Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

elixia
28. jún 2011

@syslica 'milujem' taketo hlupe vyhovorky,ze na pc nedodrziavam gramatiku...alebo,ze pisem rychlo...alebo,ze nemam cas rozmyslat nad gramatikou..podla mna,ked gramatiku ovladam,tak mozem pisat na pc,rychlo,mysliet na ne veci a chyby nerobim..iste,preklep sa podari,ale toto ma daaaaaleko od preklepu 🙂

syslica
29. jún 2011

@benne Netrúfam si odhadovať vek užívateliek MK 😅 , skôr posudzujem osobnosť na základe toho, čo a ako o sebe napíšu a aké zastávajú názory. Prednosťami tejto žienky sú zjavne len jej blond vlasy a modré očká, fajn by bolo keby teda aspoň na papieri dodržiavala gramatiku, keď už na PC a v notebooku nie 😅 😅 , ale to je asi len utópia...
A ešte k veku: o našej škole založil jeden ocko diskusné fórum, je dosť konfrontačné, takže neprispievam, len občas mrknem. Tam sa to tiež zvrhlo na to, že dospelí kritizujú pravopis žiakov a naopak - ale častokrát sú tí mladší, ktorí majú pravidlá ešte v živej pamäti a ktorých učil náš geniálny slovenčinár (vraví sa o ňom, že by aj Hotentota naučil po slovensky bez chýb) - na tom lepšie.

@elixia Úplný súhlas! Je jedno, čo píšem, či je to diplomovka alebo nákupný zoznam - keď raz gramatiku ovládam, používam ju automaticky. Keď ju neovládam, vyzerá to zle. Mnohí si to ani neuvedomia a niektorí ešte zaklincujú trápnymi výhovorkami 😔 .

benne
29. jún 2011

@syslica podľa fotiek, čo pridala, by som jej viac netipovala.. aj moj13-ročný brat mal takéto výhovorky.. ale lepší sa.. toho roku bude mať 15 a už mi toľko oči nekole, ked spolu píšeme 😅 😅

kvojtanikova
29. jún 2011

@syslica tiez sa pridavam k nazoru ze gramatiku bud vies alebo nevies, to je jedno ci na PC alebo na papieri. Moj stary napriklad absolutne toto neovlada, pritom robi veduceho vo velkej firme, uz som tu v inej teme pisala o tom, ze si mysli ze kiwi sa pise s y na konci, a ked mi poslal sms ze mi kupil "kiticu" a ze doma bolo "hmlysto", uz som sa nad tym ani nepozastavovala... On uz sa ani nevyhovara🙂 Proste on sa koncentruje na obsah textu, nie na formu. Vidno ze je chlap a nezvlada multi-tasking ako my zeny 😉 😉 Ale zas na jeho obranu poviem, ze dokaze soferovat+telefonovat+riesit firemne problemy+ ovladat radio v aute+ odpovedat synovi na zadnom sedadle. To ja nedokazem asi nikdy.

syslica
29. jún 2011

@kvojtanikova 😀 😀 😀 ja by som zlyhala už na položke č. 1 zo simultánnych schopností tvojho manžela 😉

Vidno, že sme sa tu názorovo zhodli, čo je fajn, kým nás neodhalí niekto s opačným názorom 😅 , pretože trafené husi (husy - pre žienky z českého Koníka) často gágajú a keď gágajú príliš hlasno, mohli by admini tému aj zavrieť. 😝

kvojtanikova
29. jún 2011

@syslica hehe, trosku sa pochvalim - aj ja som zlyhavala cca 10 rokov odkedy mam vodicak (za to obdobie som najazdila asi 200 !!!! km) ale teraz mam automat a KONECNE zvladam aspon tuto jednu vec. Mozno za dalsich 10 rokov zvladnem sucasne prvu a poslednu z uvedeneho zoznamu, na tie ostatne si absolutne netrufam.

elixia
29. jún 2011

@syslica ved pockame,ci niektora zagaga 😀 😀 😀

suezana
29. jún 2011

ttp://najmama.aktuality.sk/forum/porod/104018/vivolavacka/

maggie2
11. júl 2011

takže som sa tu i dočítala: výbavyčka, zbitočnosti 😀

syslica
12. júl 2011

a výkend... pánabeka! a kopec ďalších ... obočie mi pritom lieta až na vrch hlavy, nemôžem si pomôcť 😔 .

berenika39
12. júl 2011

taky přidám
😝 myslym 😝
spíš nemyslí🙂

suezana
12. júl 2011

@syslica človek za to nemôže, keď raz vie 😉 a syslej - tam má byť na ľ???? 😕

didiana333
12. júl 2011

Toto musííím pridať.... 😀

dobry den a mam 1,5 rocneho sina zmesty sa mi tam ..... 😔 hrozné,že?????

blovitc120
12. júl 2011

@didiana333 fúha, tak to je sila. Veď to sa aj mäkko číta, ako tam môže dať tvrdé y 😕 😕 ?

syslica
12. júl 2011

@suezana To som ja napísala, že sysľej? 😔 Dúfam, že nie.... lebo v de, te, ne, le sa spoluhlásky nemäkčia, len mäkko vyslovujú... a ak som to náhodou napísala, tak sa ospravedlňujem...

