Relevantnosť informácií získaných na koníku

miluska.h
24. nov 2009

Ahojte 🙂 zaujimalo by ma, ci informacie a rady, ktore ste ziskali v niektorej z konikovskych tem ste vyuzili v praxi a ci sa vam osvedcili, pripadne neosvedcili... myslim tym hlavne rady typu, co dat babatku na teplotu, referencie na lekarov, riesenie problemov v tehotenstve, pri porode, atd...
stalo sa niekomu, ze si nechal poradit a v dosledku toho prislo k nejakemu problemu? budem rada, ak uvediete konkretne pripady...

helcah
24. nov 2009

Já koníka beru spíš tak, že se dozvím víc informací a rad ke konkrétní věci, ale rozhodnutí je stejně na mě. Jinak díky koníku jsem např. používala epino (pomůcka na roztažení hráze), o kterém ani v porodnici nic nevěděli. Dále mu vděčím za používání látkových plen a pořízení nosítka manduca. Pak mi hodně pomohlo např. téma o srostlé pipince u holčiček, protože jsem si uvědomila, že naše malá to má a musíme k doktorce. Jinak jsem získala spoustu receptů jak vařit malému dítěti.
Pokud by v důsledku poradění se došlo k nějakému problému, byla by to má chyba, nikoliv chyba tématu, protože jak už jsem psala, konkrétní rozhodnutí je stejně na mě.

berenika39
24. nov 2009

ahoj. tohle je přesně to, proč někdy napíšu do diskuse, s rizikem, že mě některé mamči sežerou. Relevantnost informací - hlavně v tématech o zdraví, at už těhulek nebo dětí, je děsně diskutabilní. Ano, určitě každý píše s tím nejlepším vědomím, se snahou pomoci, ale často bez předchozího ověření informace, kterou chce poskytnout. Upřímně se občas děsím toho, že rady typu - někde jsem četla, někde jsem slyšela, kámoška říkala....by mohly způsobit fakt zásadní problém- po netu nejde posoudit závažnost situace, navíc ani otázka nemusí být stoprocentně podrobně formulovaná, a co pak?
Pak záleží na příjemci 😉 😉 😉 , bud si získanou info ověří, pak ok, ale pokud to bude třeba mamča nezkušená, která si vezme k srdci neověřenou informaci, může napáchat víc škody, než užitku. To se týká hlavně témat např. mám už jít s miminkem k lékaři nebo ještě počkat, je normální když moje dítě zvrací po každém jídle, stává se vám, že dítě ....Tam bych o důvěryhodnosti prostě pochybovala....

Takže - naprostá většina ano, informace jsou relevantní, ale u témat, dotýkajících se zdrvotního stavu dětí - tam tedy ani náhdou.

Sama si tu beru informace obecné, praktické, ale třeba dávkování léku by mě nenapadlo nechat na někom z diskuse 😉 😉

macka01
24. nov 2009

tak zaujímavostí sa tu nájde veľa,aj rád.nie so všetkymi súhlasím,ale zasa mnohé veci sa tu daju konzultovať,ved sa tu stretávame s rôznym vzdelaním.A je vždy dobre prečítať si viac názorov na daný problém ,človek získa väčší rozhľad,možno to mnohým pomôže pri rozhodovaní,ktoré je však na každom jednom zvlášť.Ako plus uvediem možnosť si poklebetiť,vyskúšať nové recepty,posťažovať sa,zabaviť sa.No je tu toho dosť pre každého 😀

leniciatko
24. nov 2009

ja tiež len čítam,ale nejaké rady si neberiem k srdcu. najradšej mám diskusie,kde o nič nejde, a diskutujeme o ničom a lárom-fárom.
Pravda je,že siahodlhé odpovede sa mi nechce ani čítať. 🙂

