Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

pajenka
12. nov 2013

😀 Vztup te 😀

brnka
12. nov 2013

a rozpravku "Mekvin" poznate? 5x som to musela precitat, aby som pochopila 😀

pajenka
12. nov 2013

@brnka První jsem myslela, že je to Merlin, ale bude to spíše McQueen co? 😀

brnka
12. nov 2013

@pajenka jj 😵

adulikka
13. nov 2013

niektore zaujemkine

ikke
17. nov 2013

@adulikka v clanku im chyba jedno slovo:
"Nie jedna, ani dve, ale minimálne tucet cenoviek s do očí bijúcou hrúbkou je už aj na MODREHO koňa veľa."
😀

syslica
17. nov 2013

🙂 ja som len lajk 🙂 ... priznám sa, pozerala som na toto vyhlásenie poriadne dlho... už mi to asi nemyslí v takú pokročilú nočnú hodinu... aj by som ho lajkla, keby sa dalo.

aknaj
18. nov 2013

Maminky...tie ktore su blyzko tescu....
....prosímm dnes som počula ze ho vydely v Dolnom Kubine....

kinga79
20. nov 2013

na základnú aj na strednú školu som chodila do maďarskej, predsa ovládam slovenský pravopis 🙂 aspoň dúfam

domique
21. nov 2013

Prosím, môže mi niekto poradiť? Slovo špajza sa skloňuje podľa vzoru žena. Takže spravne mam používať spojenie dve špajzy ??? Ak použijem v nominatíve množného čísla dve špajze, tak je to nespravne? A ešte, slovo medajla sa skloňuje podľa akého vzoru? Žena alebo ulica? Používa sa dve medajle alebo dve medajly??? Ďakujem.

syslica
22. nov 2013

@domique No, špajza je nárečové slovo, z nemeckého die Speisekammer ( vyslov špajzekamer, komora na potraviny), ja by som odporúčala používať spisovné "komora" podľa vzoru žena, teda tie komory. Priznám sa, že občas aj u nás zaznie "špajza" (mám nemecké korene 😉 ), ale až dve špajze 🙂 nemáme. Skloňovala by som to podľa vzoru ulica. A k otázke o medailách: množné číslo je medaily, podľa vzoru žena.
Uvidíme, čo napíšu ostatní... nie som Sybila (Myslovičová 😀 ).

jaja01k
22. nov 2013

"Přesně takhle vipadaly moje ovu testy"

brnka
22. nov 2013

@syslica
@domique aj podla mna je MEDAILA podla vzoru zena. A tu spajzu neviem, ale tiez mi tam viac "pasuje" ulica 😎

jaja01k
22. nov 2013

"A pak že jsou chlapy systematičtí"

domique
22. nov 2013

@brnka
@syslica Špajza je spisovné slovo. Toto slovo je aj v učebnici pre 5.ročník. Práve sme mali s dcérou (piatačkou) debatu, lebo podľa mňa sa slovo špajza skloňuje podľa vzoru žena, nakoľko sa pred samohláskou a nachádza obojaká spoluhláska z. Podľa vzoru žena sa skloňujú podstatné mená ženského rodu zakončené na samohlásku a pred ktorou sa nachádza tvrdá alebo obojaká spoluhláska. Podľa vzoru ulica sa skloňujú podstatné mená ženského rodu zakončené na samohlásku a pred ktorou sa nachádza mäkká spoluhláska. Takže podľa týchto pravidiel sa slovo špajza skloňuje podľa vzoru žena a spravny tvar v nominatíve mn.č. dve špajzy. Ale ešte nikdy som toto slovo takto nepoužila 😝 Nerozumiem prečo takéto slová dávajú do učebníc.

jaja01k
22. nov 2013

"škoda, že nejde se vrátit o 4ři leta zpět"

aknaj
23. nov 2013

Mam bartovi obchod pre matky z tynedzerkami

aknaj
24. nov 2013

Uz mi aj odpocitavadlo zmyzlo ........................... Ale snad sa zajtra umudry ........................

zuzik307
25. nov 2013

"babyzne" 😕

adulikka
26. nov 2013

nemouzita

malo byť nepoužitá

jaja01k
28. nov 2013

"Můžu do výřivky v 19. týdnu těhotenství?"

zuzik307
29. nov 2013

"zasity" nie v zmysle zašitý, ale zasýti 🙂

nice202
29. nov 2013

"Ahojte maminy potrebujem poradit mate skusenosty z vracanim mala mi zacala vracat vcera pojedna trosku masne a neviem co jej mam dat na zaludok suchy rozok nechce piskoty zjdela len dve sem tam vipije cajik co moze z teplej stravy ???"

jaja01k
29. nov 2013

"chvíi mně i manžlovy trvalo, než jsme si na tu skutečnost zvykly"

adulikka
29. nov 2013

cena uz s postdnv

adulikka
30. nov 2013

nejdem von ani bohovi.. po 1. nemam kam . po 2 nemam. skim .

macamac
30. nov 2013

@domique
bez medaily
alebo
bez medaile
Slovo medaila sa skloňuje podľa vzoru žena, takže v genitíve jednotného čísla rovnako ako v nominatíve množného čísla má tvar medaily s tvrdým y na konci a v lokáli jednotného čísla má tvar o medaile. Správne je: vrátiť sa bez medaily, hovoriť o zlatej medaile, získať tri medaily.
Posted in Jazykové okienko | Komentáre sú deaktivované

ale pozor!
máme aj vzor KULI 😀 😀
no za mojich čias...to nebolo 😀
http://referaty.atlas.sk/prakticke-pomocky/matu...

domique
1. dec 2013

@macamac ďakujem, aj ja som si všimla že sú aj novinky. Nežijeme na SK, ale deti mi chodievajú každý rok na súšky zo SJ. Horšie je, že niekedy to neviem vysvetliť poriadne, keďže už roky slovenskú gramatiku veľmi nepoužívam ☹. Najviac píšem po slovensky tu na koňovi. Ale robím čo môžem 😀