suezana
13. júl 2011

@syslica máš to v statuse, či ako sa to volá 😉 a vôbec sa nemusíš ospravedlňovať 😅 stane sa 😉 len mi to tak skočilo do očí..... mne sa v poslednom čase stáva, že píšem my (všetci) s i 🤐 🤐 🤐

syslica
13. júl 2011

@suezana FAKT! To mi ozaj uniklo, pri tej radosti z viacnásobných narodením v rodine 😀 ... a na svoj status zvyčajne neklikám, len na cudzie... ale ďakujem za upozornenie 😉

suezana
13. júl 2011

@syslica 😉

suezana
18. júl 2011

jóóój nedalo mi a časť som skopírovala 😅
mala ma svoj detcky kutik postielku,ohradku na hranie +velky priestor na hranie takze nestresuj tiez sa chystame do vätcieho ked bude mat mala cca 3r.niektory ziju v 1izbe aj s 2demi napr.moja kamoska 4osoby v 1 izbe.tej najvätcej v klasickom

n_dudusa
18. júl 2011

tiež mi nedá sa s vami o niečo podeliť 😀
"výsledky sa dostavyli, prsia sa mi sice nezvedšili, ale naplnili "

syslica
22. júl 2011

Máte skúsenosti s vybračným pásom vibra tone? - Babo vyber si, máme y/i dokonca na vý(í)ber 😀 .

syslica
29. júl 2011

Alebo - "dostala takú bytku, že si dva dni nesadla na zadok..." au, au, to teda bola extra tvrdá bitka 😅

didiana333
31. júl 2011

Baby,mna momentálne vytáča reklama v telke na melonové žuvačky...neviem či ste niektorá postrehli,že melonové žuvačky vo velkej "piksle" !!!!!!!!! 😠 no podla mna takýto výraz do telky vôbec nepatrí...ani len do reklamy.... 😠

berenika39
9. aug 2011

ahojte, nějak je tu klid, že by se blýskalo na lepší časy?
ale asi nééééééééé 😝

vidobíja si plačom, niekedy to nevidržím, je taký rýchli.... 😝

veroveronika
10. aug 2011

hmmm, viete, ono sa lahko kritizuje, ale ja to vidim i z druhej stranky...nie vzdy ovladanie gramatiky hovori o inteligencii,, moj priatel je dyslektik..a ked mi prvy krat napisal smsku skoro som odpadla- vsade makke i... 😒, poprehadzovane pismenka, no skratka katastrofa..tiez som si myslela, ze to co za paka, ale casom vysvitlo, ze je to prijemny, mily, inteligentny chlap, len bohuzial ma dyslexiu. 😨
a ak ide o diskusie na mk, radsej budem pisat s mamickou, ktora je prijemna, ochotna poradit, aj ked ma v prispevkoch hrubky, ako s nejakou arogantnou mudrlantkou i ked bez jedinej chybicky v texte 😀

majka35
10. aug 2011

@veroveronika úplne s tebou súhlasím, a považujem túto novú zábavku snoriť po príspevkoch, vkladať ich sem a "neskutočne" sa na nich baviť za maximálne detinskú 😝 😀 😀

eaka
10. aug 2011

no nepredpokladám, že polovica užívateliek MK má dyslexiu a tiež by to na tom prejave bolo vidieť aj inde, nie len v i/y... a ja si zase myslím, že by sme tu mali ešte ku každému takému "úlovku" vložiť aj @xy, aby sa o tom dozvedela aj osoba, ktorá to napísala... nijak v zlom... ale aby vedeli, čo píšu...akože internetový obchodík a v ňom že "vytajte????" online rozpis fitka a tam že "plaťí"??? a my sme detinské? 😉

veroveronika
10. aug 2011

@eaka akoze nehnevaj sa, ale baby na mk pisu preto, aby sa medzi sebou poradili..to, ze su to baby z roznych socialnych vrstiev, alebo, ze neovladaju gramatiku, tak 100% ako ty...no a co!
ako sa musi asi taka baba citit, ked sa snazi niekomu poradit v diskusii a potom sa najde tu, ako ju tu niekto zosmiesnuje! aky to ma vyznam? ziadny! len vy sa tu poniektore dobre na tom zabavate!
ked uz tu tak rozoberate IQ..hovori vam nieco aj EQ??????
sorry, ale zosmiesnovat niekoho na zaklade toho, ze neovlada gramatiku..to je vrchol netaktnosti!

didiana333
10. aug 2011

@veroveronika nechcem aby si sa hnevala ,ale v tejto téme nikto nikoho nezosmiešnuje...to by si tu videla aj tie nicky,ktoré dotyčnú múdrosť napísali...len niektoré tieto i/y sú často v takých súvislostiach,že to človeku proste nedááá,aby sa nad tým nepozastavil.... 😅 Ja si myslím,že aspon tie základné veci by mohol ovládať každý,nie? A nemyslím to vôbec v zlom... 😉
Inak,ako príklad môžem uviesť moju kamošku na FB...napísala k fotke krásneho auta,že také si raz kúpi,lebo taký "luxus a prepich" chce mať.... 😀 No tak som jej napísala,čo ma prvé napadlo,že "prepich v aute" je o niečom inom a nie o luxuse..... 😀 nakoniec pochopila a dobre sme sa na tom zasmiali...aj to je dobrý príklad toho i/y..... 😀

veroveronika
10. aug 2011

@didiana333 no vies, ale kazdy sme nejaky a to ci ovladam gramatiku, alebo nie, nehovori o tom, ci som aj dobry clovek, dobra matka, manzelka..tie baby sa snazia poradit a pomoct a ked sa najdu tu, ako sa asi musia citit, poviem ti uprimne, mne by to bolo velmi luto...