Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

syslica
7. nov 2011

@mamabiba 😀 😀 A čo mám hovoriť ja po 6 rokoch nepretržitej "dovolenky"? 😅

mamabiba
7. nov 2011

@syslica 😠 😠 😠 jooj, ja sa bojím, že sa zabudnem vyjadrovať už za pár týždňov...tak rýchlo to so mnou ide z kopca (a teraz už si nie som ani istá či je to z kopca alebo s kopca 😀 😀 😖 ) No katastrofa...musím dačo vymyslieť 😠

adelaida33
7. nov 2011

@kvojtanikova ahoj, nikomu ani nenapadlo sa smiať, veď je len dobré, ak sa chceš zdokonaliť v materinskom jazyku, a zvlášť, keď pracuješ so slovom. ale k tvojej otázke. je to možné preto, lebo vzor dub má v L sg. až tri variantné pádové prípony: -e, -u, -i . napr. o dube, v prachu, na papieri.

adelaida33
7. nov 2011

@mamabiba z tých príkladov, čo si napísala, sú tie tvoje tvary správne. ide o vokalizáciu predložiek kvôli zľahčeniu výslovnosti a tento jav má niekoľko pravidiel... konkrétne s predložkou "k" je to takto: tvar "ku" sa používa pred slovom začínajúcim sa na tú istú spoluhlásku, teda na "k", napr. ku kuchyni, ku kritériám; pred slovom, ktoré začína na skupinu spoluhlások, z ktorých jedna (druhá alebo tretia) je rovnaká alebo párová (znelosťou alebo mäkkosťou) so spoluhláskou v predložke (v tvojom prípade "k"), napr. ku skale. a do tretice sa tvar "ku" používa pred osobnými zámenami, napr. ku mne. v ostatných prípadoch by mal byť zachovaný tvar "k".

nae
7. nov 2011

@adelaida33 Aj ja si idem po radu. V ramci pokrocilej materskej demencie a v zalube mojho potomka v kanaloch a podobnych zalezitostiach uz casto pochybujem sama o sebe a svojich zvyskoch vzdelania zo slovenskeho jazyka. Prosim ta, slovo "kanal" - aky to je rod + sklonovanie? A mnozne cislo? Dva kanalY? Ospravedlnujem sa za primitivnu otazku, ale toto je sucast mojej kazdodennej konverzacie, tak ked uz mam slovnu zasobu na urovni neandrtalca, nech aspon dobre sklonujem...dakujem.

benne
7. nov 2011

@nae ja mávam už občas tiež "výpadky".. ked neviem, tak http://www.slex.sk/index.asp hladám 😉

kanál - jednoznačne mužské a ak som správne pochopila, tak môžu byť aj dva kanále aj dva kanály 😅 😕

nae
8. nov 2011

@benne Dakujem za ten odkaz. Hlavne som si nebola ista tym mnoznym cislom, ale slovencina je ku mne zhovievava, takze oba tvary su OK 😉

adelaida33
8. nov 2011

@nae ahoj 🙂 , skôr som nestihala... čo sa týka slova kanál: skloňuje sa normálne ako dub, ale má dve "zaujímavosti" - v N pl. dvojtvar kanály/kanále, ako ti napísala @benne , a v L sg. tvar s príponou -i .
teda, ty si na materskej už aspoň dlhšie, ale ja len cca 8 mes. a začínam mať pocit, že moja slovná zásoba rapídne klesá na mama, tata, kaka, čľapi-čľapi a pod. 😝 😉 .

syslica
8. nov 2011

@nae Slovenčina je naozaj veľmi zhovievavá... ja napríklad žijem na Záhorí, a tu máme nielen kanály a kanále, ale dokonca aj traktore, radiatore a pod. 😝 😀 ... no tuto žienky z východnejšie situovaných oblastí taký problém nemajú... teda, keby som o možnosti toho dvojtvaru v pl. nevedela, považovala by som kanále za čistú záhoráčtinu. 😉

syslica
8. nov 2011

Jaj, a toto je tiež na prižmúrenie oboch očí: "Ahojte babi som mamicka troch sinov a dcerki ..."

filipal
8. nov 2011

@syslica och, na toto prizmurenie nestaci.... 😝

syslica
8. nov 2011

@filipal Veď hej, to by bolo aj na zavretie očí, lenže keď zavriem oči, nemôžem čítať 🙂 .

bodka70
8. nov 2011

@syslica , ešte by sa to dalo zvaliť na pokročilú materskú demenciu - pri toľkých sinoch a dcerkach 😀 😀 😀

ikke
8. nov 2011

toto sa tiez podarilo 😅 :
"No dobre, možno má antibakteriálne účinky, ale rozhodne nie je určený na umývanie detských fliaš. Veď to môže byť aj otravné..."

aj ked pozeram, ze "oficialne" je to spisovne, no mne to znie trochu divne 🤐

berenika39
8. nov 2011

@ikke otrava jako otrava 😉

syslica
9. nov 2011

@ikke No, samo umývanie detských fliaš je riadna otrava, bez ohľadu na to, aký prostriedok použijeme 😝 .

