Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

bodka13
16. aug 2012

nový úlovok 😀 "no vydis ties nemam kamosky" 😲

berenika39
16. aug 2012

😝 hodil rekort 😲

zuzanocka
16. aug 2012

"Vyvolanie vracania dieťaťom" ? To ako dieťa príde a vyvolá mi vracanie? 😲

zuzanocka
16. aug 2012

aha.. "zabudla som sa spytat lekarky, ci mozme po ockovani vonku..." vonku čo?? nenááávidím teno zvrat.. chlpy sami ježia 😝

mimochodom, aké sú vaše nenávidené výrazy? 😝
ja mám ešte alergiu na svokrine "kašša" a "čo sa nenaiješ?" (fonetický prepis).. ja by som ju bila, keď to počujem 😀

petkave
16. aug 2012

@zuzanocka takto narýchlo mi nič nenapadá. Jedine kamoškine: "Nachovám malú a pôjdeme von." 😀 Vlastne, keď tak rozmýšľam. Mám kolegyňu slovenčinárku. No hanbím sa za ňu... Trieda plná stredoškolákov a ona im rozdáva slohy s poznámkou: "Nehanbíte sa mi odovzdávať takéto kolaboráty?" (elaboráty)

iviatko
16. aug 2012

http://www.bazos.sk/hodnotenie.php?mail=p3EyMzS... na tohoto nikto nema 😵 😵 😵

zuzanocka
16. aug 2012

@iviatko ten chÍbal, keď v škole brali tvrdé I 😀

@petkave počkaj.. v čom je problém u tej tvojej kamošky? 😲 "nachovám"? to používam aj ja 😀

jijitka
16. aug 2012

prosím pěkně, nevíte někdo k čemu slouží v autě 😝 airback 😝 ?? Mělo by to mít souvislost s umístěním dětské autosedačky 😀 😀

eaka
17. aug 2012

@petkave V Čechách deti "pochovajú" a potom idú von.. 🙂 pochovať = ponosiť na rukách.. 🙂

pajule
17. aug 2012

Prosím Vás, asi se teď budu ptát jak blb, ale proč některý ženský píšou třeba........manželovo věc, Alexovo vlásky, atd.
Přijde mi to jako děsně ujetý. Jestli to tady už padlo, tak pardón.

syslica
17. aug 2012

@zuzanocka Ten chýbal v škole úplne 😖, alebo väčšinu času... preto mu kvalifikácia stačí len na pomocného robotníka pri vypratávacích prácach.... a úlovky z nich sa potom snaží ešte speňažiť na Bazoši... smutné.
Slovo nachovám v zmysle nakŕmim by mi nevadilo, možno ho vnímaš ako trochu nepatričné v súčasnom jazyku, lebo je mierne archaické, ale to je len vec zvyku. Ja napríklad bežne používam "pozhovej" trochu = počkaj. 😉 (Ale u mňa sú na to všetci zvyknutí, ešte aj preklady mám "archaické")
Ale neskutočne mi vadí materský plurál a keď moja svokra povie nám dvom dospelým 40-nikom: "Deti nachystala som vám papu do kabele." (Myslím, že som to tu už raz písala, moja svokra je super žena, deti sú jej život a je jedno, či majú 4 roky alebo 40, som jej za tú "papu" vďačná - ale ježia sa mi chlpy, keď to počujem 😀 )

@petkave Možno pani učiteľka myslela, že na písomke/slohu kolaborovala celá trieda? 😉

petkave
17. aug 2012

@iviatko to je neskutočný úlovok!
@zuzanocka "nachovať" sa asi používa iba v niektorých regiónoch. Kamoška je z Detvy, prisťahovaná k nám do ZH. U nás sa to nepoužíva, lebo my deti kŕmime 😵
@eaka jj, o tomto viem, ale "chovať" dieťa na Slovensku mi pripadá zvláštne 😲

zuzanocka
17. aug 2012

@petkave veď aj my deti kŕmime 🙂 ale občas ich aj nachováme 🙂 ale je to ozaj skôr archiazmus, ako písala @syslica

petkave
17. aug 2012

@syslica napadlo mi s tou "papou" - moje dieťa sa učí časovať a vychádza mu to asi takto:

Vincko papá. Deti papujú.

Vincko býva. Ujo a teta byjú. 😀

jijitka
17. aug 2012

@pajule to se hodně používá v jižních Čechách (Strakonicko, Prachaticko), moje mamka odtud pochází, takže jsem to měla doma 🙂

pajule
17. aug 2012

jijitko díky🙂

petkave
17. aug 2012

Tak pozerám, že ceny už nie sú prijateľné, ale priateľné:

😝 ak nahodou mate za priatelnu cenu dajte vediet 😝

petkave
18. aug 2012

Pani Leušková mala zrejme oslavu:

😝 Leuškové ,,1,, NARODENINKY 😝

A komentár k albumu - od inej panej:

😝 super aj ja idem robit v septembry oslavu a tiez hladam dake inspiracie 😝

sova33
19. aug 2012

Ahoj, tak jedna věc, co ě v psaném textu vytáčí, jsou patvary typu: 18náctý den, se 7mi dětmi apod. (rozumějte 18. den, se 7 dětmi) A dnes jsem našla 18-náct měsíců (rozumějte 18 měsíců). Při čtení takových výplodů mám pocit, že jako čtenářka jsem považována za naprostého negramota, který neumí česky skloňovat a číst číslice. Proboha proč??? Proč si lidi komplikují něco, co přece funguje?

bubbles
19. aug 2012

na kardii...
pychanie..

pajenka
19. aug 2012

😝 Venku vedro a doma to teda neni o nic lepší, ale vyřešily sme si to z Jarouškem krásně, do 12:00 sme hajaly v ložnici, jakmile se tam přehouplo sluníčko mazaly sme do obýváku 😝

Někdy člověk ani neví, jestli se má smát nebo brečet 😖

jaja01k
19. aug 2012

Zase jedno krásné album: "Kubíčkovi 2 narozeniny"

suezana
19. aug 2012

@zuzanocka škvarelina, duchna, vyškvárať 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 uharky, ribízle, breskyne, ..... rizeto (toto sa používa v manželovej rodine 🙄 )

zuzanocka
19. aug 2012

@suezana 😀 na uharky som ja už zvyknutá.. tu v PN snáď ani uhorky nerastú 😝
ale inak tiež všetko dobré "patvary" 😀

sammer80
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petkave
19. aug 2012

@sammer80 Cez net konzultácie neposkytujem. Za súkromnú hodinu slovenčiny si účtujem 10 €, ak máš záujem. Pekný večer prajem.

jijitka
19. aug 2012

@suezana tam už snad chybí jen sengvič s hořticí 😝

sammer80
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaja01k
20. aug 2012

Jednu nevěstu na beremese svatba asi finančně "zrujnuje" a ještě si ji chce zorganizovat dle svých představ a ne "dle mámy představy a nápadu"

berenika39
20. aug 2012

😝 aqvapark 😝