Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

ined77
14. nov 2012

@bodka13 😀

bodka13
14. nov 2012

@ined77 sa nesmej 😀 😀 😀 chúďa malé "bezuškaté" 😀 😀 ...aké super slovo som vymyslela 😀 😀 😀

klaja
14. nov 2012

@pajenka spíš kojicí košile, ne? 😉

ined77
14. nov 2012

"blonďák s bílíma očima" 😝 😅 ...tak to musí být fešák, že jo? 😉 😀

pajenka
14. nov 2012

@klaja Když už bych to psala, tak košile na kojení 😉 jinak jestli ti jde o krátké i, tak s dlouhým je to správně 😉

klaja
14. nov 2012

@pajenka reagovala jsem opravdu jen na tu diakritiku, jinak když už, tak bych uvedla košile vhodná pro kojící matky 🙂 nicméně s dlouhým "í" by to byla košile, která kojí, a takovou já neznám 😉

pajenka
14. nov 2012

@klaja Hádat se nebudu, já bych to takhle nenapsala, proto i to slovo "kojící" jsem dala do uvozovek. Kojicí bych nenapsala už vůbec a ani by mě to nenapadlo, myslím, že to takhle ani neexistuje jako slovo (nemá žádný význam). A hádat se o čárku, když jsou tady denně případy, které by snad člověk ani nevymyslel, mi přijde malicherné 🙂 přeji ti hezký den

klaja
14. nov 2012

@pajenka jde mi o princip, když si někdo dělá srandu z něčí neznalosti, měl by na tom být v onom směru líp. Místo "kojenecká" jsi nahradila "kojící" košile, což je přídavné jméno dějové, vyjadřuje probíhající děj (to by znamenalo košili, která kojí). Oproti tomu "kojicí" je přídavné jméno účelové, tedy kojicí košile by byla košile, která slouží ke kojení. A o tu nám myslím jde 🙂 I když, jak už jsem napsala v minulém příspěvku, rozhodně by bylo záhodno zvolit jiný způsob popisu předmětu, např. košile vhodná pro kojící matky/ženy 🙂

pajenka
14. nov 2012

@klaja Já si z nikoho srandu nedělám, to jsi asi špatně pochopila.
A ono opravdu je hrozný a stejný prohřešek, jako splést si význam slova, nezvládat vyjmenovaná slova atp., a zasloužím si odsouzení od všech, komu je český (a slovenský) jazyk blízký, že jsem si dovolila napsat "kojící" košile, tímto se všem omlouvám a doufám, že tvému principu bylo učiněno zadost 🙂

katyxq
14. nov 2012

... já ho tam potkala bohužel já trupka se nezeptala na cenu ...

jarkalada
14. nov 2012

@pajenka @klaja já se vám do toho nechci moc montovat, ale podle mne se taky běžně používá např. kojící polštář - s dlouhým "í" - a taky ten konkrétní polštář přímo nekojí.. Ale víc o tom nevím, tak se nechci s nikým hádat, to jen můj postřeh 😀 😎

klaja
14. nov 2012

@jarkalada ahoj, už bohužel nemám na jazykové okénko 🙂 moc času, jen ještě napíšu, že s těmi přídavnými jmény je to v češtině opravdu tak, jak jsem to popsala. I když to většina lidí nepoužívá/neví, mělo by se rozlišovat mezi účelovým (i) a dějovým (í). U příkladu kojicí/kojící to není moc využitelné, ale u dalších slov už ano - třeba kropicí vůz, žehlicí prkno atd. - jsou to slova, která by řada lidí napsala s "í", přitom je to právě ten účel, a ne děj. Přišlo mi zajímavé to tady zmínit, ať se jen netepe do toho, co kdo píše blbě, ale ať se taky v psaném projevu zlepšujeme (o mluvený tu teď zrovna nejde, ale taky by to chtělo) 🙂

romcovaklarka
14. nov 2012

@klaja Je to pravda, co píšeš, ale je to už možná trochu moc pro fajnšmekry 😀 Ty jsi učitelka? Tohleto moc lidí nejen neví, ale hlavně neumí takhle teoreticky popsat 🙂

pajenka
14. nov 2012

@jarkalada Ale klidně se montuj 🙂 jsem ráda, že nejsem sama, kdo vidí, že se běžně používá "kojící" podprsenka, "kojící" polštář, "kojící" košile a každý ví, že ani jedna věc z toho nekojí 🙂 když jsem zkoušela hledat kojicí, tak mi to nic nevyhodilo 😅

berenika39
14. nov 2012

😝 ekzot 😝
...titul pro kandidáta na prezidenta...

klaja
14. nov 2012

@romcovaklarka Ano, uvědomuju si, že pro modrý koník to asi není nejvhodnější téma, nicméně název této diskuze je takový, že jsem se nechala unést 🙂 Tak třeba to někoho zaujalo a možná i inspiruje k používání.

klaja
14. nov 2012

@romcovaklarka Učitelka naštěstí (pro mě, a tedy nejspíš i pro žáky) nejsem 🙂, pohybuju se v teoretické odborné oblasti.

romcovaklarka
14. nov 2012

@pajenka @jarkalada Ale však jo, já to taky používám... a ani mě to nenapadlo, ale asi to mám jako tajně zasutou znalost, když to tu @klaja vysvětlila, tak jsem si uvědomila, že má recht 😉 Zase jsme o něco chytřejší a to se nikdy neztratí 🙂

romcovaklarka
14. nov 2012

@berenika39 Tak doufejme, že ekzot nemá exém 😀 😀 😀

klaja
14. nov 2012

@pajenka Pajenko, nepsala jsem přece nic o tom, že by lidé "kojící" nepoužívali nebo že by si mysleli, že košile kojí. A pokud jsi zadávala slovo "kojicí" do vyhledávače, jak píšeš, evidentně jsi nepochopila, o čem jsem celou dobu psala. Nebylo to primárně o slově kojicí - nekojicí, ale o rozdílu mezi přídavným jménem dějovým a účelovým, o rozlišení, které má v psaném projevu významové opodstatnění. Zkus místo emocí argumentovat a bavit se na faktické rovině, jen tak by další diskuze na toto téma mohla mít smysl.

pajenka
14. nov 2012

@klaja Já dál diskutovat nechci, své jsem si už řekla 🙂

katyxq
14. nov 2012

... jsme bili u paní doktorky... vyráška ... 5tá nemoc ... to bívá po horečce ... 😕

pajenka
14. nov 2012

😝 Tak sem zas udělala dobrej skutek a hnet sem byla potrestaná. Takže tímto končim s přípravama a scháněním věcma na svatbu.Ať se to vyvyne jak chce! 😝

pajenka
14. nov 2012

😝 Včera byly asi nějaké erubce na slunci 😝 domů si přinesl oblek, kočily a kravatu 😝

pajenka
14. nov 2012

😝 jak je ještě trochu upravýme 😝

romcovaklarka
15. nov 2012

@pajenka No ty brďo 😲 To je všechno z jednoho zdroje? 😕 😅 😀

pajenka
15. nov 2012

@romcovaklarka Společný zdroj bylo beremese, ale pokaždé jiná nevěsta 😀

berenika39
15. nov 2012

obliba tchýní je jasná, dnes:

😝 tchýňe, tchyňi 😝

sarihy
15. nov 2012

"erubce na slunci"

jaja01k
15. nov 2012

"proč mi naskakují v "přátelých a oblíbených" i lidi, které v přátelých a oblíbených nemám!"