u2jana
24. nov 2009

...tak na začiatku, som tu doslova lačnela po informáciach, ako vystresovaná prvorodička nie celkom pohodového babetka... ale časom som prišla na to, že sa musím spoliehať na seba a vlastný inštinkt - ako vravieva moja mama, kedysi žiadne internety neboli a mamy fungovali - možno lepšie ako my teraz - zahltené informáciami, porovnávaním detičiek a rád od všelijakých supermám, čo sa tvária, že im doma nikdy dieťa neplače 🙄

tiež tu teraz čítam hlavne recepty a diskusie o ničom 😉

aponchie
24. nov 2009

asi stejnej nazor jako berenika

k.a.t.k.a.
24. nov 2009

najviac z temy paragrafy - velka vdaka gape 😉

blazka24
24. nov 2009

ahojte tak som presne ako u2jana - som prvorodička a po vzhliadnutí stránky som totálne žrala všetko čo tu bolo, nakoniec ma zložilo že niektoré osvedčené veci o kojení, nákupe vecí a neviem akých rád nie sú pre každého.......
fakt sa treba riadiť sebou a tieto veci slúžia len ako informácia a ty si selektuješ čo je pre teba a čo nie.......ale pochybujem že by tu niekto bral všetky informácie za alfu a omegu a čo sa týka zdravia žartuješ? na to je predsa lekár - pediater u dieťaťa.........

titkovamiriam
24. nov 2009

jasne ze rady na koniku treba brat s rezervou,no su temy kde ked clovek potrebuje radu najde 🙂

misak78
24. nov 2009

Přispívám o vlastních zkušenostech s"hmatatelnými"věcmi- oblečení, výbava. O zdraví nemá cenu ani diskutovat, protože jako zdravotník občas koukám, jaké bludy se tu "šíří". Zde maximálně souhlasím s berenika- závisí na příjemci. Jenom doufám, že mají stejný náhled.. Z vlastní zkušenosti- do termínu porodu sem sem nechodila, pak sem přenášela a tyhle stránky "hltala". Jelikož sem rodila u Apolináře, tak sem samozřejmě nechtěla být na oddělení P15 a samozřejmě sem měla strach, když sem se tam dostala. A žádné "krvežíznivé" příhody se mi tam nestaly. Takže už to beru s rezervou a spíš se sem chodím bavit a přicházet na jiné myšlénky 😀

sue
24. nov 2009

...všetko treba brať veľmi veľmi s rezervou. Koníka som vždy brala najmä ako fórum kde sa môžem vyrozprávať 🤐 😅 svedčí o tom i počet mojich príspevkov 😀 a druhý spôsob využitia koníka je získavanie informácií, ktoré si neskôr porovnám s ostatnými maminkami, priateľkami, rodinou, literatúrou, inými fórami, lekármi, pprípadne inými odborníkmi....

sylvka
24. nov 2009

Ahoj miluško,já jsem se na koníku ptala -Co když neroste děložní sliznice?-byla jsem tehdy začínající snažilka,holky mi poradily kontryhel a do dvou měsíců jsem byla těhu.takže 100proc.pomoc 😉

mywiel
24. nov 2009

Ja som sice s tym problém nemala ale ked sa mi kamoska stazovala, ze jej dcérka zrazu zo dna na den zacala odmietat jej mlieko tak som si spomenula, ze sa tu v jednej diskusii holky bavili, ze chut mlieka sa zmeni, ked zena dostane MS po porode. To som nevedela tak som sa jej spytala ci uz dostala MS odvtedy ako rodila a ona mi povedala, ze ano prave teraz prvy krat takze to sedelo. 😉 Urcite som sa dozvedela tu z tém viac ale na nic konkrétne si teraz nespomeniem, pravdaze beriem do uvahy moj vlastny usudok a neaplikujem hocijaku radu z diskusii bez rozmyslenia. 😉 Ale je to tu fajn clovek dostane urcite vacsi prehlad potom uz zalezi len na nom ako si to vytriedi. 😉