kvojtanikova
9. nov 2011

@syslica tiez si myslim (to o tych flasiach) 😀 😀
Inak zeny, mne sa vcera podaril taky super nakup v nasom second-hande - original BBC dvd-cka Agatha Christie - Hercule Poirot a Miss Marple, a cena ze 0,15E/ks. No nekup to, zvlast ja s mojou Christieovskou uchylkou. A tak som si dnes aj pozrela jeden pripad a pre anglictinarky ponukam krasny kusok... ako by ste prelozili "a tieto dvere vedú do... kniznice..." "and this door communicates.... with the library" Uzasne, nie? ziadne "leads to the library.." a podobne.... Jaaaj stara Christie bola fakt super. A mimochodom, neuverite, co si tohto roku najdem pod stromcekom - 50 Collected Stories of Hercule Poirot a 50 Collected Stories of Miss Marple.... Este ze stary ma pre tuto moju uchylku pochopenie. Uz len zohnat Collected stories of Sherlock Holmes a budem mat izbu v siedmom nebi ako Dara Rolins...

berenika39
9. nov 2011

já nevím, ale doktor to nebude 😉
Dobry večer jmenuju se Jozef ,vienuju se alternativni metode léčni nemoci rad bych nekomu poradil ohledem zhubnych ci nezhubnych nadoru .cukrici.mozkove prihode ,psychckym problemam jestli bude nekdo chtit ,SLUZBY JSOU ZDARMA

ikke
9. nov 2011

@berenika39 "cukrici" znie ako krizenec cukety a kukurice 😅 ale ako by to chcel liecit alternativnou metodou, netusim 😀

adelaida33
10. nov 2011

@ikke @berenika39 mne zas "cukrici" znie ako oslovenie od uchyláka pre prípadných "pacientov" 😝 😀
(a nie ako cukrovka...)

filipal
10. nov 2011

@berenika39 ked sa chcete dostat cim skor do hrobu, obratte sa na pana Jozefa.....nepotrebuje reklamu? 😅

kvojtanikova
10. nov 2011

@berenika39 krasne, hlbokomyselne, skutocny odbornik🙂 Ale na sluzby zdarma urcite pritiahne mnohych neustale sa stazujucich dochodcov. A paci sa mo aj pojem "alternativne", alternativa v matematike znamena "alebo". Tak bud nas vylieci, ALEBO.... ????

berenika39
10. nov 2011

@kvojtanikova když jsem si v notifikcích přečetla začátek tvého příspěvku, normálně jsem se lekla, že někdo ironicky komentuje některý můj starší příspěvek 😝 😝 😀 .
Zásadní problém toho pána je to, že je nebezpečný, protože se určitě najdou pacienti 😝 . Spektrum má široké, taková celostní medicína 😉

Ted jsem četla, jaká je to "dryna", pracovat v internetovém obchodě 😀

adelaida33
10. nov 2011

dnes ma ide poraziť z "my" a "mi". vidím to naopak už asi všade 😖 .

filipal
10. nov 2011

@adelaida33 a vies, ze mne sa podarilo minule napisat do jedneho prispevku naopak? hanbila som sa ako pes, ani to uz neslo opravit...... neviem si ten skrat vysvetlit....alebo s - z....mam to uplne ujasnene a minule som sa pomylila.... strasne rychlo pisem a hlavne sa mi nechce po sebe citat. nejako sa prinutim a nevidim. 😎 😅

adelaida33
11. nov 2011

@filipal 😀 že "skrat", zlatá 🙂 . pozri, ja nie som úplne "šmyk na hlavu", viem, že sa občas podarí "preklep" každému (mňa nevynímajúc), len mi niekedy ide na nervy, keď vidím v jeden deň viackrát za sebou rovnaké chyby..., ale tak je to môj "problém", že ma to vytáča 😅 .

filipal
11. nov 2011

@adelaida33 ale nie, mas pravdu. 🙂 a je dobre, ze si to vsimame....vsak pravidla sa maju dodrziavat. tu nikto neznamkuje, a predsa nepiseme uplne zivelne!
len som sa prichytila, ze si uz viac po sebe citam, ked viem, ze je tu - konikovske gramaticke okienko-
🙂 🙂 a vy! 😵
vidis, a ako je to s ciarkou pred a? pise sa, ked druha cast vety neguje prvu?

filipal
11. nov 2011

@adelaida33 a tie ciarky? 🙂

adelaida33
11. nov 2011

@filipal ja skôr či neskôr napíšem, len vždy nemôžem, lebo som s malým sama 😉 . s čiarkou pred "a" je to zhruba tak, ako si napísala. môže sa písať pred spojkou a, ak ide o vzťah odporovací, stupňovací..., nie však, ak ide o vzťah zlučovací. si šikovnica 🙂 .

filipal
11. nov 2011

@adelaida33 och, nechcela som ta pohanat! myslela som, ze si len prehladla moju otazku.... 😔
nuz, nie som az taka sikovnica 😅 , lebo casto tapem a nie som si v konkretnej vete ista, ci ide o prvy alebo druhy pripad....tie vyznamy mozu byt take rozne....a mozno to suvisi s logikou.