Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

babula90
4. nov 2009

veronika, dobrééé 😀 Myslím, že sa tu nikto nad nikoho nenadraďuje, veď aj aj som priznala, že z fyziky som bola tupá, ape pozor!! Fyziku na život nepotrebujem, ale pravopis a gramatika ide s človekom už celý život, je to vizitka človeka, základy sa dávaju na ZŠ, 1.stupni a nechce sa mi veriť, že to toľko dievčat nemohlo zvládnuť.
Toť vsjo. 😉 a nechajte nám trošku humoru v tomto sk...... svete

krpito
4. nov 2009

babula90, s poslednou vetou úplný súhlas 🙂 teda musím povedať že s celým príspevkom okrem toho ape 😀 😀 😀 a priznám sa bez mučenia, že fyzika a matika tiež nie je moje hobby, ale keď niečo napíšem, nikto o tom nevie 😀 😝

babula90
4. nov 2009

vieš čo, váhala som sa, či to tam mám dať, či zase nezačne diskusia a nebudem nebodaj odsúdená, ale vážne ma to nasralo! 😠

krpito
4. nov 2009

kľud, aj také príspevky musíme rešpektovať, je to verejné fórum 🙂 ja to vždy tvrdím, len nie všetky to chcú pochopiť ☹ nech si každý povie čo má na srdci 😵 prečo by som sa mala tváriť že to nevidím, keď mi to kole oči 😝

ginepra
4. nov 2009

v pohode... ja som len nakukla do témy, nečítala som všetko, možno nie som v obraze 😉 čaute, bežím dávať do poriadku večerný "cirkus humberto"

krpito
4. nov 2009

no my sme už okúpaní 🙂 v inej časti Slovenska : no mi sme už aj okupkany 😀

leniciatko
4. nov 2009

lenže, ja si myslím ,že tento perfektný pravopis má na svedomí písanie sms z mobilu. píše sa všetko lárom-fárom, bez bodky,čiarky....jedna veta odoslaná dvoma sms.... určite je jednoduchšie takto všetko napísať ako tatar,ako sa zamýšľať, čo a ako..... toť môj názor.... 😉

babula90
4. nov 2009

presne tak a nemienim sa neustále zapodievať niekým, komu vadí táto téma, tak nech ju nečíta.

babula90
4. nov 2009

leniciatko, máš pravdu, ale to možno len tie mladšie ročníky, čo mali mobily už v .triede ZŠ, ale aj tak je to neakceptovateľné. aspoň pre mňa.

babula90
4. nov 2009

"objednala som z Gorili"

cairka
4. nov 2009

ahojte, ja sa ku vám chodím pravidelne baviť 😝 ale dnes pri čítaní rozprávky na dobrú noc som sa rozhodla, že vás budem otravovať obrovským problémom 😀 ako je spisovne? to lízatko, alebo tá lízanka? 😕 priznám sa, že tá lízanka mi absolutne nechcela prejsť pomedzi zuby 😅

babula90
4. nov 2009

asi tá lízanka, ale tiež hovoríme lízatko, veď aj Jožko Pletko hľadal, kde si kúpi lízatko 😝

cairka
4. nov 2009

to je fakt 😀 ale aj tak lízanku asi nezaradím do svojho slovníka 😅

bejbypd
4. nov 2009

tak toto si náhodou pamätám,lebo ani mne to vobec nesedelo...spisovne je lízanka prosím pekne...ďakujem za potlesk,dnes som tu za múdru 😀 krpi že Matka Tereza,už som bola všelico,ale toto 😀

bejbypd
4. nov 2009

všelico je všeličo 😀

cairka
4. nov 2009

bejbypd, tak ďakujem a tlieskam 😀

bejbypd
4. nov 2009

ďakujem,ďakujem 😎 idem pohľadať ešte nejaké zábavné slová podobné chrýpke 😀

leniciatko
4. nov 2009

babula,oni mali mobily asi už v druhej triede na zš.

