Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

ellise
4. mar 2011

@matesom , lovískuji bloucinka, znamená miluji svho broučka, miláčka, no takhle se píše na FB.....
oba moji rodiče byli vyučení, žily jsme na slovensku a mamka mluvila česky, ani s jedným úkolem mi nemohla pomoct i kdyby chtěla, otec v psaní dělal chyby.a ani se nedivím chodil do maďarské školy..... mně vadí když neumím něco správně napsat a nebojím se v práci zeptat jak se to píše, i když je blbý mail s jednou větou a že je rozdíl mezi češtinou a slovenčinou jen u takového slova...... husi a husy

inkinka
4. mar 2011

@traktor už aj to tu hrozilo, ikke sa vyhrážala, že zavrie , ale potom sa zmilovala 😉

elixia
4. mar 2011

K tejto debate len tolko, ci chceme alebo nie, tak ako nas ludia posudzuju podla vyzoru,tak nas posudzuju aj podla pisomneho prejavu (teda aspon ti,ktori pravopis ovladaju 🙂 )- je to podla mna dolezita vYzitka kazdeho cloveka.
A urcite existuju ludia s roznymi poruchami, no podla mna ich tu na MK je len mizive percento..ostatni su jednoducho ignoranti slovenciny 🙂
@matac - nechcem rypat,ale podla toho,co si napisala,aj ty si z tych,co mali tazky porod,pripadne trpis niektorou z poruch? 😉

monkula
4. mar 2011

@ikke ten istý film som myslela aj ja... 😉 😉 😉 😀 😀
Len to poznám pod týmto názvom... Ten IQ test ma dostal 😝

matac
5. mar 2011

@elixia ani jedno ani druhe.moje hodnoty su niekde inde ako vase . no je mi to jedno nepatrim sem a tymto to uzatvaram neprajem si dalsie kontaktovanie. rieste si svoju zavislost

monkula
5. mar 2011

@matac závislosť ako od čoho?

monkula
5. mar 2011

našla som slovo kvolnička

syslica
5. mar 2011

@monkula Asi to mala byť "malá kôlňa" , teda čosi ako malá šopa ... možno len snaha napísať slovo kvázisprávne na PC bez diakritiky.
Mám taký konštruktívny (možno hlúpy) návrh: čo keby sme sa tu kolektívne posnažili vysvetliť správne používanie niektorých častokrát opakovane nesprávne písaných slov (možno aj netradičnou a úsmevnou formou) Čo vy na to?

Teda začnem: VIDLIČKA sa píše s riadne ostrým I, dokonca s dvoma, nezávisí to od počtu hrotov. (Bohužiaľ v prospekte našej školy som našla "vydlička).
VIDIEŤ - aj tu by sa dalo aplikovať čosi podobné - predpokladom videnia je ostrý zrak, čím ostrejší, tým lepšie, samozrejme!

Na slovo VYTEKAŤ (videné viteká) mi bohužiaľ žiadny humorný komentár nenapadá, to je skrátka pravidlo predpony vy-
No a pri dobre mienenom VYTAJ medzi nami! mi zostáva rozum stáť, keď ho naštartujem a čosi vymyslím, zas sa ozvem.

blovitc120
5. mar 2011

@monkula asi minutu som rozmyslala, co to asi bude?

ikke
5. mar 2011

@syslica k "vidiet" a dvom dalsim casto pouzivanym slovam s makkym i po v si staci jednoducho zapamatat:

Vidím visiet víťaza.

=> vsetko s makkym iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
🙂

ellise
5. mar 2011

přišla jsem na to že existuje i slovo vyset, což je od slova výsadba, čiže např, vysela jsem mák, ale asi bych řekla zasela, ale i vysela je správně 🙂

saxana123
5. mar 2011

krásne slovo - mekkú loptu 😀

ikke
5. mar 2011

@ellise u nas je to jednoduchsie, mame bud "visiet" alebo "vysiat" 🙂

ani3012
5. mar 2011

@ikke chcem napísať,že toto som našla : v hotely alebo v hoteli ?

ikke
5. mar 2011

@ani3012 nasla si to v hoteli 😉
ak mas pochybnosti, zadaj napr. do google "v hoteli" a dostanes 637 000 vysledkov, "v hotely" iba 22 700, aj ked zarucene to nemusi byt 😅

ja som dnes pri pisani kratkej spravy celkom dlhu chvilu rozmyslala, ci "kucharkino" alebo "kucharkyno" alebo "kucharkine/kucharkyne" 😅

ellise
5. mar 2011

ikke, když nevím jak nahradím to jiným slovem, ale kuchárkino ucho, a kuchárkine nohy

matac
5. mar 2011

@monkula U nás v charite jedná stará a veľmi skúsená pani hovorí “Pomôcť môžeš , ublížiť nemusíš “ To by bolo všetko k obhajobe tých ,čo potrebujú len tak malo Pochopenie. Nakoniec zisťujem , že niekto zo mňa urobí tu ktorá potrebuje pomôcť. Ľudia sú rôzny to ma česť vidieť každý deň v charite . To nezmením . Energiu môžem využiť lepšie ,to je pravda.

