Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

jijitka
25. apr 2012

a nový úlovek: 😝 bolý to 😝

bodka70
25. apr 2012

@jijitka , uff to naozaj bolý čítať to 😀

inkinka
25. apr 2012

@jijitka jáj, nie si prvá, čo si nad tým láme hlavu 😉
Aj tuto chlapec asi niekde na zoznamke sa dočítal a teraz nevie, čo si má niečo začať, alebo nie 😅
http://www.odpovedi.cz/otazky/deturence-co-to-z...

Inak, z celého textu sa dá pochopiť, že je to vek, ale aj tak ma to 38,2 zvádzalo na teplotu, nečítam slovo po slove, ale obsiahnem naraz očami väčší celok a číslice z toho textu vyskakujú, pútajú pozornosť medzi prvými, pretože sa graficky výrazne odlišujú a pri nich sa začína vyhodnocovanie textu, ktoré sa postupne koriguje dočítavaním. Je úzus, že 38,2 je znak pre jedno číslo a nie pre dve, oddelené čiarkou, takže automaticky začíname vyhodnocovať text takto. My máme logiku, ktorou korigujeme chyby v gramatike, ale keby títo ľudia takto písali programy, počítač by im to nezožral 😝

eaka
25. apr 2012

@inkinka tak z tohto som skoro umrela, nejaká "deturáns", príšerna choroba alebo teda po česky "deturence" ako "demence" 😀 Prosím rozšíriť výber smajlíkov, tieto sú absolútne nedostačujúce!!!!!!! 😉

erikasadek
25. apr 2012

@inkinka deturence je casto pouzivane neviem asi som jedina co normalne pochopila vetu , male deturence oznacila dotycne s ktorymi komunikuje;. 😉 😀 tu na fore pocitam.. v style tak a teraz mam 38 mile zeny.... 😉

inkinka
25. apr 2012

@erikasadek samozrejme, že sme vetu pochopili 😉 vyššie to píšem

erikasadek
25. apr 2012

inak nasla som tieto perly jedna tema tolko odkazov uzasnych cloveku doslova oci stipu ked to cita..;

cigáni,dnes ma skoro zbyli len preto lebo som ich pekne poprosila

zasrany cigani
a keby sme odyšli z eu zony tak to by bolo asi najromnejsie co by sme
Vykopat 20metrov hlboku a syroku jamu

Kraaaasne dneska prva pozytivna sprava

ja placem.. 😢 😀

inkinka
25. apr 2012

@erikasadek najromnejsie 🙂 v tom kontexte to aj dáva zmysel 😉

romcovaklarka
25. apr 2012

Já jsem dokonce někde viděla přesnou tabulku, kolik v kterém věku by mělo vipít ml na kg, ale už nevím 😅

jijitka
25. apr 2012

@inkinka mě ty deturence nedají spát 😀 Takže to mám chápat, že já a Alešek z odkazu jsme na tom mentálně stejně ☹ 😀 Já už jsem sice starší ročník, slovenštinu mám docela vžitou ještě ze školy, TV atd, ale tenhle výraz jsem tady opravdu viděla poprvé. To se běžně používá nebo je to nějaký lokální patvar?

bodka70
25. apr 2012

@jijitka , zo je pomerne bežné slovo, zdrobnelina s trošku s expresívnym zafarbením - niečo ako v češtine "ja a moje dítka" 😉 , "ja a moje malé deťúrence"

je to aj pri iných slovách : kuriatka - kurence, mačiatka- mačence

alamo
26. apr 2012

@bodka70 Asi to slovo zacnu pouzivat 🙂 . Uz vidim ty zmatene a soucitne vyrazy, az v praci reknu, ze me zlobi deturence... Nebo jak je vlastne jednotne cislo? 😀

ikke
26. apr 2012

@alamo jednotne cislo nie je, na deturence musis mat doma svorku z aspon 2 kusov. pre jednotne cislo sa pouziva poslovenceny cesky vyraz ditko - "dietko" , co by ale asi nemalo patricny efekt 😅

inkinka
26. apr 2012

@jijitka bodka to už vysvetlila, expresívny v tom zmysle, že máme k tým deťom kladný vzťah 🙂 ešte máme v slovenčine na deti výraz detváky, ale ten nie je taký častý, no a ešte drobizg, ale to je už dosť okrajové 😉 obe použiteľné len pre tú spomínanú svorku :D

romcovaklarka
26. apr 2012

Tak tenhle "pigbuld" mi dal trochu zabrat (formát citace podle bereniky 😀):

