Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

blau
28. sep 2008

Prýdes?
Neprýdem...
hmm, tvoja vedz...
A jak vola ten fták čo nosí med? Medveď?
Neem, medveď..... čella!

berynka
28. sep 2008

holky, můžu se zeptat, jestli je ve slovenštině také shoda podmětu s přísudkem?

parybka
28. sep 2008

když tu píšete o mateřském plurálu (btw. bezva výraz 😀), tak mi docela vadí komentáře u mimi fotek... jakože to říká to mimino. Bychom se asi divili, jak by to fotku okomentovala naše mimča. Tak ty fotky komentuje skoro každá mamina... 😒 prostě se mi to nelíbí

lukin
28. sep 2008

A jak je to se skloňováním čísel? V soutěžích často slýchávám např. "máte 42 body". Přirozenější mi vždy přišlo "máte 42 bodů". Ale nejspíš to moderátoři skloňují správně, akorát jsem se s tím v normální mluvě nesetkala. Každý skloňuje "bodů". Čili z toho jde pochopit, že se to skloňuje podle posledního čísla, v tomto případě podle dvojky. Takže jakoby dva body a ne dva bodů. Takže co vy na to? 🙂

simply.vero
28. sep 2008

parybko, bingooooo! Já si taky občas říkám, že být tím dítkem, byla bych možná za tohle sprostá, obzvlášť pokud je ten komentář mimořádně slabomyslný... 😀

lukin, ano, čtyřicet dva body je ok, ale nějak jsem nad tím nikdy nepřemýšlela, taky to běžně nepoužívám. 🙂

nobody
28. sep 2008

lukin .. podle posledního čísla .. takže třeba 1 milion, 1 tisíc, 1 člověk, 1 kůň

sakra 😀 😀 😀 😀 😀

minea
29. sep 2008

Posloucháte někdo Radiožurnál? Jana Klusáková říká "jsou dvacet tři hodiny" - jazykově je to správně, i když v normální mluvě by člověk řekl "je dvacet tři hodin". Je to podobné jako s těmi body.

maart
29. sep 2008

...hehe, tak ted jste mne daly.....s tim miminkovskym komentarem.... 😅 delam to!!!! Snad mi jednou moje dcera odpousti.... 😀 , budu se snazit "jeji" komentare aspon ladit vic inteligentne 😉 .

maart
29. sep 2008

Tak jsem si pro jistotu prohlidla poslednich par fotek...no takova hruza to neni! Jsem klidna 😀 .

simply.vero
29. sep 2008

maart 😀 😀 jen klid, dcerka to jistě zvládne 😉 kdybych já teď našla nějaké svoje staré fotky s takovým komentářem, tak bych si leda kvůli tomu začala dělat z mamky srandu - možná bych na oplátku podobným stylem okomentovala nějaké její fotky (z poslední doby samozřejmě 😀)

ostatně, pořád lepší "mateřský plurál" a "ich-forma mimi komentář" než "mislela jsem", "vyděly sme", "chtěli by jste" a "vipadá to" 😀

maart
29. sep 2008

... 😀 ....hehe, ja tak normalne nemluvim, jako ze jsme se do ruzova vyspinkaly a jak pekne jsme se napapkaly....ale tak u tech fotek jsem si pripadala desne vtipna 😀 😅 ....ale taky si nemyslim, ze by z toho Z. mela v dospelosti nejaky trauma 😉 ...snad teda!

parybka
30. sep 2008

maart: tím se neptrap... to jen mi se to nelíbí 😉 a simply má pravdu, raději ta "ich forma mimi komentář" (to je název 😀) než hrubky 😅
a mateřský plurál mi někdy ujede.. ale snažím se, aby to nebylo moc často 😅

majka35
1. okt 2008

som si včera prečítala v jednej smutnej téme pár príspevkov ... ja len toľko, že úprimná sústrasť sa nepraje ... ☹

elitera
1. okt 2008

Majka, jo, to máš pravdu, vyjadřuje se. Ale popravdě se přiznám, že když jí mam vyjádřit já, taky se mi to trochu dere na jazyk... 😅

zebricka
2. okt 2008

Vysacka? :-O :-O .... je to visacka... pomocka: ked visi, tak je makky.... 😉 😀 😀

elitera
10. okt 2008

Docela ráda masochisticky pročítám rubriku "jaký byl porod", ale na tohle jsem neměla sílu:

