Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

johanda
28. aug 2008

elitera a proč by se nemohla situace otočit o 360 st.? Všechno se po rozličných peripetiích vrátilo do výchozího stavu, to je fajn, ne? 😀

elitera
28. aug 2008

len, no holt někdo těm korektorům práci dávat musí, i páni redaktoři 😀

Mě strašně nakrknul můj oponent bakalářky. Napsal mi do posudku, že mam práci plnou pravopisných chyb a překlepů. Jasně, stát se může, ale jednak to několikrát čet manžel a pak ještě nezávisle na nás tchyně (učitelka češtiny). Strašně mě to nakrklo, ale říkala jsem si, že dokud při obhajobě do toho nezačne šťourat, necham to spát. No, začal - tak jsem se ho zeptala, jestli mi je může ukázat. Co myslíte - neukázal ani jednu 😉

haluskacz
28. aug 2008

btw jak je to se stupnema, nejsem si jista.... kdyz se napise 10 %, tak se to cte deset procent. Kdyz se napise 10%, tak je to desetiprocentni. Je to u stupnu stejne? Prislo by mi to divny. Stejne je to u vsech jednotek (m, kg...), vetsina lidi to tez nebere na vedomi.

parybka
28. aug 2008

elitera: to bylo zpočátku, co jsem se tu přihlásila. Poučilo mě to 😀 tenkrát jsem netušila, jak je špatný pravopis běžný... 😨

len
28. aug 2008

Jo a ještě - tuhle jsem kolegovi vytknula, že v jednom mailu zákazníkovi nasekal snad pět hrubek. Ovšem když jsem pak četla zákazníkovu odpověď, došlo mi, že ten to patrně ani nezaregistroval 😀

Jinak z vlastní zkušenosti - jeden z nejhorších pravopisů mají technický inženýři. Až na čestný výjimky (třeba já a můj muž 😀 ) jsem ve škole fakt trpěla, protože to, co předváděli páni profesoři... 🤐 A mou oblíbenou kratochvílí o zkouškovém bylo si při čtení skript červeně podtrhávat pravopisné chyby - s vědomím, že když už jsem tak blbá a tu statiku nechápu, minimálně umím lépe ovládat svůj rodný jazyk nežli dotyčný docent 😉

haluskacz
28. aug 2008

tak kdyz uz jsme u toho opravovani chyb - len, prosim pekne, vytkla 😀

elitera
28. aug 2008

Johanda, no ono to je obvykle tak, že přítel nechtěl dítě a pak chtěl, tak se situace otočila o těch 360 ° 😀
Haluszko, na ty stupně se přeptam, teď jsem je psala nějak častějc, tak mi to taky začalo vrtat hlavou. Asi máš pravdu, bude to 10° pivo, ale 360 °... 🙂

sisstin
28. aug 2008

holky..ale ta o..pardon, neumim ten znak udělat se u stupnů používá ne? My to měli i v učebnicích matiky 😕

haluskacz
28. aug 2008

elitero, diky, jsem zvedava. Otravovat s tim v jazykove poradne se mi nechce 🙂

elitera
28. aug 2008

jj, sis, používá. Myslím, že s Haluskou (mimochodem, omlouvám se za přenickování) spíš řešíme, jestli mezi číslem a znakem udělat mezeru nebo ne. A to kolečko se nachází nad tabelátorem (přes shift) 🙂

sisstin
28. aug 2008

no ový-centní je bez mezery..a cent je s mezerou ne 😕

elitera
28. aug 2008

sis, teď teda nechápu - jaký ový - centní?

sisstin
28. aug 2008

no jako třebe čtyřprocentní..to bude mez mezery..a čtyři procenta s mezerou 😉

elitera
28. aug 2008

přesně, stejně tak 4% a 4 % 🙂

jabber
28. aug 2008

elitera - jo, ty stupně jsou dobrý 😀

elitera
28. aug 2008

a taky 5%, ne 5-ti % nebo podobný patvary...

sisstin
28. aug 2008

tak já to furt nechápu, co se vám na 360 o nelíbí 😅

elitera
28. aug 2008

sis, 360 ° je kruh, takže pokud se situace obrátí o 360 °, je opět ve výchozím bodě. Správně je 180 °.

sisstin
28. aug 2008

elitera: no vidíš, to bych vůbec neregistrovala...já jsem fakt debil na matiku 😅

elitera
28. aug 2008

sis, ale necháš si poradit a pak ze sebe nebudeš dělat blbku, ne? 🙂

haluskacz
28. aug 2008

zadnej ucenej z nebe nespadl... blb neni ten, kdo neco nevi, ale ten, kdo se tvari, ze vi vsechno 🙂

jabber
28. aug 2008

Taky mě dostávají ty hlasy, co pořád volají po zrušení jednoho z i/y, jak je strašně těžký se to naučit a že by se mělo všechno zjednodušit, umíte si představit, jak by to vypadalo? 😅

elitera
28. aug 2008

halus, přesně tak, moc pěkně řečeno 🙂

jabber
28. aug 2008

Šli jsme se stríčkem na ribi, ale nic jsme nechitli, a tak k večeři bili buřti..... 😀

sisstin
28. aug 2008

než i y mi teda dělá mnooohem větší problém velká písmena.. a taky..s/z..ne teda jako předložka 😉 ale na začátku slov 😝

haluskacz
28. aug 2008

jabber 😀 😀

haluskacz
28. aug 2008

s velkymi pismeny je potiz mimo jine i ta, ze se to cas od casu meni... a kdo to ma furt hledat, ze jo 😀

sisstin
28. aug 2008

tam asi mělo být dělají písmena..ale já fakt na forech nepíšu, jak se má..to ani neumim...jen, kdybych psala nějakej sloh 😅

haluskacz
28. aug 2008

siss, to je docela obecnej jev, ze na forech lidi pisou jak prasata (ja to delam taky, videt to nas sefredaktor, tak letim...)

elitera
28. aug 2008

jabber, ale fůůůůůůůůůůůj! Ne, nerušit!

sis, zase když nepíše velký písmena ani na začátcích vět, tak bych v tom problém neviděla 🙂

Ještě mi taky poněkud vadí nedodržování základů typografie - za interpunkcí mezera, před ní nikoliv. Výjimkou jsou závorky (takhle nějak). 🙂