Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

syslica
28. aug 2012

@petkave Nech sa ti darí v škole a nech ti elán vydrží až do konca školského roku. 😉 Úprimne, dosť pochybujem, že nebudeš prispievať do Okienka, ty si určite čas nájdeš, hoci aj cez prestávku... mňa na "hambe" šokovalo najmä to, že učiteľka môže tak vehementne obhajovať takýto blud a dokonca presvedčiť zopár jazykovo nestálych. 😠 (sama som učiteľka, i keď nie klasická, a s jazykmi pracujem neustále).

syslica
28. aug 2012

@tvojezlatko Ježiš, aspoň že ten kabát je bez chyby (teda nepočítajúc chýbajúci dĺžeň)... ale inak čistý des!

eaka
28. aug 2012

😝 dodrziavat co najvyzsiu bezpecnost.... 😝

jaja01k
28. aug 2012

"Zkoušela jsem i příkrmi"

domak2
28. aug 2012

ako dlho snimy byvate? 😀 😀 😀

pajenka
28. aug 2012

Název alba 😀

😝 Zkoušky šatičků 😝

pajenka
28. aug 2012

😝 naše babi je moderní ,vytální babinka a má ráda srandu 😝

jaja01k
28. aug 2012

A zase jeden pěkný název alba: "Kubíčkovo první letní tábor"

pajenka
28. aug 2012

@jaja01k Nechápu 🙄 to už nikdo proboha neumí skloňovat?

jaja01k
28. aug 2012

@pajenka Zřejmě už se všechno skloňuje podle vzoru "tady je Krakonošovo"

pajenka
28. aug 2012

@jaja01k Asi jo, jinak si to nedovedu vysvětlit

miawa
28. aug 2012

@jaja01k Tento typ skloňování jsem také nikdy nepochopila. Vždycky jsem si říkala, že se to možná v nějakém kraji tak říkala. "Tady je Krakonošovo" je dobré vysvětlení 😀

jijitka
28. aug 2012

@jaja01k @pajenka @miawa takovým způsobem se skloňuje na jihu Čech (Prachaticko, Strakonicko a myslím, že i dál směrem k Plzni). Moje mamka odtud pochází a mluví tak 😀

jarkalada
28. aug 2012

@jijitka Jsem z jihu a opravdu musím potvrdit. Říká se např. tátovo boty... I když se to samozř. ve škole učí správě 😎

alamo
28. aug 2012

Je to docela fuska, najit tuhle diskuzi. Mam zajimavy ulovek:
😝
Maminky co mají zhruba 11 a 12 měsíců dítě které se steká co pomáhá???
😝

pajenka
28. aug 2012

😝 tak sme se vrátily z dovolený 🙂 bylo to pryma, ale doma je doma 😝

mixxinka
28. aug 2012

Ahoj tety 🙂 tak sme se vrátily z dovolený 🙂 bylo to pryma, ale doma je doma 😀

mixxinka
28. aug 2012

@pajenka to je taky pryma, vyď? 😀

pajenka
28. aug 2012

@mixxinka 😀

jijitka
28. aug 2012

holky, mám dotaz - jak se skloňuje Praha Řepy?? - nelíbí se mi "v Řepých" ani "v Řepích"(což si myslím, že je správně). Od čeho vůbec ten název pochází, pokud by to bylo množné číslo od slova řepa, pak by to bylo "v Řepách", což je taky blbost ☹

sova33
28. aug 2012

@jijitka Správně je opravdu v Řepích. Jedná se o pomnožné vlastní podstatné jméno, u kterých se koncovka -ích prostě uplatňuje častěji. A k vzniku názvu - "V době vzniku Řep zde ještě nebyla řepa vůbec známa. První písemnou zmínku o Řepích nalézáme v latinském opise zakládací listiny Břevnovského kláštera ze 13. století. Dovídáme se z ní, že původní jméno obce bylo „Zepy“. Teprve v roce 1854 jsou již uváděny Řepy. U nás již zcela zaniklé slovo „žep“, které je dosud živé u jihoslovanských národů, česky znamená „kapsa“." viz http://www.farnostrepy.estranky.cz/clanky/farno...

jaja01k
29. aug 2012

"nemyslím si že by to byl u mě ten připad vsugesce"

jaja01k
29. aug 2012

A jedna nádherná číslovka: "k 70sáti"

katyxq
29. aug 2012

Vikynka začala líst 😕.

katyxq
29. aug 2012

Hračky do vany: máte nějaké zajímavé typy? (i když teroreticky by to mohlo být i správně, ale tady šlo spíš o tipy).

katyxq
29. aug 2012

... aby vám přišli penízky, aby jste se nedivili, že kačky nikde ...

jijitka
29. aug 2012

@sova33 díky za obsáhlou odpověď 🙂

jaja01k
29. aug 2012

"vyšlo na jevo"

berenika39
29. aug 2012

😀 Obědnáváme pro tománka klokánka 😀

sova33
29. aug 2012

@jijitka Není zač 🙂 Aspoň jsem si něco trochu oprášila 😅