Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

majka35
16. sep 2008

koženná sedačka ... 😀 😀 😀 to som sa dnes pri čítaní príspevkov v jednej téme veľmi dobre pobavila ... 😀 😀 😀

elitera
16. sep 2008

Na Střeše jsem právě objevila, že domov musí hřád (no budiž, možná překlep) a nábytek má mít patynu (to překlep není, daná slečna/paní to tam opakuje) 😀

zuzanocka
16. sep 2008

jaaaaj, toto je vdacna tema....
mne zdvihaju mandle osoby, ktore zaryto pisu vYdim, vYsia... no... nove vybrane slova po "v" 🙄 🙄
a casto si tu baby mylia "mi" a "my"---

stve ma to - maturity maju, tak ako mozu hadzat take hrubice do textov???

melory
16. sep 2008

akurat som po sebe nasla slovo zmyzla...som sa pobavila. 😉

elitera
16. sep 2008

zuzanocka, jednak, jsi si jistá, že mají tu maturitu? A za druhý, ona bohužel (nevim jak na Slovensku, ale asi to nebude o moc jiný) má čím dál nižší váhu. Nás se u matury na pravopis nikdo neptal (jen větná skladba) a ve slohovce to museli ignorovat, jinak by většina naší třídy neprošla.

maruschka
16. sep 2008

dievčatá, to sa stáva,že sa aj majster tesár utne.. 😀 😀 😀 Netreba to brať tragicky, pokiaľ to naozaj nie je gramatická tragédia nahustená v jednom texte 😀 😀

emjee
19. sep 2008

dnes ma dostal jeden ruzovi kočyk

paska
19. sep 2008

😀

polarka
19. sep 2008

co su to erteple?

emjee
19. sep 2008

zemiaky

mixka
19. sep 2008

zemiaky 😀

cert..ova
19. sep 2008

Ahoj holki, tag jag se máte? 🙂

cert..ova
19. sep 2008

Ne holky, bez legrace, tohle téma ukážu mojí 9-ti letý dceři, trošku jí vyprudím 😀

nobody
20. sep 2008

tak ji vipruť

minea
27. sep 2008

* tak my dáváme overálek a nebo pižámko
* tak mi spíme v bodýčku s dlouhým rukávem
😝 😝

minea
27. sep 2008

Taky mě bere to množný číslo - fenomén prolínající se celým koníkem. Některá spojení fakt provokují mou představivost: "Když spíme ve spacím pytli, tak má normální pyžamko." - se tam oba vejdete??? 😅

annag
27. sep 2008

ja sa len ospravedlňujem jazykovému okienku, že namiesto bábätko píšem permanentne bábetko," široké e" sa mi na klávesnici zle zadáva, inak asi každej z nás občas niečo uletí (raz som sa napr. sekla v slove analyzuj, čo už ...) 😉 🙂

johanda
27. sep 2008

minea - mateřský plurál je něco děsného. Ale občas ujede i jazykově vytříbenému rodiči 😉

minea
27. sep 2008

Haha, mateřský plurál - tomu se tak říká? 😀
Vadilo mi to už v těhotenství, když na mě někdo promluvil v množném čísle, hned jsem to zatrhla...

annag, bábetko je v poho, my v Česku tu vaši přehlásku stejně moc nechápeme 😉

johanda
27. sep 2008

V těhotenství mi to ani nevadilo, technicky vzato jsme byli 2 v 1, po porodu se tomu snažím vyhýbat, ale ve skupině plurálových matek mi to sem tam ujede.

nobody
27. sep 2008

mateřský plurál 😀 😉

já nemám rád "na chvíly" .. to mě vytáčí dost 😀

luciaakubko
27. sep 2008

viprut? to co??? 😀 dobra tema, akosi som ju predtym prehliadla 🙂 ucim jazyk slovensky na druhom stupni zs, takze ma prekvapi naozaj maloco-co sa tyka pravopisu, ci gramatickej stranky "veci" 😀 jasne, niektore slova, ci slovne spojenia biju do oci, no mne maximalne tak vycaria usmev na tvari, takze v podstate su tie preklepy a vymenene "icka" carovne 😀 vytacaju ma ine ludske nedostatky 😉

yenn
27. sep 2008

minea, celym konikem fakt neeee! Ja tohle nenavidim, fakt strasne...my spinkame, my kakame, nam rostou zoubky 😝 😝 😝

matersky plural 😀 😀 😀 johando, to se ti pvedlo 😀

johanda
27. sep 2008

yenn, to je terminus technicus, já to nevymyslela 😉

noangel
27. sep 2008

matersky plural je super vyraz 🙂 ja ho taky nesnasim ale v davu s matkama me to nekdy ujede. dorazila me na posledni kontrole detska mudra kdyz se me zepala "copak jite?" sem ji odpovedela "ja?" a ona nechapala 😝

lori
27. sep 2008

Jéééj, to je téma 🙂 Popísali ste už 38 strán, všetko sa mi čítať nechce, ale môj názor pridám 🙂 Pravopis si tiež všímam, niektoré chyby veeeeľmi bujú do očí, ale prejdem cez ne tak nejako zhovievavo - no tak čo, veď každý nemôže byť jazykovedcom, ako každý nemôže byť dobrou krajčírkou 🙂 Mne skôr vadí, keď sa používajú nesprávne slová - nehovorím napr. také hranolky namiesto hranolčeky - tu som tolerantná, ale napr pri "kúpeľka" ma dvíha zo stoličky 🙂) Alebo - dosť dobre nechápem, prečo majú mamičky na bazáre potrebu pomenúvať predávané veci čo najzdrobnenejšou zdrobneninou - body - bodyčko, tričko-tričenko, nohavice - gaťušky... 🙂

katrin
27. sep 2008

dnes som v jednom albume objavila mamycku, ktora bola v Londine... 😀 (ani napisat to neviem)

sonoga
27. sep 2008

no, mne je smiesne, ked si niekto zamiena napr. "t" a "d" pri spodobovani alebo "u" a "v" na konci slov. iste, stane sa hocikedy preklep, ale ak to nie je raz za cas, ale stale... Aj vsetky tie "y" a "i", proste, gramatiku ovladam a keby som mohla, vsetkych by som opravovala, ako to ma byt spravne. a v jednom fore jedna mamicka pouziva namiesto "nejaka" slovo "nijaka", co dava vete uplne iny vyznam. napr. ze som nijaka unavena 😀

lori
27. sep 2008

no to som tomu dala - kritizujem a sama robím preklepy 🙂) Opravujem - nie bujú do očí, ale bijú do očé 🙂

luciaakubko
27. sep 2008

😀 😝 😉 stane sa aj nam, co ovladame pravopis 🙂 tiez som toho "zyvim" prikladom 😀