Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

lukin
28. aug 2008

elitera: Taky nechápu, odkud vzali Přijdu dýl. To je blbost na entou, ne? 😀 Říká se správně Přijdu později 😉

vojtisek2007
28. aug 2008

holky - jen tak pro pobavení - můj syn (9let) psal dopis babičce (cca před 14ti dny) - a místo VĚTEV - napsal "vjetef" - já myslela, že se smíchy počůrám - prázdniny dělají s dětmi divy..... 😀

lukin
28. aug 2008

vojtisek: 😀

lefika
28. aug 2008

baby, vcera v posteli mi este napadlo, ako som si veeelmi dlho myslela, ze ceska "mluvnice" je nasa "papula" a bola som prekvapena, ked som objavila pravy vyznema tohto slova 😅 😅

roasha
28. aug 2008

konecne tema aj na "toto",no niekedy je to veru"des". 😀
jedna nemenovana baba tu ma taky pravopis,ze na zaciatku som myslela ze sranduje....ona netrafila ani jedno "I,Y".......a stale to mysli vazne.... 😀

lefika
28. aug 2008

roasha, len jedna? 😕

roasha
28. aug 2008

lefika,je ich tu dost,ale ta jedna to vsetko vzdy napisala naopak. 😲 😀

lefika
28. aug 2008

mna prekvapuje, ze napriklad moja mama, ktora manualne pracuje, cita tak max. casopisy, pravopisne chyby nerobi, ked uz nieco potrebuje napisat.
a baby aj tu na koniku niektore, maju pisany text pred ksichtom podla poctu prispevkov snad aj pol dna v kuse a nema to na ne ziadny pozitivny vplyv 😅 😔

bielanevesta
28. aug 2008

No niektoré PATVARY bijú do očí aj mne ale nijak to neriešim, niekomu to vadí niekomu je to fuk...ja som slovenka žijúca v ČR takže občas sa mi podarí skombinovať oba jazyky(nechtiac)...alebo keď chcem rýchlo niečo napísať ale pritom jedným okom strážim šporák, druhým malú a keby som mala tretie oko aj to mi je málo 😀

tictac
28. aug 2008

😀 dneska jsem se krasne pobavila...to PRIJDU DYL taky nechapu, uz jsme to dokonce kdysi resili u nas v Femigarde, holt nad cestinou mi obcas zustava rozum stat 😀 😀

Jinak kazdy obcas udela nevedomky nejaky preklep, ja po sobe nikdy nic nectu a az to odeslu....hruza 😀 ale vylozene hrubky mi taky dost vadi, podle me to neni o tom, ze nekomu cestina/slovenstina nesla ve skole, nebo nebavila, spis si myslim, ze jsou to zakladni veci, ktere by mel umet kazdy, stejne, jako kazdy si kazdy spocita, kolik je 5+5 🙂

yasminelle
28. aug 2008

Noooo, ja síce tiež nie som dokonalá, s diakritikou píšem len vtedy, keď mám chuť, určite píšem aj nejaké hrúbky.... Ale také drobnosti mi veľmi nevadia, horšie sú také do očí bijúce chyby ako napríklad vydieť. Akurát tu pribudla téma o kočíku, ktorá má už len škaredý názov a v úvodnom príspevku som našla na jedno letmé prečítanie 2 základné chyby, tak to sa mi tiež nepáči, lebo keď zakladám nejakú tému, tak si dávam pozor a dávam si záležať na pravopise, aby som urobila dobrý dojem.
Dobre som sa pobavila na tom bratčekovi, ktorý tu bol rozoberaný 😵

elitera
28. aug 2008

vojtisek, před 14ti dny? 😀
No, já jsem Čech jak poleno a "přijdu dýl" mi fakt nevadí 😀

lukin
28. aug 2008

elitera: Já se s výrazem "přijdu dýl" setkala poprvé až tady na koníkovi. Do té doby jsem vůbec netušila, že nějaký takový výraz existuje 😀

