Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

briketa
7. okt 2010

este ma nieco napadlo, co dost ludi nevie.
ide tentokrat o porovnanie cislovky bilion v slovencine a anglictine.
ked sa v anglictine v spravach hovori o bilione dolarov, alebo o bilionaroch, v slovencine sa jedna o miliardu dolarov a o miliardarov.
vela sprav som videla prelozenych zle. prekladali to ako bilion - tisic miliard, aspon tak sa ucilo v casoch ked ja som chodila na zakladku (dost davno 😅 ).
v anglictine je bilion - tisic milionov.

slovencina: tisic, milion, miliarda, bilion, biliarda
anglictina: Thousand, Million, Billion, Trillion

uci sa teraz v slovencine uz inak?

elitera
7. okt 2010

@briketa v češtině je to zrovna tak, z nějakýho důvodu to ale překladatelé poměrně často ignorujou a my se divíme, kolik že ti "biliardáři" vydělávají 🙂

eaka
7. okt 2010

@mexx
@suzik77 podľa mojej slečny "kalebalik" 😉

mexx
7. okt 2010

Aj kalebalik je dobry. 😀 Moj dedo naschval pouzival cechizmus "kedlubnicka", aby sme sa nemuseli nad tym trapit... 😀
A este - casto som pouzivala spojenie "napadlo ma", ale odkedy sa mi k tomu viazu nejake prihody zo skoly, tak si potrpim na spisovne "napadlo mi", a vzdy sa opravujem... 🙂

briketa
7. okt 2010

kde ides namiesto kam ides. v takej nemcine je to velmi dolezite, lebo podla toho sa uci ci pouzit dativ alebo akuzativ.

mircalla
7. okt 2010

je to smutne, ale co uz. zase su aj horsie veci. texty bez diakritiky mi nevadia, mam nastavenu anglicku klvesnicu, pretoze v praci pouzivam anglictinu, je to rychlepsie pisat bez nej
viac razy som si ale vsimla, ze si tu nejaki pubertaci robia prdel - davaju stupidne otazky s mnozstvom gramatickych chyb, zabavaju sa tak.....bolo tu uz par takych tem....

briketa
7. okt 2010

@mircalla tiez som na anglickej klavesnici 🙂 a mam tak nauceny aj prstoklad pri pisani. v slovencine by som musela ocami hladat pismenka

briketa
7. okt 2010

kapesnik a vacok, namiesto vreckovky a vrecka. to sa mi uplne otvara nozik vo vrecku 🙂

suzik77
7. okt 2010

@briketa tak tie dve slova vadia neskutocne aj mne 😠

mexx
7. okt 2010

Tak potom aj servitky namiesto obruskov. 😅
A pritom kde ides a kam ides mi este napada - na vychode som sa s tym hlavne stretavala - ked niekto povie "chod stade prec (pripadne stamad)"... 😅 Vzdy si v duchu hned poviem, ze sa hovori "odtial".
Alebo "idem vonku" a potom "som von" namiesto "idem von" a "som vonku".

suzik77
7. okt 2010

napriklad v okoli PD a NR sa povie: "pri nieco", napriklad: pojdem pri more
no mne sa zaludok obracia, ked to pocujem.... sklonovanie katastrofa v tychto krajoch
alebo: zastala som pri obchod 😕 😕 😕
a to neurazam nikoho, ale mam tam par znamych, tak viem, ze tak rozpravaju 😉

monkula
7. okt 2010

@suzik77 že pri more 😅 ale tak to by sme nemali tak prísne posudzovať, jednoducho sa tam tak rozpráva a s tým nikto nič nenarobí...
A čo ja? Potrpím si na gramatiku, spisovnú slovenčinu a na reklamných tabuliach pred obchodmi som našla Dámske rYfle a kávu do kelíNku 😝 😝 😝
A keď počujem tie malé detičky vo veku mojej malinkej ako vyprávjajú.... 😅 😅

suzik77
7. okt 2010

@monkula ale mne sa to nepaci, ked sa takto nespisovne rozprava 😒 ked sa tak nad tym zamyslis, co ich ucili na zakladnej skole? ved mame v slovencine nejake tie pady a rody a neviem co vsetko.. a ked je niekomu cudzi dativ: komu, comu? ku komu, ku comu? tak ja neviem.... 😕 😕
no a vypravanie - to tiez.... hroza

eaka
7. okt 2010

baby, čo operačný sál? nemá byť sála?? alebo som mimo? takto v mužskom rode to použili v ordinácii... a keď už píšeme o nárečových tvaroch alebo teda regionálne typických, tak na Orave sa pre istotu používajú obidve predložky v inštrumentáli.. so s ním, 😉

suzik77
7. okt 2010

@eaka mne sa viac pozdava sála operacna ako sál hmm 😒

erikasadek
7. okt 2010

@briketa co mas proti kapesniku..?? 😅 😉
ja som ho pred tym ako slovo casto pouzivala.. 😉
noj eto tazke pretoze kazdy region ma aj svoje narecie a to ovplyvnuje ako ludia rozpravaju mne nevadi , ked zapadoslovaci rozprav 😉 aju zapadoslavckym narecim, alebo stredne slovensko.. ako ani v 😉 ychod... 🙂
vadi mi to len v 🙂 pisomnej podobe.. ako sa mezdi sebou rozpravaju to je jedna vec v skole malo by byt len spisovne....
ale pisomn 🙂 , ak mi niekto zacne pisat narecovo tak toto ma vie zozhodit.. 😠