bejbypd
4. nov 2009

posipane cukrom,zmyzla z pokecu 😀 a uz som ticho nebudem provokovat 🤐

krpito
4. nov 2009

tak ja som si vadná, ja totiž aj SMS píšem tak ako tieto príspevky, dokonca aj interpunkčné znamienka dávam 😢 😀

leniciatko
4. nov 2009

krpito- to nič,veď to nebolí 😀

.......vyklbenie bedrovych klbou....

veronika81
4. nov 2009

krpito.. že v inej časti Slovenska 😀 😀

ja si zase nemyslím, že to majú až tak na svedomí mobily. Interpunkčné znamienka mi až tak nevadia, zvykla som si tiež na vety bez čiarok a bodiek v sms, ale predsa aj na mobiloch máme i a y 😅 Niekde to tu už bolo spomínané, že tí ľudia asi málo čítajú. Lebo keď to slovo párkrát vidím napísané (už aj keď by som sa to v škole poriadne nenaučila), tak mi to ostane v pamäti a nenapíšem to ako tatár 😎 Veď presne ako tu spomíname, úplne to ťahá oči!

veronika81
4. nov 2009

a k tým čiarkám..je taká povera, hovorila nám to ešte súdružka učiteľka 😉 na základnej 😀 (neviem to už presne, ale pointa ostane)
Kráľ mal rozhodnúť o osude nejakého zajatého väzňa a mal sa vyjadriť písomne..
Napísal len tri slová: Prepustiť, nie zabiť! A popritom sa chcel vyjadriť: Prepustiť nie, zabiť!! Toť dôležitosť čiarok vo vete..a ich nevedomosť zachránila človeku život 😵

A inak, musím sa priznať 😝 čo sa týka čiarok.. aj ja niekedy váham a možno ich používam až moc 😎

ikke
4. nov 2009

tiez "dobry" mackopes:
Manžestráčky

(to by ma fakt zaujimalo, ako sa dostalo do toho slova pismeno Ž 😨 )

lul
4. nov 2009

kocky citam vas, ale viac mi pridete mudre v teoretizovani ako v praxi, ked si tak citam tie vase prispevky... mimochodom slovo "kľud" nie je spisovne 😉 majte sa, korektorky 😉

lul
4. nov 2009

ale zase na druhej strane, aby som bola spravodliva a objektivna... je fajn, ze aspon niekoho to trapi. ked niekde citam nejaku "hrubicu", tiez ma pichne pri srdci a vie ma to castokrat aj rozosmiat. alebo dokonca ked pocujem to sklonovanie u niektorych jedincov...

samozrejme, ze aj majster tesar sa utne, preto by sme nemali posudzovat ludi podla pravopisu (i ked niektore chyby su fakt nepochopeniahodne) a nenominovat sa hned na jazykoveho korektora. tot moj nazor 😉

a mimochodom - babula90 - ty zijes niekde vo vakuu, ked fyziku nepotrebujes? 😀 😀 😀

bejbypd
4. nov 2009

lul každý má svoj názor 😎 a tvoj bol veľmi múdry,ďakujeme za upozornenie slovo kľud už nikdy nepoužijem 😉 tu nejde o to čo je úplne spisovne a čo nie,ale aspoň priemerne vzdelaný človek by mal ovládať,aké i/y sa píše a v milionkrát denne použitých slovách 😉

babula90
4. nov 2009

nepotrebujem ju, naozaj, mám ju na háku 😀 pá! 😎

bejbypd
4. nov 2009

lul aby si sa neurazila ja som to nemyslela zle 😉

babula90
4. nov 2009

bejbypd, pekne si to napísala. Slovo kľud sa bežne v periodikách vyskytuje a ak si nenašla naozaj nič iné LUL, čo by som napísala neprávne, som veľmi rada. A dáme si ešte väčší pozor. Sme pod drobnohľadom. 😵 😀