ikke
28. aug 2008

hehe, este k bratcekovi 😅 ...snad ma ospravedlnuje udaj v kolonke "Byvam v okrese" a fakt, ze prevazna cast mojej dennej komunikacie v slovencine sa odohrava na modromkonikovi a streche 😕 ...ale uznavam, ze moj stary otec sa musi z toho v hrobe vrtiet ako neboziec 😔 😀

inak niekedy zaciatkom 90. rokov, vo vrcholnej ere nasej puberty, sme so segrou "uspesne" slovencinu obohatili o slovo "priekak" 😕 bolo celkom srandovne pocut to slovo o par rokov neskor z "renomovaneho" "cool" radia... 😎

tictac
28. aug 2008

podle me prijdu dyl nedava smysl...kdyz uz, tak prijdu za dyl, ne? 😀 😀 A i to zni dost blbe 😀 😀

sisstin
28. aug 2008

tak přijdu dýl používám normálně.. a nepřijde mi to divný 😅 😅 😅 😅

johanda
28. aug 2008

lukin, přijdu dýl je "čechismus", u nás na Moravě nezdomácnělý. To dýl by se muselo nahradit něčím bez čárky a "y"

haluskacz
28. aug 2008

prijdu dyl je divny... v mym okoli to nikdo nikdy nepouzival.

sisstin
28. aug 2008

haluskacz: tak ve východočeským kraji se to používá běžně 😅 a ještě: oblíknu si sukeň...a jím žlicí 😅

minea
28. aug 2008

Tohle už se netýká ani tak pravopisu jako krajových odlišností v hovorové mluvě. Jinak mě strašně tahá za uši slovo "hafo" - používá se ve středočeském kraji (nevím, jestli i jinde) a mně z toho vstávají vlasy na hlavě 😅

johanda
28. aug 2008

sisstin, u nás se jí lyžkou a oblíká se jupka 😀, na hlavě nosíš hučku místo klobouku, obouváš si buty a nohy navlíkáš do galat
Přijdu dýl přitáhla ségra, která studovala v Hradci Králové, tak to možná bude záležitost Výcchodních Čech (nebo východních s malým? 😅 )

papaya
28. aug 2008

já jsem na Moravě náplava a co už jsem si za svoje "dýl" vylsechla 😠 a just to používám dál 😝

johanda
28. aug 2008

hafo je celonárodní, též občas použiju

mihapiha
28. aug 2008

no, my jsme měli ve škole jednu holku z Plzně a ona vůbec nechápala co je to rožni světlo...jako rozsviť. a my zase nechápali ty její krámy a další co už si nepamatuji...

nanyka
28. aug 2008

ja som predtým nechodila na žiadne diskusné fóra, toto je v podstate prvé..a som teda zhrozená, koľko ľudí pravopis neovláda - hlavne ypsilony a i..

čo úplne neznášam je, keď niekto povie "čiašnik" 😖 namiesto čašník
alebo
keď niekto používa slovo "päťdesiať, šesťdesiať,sedemdesiať ..." s Ť na konci namiesto s T na konci..to ma ide rozhodiť, je to až nechutné 😠

sisstin
28. aug 2008

johanda:Východní jsou myslim s velkým..ale přídavný jméno s malym..ale nevim, velká písmena mi nikdy nešla 😅

lukin
28. aug 2008

Východní Čechy jsou s velkým V.

johanda
28. aug 2008

rožni světlo 😀 a ještě sirka, štrample...

lukin
28. aug 2008

Aha, tak pardon. Nebyla jsem si jistá, tak jsem koukla do pravidel na netu a tam píšou malé v.

mihapiha
28. aug 2008

johando, tak štrapmle mi příjdou, že to musí znát všichni a včera jsem se náhodou z rádia dozvěděla, že se říká punčoháče 😀 😀 😀