monkula
5. mar 2011

@matac kto si, že tu zo mňa robíš človeka, ktorý ubližuje? Za 10 minút by si tu na MK našla 5 dievčat, ktorým som pomohla, slovom, radou, aj osobne... Tak tu nad nami nevynášaj nejaké ortiele, alebo rozsudky...

matac
5. mar 2011

@monkula Nerozumiem ty sa môžeš? Ja som sa Vám snažila niečo povedať, čo ste zo mňa urobili ? Nebránila som seba , niekoho o kom som vedela. Priamo to povedala prečo sem nepíše. Aká reakcia bola ? Už naozaj nechcem riešiť takéto nezmysl . Virtuálne to nemá význam . Povedať si to priamo je iné. Pomôcť druhému je obrovská odvaha, vždy sa nájdu ľudia ktorý ťa odsúdisa a sami nevedia prečo. Nechcela som to rozoberať až do krajnosti, no stalo sa . Už to nezmením. Pekný večer.

monkula
5. mar 2011

@matac čo sa môžem? 😕 😕 Ja som z Teba nič neurobila,, nezovšeobecňuj... Pomôcť nie je odvaha, pomôcť je pre mňa prirodzené....
kde bývaš? Poviem Ti to aj priamo..

erikasadek
6. mar 2011

ahojte tu sa toho popisalo. 😕 😅
uz aj tu sa da hadat!!??? 😠

boze moj..
matac na tvoju stranu len.. ludia inteligentni, neineteligentni... je mi fuk ale ked citam komentare na slovenskych strankach.. sme, markiza, kinik a ine facebook je uz uplna zlat bana uplnych negramotnych, pisat vydis, alebo ribicki, ma uplne zdviha od pocitaca..!!
a hlavne ked tento dotycny napada ako vsetci si blbci!! 😀 tak to uz vazne nemusim..

mimochodom na celom svete pisanie gramaticky spravne sa stava probelm ci v franine, ci v angline!! malada generacia neako nedava vyznam tomu ze uz podla pisania sa posuzduje.. ich osoba..
ps myslia si mozno ze napisu zivotopis ako sms!!! 😀 😠

saxana123
6. mar 2011

@matac ľudia sú rôzni, nie rôzny -to je jednotné číslo tam je Y, množné je I

erikasadek
6. mar 2011

INAK ako vzdy moja klavesnica nesklamala. 😀 😀
@monkula ahoj.. 😉 🙂

syslica
6. mar 2011

... vždy sa nájdu ľudia, ktorÍ ťa odsúdia ... (množné číslo)
Žienky, ja som si myslela, že keď matac napíše, že si neželá žiadne ďalšie kontaktovanie, tak to budeme všetky rešpektovať - a aj ona sama - a tieto naťahovačky skončíme.
Nepovažujem nás za jazykovú políciu, ale niekedy sa osobitý prejav, najmä hrúbky, ozaj nedá prehliadnuť. Napríklad vo voľnej téme Farmakoterapia je posledný príspevok končí ... a gramatika nič moc. Takže nielen my tu "kritizujeme" 😉 .

monkula
6. mar 2011

@erikasadek ahoj

ellise
7. mar 2011

a já dnes řešila v písance... vrků nebo vrkú?

neumisa
7. mar 2011

@ellise v české písance s čárkou 🙂

ellise
7. mar 2011

na raňajky švécké stoli,..... pyrátská loď....
@neumisa, i když je to na konci?

neumisa
7. mar 2011

@ellise právě že jo, citoslovce mají výjimku - stejně tak třeba bú

mrkvakatka
7. mar 2011

Nooo, zaujímavá téma, aj ja robievam občas chyby hlavne keď sa ponáhľam a poviem Vám IQ my kvôli tomu vôbec neubudlo, a vie ma vytočiť, keď niekto upozorňuje na chyby verejne v príspevku. Myslím, že keď už sa niekto hrá na mudrca tak by aspoň mohol mať toľko slušnosti, že to napíše do IP a nie verejne, je to trochu trápne takto niekoho zosmiešňovať a pritom ten človek môže byť oveľa múdrejší respektíve inteligentnejší ako ten čo len ovláda pravopis.