😝 Holky jak mam odnaučit tu mladší kačenu aby nekousala o rok starší sestřičku je to malej pigbuld připadam si jak krotitel diví zvěře 😝

petkave
26. apr 2012

Vonku fúka ja vadné, dnes asi z prechádzky nič nebude 😝

Fúka ja vadné??? Nerozumiem 😖

petkave
26. apr 2012

@alamo ale vyslov to tvrdo, tak ako píšeš deturence - lebo to fakt znie ako choroba. Ak to vyslovíš Ďeťúrence, už to nie je ono 😀
@romcovaklarka pigbuld ? Myslela tým zrejme psie plemeno,ktoré vzniká krížením prasaťa a býka. 😀

romcovaklarka
26. apr 2012

@petkave Fúka JAK vadné? Jakože fičí jak blázen? Nevím, jestli to existuje ve slovenštině 😅
No a pigbuld mi přijde jako něco kříženého s buldozerem 😀

petkave
26. apr 2012

@romcovaklarka nie něco, ale vepř 😀 Inak, fakt netuším, čo to tá pani myslela tým fúkaním... Je to určite neštandardné prirovnanie...

Teraz bol výpadok a začítala som sa do tejto vety: 😝 O chybe boli automaticky informovaní aj naši hoši, ktorí sa ju budú snažiť odstrániť čo najskôr. 😝

Tak neviem, na Slovensku nemáme žiadnych "hošov"... žeby zase ten blbý prekladač?

petkave
26. apr 2012

😝 Predčastne narodené dieťatko 😝

Názov témy. Asi by mal pani niekto vysvetliť, že slovo predčasne nesúvisí so slovom často ale čas 😅

jijitka
26. apr 2012

@bodka70 @inkinka tak děťúrence už bych pochopila. Ale jak se nepoužije diakritika, vypadá to fakt jak vážná choroba.

alamo
26. apr 2012

@romcovaklarka to je vyborne, mozna by to chtelo jeste vylepsit na pigbull (prasobyk).

bodka13
26. apr 2012

normálne mi dal tento príspevok zabrať....musela som si to prečítať niekoľkokrát,kým som pochopila čo chcela autorka vlastne napísať 😀
"....chodi na tyzdnovky do Cz a ked je 15 dni doma tak aj tu pracuje a teraz ked bol doma mali sme pohlavny stik kazdy den tak preto sa pytam ma niekto s tym skusenosti a minuli mesiac som ich mala po 22 dnoch a inac mam cikulu 29 dakujem za radu"

kvojtanikova
26. apr 2012

@bodka13 .... 😝 inac mam cikulu 29 !!!! 😝 akoze rozmer? v centimetroch????

ikke
26. apr 2012

@bodka13 pri "pohlavnom stiku" sa jej mozno stikutalo (ani to asi nie je celkom po slovensky...)
a "cikulu 29" je strasny preklep, neviem, ci je na to nejaka rada... 😅

bodka13
26. apr 2012

@kvojtanikova nie -nie ,myslím že rozmery to nie sú 😀 😀 😀

kvojtanikova
26. apr 2012

@ikke mne sa cikula fakt paci, mne sa to javi ako keby komentovala : 😀 " a ináč, (aby ste vedeli), mám cikulu 29 😀 😀 😀 😀 " Mozno tym myslela aj vek, akoze ju ma taku "zachovalu"... Ale jasne, mas pravdu, chuda napisalo taky preklep, ... ja mam este teraz slzy v ociach od smiechu, tak aspon na nieco to bolo dobre.

bodka13
26. apr 2012

@kvojtanikova neplač 😀 😀 😀
....synovec má priateľku a tej sa tiež sem tam zadarí 😀 "raz bola taká vysexovaná,že sa nezmohla na slovo pri skúške v škole " .....ja som ešte taká vysexovaná nikdy nebola 😢 😢 😢 😀 😀 😀

inkinka
26. apr 2012

@bodka13 každému sa niekedy pokĺzne jazyk 😉 MM kontroloval semienka zeleniny a hovorí, že majú expanziu v roku 2009, po mojom prosím?! sa opravil, že expozíciu 😀 na tretí krát trafil expiráciu, to som sa už smiala, už mi fantázia pracovala na predstavách o expanzii a expozícii semienok 😅

bodka13
26. apr 2012

...no a už ste prišli na to,čo je to "mám cikulu 29" 😕 😀 😀 😀
...inak hej,však aj p.prezidentovi sa občas zadarí Org.spojených nádorov-názorov-národov