blau
24. nov 2009

Mne pomohla annag. pri problemoch s prsnikmy. Bez ´´vsehovsudy´´ a s velkou trpezlivostou mi pomahala vyliecit si bolavy prsnik. A povzbudila ma kojit dalej. Pomohla mi velmi a mozem povedat, ze aj vdaka nej kojim doteraz.
A potom volna diskusia mi pomaha sa trosku vyventilovat, ked kecame v podstate o nicom. A aj tema o ockovani mi otvorila oci 😉

monkula
24. nov 2009

ja si nepamätám žiadnu konkrétnu radu, ktorá by mi nejako prevrátila život naruby....
Dodnes si pamätám len ejdnu radu: ako upiecť výborné medvedie labky... 😀 😀

nezabudka13
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miluska.h
autor
24. nov 2009

ahojte, dakujem za prispevky, ktore ste sem zatial dali. vo vacsine som ocakavala taketo reakcie, v podstate suhlasim a tym sa mi potvrdil nazor na to, ako je dolezite ziskane informacie radsej preverit u odbornikov...
ked som objavila konika, bola som tehu a "hltala" som diskusie hlavne o porodoch... 😉 to vsak bola chyba, lebo som z porodu chytila obrovsky strach a paniku... nastastie ma to neskor preslo... 😅

blazka: nezartujem! precitala si si dobre, co som pisala na zaciatku?

mneme
24. nov 2009

modreho konika vnimam ako forum, ktore sluzi primarne na vymenu skusenosti. to znamena, ze ako zdroj informaci moze, ale nemusi byt relevantny. na zaklade ohlasov rodiciek som si vybrala porodnicu. vyber porodnika by som vsak nikdy nepodriadila referenciam inych rodiciek, lebo su casto vedene subjektivnou sympatiou/antipatiou - takze tu som sa spolahla na radu mojho gynekologa. takisto boli uzitocne rady o tom, co si treba vziat do porodnice a ako to tam funguje. vo viacerych temach som sa dozvedela kopec uzitocnych informacii, najma u annag o dojceni, ale inspiraciu som nabrala aj pre nosenie (tato tema mi napr. pomohla zostavit si nosicsku vybavu). o viacerych veciach som sa vdaka mk dozvedela vobec 1x - napriklad o bezplienkovani. v zavaznejsej zalezitosti by mi vsak ziadna - ani najlepsia - rada z mk nepostacovala ako jediny relevantny zdroj info. skor by som povedala, ze mk ma castokrat upozornil na nejaky zaujimavy problem alebo temu, ktoru som si potom dostudovala inde alebo skonfrontovala so skusenostami ludi, ktorych poznam. myslim, ze kazdy racionalne uvazujuci clovek to berie takto.
na druhej strane ma desia temy a prispevatelky, ktore su ochotne zatato presviedcat o spravnosti postupov a rad, ktore evidentne detom z hladiska perspektivy zdravia ublizuju - ako napr. ako sa dietatku v klokanke paci, najma ked je otocene tvarou von, alebo ako 6-mesacnemu chlapcekovi velmi chuti granko a ako mu treba davat surove vajicko 😝 rozmyslala som uz aj o tom, ci by nemal byt v pravidlach konika paragraf zakazujuci sirenie podobnych bludov, aby sa nedajboze nenasiel niekto, kto by sa nad tym co len trochu vaznejsie zamyslel 😠

kubaka
24. nov 2009

naprostá většina ne- když něco nevím, zahloubám se do odborné literatury nebo se zeptám odborníka. Nespoléhám na "jedna paní povídala" a už vůbec bych se neřídila nepodloženými domněkami.
Naopak se často děsím, co se tu všechno dočítám a čím se nezkušené maminky mohou nechat ovlivnit. takže asi jako berenika. Pokud se vyskytne relevantní názor, tak ho obvykle napíše lékařka, právníčka, psycholožka - odbornice na daný problém a to se nechám poučit.
Vyjma témat, kde se prostě pobavíme a zasmějeme, kde nejde o duševní nebo tělesné zdraví dětí a nás.

