Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

jaja01k
1. aug 2012

Tohle je ale pěkná diskuse 😀
Teď jsem třeba narazila na oblíbené "měli by jsme" a "schody vrzali".

jaja01k
1. aug 2012

Ještě přidám skloňování slova album: "Když koukneš do albumu" a "Občas se tu objeví ve fotoalbumech fotky jídel."

petkave
1. aug 2012

@jaja01 český text, ale skloňovanie slova album slovenské? 😅

jaja01k
1. aug 2012

@petkave Aha, to mě nenapadlo 😀
Ale jo, stane se. Je fakt, že já jsem od přítele trochu chytla slovenštinu, že jsem z toho už někdy zblblá. Tuhle jsem třeba řekla, že jsme "šli autem" a pak jsem se zarazila a musela jsem chvíli přemýšlet, jestli "šli" nebo "jeli" a jak je to vlastně česky správně 😅

petkave
1. aug 2012

@jaja01k ja čítam veľa diskusií na českom koníku (samozrejme prispievam po slovensky) a veru, občas bývam dobre zblbnutá, keď sa vrátim do reality a mám komunikovať po slovensky s mojím mužom 😀

suezana
1. aug 2012

@leiladelly ja som práve písala s kamoškou na inej téme a aj ona použila výkend 😅 😅 😅

petkave
1. aug 2012

Krásny názov témy z partnerskej stránky modrá strecha:

😝 Da sa kupit hotovy projekt drevenice od niekoho, kto ho uz pozil? 😝

jarkalada
1. aug 2012

omlouvám se jedné mé spoludiskutující 😎 , ale zřejmě ve spěchu napsala.."...nevyspitatelný ..." 😀

jaja01k
1. aug 2012

Zřejmě už se vdávají i muži: "Kolik vám bylo, když jste se vdávali?" Odpověď: "Já se vdávala v 19, můj muž ve 21."

jijitka
1. aug 2012

před chvílí jsem na jedné internetové diskuzi narazila na krásné slovo 😝 basebolky 😝
pisatel asi v polovině slova zapomněl, že píše anglické slovo 😀

leiladelly
1. aug 2012

@suezana 😀

petkave
2. aug 2012

😝 Baby kolko vynde rychlopas detom? 😝

petkave
2. aug 2012

😝 zbura hormónov 😝

ined77
2. aug 2012

"Já to mám teď taky blbí"...a " krmým ho zdravě"... 😅

ined77
2. aug 2012

tak teď si fakt nejsem jistá, ale něco mi tam nehraje 😅 ....nebo je to správně?? 😅

" Najlepšie je robiť test z ranného moču"

jaja01k
2. aug 2012

Jedna nevěsta na beremese má skvělou "světkyni"

pajenka
2. aug 2012

Tak jsem se dnes dost zasmála, díky holky 🙂 a hned mám úlovek
😝 jasný... právě to sirové maso se tam nepřenáší 😝

pajenka
2. aug 2012

😝 Takto si nažívame 😝
Co je "nažívat"? Víte někdo? Je to slovensky?

pajenka
2. aug 2012

😝 Ja jsem mnela MS 😝

pajenka
2. aug 2012

😝 1500 je opravdu hodně za přižně 4 kyloví dort 😝
Dort měl kýlu? Čtverkovou? 😀

pajenka
2. aug 2012

😝 Maminky, kdyje třeba na sociálku kvůli změny mateřské na rodičovskou? 😝

sova33
2. aug 2012

@pajenka Tady se musím pisatelky trochu zastat, to "kvůli změně" (tedy spojení kvůli koho čeho a ne kvůli komu čemu) je regionální tvar. Používá se třeba na severní Moravě a spousta lidí si tam toho ani není vědoma. Nevím, odkud je pisatelka, ale mohlo by to být ono. Což samozřejmě nemění nic na tom, že v psaném veřejném projevu by člověk měl být spisovný, jenže tohle jsou věci, které oni fakt jakoby ani nevnímají.

pajenka
2. aug 2012

@sova33 Tak to jsem nevěděla, že je to nářečí, děkuju a mám takový pocit, že právě byla z Ostravy, tak by to sedělo 😉

jaja01k
2. aug 2012

@sova33 Já jsem zaregistrovala "kvůli něho" a nechápala jsem. Pisatelka to používala opakovaně a protože byla ze severní Moravy, říkala jsem si, že to může být nějaké nářečí. Tak jsem ráda, že už vím, jak to je 🙂

pajenka
2. aug 2012

😝 Hurá už spinkáme a dneska bez histeráčku!!! 😝

jaja01k
2. aug 2012

Zase to skloňování v názvech alb: "Elišky první léto"
A jedna nevěsta se musí naučit "navzpaměť" slib.

jijitka
2. aug 2012

název diskuze: 😝 odnaučování na plínky 😝
jak odnaučit od plínek bych snad poradila, ale na plínky... fakt nevím 😝

jijitka
2. aug 2012

@sova33 máš pravdu, že spojení "kvůli komu,čemu" se na sev.Moravě skoro nepoužívá. Já se sem přistěhovala a během těch 10 let už taky používám spoustu místních patvarů. Na druhou stranu zase mluvím daleko spisovněji, už třeba neřeknu tvrdej sejra, ale tvrdý sýr 😀

sova33
2. aug 2012

@jijitka S tím souhlasím, tamější nářečí má spoustu tvarů spisovnějších než třeba středočeské 😀

petkave
2. aug 2012

@pajenka sloveso "nažívať" je slovenské, znamená niečo ako "žiť si", "tráviť život nejako". Väčšinou sa hovorí, že "nažívame si dobre" v zmysle "žijeme, máme sa dobre". 😵