Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

sisstin
28. aug 2008

elitera: tak třeba lidi, co nepíšou moc na PC..vůbec nevědí, že za čárkou a tečkou se mezera dělá. To mě takhle dostala kámoška, že to nevěděla 😅

haluskacz
28. aug 2008

jo, to je fakt, lidi pomerne casto pisou otazniky a vykricniky za mezerou. Treba muj manzel, vysvetlovat mu to muzu horem dolem

s velkejma pismenama mam na forech taky potiz (myslim tim na zacatku vety), nekdy je pisu, nekdy ne, mam v tom gulas. Jak mi to prijde pod ruku.

elitera
28. aug 2008

sis, chápu, že jsou lidi, co nikdy nepsali na počítači, ale knížku už snad viděl každej, ne? 😅

sisstin
28. aug 2008

eli: tak třeba já to v knížkách vůbec nevnímám 😕

jabber
28. aug 2008

sisstin - s tím s/z na začátku slov - já jsem to ve škole, když jsem si nebyla jistá, dělala tak, že jsem si napsala obě varianty a vybrala jsem tu, která se mi víc líbila 🙂 a bylo to vždycky správně 😉 naštěstí 🙂

sisstin
28. aug 2008

jabber: no ten oční cit dělá hodně..ale musíš ho mít 😅 😅 😅 😅

sisstin
28. aug 2008

ale dodnes mám jako křivdu, že kdo s koho je se s..pže učitelka nám tuhle výjimku neřekla..a pak to dala do písemky..a já měla poprvý z češtiny za 2 😠 😅

elitera
28. aug 2008

sis, a ani ti nepřipadá jinej text, kterej se napíše bez čárek a podobně, než ten v knížce? Vizuálně, na první pohled...

jab, a zkouknout nebo skouknout film?
U některých věcí mi taky není jasný psaní zvlášť/dohromady. Poruce / po ruce, poránu / po ránu... a vlastně ani nevim, jestli se píše mezera takhle před a za lomítkem... 🙂

sisstin
28. aug 2008

elitera: tak bez čárek, to mě trkne... 😉 ale že bych vnímala, že v knize je za tečkou mezera..to asi fakt ne 😕

elitera
28. aug 2008

> Pane profesore,
> mám na Vás otázku a předpokládám, že na ni budete znát odpověď 🙂
> Jak se píšou stupně? S mezerou nebo bez? Předpokládám, že je 10° pivo a kruh má
> 360 °.

Ano, takto bych to napsal také.

> A voda vaří při 100 °C
Takto.

Toť odpověď od mého zdroje 🙂

jabber
28. aug 2008

elitera - já bych ho buď zkoukla nebo shlédla 😀

nguyen
28. aug 2008

len : bingo s inziniermi, ja mam skusenosti s "inzinierskym pravopisom" v slovencine, francuzstine a je to presne to co si spominala v troch riadkoch 5 chyb 😅 a ti co sa snazia po anglicky tak to je beh na dlhe trate ale zas na druhej strane je s nimi nekonecna sranda 😀 😀 😀

haluskacz
28. aug 2008

jabber, shlednes dolu z veze, zhlednes film 🙂

len
28. aug 2008

Ha, jak tak koukám, když něco napíšu, měla bych tu pak nějaký čas sedět, abych sbírala výtky 😀 Díky, Halusko 😉
Jinak na Koni teda dost často píšu jak prase, ale spíš že používám nespisovný koncovky nebo hovorový slovíčka typu furt, bezva nebo různý slovní vycpávky... Ale pořádná hrubka mi čas od času samozřejmě ujede, včtně mě/mně )který za normálních okolností ovládám 😉 ), ale znáte to - narychlo a bez kontroly 😉 A navíc jsem ten technickej inženýr 😀 I když jsem pořád přesvědčená, že rozumný člověk pozná rozdíl mezi tím, když někomu na diskuzním fóru něco občas ulítne, a tím, když někdo ten pravopis opravdu neovládá a nacpe chybu do každýho příspěvku 😉

len
28. aug 2008

Film se zhlédne 😉 Ale občas mi to taky někdo opravil, ono to "shlédnout" nějak vypadá spisovněji 😀 A když nevím, jak něco napsat, tak se to snažím říct jinak, popřípadě v práci volám Ústav pro jazyk český 🙂

len
28. aug 2008

Siss, mně ve škole nikdo neříkal, jestli se za tečkou dělá čárka, ale když jsem to poprvý ťukala na počítači, najednou mi automaticky došlo, že tam patří 😉

elitera
28. aug 2008

Len, jj, ještě že je čeština tak květnatej jazyk, půlka věcí se dá prostě napsat jinak 🙂

jabber
28. aug 2008

no tak to vidíte, to je proto, že už nepíšu ty diktáty 😀

johanda
28. aug 2008

len, já mám bráchu disgrafika, je to nadaný, chytrý kluk, ale píše jak prase. Právě proto jsem docela shovívavá k chybám na různých elektronických fórech, hlavně když to má hlavu a patu 😉

jabber
28. aug 2008

len - já tady taky píšu nespisovně a hovorově, však to není slohová práce 🙂

nobody
28. aug 2008

zdravým 😀

jabber
28. aug 2008

Jsem si vzpomněla, jak jste tady řešily ty žufánky atd - nám v práci jednou kolega něco vyprávěl a najednou z něj vypadlo 'a tak jsem s ním smrknul do křaku'.....a my všichni koukali jak vrány 😀

haluskacz
28. aug 2008

johando, dysgrafika 😀 a uz mlcim 😀

nobody
28. aug 2008

víte, co je pazgřivec?

aponchie
28. aug 2008

sufanek=naberacka na polefku 😀
nohacky=kozacky 😀
sisky=knedliky

elitera
28. aug 2008

pazgřivec používá moje tchyně jako nadávku, nicméně co přesně to znamená, to už si nepamatuju... 🙂

aponchie
28. aug 2008

jdi mi k sipku 😀

len
28. aug 2008

Johanda, můj brácha je taky dysgrafik 😉
Mimochodem u tohohle slova selhává moje věrná pomůcka - google 😀 Povětšinou, když si nejsem momentálně jistá, napíšu obě verze slova do google a ta správná vyjede vždycky minimálně v desetinásobným množství 😀 Ovšem del googlu si třikrát víc lidí myslí, že se dysgrafik píše s měkkým a ne s tvrdým i/y 😀

Jinak jsem to tu kdysi psala - jsou dyslektici, dysgrafici a pak jsou ignoranti. Z prvních dvou skupin znám docela dost lidí a mnoho z nich opravdu chytrých (třeba můj brácha nebo spolužačka z VŠ). Společné mají to, že když je na chybu upozorníš, jsou rádi a opraví si ji, o svém "postižení" vědí a žijou s ním. Ovšem pak znám pár ignorantů, co prostě jazyk neovládají, a ti se v takovém případě nafouknou a urazí. Ne, že bych lidem hrubky vyčítala běžně, ale pokud jde o to, v jakém stavu se leták dostane k zákazníkovi, tak slušnost-neslušnost, když šéfová z bývalé práce napsala slova šroup, dřes a madrace, nedalo mi to ji na to neupozornit. Bohužel patřila právě do té skupiny ignorantů a protože byla výše postavená, byla tak maximálně ochotná přistoupit na to, že čeština uznává jak matraci, tak madraci. Teď nevím, kterého smajlíka 😒 😝 🙄 😀 😨

johanda
28. aug 2008

Haluš, no jo, ona ta johana u cecku dělá s mozkem svoje 😀