Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

ellise
8. okt 2010

holky, ľadvina alebo oblička?

vinifera
8. okt 2010

@ellise podľa mna je ľadvina čechizmus. A po slovensky je oblička.

ellise
8. okt 2010

vinofera , myslela jsem si to, a jak se slovensky řeknou žestě? protože na to nemůžu přijít, i když jsem tohle slovo, pravda slyšela až ve svých 20 letech.

erikasadek
8. okt 2010

baby nehnevajte sa na mna ale slovo chechizmus fakt nemusim vidiet neznasam to slovo... 😠

slovenska rec je plne cuzdich slov///: casom sme si osvojili vela....
nie len ceske;... 😉

fakt nemusim neberte si zle moju poznamku .. 😉

inkinka
8. okt 2010
pampeliska1
8. okt 2010

@ellise jsou to sláčiky, pokud se nepletu 😉

vinka
8. okt 2010

@dusanab tak to môj syn stále hovorí šumka nie šunka a ide ma roztrhnúť.A chodí do nadanej triedy a tiež v diktáte napísal Y po ť 😀 😀 😀 Skoro som odpadla.A ked som mu to povedala a on no vidíš toto dokáž toto je talent. 😀 😀 😀

mexx
8. okt 2010

Inac aj slovo "klud" je cechizmus. Slovensky je "pokoj". 😀
A strasne sa mi paci to Vinkine slovne spojenie, ze "nadana trieda"... 😀 😉

pampeliska1
8. okt 2010

Holky, všimly jste si té novinky, že si můžete přidat známé lidi mezi přátele?
Já jsem to teď vyzkoušela a když jsem to odklikla, tak se mi ukázalo:
"Vaše přátelství musí pavlinka jěšte potvrdit. Dali jsme mu vědet internou poštou zaslanou tvím jménem." tvÍÍÍÍM!!! 😲

mexx
8. okt 2010

Tu je taka funkcia? 😕

dusanab
8. okt 2010

@vinka nema chybu 😀 😀
mne nejak nevadia ceske poslovencene vyrazy ale vadi mi ze sa vsade pcha anglictina a polovici napisov v meste nerozumiem 😠

vinka
8. okt 2010

Ja mám sesternicu na Morave a boli sme tam.A počula ako som vravela malej,že sa pôjdeme šmýkať na šmýkalku a chcela jej slúbiť to isté a jej povedala,že se pujdou smýkat.Skoro som sa pošťala ako to počeštila. 😀 😀 😀

vinka
8. okt 2010

@mexx prečo ved to normálne aj jeho učitelka používa 😕 😕 čo je na tom slove? 😕

mexx
8. okt 2010

Vinka, sak ja nie v zlom. 😅 Gramaticky spravne je "trieda pre nadane deti", nadana trieda ako taka je nezmysel. 😅 Ale to len take chytanie za slovicka, ved to nebolo podstatne. Mne to prislo mile. 😉

vinifera
8. okt 2010

@ellise ja neviem čo to slovo žeste znamená takže ani neviem ako sa povie 😅 popíš

berenika39
8. okt 2010

@vinifera sem se musela taky podívat, hudba mě napadla, ale tak jistota je jistota...
http://cs.wikipedia.org/wiki/Žesťový_nástroj

jsem zvědavá na slovenský výraz🙂))

"přidat mezi přátele" je v každém fotoblogu, ikonka, klikneš, odešle se žádost, potvrdí ji, jste přátelé🙂)). jako na fb.
hezky česky to bude od zítra, ted je to jen zkušební provoz🙂))))

vinifera
8. okt 2010

@berenika39 vyhadzuje mi to ako chybový odkaz. Takže aj tak neviem 😕

berenika39
8. okt 2010

@vinifera tak to mi nevyšlo....dej do wikipedie....

vinifera
8. okt 2010

@berenika39
http://cs.wikipedia.org/wiki/Žesťový_nástroj
toto? Ak áno je to tuba - plechový nástroj

vinifera
8. okt 2010
berenika39
8. okt 2010

vyhazuje mi to jako chybný odkaz.... 😀 😀 😀 😀 😀 takže ani tak nevím.....

jinak ano, vypadá to jako tuba, ale nevím,jestli tuba není něco ještě trochu jiného.... 😉

berenika39
8. okt 2010

@vinifera jojo, z toho je to jasně patrné, že ty jsi goooglila????

mexx
8. okt 2010

Som vyhladala, ze "žestě" su vsetky dychove nastroje. V slovencine toto slovo nemame, ani ho neprekladame, u nas su to jednoducho "plechove dychove nastroje" a patria tam vsetky plechove dychove nastroje. 🙂

vinifera
8. okt 2010

@berenika39 áno googlila som - lebo odkazy z wiki aj tak vyhadzuje ako chybové a myslím že @mexx má pravdu. Aj ten link na znojemskezeste čo som hodila - je vlastne skupina čo hrá na plechových dychových nástrojoch a nie len na tubách.

vinifera
8. okt 2010

@mexx všetky odkazy s wiki vyhadzuje ako chybné...

mexx
8. okt 2010

Pche, tak nech sa daju vypchat. 😝 😀

berenika39
8. okt 2010

@vinifera škoda, to české slovo je tak hezké, a slovensky žádný ekvivalent ☹

ellise
8. okt 2010

@vinifera, že znojemské žestě, to jsem nevěděla že tady ve Znojmě máme žestě