blcha • 1d • 8. říjen 2008 ve 22:21
Která pravidla porušuje: | Zruš
ahojte dievcence citam tu tie porody dost pravidelne tak aj ja pridam ten moj takze na poslednej poradni mi lekar povedal ze som uz otvorena asi na tri cm to bola streda tyzden pred terminom doporucil mi ist na porodnicu lezat kedze som chcela aby bol pri porode primar tak som odmietla a dohodla sa s nim ze porod vyvola v pondelok "ak vydrzim" doma som sa ani nepohla aby som vydrzala v nedelu v noci som sa zobudila na slabe bolesti ktore trvali celu noc v 10min intervaloch asi mi potom prestali lebo som si este aj pospala rano sme vyrazili do porodnice bolesti boli slabucke a niekedy ziadne prijali ma na oddeleni doktor mi povedal ze som dost otvorena samozrejme som mu nepovedala ze mi zacinaju bolesti dal mi vyvolavacku o pol 8 rano a dali ma na monitor na pol hodku bolesti ziadne potom nasledoval klistyr sporcha bolo asi 9 hod ked zacali konecne bolesti len slabe postupne silneli ale nic hrozne na monitore sestricke ukazovalo ze kontrakcie su uz velke ale mne sa ani nezdalo doktor ma prehliadol to bolo dost bolestive ale velmi ma potesil ze za chvilu budeme rodit tak ma tym povzbudil ze aj bolesti zacali byt silnejsie o pol 11 mi uz do smiechu nebolo na fit lopte som hopsala ako blazniva ale velmi mi pomohla potom zacali tlaky na konecnik a isli sme rodit prva kontrakcia vyslo kusok hlavicky doktor spravil nastrih teda nie nastrih ale riadny rez( mala bola na mna dost velka )na druhu kontrakciu vysla hlavicka a hned na to som dostala dalsiu a mala bola na svete doktor normalne nestihal malu otocit a preto mala pri porode zlomenu klucnu kost o 11 01 bola moja Eliska na svete s mierami 3700 a 53 cm takze porod bol velmi rychli asi tri hodinky a bolesti nie az take silne bola som pripravena na vacsiu bolest aj ked som potom asi mesiac nesedela bo som mala osem stichov vonkajsich a kazdy den v porodnici mi nahrievali ranu ten pocit ked mi malinku dali do narucia stoji za to takze porod bol vlastne uplne v pohode

ani jedno interpunkční znaménko... 😅

nobody
10. okt 2008

elitera ... zvláštní morzeovka? 😀

nobody
10. okt 2008

no já měl dneska na stole : ciklistické závody ---- nějak nikdy chyby neřeším u lidí, jde mi o jiný vlastnosti ..ale nad tímto jsem kroutil hlavou ... 😀 😝

elitera
10. okt 2008

nobody, jo, dej za sebe všechny tečky a čárky, jak chybí a třeba z toho dostanem něco kloudnýho 😀

nobody
10. okt 2008

je to skvělý trénink mozku na druhou stranu ... čárky, nečárky

něco jak hloubkový opojení 😝 http://www.stranypotapecske.cz/humor/puntik.asp...

elitera
10. okt 2008

😀

lukin
23. okt 2008

Můžete mi někdo napsat, jak je to se slovy mě/mně/mne? Vím, že 3. a 6. pád je stejně a 2. a 4. taky, ale nevím přesně jak.

zdina
23. okt 2008

pocetla jsem si jen par stranek zpet, ale moc jsem nebavila. Urcite ne, jako vy, mozna si to vse beru prilis osobne. Pred nedavnem jsem z jedne diskuze odesla kvuli jedne, ktera kazdou z nas opravovala - jak muzes napsat ..... . Muj syn je dislektik- disgrafik, stalo nas to hodne sil, aby zvladl ZS tak jak ji zvladl. Dokonce se dostal i na hotelovou skolu. Bohuzel v prvnim rocniku odesel, vloni ukoncil uciliste a nyni si dodelava nadstavbu. Znam hodne lidi, kteri touto poruchou trpi a jsou mezi nimi i vysokoskolaci. Proste to, ze nemaji cit pro cestinu neznamena ,ze jsou hloupi

kristi
23. okt 2008

zdina, vsak o dislektiii a disgrafii nikdo nic nerika. Jsou ale proste lidi, kteri na to kaslou. Verim, ze tvuj syn na to nekasle a snazi se, kdezto nekteri pisi, jak jim to jde pod prsty a nepremysli. 😉

penka
23. okt 2008

ahojte, my sme mali na VŠ profesora, ktorý je dis.... Nevedel napísať číslo 8, ale kreslil 2 krúžky. A za to sa stal vysokoškolským profesorom. Tiež ma rozčulujú tie chyby v príspevkov. Nemyslím preklepy, ale neustále sa opakujúce hrúbky... to je strašné...viac čítať doporučeujem

zdina
23. okt 2008

kristi, problem je ale v tom, ze nikdo nema na cele napsano "ja jsem disgrafik" takze SMS typu Ahoj mamy, babycka potrebuje..... tvuj sin jsou u nas naprosto normalni

lukin
23. okt 2008

zdina: Jé, super, že tu je někdo, kdo s tím má zkušenosti 🙂 Mohla bych se zeptat, jak to ti dys mají přesně? Myslím tím, zda si nějak nemohou zapamatovat např. vyjmenovaná slova nebo tak 🙂 Doufám, že to budeš brát jen jako dotaz a ne nějakou urážku. Nemyslím to zle, jen mě to prostě zajímá 🙂

nika70
23. okt 2008

Penka - můj tatínek také píše místo osmičky 2 kroužky. Píše to tak hodně stavbařů..... 😉

nika70
23. okt 2008

Jinak se připojuji ke Zdině....mít dítě dysgrafika či dyslektika je fakt peklo....ale to snad všichni víte, to tady nemusíme rozebírat...... Takže je hoooodně těžké posoudit, kdo dělá chyby proto, že je trošku jednodušší a kdo za to nemůže....

babalala
23. okt 2008

Nika - můj otec to taky dělá, ale je strojař.. co je to tam učej.. 😀

Lukin - 2. a 4. pád - mne, mě, 3. pád - mi, mně, 6. pád mně
Mám na to pomůcku - v jednom pádu je vždycky jedno dlouhé a jedno krátké, je lehké si to zapamatovat (což ovšem ještě neznamená, že se člověk sem tam neuklikne 🙂 )