Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

pajenka
3. aug 2012

@petkave Děkuju za vysvětlení, ale maminka byla z Čech, tak proto mě to zarazilo

jaja01k
3. aug 2012

Ahoj holky, jak se dneska máte? "Mi se máme dobře."

petkave
3. aug 2012

@jaja01k Mi taki 😀 😀 😀

syslica
3. aug 2012

@ined77 Ako to tak píšeš, ani ja si nie som celkom istá 😅 ... ale podľa mňa je tá formulácia správna, úplne najsprávnejšie by asi bolo "najlepšie je robiť si test z ranného moču". V slovenčine majú niektorí problém s ranný vs. raný a českým čitateľom sa môže zdať zvláštne skloňovanie slova moč, lebo ten je u nás mužského rodu. 😉

pajenka
3. aug 2012

Co říkáta na poslední módu dávat místo R J? Příklad: Dobjou noc, Vejunka, zítja apod. Brrrr 😖

syslica
3. aug 2012

@pajenka Hrôza! Najprv investujeme roky logopedickej driny do toho, aby sme deti naučili správne vyslovovať a potom sami jazyk takto infantilne mrzačíme... ale vypovedá to aj o rozumovej úrovni používateliek. 😖

pajenka
3. aug 2012

@syslica Já se pokaždé málem osypu, když to čtu 🤐 Nechápu smysl, proč to někdo dělá, já jsem třeba pyšná na to, že nemám žádnou vadu řeči 😅 a když už tak mluví, proč proboha musí tak ještě psát?! Aby byla zajímavá? Myslíš, že když to tak píšou, že tak i mluví? Jako schválně, řeknou manželovi večer v posteli Dobjou noc bjoučku? 😖

eaka
3. aug 2012

@pajenka
@syslica asi si pripomínajú český seriál Okresní přebor, kde tak jeden hovoril a bolo to potom strááášne populárne.. 🙂

pajenka
3. aug 2012

@eaka 😲 Mají to ze seriálu? Tak to už se tomu nedivím uááá 😀

syslica
3. aug 2012

@pajenka 😀 😀 😀 No, teraz som si predstavila, ako hovorím manželovi "Dobjú nôcku!"... asi by ma hneď vyšikoval na psychiatrické vyšetrenie 😀 Neviem, prečo to robia. Možno sú ešte ozaj nezrelé, infantilné.... čosi podobné zažívam u starých rodičov, ktorým sú vnúčatká všetkým na svete... tiež je to samé hačí a hamí a papinkaj, šušľanie a čo ja viem čo ešte a pritom s väčšími deťmi sa už ozaj netreba tak prehnane rozprávať.... takže ani spomínané mamičky nemusia klesať na komunikačnú úroveň svojich malých detí.

pajenka
3. aug 2012

@syslica Já znám jednu holku, která se takhle projevuje, je jí 30 let a děti ještě nemá 😕 Neměla jsem nikdy odvahu se jí zeptat, proč takhle mluví a píše. A já teda taky někdy šišlám na mimino 😀 a vždycky si vzpomenu na film Kdopak to mluví, jak tam ta babička na něho šišlala a on si myslel: "No jo babička se zbláznila" 😀

zuzanocka
3. aug 2012

čaute čaute :p
no teda, vy máte krásne úlovky 🙂
ja som našla len "letnučké topánočky" .. myslíte, že sa oplatí počakať už na "jesennučký" či "zimnučký" tovarčíčok? :p 😝 😝

syslica
3. aug 2012

@pajenka Presne v tom duchu mám vypočutý normálne reálny rozhovor medzi dedom a asi štvorročným vnukom:
D: "Pozri akú kostičku má ten čierny havoško!"
V: "Myslíš pes, dedo?"

pajenka
3. aug 2012

@syslica 😀

ined77
3. aug 2012

@syslica ...aha, tak jsem zase o chlup "chytřejší" 😉 .
díky za objasnění🙂.

jijitka
3. aug 2012

a něco na téma Interpunkce v souvětí:
😝 Dnes jsem dopadla u GINEKOLOGA tak že pokud se nám do dvou měsíců nepodaří samovolně otěhotnět, tak pak se to od 1.10.2012 bude řešit tím že budu mít pravidelné kontroly a hormonálně léčit, zlomit se lékař nenechal aby se začalo ined chce tomu nechat 5 měsíců dohromady jinak kompletní vyšetření jsem zdravá a nic nebrání tomu abych byla těhotná a taky když jsem z manželem počala dvě děti rychle bez problému tak i proto nechce začít z tím aby do toho musel zasahovat ale pozitivní na tom je že řekl bud sama do té doby dorazíte že JSTE TĚHOTNÁ a nebo vám k tomu napomůžu a těhotná budete stejně ten jen aby rychle utekly dva měsíce, a ještě nevěděl ani co jsou ty ginex kapky co beru a čaje co piji na podporo pro početí a nic mi k tomu neřekl. 😝
... našla jsem 2 čárky, z toho jedna je blbě 😉

sova33
3. aug 2012

@jijitka Já jsem našla tři a myslím, že jsou všechny správně (ta poslední se dá brát jako stupňovací poměr, takže před A čárka patří). Ale to nic nemění na tom, že je to docela (ne)interpunkční masakr. A jenom to potvrzuje současný trend. Já už jsem to přestala řešit (myslím u druhých 😀), protože je to opravdu u spousty pisatelů (nejen na MK), kteří interpunkci téměř ignorují.

janie80
3. aug 2012

Ja som dnes v jednom z inzeratov nasla "tehotenské šiatky" 😅 je to spravne? Mne to nejako nesedi...

jijitka
3. aug 2012

@sova33 jo, jo, máš pravdu 😉 Tu druhou jsem přehlédla a u třetí jsem taky nějak cítila, že by tam patřit mohla - díky za vysvětlení 😀 Nicméně nemyslím, že by ji tam pisatelka právě z tohoto důvodu dala, když ji nepoužila před spojkami.
Ale přečíst takový výtvor na jeden zátah dá zabrat 😀

syslica
3. aug 2012

@janie80 Nie je to správne 😅 . Inzerentka asi chcela napísať zdrobnelinu slova "šaty", čo by bolo "šatky, šatôčky, šatičky"...

janie80
3. aug 2012

@syslica presne tak som si to myslela... Dakujem...

sova33
3. aug 2012

@jijitka Taky si myslím, že to nebylo tak myšleno 😀 Ale i náhoda se počítá. 😉

inkinka
3. aug 2012

@jijitka samovolně otěhotnět ? Aj to sa už dá? 😕 Ale prirodzenejšie je prirodzene 😉

petkave
3. aug 2012

Zase raz silné kafe:

😝 zbalila a odysla keby mam kam 😝

petkave
3. aug 2012

@janie80 a čo by si povedala na tehotenské šatky? To sa tiež dosť často vyskytuje 😅

petkave
3. aug 2012

Toto je pekný preklep:

😝 ked sme spavali v spalni tak vzdy fajcil pod nasim konom 😝

jijitka
3. aug 2012

@inkinka vidíš, toho jsem si ani nevšimla. Mě praštil přes oči ginekolog a pak už jsem počítala čárky 😀

jijitka
3. aug 2012

@petkave 😀 😀 nó, to vyvolává zajímavé představy

jaja01k
5. aug 2012

Inzerát: "Prodám krásné mančestrový kalhoty"

berenika39
6. aug 2012

😝 a teď babi raďte 😝
už jsem chtěla odpovědět,, že jsem skoro babička 😀 ,ale vydržela jsem to a mlčím🙂