suzik77
7. okt 2010

@erikasadek medzi sebou ano, to mi tiez nevadi, vadi mi vsak uz napriklad to, ked sa rozprava niekto napr. "cisto" s niekym druhym a ten druhy melie svojim narecim. to ma ide rozhodit 😀

trdielko149
7. okt 2010

aka dobra tema baby ahojte my mame znamych mame na vyhode v Sabinove a ked so ich spoznala som im narovinu povedala nech sa pokusia so mnou rozpravat pomalsie kedze oni rychlo rychlo rozpravaju a spisovne lebo neviem "hutoric" a najviac ma vie rozhadzat ked si s nimi piseme cez internet a opytaju sa ma : kedy pridete DO nas? co nechodili do skoly? slovo "servitky" pouzivam aj ja obcas sa priznam ... tak isto obcas nechapem ked si pisem s pobertackou mladsou sestrou mojej kamaratky a napise mi tie ich OMG a neviem co este a darmo jej poviem ze na slovencine vas to asi neucili co to znamena ziadna odpoved ale tak pubertacka 😉 ked ma napadne opat nieco "nenormalne" napisem sem 😉

ikke
7. okt 2010

@blovitc120
za hambu na gambu!

mna irituje "je za desat dve" 😝

ale nasypem si popol aj na vlastnu hlavu - ja kojim, nedojcim, pri dojceni by som si pripadala ako dojnica 😝 😅

blovitc120
7. okt 2010

@ikke za desať dve vadí aj mne 😀. Ale kojenie akceptujem, neviem, kto na sk vymyslel taký sprostý výraz dojčiť, veď vynecháš č a hneď dojíš...

erikasadek
7. okt 2010

@trdielko149 ja osm vychodniarka aj ked nerozpravam uz vychodniarsky , ale poviem ti jedno...
a prist do nas je tak casto pouzivane na vychode ze aj ked chodili sme do skoly , tak zle navyky zostanu...
mylime sa casto.. niekedy uz clovek nevidi co je spisovne a co nie;..
ak sa od mala naucis rozpravat urictym sposobom tak akoby som to jemne povedala;.
zle navyky sa tazko oducaju.. 😉

proste vychodniari maju vlastny jazyk.. 🙂 😉

mne osobne taha usi ked pocujem bratislavcanov rozpravat... im to nevadi su zvyknuti, ale mne ano..hihih

ikke
7. okt 2010

@briketa pokial ja viem, a moj oxfordsky slovnik vravi tiez nieco v tom zmysle, je rozdiel medzi anglickycm bilionom a americkym(?) bilionom
http://www.oxforddictionaries.com/page/114
😉

trdielko149
7. okt 2010

@erikasadek to verim len som chvilu musela zvykat na to 😉
a to s tym kojenim dojcenim to mate pravdu baby tiez co som nejaka krava-dojka 😖

murinka
7. okt 2010

HRUZA DES:
Ahojte kocki pjatok mam ist sa ukazat dochtorovi do nenocnice asi ma tam nechaju urcite do pourou od zajtra mam uz len tizden do pourodu naj racej bisom bola este doma ale nedasa nic robit.

eaka
7. okt 2010

@trdielko149 ale baby, to kojenie a dojčenie...to je proste o zvyku... sme zvyknutí na kopec čechizmov v našom jazyku, aj oddelenie v nemocnici je "kojenci" a nie dojčatá.. proste zo spoločného štátu... ale keby nová generácia vyrástla s vedomím, že dieťatko je dojčené a nie kojené, že je to dojča, tak by im nič na tom neprišlo divné a mnohí by si to ani nespojili s dojením kráv/kôz/ovcí... a pod... Keď otáčame kohútikom nad umývadlom, tak sa tiež nešúľame zakaždým od smiechu, že prečo nekikiríka... 😉

trdielko149
7. okt 2010

@eaka 😀 😀
@murinka na zaplakanie ☹ ale aj som sa nasmiala na tom 😀

sharlotta
7. okt 2010

@trdielko149 na vychode sa chodi na navstevu "do" niekoho...Mne to nikdy neprislo zvlastne, lebo som bola zvyknuta, ani mi nenapadlo, ze to tak nema byt, az kym moj brat nemal frajerku z Povazskej Bystrice a ked sme povedali, ze "ideme do babky", tak sa zatvarila kyslo a povedala, ze "fuj, aki ste nechutni..." 😅 😝 Az vtedy som sa nad tym
zamyslela a fakt...Teraz to uz znie divne aj mne. A tak ako hovori @erikasadek mne strasne pili usi "braaaatyslavcina"

Co sa toho dojcenia tyka, tak aj mne sa viac paci nazov "kojenie", aj ked je to cechizmus a tiez sa mi to asociuje s dojenim.

erikasadek
7. okt 2010

@sharlotta no este ze nie osm sama. 🙂

sharlotta
7. okt 2010

A chcela som este pridat perlicky z FB...Jeden moj byvaly ziak do statusu napisal (okrem ineho) - kebize...skoda tich tabakou....a ine perlicky a na zaver som sa dozvedela, ze je prijaty na fakultu menezmentu UK 😲 ! Myslite, ze bude velmi sproste, ked mu tam napisem, ze by sa mohol naucit aspon zaklady pravopisu? 🙄

nanulik
7. okt 2010

@murinka preboha to kde bolo napísané 😲 😲 😲 😲
@sharlotta drahý má babku od spiša a tiež hovorí že idú na návštevu do niekoho, už som si aj zvykla. ale moja starká je od nitry a tá chodí "do záchoda" a vždy sa na tom smejeme 😀