Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

berenika39
5. jan 2011

😝 ... my můžeme bít s dítětem doma ..... 😝

ellise
5. jan 2011

....všetko bolo ja jednodku.....

dusanab
6. jan 2011

vojnové sily Keňi

ikke
8. jan 2011

"Hľadám prácu
Máte na to robiť lepšiu prácu? Kvalitní test IQ vám to prezradí!"

kontextova reklama na webe mienkotvorneho denniku... 🙄

erikasadek
11. jan 2011

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

otazka tu vo fore..!!

Nevie nahodov niekto aky su teras v michalovciach doktory na porodnici? 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

suezana
12. jan 2011

jééééj, môžem aj ja? názov témy: Učitel byje djeta... už dotyčnej aj radili v pravopise ☹ a tá kočka má 31 rokov 🤐

suezana
12. jan 2011

a ešte jej odpoveď na upozornenie: kazdi sme nejaki nemislis.... ale teda možno je to cudzinka, ale stojí to za to 😉

syslica
12. jan 2011

Paráda, táto téma! Tak ja pre zmenu nabonzujem na seba samú: na začiatku kariéry jazykovej redaktorky som trestuhodne prehliadla nadpis v kapitole o rumunských Slovákoch "Takto Slováci zavšili svoju púť... malo byť samozrejme "zavŕšili". 😀

inkinka
12. jan 2011

@syslica takze profesional 😉 a ktovie, mozno aj zavsili...vcera som pocula v TV novotvar "darcovanie", je to spravne?

monkula
12. jan 2011

ja som dávno nevidela niečo, čo by ma znehybnilo 😀 ale neviem, prečo sa používa spojenie na predajni, napr, hľadáme predavačku, info NA predajni... Vo mne to evokuje, že mám vyliezť na strechu, keď chcem info....

a slovíčka, čo ma "vytáčajú" zalizovať sa, prosím vás, ako sa to robí? a objedli sme sa.. to zaváňa kanibalizmom... 😀

inkinka
12. jan 2011

@monkula a na spojenie " ist NA postu " si si zvykla? 😉 ma to vraj historicke korene, pretoze kedysi posta bola otvorene priestranstvo, takze sa tam chodilo ako NA namestie...predajna, neviem...mozno z trhu, idem na trh, naozaj neviem, ci je to spravne, ale mas pravdu, aj mne to znie cudzo

monkula
12. jan 2011

@inkinka tak nejako si neviem predstaviť inú predložku v spojení, idem na poštu, lebo idem do pošty, alebo som v pošte, to je čudné..
ale na predajni, to ma vždy zarazí..

neumisa
12. jan 2011

@monkula na severní Moravě se docela často používá "du do doktora" - tak to mě fakt vytáčí jako máloco 🙄

jarunka111
12. jan 2011

ucitel byje djeta 😒

suezana
12. jan 2011

moja teta z Košíc požíva : deti zavriem do susedy a idem 😀 , alebo: ideme do babky...

monkula
12. jan 2011

áno, na východe sa chodí do ľudí 😀 😀

inkinka
12. jan 2011

@monkula a co toto?
mame na sklade
mame v sklade
mame skladom

monkula
12. jan 2011

@inkinka čo ma skúšaš?
V sklade, alebo skladom..... 😀

inkinka
12. jan 2011

@monkula nie, neskusam 😉 , len pouzitie predlozky variuje , myslim, v sklade je skladnik a na sklade je tovar, a tvar skladom neznie velmi podla slovenskych ohybacich pravidiel 😉

monkula
12. jan 2011

@inkinka neznie, veru nie... no dostala si ma, priznávam... 😉

inkinka
12. jan 2011

@monkula tak to som nechcela 😉 a dik za celkom prijemnu temu 🙂

monkula
12. jan 2011

@inkinka ale v pohode...

syslica
12. jan 2011

@inkinka No, za profesionála by som sa nepasovala, ale jazykové korektúry som robila ozaj dlho.To "ŕ" vypadlo tlačiarom pri sadzbe, aj keď pôvodne v texte bolo, nuž čo, mea culpa.
A "skladom" je bohemizmus 🙂 Čo sa toho TV novotvaru týka, určite to správne nie je, ale oni redaktori sú niekedy poriadne invenční...

monkula
12. jan 2011

@syslica aký TV novotvar?

syslica
12. jan 2011

@monkula "Darcovanie", ktoré inkinka začula v TV, reagovala som na jej príspevok 🙂 .

winona24
13. jan 2011

dámy tak na tomto si zgustnete...

toto napísala jedna pani do témy "aké máte skúsenosti s predávajúcimi/kupujúcimi"

PRECOSTE TAKI HNUSNI MIZME DOST VELKA RODINA PRETO PISEM NA DEVCENSKE OBLECENIE AJ PRE CHLAPCEKA LEBO JETO PRAVDA MOJA SESTRA MA DEVCATKA JAMAM SINCEKA IBA JEDNEHO MA 2 ROKI A KET PISEM RAS NA DEVCATKA TAK SOM PISALA SESTRE LEBO ZIJE TI TAK AKO JA BIVALISME SPOLU V DOMCEKU CONAM SPADOL ALE DAVAME SIHO US DO PORATKU LEM CAKAME PENASKI Z VLADI KEDIK NAM POMOZU A KET PISEM ZE POTREBUJEME POMOC TAK JETO PRAVDA JA VECICKI NEPREDAVAM ALE MI ICH NOSIME LEBO NEMAME OBLECENIE A CO NANAS JEJE DOBRE TAK ICH PODARUJEME TIM CO SU TIES TAK AKOMI NATOM ADAM IM ZADARMO LEBO VJEM ZE COJETO BEZ OBLECENIE ZEHO POTREBUJA VJEM ICH POCHOPIT ALEVI NE NEVJETE POMOST LUDOM NASA STAROSKA NAM NIC NEPOMAHA DOM NAM SPADOL A NIC NAM NEDAVA ANI OBLECENIE NAM NEDALA A MALO TOHO DOST PRE VSETKIH CO SU BEZ VSETKEHO A NAKONEC US JU VIHODILI PRETO ZE NEPOMAHALA LUDOM TAK ESTERAS PISEM ZE JA A MOJA RODINA NEROBIME PODVODI TOVAM PISEM CELEHO SRCA ZE NEKLAMEM KET NEVERITE POTETU MA NASTIVIT A UVIDITE ZE AKOMI ZIJEME A POVIETE MALA PRAVDU TA OLIVIA POTE A PRESVECITE SA NA VLASNE OCI

čo k tomu dodať???

liz_lemon
13. jan 2011

@winona24 no, toto je sila, az sa to citat neda, pisatelka asi ani zakladnu skolu nevychodila, inak si to neviem vysvetlit

winona24
13. jan 2011

@liz_lemon podľa všetkého je pani alebo slečna rómka....

dadis
15. jan 2011

Ahoj mamky,buduce mamy chcela by som sa opitat je lepsie vybavenie si porodnika,som v 30t?

berenika39
16. jan 2011

😝 babi mi mame taki isti problem... 😝