Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

bodka13
14. feb 2011

večná dilema niektorých predávajúcich : A /vysačka či B/ visačka ...B/je správne 😉

traktor
14. feb 2011

večná dilema niektorých mamiciek ...nejake, niejake, neake..

bodka13
14. feb 2011

@traktor 😀 😀 😀 ešte jedno poznám

úžastný čí úžasný ??? 😀

ikke
14. feb 2011

auuuuuuuuuuuu: "vytvorila súkromnú skupynku" 😲

ad. nejake, niejake, neake: niekedy neviem, ci tym nemyslia "nijake" 😀

ellise
14. feb 2011

...výcepráce... asi tvrdá makačka 😀

elixia
14. feb 2011

@traktor no toto ked vidim,tiez mam dost..

@ikke niekedy tazko rozlisit,co tym chcel basnik povedat,ci nijaky, nejaky alebo co vlastne...

@ellise 😀 to co je za slovo??? 😕

ellise
14. feb 2011

@elixia to jsou náklady na výrobek navíc např. dodatečná oprava

elixia
14. feb 2011

@ellise aha,ja som si myslela,ze to maju byt dve slova - viac prace.... 😀

syslica
15. feb 2011

"Výcepráce" bude asi český ekvivalent pre stavbársky terminus technicus "naviacpráce", ako spomína @ellise. Nepoužíva sa len v stavbárstve, ale tam asi najviac, a je v odborných kruhoch dosť bežný.
Akurát, že by to aj po česky asi malo byť "vícepráce", teda s "í", nie?

berenika39
15. feb 2011

@syslica jistě, je to termín, který se používá, jen to ypsilon je tam zvěrstvo....

vícepráce je ok.

ikke
15. feb 2011

mne sa ohromne paci, ked teraz kazdu chvilu na TA3 hlasia, ze "Hlava statu sa bude doliecovat a podstupi rehabilitaciu" 😅 skratene: Hlava sa bude doliecovat. 😀

neumisa
15. feb 2011

@ikke u některých jedinců je toho veeelmi zapotřebí ... 😀 😀 😀 😀

ikke
15. feb 2011

"Ahojte baby, nevieťe o nejakej dobrej práci v BA?"

podtitul: ...takej, kde sa netreba pisomne prejavovat. 🤐

berenika39
15. feb 2011

@ikke myslím, že MK sk. hledá adminy 😀 😀 😀

erikasadek
15. feb 2011

ahojte 🙂
toto je fakt nieco !!!!

ja na mojom mieste bi som rychlo zacal stavat icelad vsade kde sa len da a hlavne na vichode lebo stouto vladou co je ludia z normalnej stravi nepreziju a z icelandu budu mat pocit ze jedia aspon meso 😀 😀

elixia
15. feb 2011

4 roki... z detmi uz 2 roki doteras... rodicovsi prispevok tu na sk teras... mala 3 roki... a chald tax credyt.. z detmi doma...6 rokou...

Z jedneho trojriadkoveho prispevku...

zuzanocka
16. feb 2011

ano ja som si to dala prekopirovať a kopiju som tam pripla spinkov.kedže som ečka vkladala priamo v banke.
- dievča sa hlási na VŠ 😖 😖 😖

elixia
16. feb 2011

@zuzanocka ale slovencinu zrejme studovat nebude 🙂

inkinka
16. feb 2011

stačilo kopijou prebodnúť prihlášku, ušetrila by spinku 😀 😀 😝

zuzanocka
16. feb 2011

@inkinka 😀 asi tak... len ktovie, ako by napisala "kopiju" - mozno zas ako kopiu a zas by sme v tom mali zmatok 😝

@elixia SJ nie, ale s ludmi do styku bude prichadzat... snad nie pisomnou formou 😒

elixia
16. feb 2011

@zuzanocka ja tiez poznam par ludi,ktori sa radi prezentuju vysokou skolou a pisomny prejav maju na urovni zakladnej skoly... 😒

syslica
17. feb 2011

@inkinka 😀 😀 😀
Veru, takých Mgr., Ing. a pod. nám tu behajú celé stovky... jazyková gramotnosť vysokoškolákov a absolventov je dosť biedna.... ja dokonca poznám právnika, ktorý bol schopný tvrdiť, že obeť sa "zasebevraždila v lesi".

PS. tento Koník je super, po každom príspevku ma vyzýva Opraviť preklepy...

monkula
17. feb 2011

@syslica to bol Záhorák, nie? 😀 podľa skloňovania...
Mamičky sa tu takto hrajú s deťmi, zakryjú si oči a kričia, de sii? a dieťa odpovie, v lesiii 😀 😀

elly111
17. feb 2011

@monkula tak to si zaklincovala 😀 😀 😀
my sme sa zo Záhoria presťahovali, ja som bola z tej mluvy na nervy a teraz si mi to pripomenula 😀, naša suseda tiež tak kričala na deti a pýtala som sa jej na pôrod, že prečo nechcela epi a ona že "...scela tú bolest precícit..." 😀

monkula
17. feb 2011

@elly111 j to cícící pani..
aj ja som z toho na nervy 😝

syslica
17. feb 2011

@monkula No jasné ribinko, dobrá trefa! 🙂
Pocity ohľadne záhoráčtiny mám obdobné... mm je roduverný Záhorák, našťastie sa doma vyjadruje spisovne. Ale aj tak sa dosť často oháňam Pravidlami a Krátkym slovníkom, najnovší kameň úrazu bol "kabela". Mňa neskutočne irituje, keď svokra zahlási nám dvom dospelým a svojprávnym: "No tak, deti, som vám nabalila papu do kabele..." , lenže Krátky slovník bohužiaľ uznáva aj slovo kabela ako spisovné 😝 , tak som bola obvinená z nenáležitého purizmu 😀 . (Inak babka je zlatá svokra, fakt nám tú kabelu zakaždým nabalí 😉 .)

ikke
17. feb 2011

@elly111
@monkula
tak ako je to vlastne spravne po zahoracky: scela tu bolest precicit alebo precicic? 😀

elly111
17. feb 2011

@syslica tak uznaj krátky slovník a teš sa že nabalí 🙂

elly111
17. feb 2011

@ikke tak toto je ťažká otázka na mňa, to bude @monkula iste vedieť 😀

monkula
17. feb 2011

@ikke no mňa sa nepýtaj... 😀
ale asi precícít je sloveso a cícící je prídavné meno...
😀 😀 😀
to skloňovanie na Záhorí je srandovné, miestami až iritujúce. .. 😝 Najviac ma dorazila asi veta v Lidli: Zeber dvoje Here a ket majú, tak aj troje Vete (Veto) 😝 😝 😀 😀
napríklad detská riekanka: ide vláčik ši ši ši, odvezie nás k Mariši, od Mariši k Etele, cez dva veľké tunele 😀 😀 😀
zo začiatku by sa mi aj slovník zišiel, keď sa mi znáam sťažovala, že nemá ani kšír umytý, no fuha, dalo mi práce to rozlúštiť.. A manžel minule prišie ls hádankou, čo je to podvoje? 😀 😀