Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

zuzanocka
25. jan 2011

@ellise 😀 no... to je taky ich rodinny vyraz, ktory pouzivali u papagaja co maju... ani to neviem poriadne vysvetlit... nieco ako olupuje, otrhava si... no proste fuj 😝

strana
25. jan 2011

Jeeej, osipuje sa poznám aj ja 🙂 mozno sme s tvojim muzom z jedneho kraja, u nas sa to tak hovori 😀

neumisa
25. jan 2011

taky dobrá chybka: "výrobek obsahuje jogurtové kultúry" 😠

zuzanocka
25. jan 2011

@strana moj je od partizanskeho 😉 ja som to veru nepocula nikde inde, len u neho a moja svokra to pouziva, chlpy sa mi jezia 😀 😀 😀

@neumisa ups... a co tam nesedi? slepnem, alebo stracam zrak? 😅 😕 😕 😕

katarinka01
25. jan 2011

😀
Mamicki s piestan na kocikovanie (Nová)
ahojte mam 4mesacneho synceka a hladam si neaku kamosku s piestan na pisanie alebo na kocikovanie.po porode som stratila vsetky kamaratky a s piestan nikoho nepoznam.chcete sa zoznamit? :D:D:D

neumisa
25. jan 2011

@zuzanocka nevím, jak ve slovenštině, ale v češtině tam tak nějak přebývá čárka nad U 🙂

blovitc120
25. jan 2011

@neumisa tak preto sa to aj mne zdalo v poriadku, u nás je kultúry 😀

sharlotta
26. jan 2011

@neumisa aj ja som na to pozerala...a u nas je to spravne 🙂

zuzanocka
26. jan 2011

@neumisa
@blovitc120
@sharlotta 😉 tak tak 🙂

inkinka
26. jan 2011

@syslica velmi podareny preklep 😉 prave dnes som si precitala v uradnom "lajstre" ze majetok patri cirkvy , peciatka a podpis starostu, toto si ani nezasluzi nazvat sa uradnym pripisom, dokumentom ...
@zuzanocka mne babka ked som bola mala tak hovorila, ze neosipuj sa, naozaj hrozne, tiez som nevedela, co to vlastne nemam robit 😝 😅

syslica
26. jan 2011

Ja som počula veľmi podobný variant na "ošipovať sa" a to "oškohlávať sa", významovo by to podľa všetkého malo byť rovnaké.
A v letáčiku, v ktorom škola informovala o tom, ako použili finančné dary rodičov bolo: "nakúpili sme....vydličky..."
Moja svokra je zlatá žena, občas jej však nerozumiem. hodnú chvíľu mi napríklad trvalo, kým som pochopila, že "výdarky" sú vykrajovátka, vykrajovačky na drobné koláčiky. Ale to bude asi tým, že je z Moravy a žije na Záhorí. 🙂

ellise
26. jan 2011

ale v češtině není ´kultůra ,ale kultura s krátkým u

inkinka
26. jan 2011

skohli poznam vo vyzname svrbi, teda ked nas nieco "skohli" "osipujeme" sa 😉

monkula
26. jan 2011

@syslica aj ja žijem na Záhorí, ale tamto som nikdy nepočula..... 😀 mne keď suseda ponúkla pocheraj ,tak som sa bála to prijať, že čo mi to dá... 😝 😀 😀

ellise
26. jan 2011

moni, pocheraj bude asi něco jako šutemeň 😀 😀

briketa
26. jan 2011

mam debku - odvodene od debresia 😀

berenika39
26. jan 2011

@briketa 😀
dneska je plodný den, mateřský plurál ve spojení s hrubkou:

my asi ani lést nebudeme.... 😝

ivett1
26. jan 2011

@syslica íha, výraz "ošipovať sa" poznám (ale doteraz som si myslela, že je to niečo ako "ošívať sa"), ale "oškohlávať sa"?... (napísala som to vôbec správne?)...to ani vysloviť neviem poriadne 😝...

monkula
27. jan 2011

@ellise presne ako hovoríš, je to zákusok, alebo koláč 😀
že sutemény, ty vieš po maďarsky? 😀

ikke
27. jan 2011

@briketa no neviem, ci "debka" nie je odvodena od ineho slova... 😅

syslica
27. jan 2011

@ivett1
@inkinka to veľmi dobre vystihla aj v súvislostiach, parádne vysvetlenie 🙂

ivett1
27. jan 2011

@syslica ...ďakujem ...naozaj to výborne vysvetlila 😀

monkula
27. jan 2011

@briketa to je odvodené skôr od slova debilita 😀

dusanab
27. jan 2011

niekto chce odýsť .... kolko ludi od nich odýde

monkula
27. jan 2011

no ale idem "natrieť" Jarka, minule som mu našla v zošite slovo zajačyk 😝 😝 😝 skoro ma vystrelo, tak dostal 5 minútovú prednášku, že po mäkkej spoluhláske nikdy nesmie napísať y, a aby sa nenudil, dala som mu rovno vymenovať všetky spoluhlásky a samohlásky 😀

blovitc120
27. jan 2011

@monkula 😀 😀 zajačyk je úžasný. Jarka zatiaľ ospravedlňuje vek. Pamätám si, že na ZŠ, keď sme boli štvrtáci, jedna spolužiačka napísala mojy rodičia a šykovný v jednom diktáte, dodnes to mám v hlave ako raritu 😀. Ona bola vždy veľmi zlá žiačka a čuduj sa svete, chodila na súkromnú VŠ a má ju 😉

monkula
27. jan 2011

@blovitc120 tak zatiaľ ho to ospravedlňuje... a včera napísal, že cez 4. hodinu im budú odovzdávať visvečenie...
ja, keď čítam poznámky, čo píše v škole, tak sa o mňa pokúša infarkt 😝 😀

ikke
27. jan 2011

@monkula moj 9-rocny krstny syn dys(orto)grafik ti aj vymenuje vsetky tvrde a makke spoluhlasky, vybrane slova a niekolkokrat mu bolo vysvetlene aj co-to o cudzich slovach, no aj tak vzdy napise "dyktat" 😅 ☹ no co, dufam, ze v buducnosti bude mat permanentne nainstalovanu a aj pouzivat na PC opravu pravopisu... 😀

ikke
27. jan 2011

http://barbarmax.szm.com/P%EDsanie%20samohl%E1s...
"Po mäkkých spoluhláskach ď, ť, ň, ľ, č, dž, š,ž, c, dz, j v korení domácich
slov a ich odvodenín píšeme mäkké i/í "

ehm, som nevedela, ze aj spoluhlaskami sa da korenit 😅

monkula
27. jan 2011

@ikke nevedela si? A vieš, aké je to jedlo potom chutné? 😀 😀 😀