má ťiež problém stím že nedvíha hlávku keď je na brušku.
Može to byť aj tým že je trošku váhovo vačší

dusanab
20. jan 2011

ju poslal na genetyku lebo tam ti pomozu a zistia preco je taka malinka aj mi sa tam chystame

blovitc120
20. jan 2011

dosiel mi kredyt 😀

dusanab
20. jan 2011

@blovitc120 treba si ho dobyť 😀 😀

blovitc120
21. jan 2011

@dusanab 😀.

Este ma poriadne vytaca "kolkateho je?", "kolkatacka si?", "po aky rozprava?". Ale jedno z naj... Je aj tak uz mnou spominane kusanie, pokusanie a rozkusanie 😝

elixia
21. jan 2011

@blovitc120 tak to je fakt brutalna kombynacia 😀 😀

@zuzanocka no ja mam tiez 'rada; ked niekto,kto sa v kazdom druhom prispevku chvali vysokou skolou, dokaze napisat z nami, s toho, mi sme a podobne perly 😉

dusanab
21. jan 2011

krásne slovo: zlozviku

dusanab
22. jan 2011

ja som ho dnes vydela....len u nas som ho nevydela....podstatne vätsia....ALE VYDELI SME HO NA PREDAJNI....je vetsia....mi ho mame....všetko tá istá sympaťáčka 😉

bude trebalo 😖

sharlotta
23. jan 2011

Co myslite, byval aj "za starych cias" pravopis pre ludi takym problemom, alebo je to teraz za ery internetu len viac viditelne? Mna to uz neskutocne vytaca!!!! Vzdy mam nutkanie tomu cloveku napisat, ako sa to pise spravne. To sa ti ludia za seba ani nehanbia???

Je pre mna uplne nepochopitelne, ako moze niekto po "ň" napisat tvrde y....

ikke
24. jan 2011

@sharlotta podla mna nebyval az taky. jednak predtym sa ludia dostali v drvivej vacsine (okrem listov od skolopovinnych pravnucat) iba k textom, ktore boli napisane gramaticky spravne (knihy, casopisy, noviny, ...), takze tym sa prejav aj prirodzene trochu kultivoval. a jednak samotni ludia, ktori mali problemy s gramatikou a pisanim pisali tak maximalne zoznam na nakup do potravin 😅
kdezto dnes sa - ako vidno - dostane k pocitacu uz aj kazdy osadnik... a aj ludia, ktori o sebe vedia, ze pisu hrozne, maju potrebu alebo su nuteni sa pisomne prejavovat.

didiana333
24. jan 2011

@sharlotta mňa desí najviac to,že dnešní mladí ľudia si na pravopis vôbec nepotrpia a čím väčšia hluposť a viac w v každom slove,tým sú coolovejší..... 😝 a ked čítam tie statusy na fb,tak mi je na grc.... 😖

sharlotta
24. jan 2011

Len za posledne 2 dni som objavila 2 nove vybrane slova po b - farbyt a robyt...

syslica
25. jan 2011

@sharlotta Ja mám profesionálnu deformáciu, všetky chyby mi automaticky "skáču do očí" 🙂 , úplne súhlasím so všetkým, čo ste, dievčence napísali... najhoršie na tom je, že častokrát ani VŠ titul nie je zárukou kultivovaného a správneho prejavu, poznám inžinierov, ktorí v troch vetách spravia 15 chýb a právnika, ktorý vo svojich prejavoch bežne používa slová ako "zasebevraždil", "napredu a nazadu" ☹

Na odľahčenie diskusie - opäť z mojej dávnej praxe: Nápis na afrodiziakálnom fyto-prípravku: "Čaj Vakorai účinkuje již při první dívce" 😀 (autori mysleli samozrejme "dávce"... ale zaujali a možno aj zvýšili predajnosť 🙂

sharlotta
25. jan 2011

@syslica 😀 to je dobre!

No, co sa VS vzdelania tyka, tak niektori ucitelia u nas na skole a ich prejav...to bola hroza pocuvat...Ked sme mali raz prednasku z filozofie, tak prednasajuci cely cas hovoril o niecom, co nazyval "sfetova vola". Dost dlho mi trvalo, kym som prisla na to, ze to mysli "svetovú vôľu".

Inak ospravedlnujem sa, ale pouzivam anglicku klavesnicu, kedze drvivu vacsinu textov pisem v anglictine, takze sa mi to nechce vkuse prepinat.

zuzanocka
25. jan 2011

@syslica tak to je úžasný preklep 😵 😵 😀 😀 😀
mňa moj "zákonitý" (inak inteligentný človek 😉 ) vytáča do nepríčetnosti jeho výrazmi ako "kašša", "týmtom", no ale obchádza ma infarkt, keď použije "ošipuje sa" 😖 😖 😖 😖 😖 😖 😖 😖 😖 mne sa to slovo tak neskutočne hnusíííí 😀 😀 😀

ellise
25. jan 2011

@zuzanocka a co znamená "ošipuje sa" bo mně ani nenapadá co by to mohlo být 😀