Jo, a díky jedné mamince jsem začala upravovat avokádo tak, že je poživatelné, dokonce výborné. Zásadní a užitečná rada 🙂

miluska.h
autor
24. nov 2009

mneme: suhlasim s tebou, velmi dobre si to vystilhla 😉

draga
24. nov 2009

já jsem tu pár rad našla a když jsem si nebyla jistá tak jsem dohledala jinde na netu a pak stejně valila k mudře...pokud šlo o zdraví....ale jinak si myslím, že tu pár tipů dobrých je a určitě je fajn se o ně podělit s někým kdo zažívá to samé... 😉

dzio2
25. nov 2009

suhlas s draga

filipal
25. nov 2009

mna skor zaujima ako ludia uvazuju. ta podobnost a zaroven rozdielnost myslienkovych postupov.
stretavaju sa tu zeny z roznych societ, ktore v beznom zivote spolu casto nekomunikuju...
rady cerpam z odbornych zdrojov. tu najdeme pribehy zo zivota, zaujimavejsie ako vo vykontruovanych serialoch... 😅

bets
25. nov 2009

ja toto forum beriem skor ako inspiraciu. ked ma nieco zaujme, tak hladam este inde a overujem si informaciu. napr. nikdy by som nekupila ani maly spotrebic, lebo som si precitala, ze niekto je s tym spokojny, vzdy dohladavam dalsie informacie...
a co sa tyka zdravia a vychovy deti, tak citam odborne clanky, ale aj tie selektujem a snazim sa riadit takou zlatou strednou cestou a vlastnou intuiciou.
ja si nemyslim, ze niekto informacie z diskusii berie ako alfa-omega a riadi sa vylucne nimi. skor si myslim, ze ked nastane nejaky problem, tak skor je potreba si vymenit skusenosti, mozno necitit sa sama pri hladani riesenia, ale konecna zodpovednost je na kazdom z nas...

pancake
25. nov 2009

ja som spokojna. napriklad taka annag, saska.t ,kisska alebo gappa co sa rozumeju problemom mi pomohli. samozrejme rada si vypocujem nazory aj ostatnych, no a potom sa zariadim aj tak podla vlastneho rozumu. ale vela dobrych rad som tu nasla a vela som sa naucila. 😉

katka76
25. nov 2009

citam skor pre zabavu, pred vianocami kuknem opat do receptov a u nas sa osvedcila torta za 5 minut

berenika39
25. nov 2009

Zajímavé je, že do téhle otázky přispěly maminky, které si nejistotu některých info uvědomují a tak je ověřují. Bojím se, že prvávě ty mamči, které bez přemýšlení použijí to, co se tu od někoho dočtou, ani tohle téma neotevřely. Je to škoda.
Ani nevím, jestli MK má nějakou formulku v pravidlech, že tady uvedené info nenahazuje lék.péči a nenese tak odpovědnost za příp.problémy. Asi ano (teď jsem se asi prořekla, že jsem nečetla pozorně pravidla 😒 😒 ).

pastuska
25. nov 2009

berenika, si myslím, že mamičky nie sú také naivné, aby si toho neboli vedomé...

Čo sa mňa týka, ja sa vždy rozhodnem po svojom, prípadne to s niekým skonzultujem......kľudne to môže byť niekto z koníka, komu verím.

schwarzovka
25. nov 2009

pastuska, bohužel znám osobně jednu maminku, která převzala radu jiné maminky bez ověření ☹

jinak já tady našla spoustu inspirací k dalšímu odbornému hledání 😉

pastuska
25. nov 2009

schwarzovka, ale to ešte nemusí znamenať katastrofu...toto je diskusné fórum, nie poradňa - takže si myslím, že každá nech sa rozhodne podľa svojho najlepšieho svedomia.