Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

schatzilein
16. aug 2009

WHO odporuca vyhradne dojcit do 6. mesiaca. Nie vsetky dojcime a nie vsetky mame rovnake deti s rovnakymi potrebami.

gabrianka
16. aug 2009

schatzilein kdybychom se ridily temito priruckami WHO mohly by rovnou zrusit vyrobu UM pocatecnich... 😀

atrami
16. aug 2009

schatzilein,
ja som pri prvom synovi narazila na jedného,, skvelého" pediatra, ktorý sa na to vobec nepýtal. Malého som dokrmovala UM, nakoniec mu po mesiaci zistili alergiu na mlieko, lenže to už bol na infúziach, lebo mu zlyhával imunitný systém.
Pritom ten dotyčný lekár sa považuje za odborníka na alergie ☹

V tabuľkách je samozrejme rozdiel.
V niektorých krajinách je bežné ovocie, ktoré my považujeme za tropické.

schatzilein
16. aug 2009

Problem je, ze nikto nevie, co je pre dieta OPTIMALNE. V kazdom casovom useku sa za OPTIMALNE poklada cosi ine. A vysledok? Tak, ako prosperovali deti pred rokmi, prosperuju aj teraz a budu aj v buducnosti.

schatzilein
16. aug 2009

Ze sa u tvojho syna vytvorila alergia na mlieko neznamena, ze sa tak musi stat u nasich deti. Na aku zlozku mlieka bolo tvoje dieta alergicke?

radka.m.
16. aug 2009

schatzilein-WHO není organizace jenom o kojení,ale i o dětské výživě dětí na UM,samo,že každé dítě má trochu odlišné potřeby,ale co se týká dětské výživy třba o zavádění příkrmů,tak pokud začneš s příkrmy třeba o měsíc dříve,tak to WHO přece nezakazuje,právě proto,že každé dítě je jiné,ale jsou určité věci,které se striktně zakazují pro kojené děti i děti na UM a nejspíše k tomu jsou pádné důvody

gabrianka
16. aug 2009

ja bych prave rekla ze dnes jsou na tom dnesni deti co se tyce nemocnosti jeste hur nez kdysi...a muzou vynalest co chteji ale je to zivotnim prostredim ve kterem ziji a s tim zadny pediatr nic neudela a dokonce ani zazracne mleko UM neni proste kdyby mel kazdy dana jasna pravidla a ne jina nez doktor x nebyl by v tom zmatek ale kdyz me jeden doktor rekne ze je to dobre nebo ze to dat muzu a desaty ze bych to delat nemela tak pak si tim padem vybiram a kecat si do toho nenecham.,.jak maminky pisou-mam svuj selsky rozum

gabrianka
16. aug 2009

moji prvni dcerce uz ve tretim mesici mlicko pomalu nestacilo a ma doktorka mi v pulce ctvrteho mesice rekla ze uz muzu zacot davat stavicky a polivecky...moji druhe dcerce mlicko zatim staci ale i tak ji to dam proc ne..kdyby se to nesmelo urcite by mi to ani doktorka u prvnidcery nerekla ani kdyby ji stokrat mleko nestacilo...

schatzilein
16. aug 2009

Tazko povedat, ci su deti na tom dnes lepsie ako v minulosti alebo horsie. Co sa tyka zivotneho prostredia, tam sa sprisnili limity pre priemysel.

atrami
16. aug 2009

Ja nehovorím, že vaše deti musia byť alergické.

Pomaly sa to tu, ale začína podobať na inú tému.

gabrianka
16. aug 2009

schatzilein ja nikdy od babicky neslysela ani od zadneho starsiho cloveka ze se kdysi tak extreme rodily atopicke deti a z ruznymi problemy..to jako fakt ne..dnes je to unikatni

schatzilein
16. aug 2009

ja neviem, ale kolko zien udrziava svoje decka doma v sterilnych podmienkach, na kazdu blbost chcu od lekarov lieky..niet divu, ze sa u niektorych vytvoria alergie.

Toto som nasla na oficialnej stranke WHO:
Globally less than 40% of infants under six months of age are exclusively breastfed. Adequate breastfeeding support for mothers and families could save many young lives.

Co tam citam, posobi na mna, akoby nedojcenie malo za nasledok straasne vela detskych umrti. Ale do svetovej umrtnosti sa zapocitavaju aj deti z Afriky, Azie, Juznej Ameriky. Tie deti tam nezomieraju tolko preto, ze by neboli dojcene, ale preto, ze casto ziju v katastrofalnych hygienickych podmienkach v slumoch, kde matky nemaju sancu sa dostat ku cistej vode.

miskachrumka
16. aug 2009

atrami cakali sme to..........ja som len nazrela pardon 😅

gabrianka
16. aug 2009

pry ze je i vysoka umrtnost deti kdyz spi na brisku..no oni uz nevi..ja zas slysela ze se to nekdy tak stava ze dite umre do dvou let bez vysvetlenych duvodu...

wensdy
16. aug 2009

tak nevím jestli je to střední cesta 🙂 první holka jedla v roce smetanový jogurty a druhá po 5letech ve stený době aktivii 🙂

gabrianka
16. aug 2009

wensdy jsi absolutne v norme...co je na tom spatneho?ja activii dala prvni dceri uz v roce 🙂

berenika39
16. aug 2009

gabrianka, tolik sprostých slov a urážek, co mám od tebe v IP by možná odradilo kdekoho, ale mě ne. zkus se mrknout na úvodní příspěvek tématu a drž se ho, dodneška se tu probralo plno zajímavých věcí a nikdo nikoho neurážel a nenapadal. jde to i v klidu.
jinak přestože jsme "jenom" na internetu, tak stejně jako v normální komunikaci se tu prostě navzájem neurážíme.

jsme mimo téma, takže pokud se nevrátíme, zamknou nás. a to by bylo škoda.

hodně z nás tu jasně napsalo, že i když některá doporučení mají logiku, přesto je nedodržujeme, nedávno jsme tu povídaly o podávání masa, nedostatku železa atd., takže pokud ty z nás vyrobíš tabulkové supermámy, přesto jimi nejsme.

a prosím, pokud chceš odpovídat, tak slušně.

schatzilein
16. aug 2009

myslis ten syndrom nahleho umrtia novorodencov ci ako sa to vola.
Zavisi to od zvolenej statistickej metody, casto v tejto oblasti narazis na podvodne vedecke spravy, lebo dotycni pracovnici proste len potrebuju nieco publikovat atd. Samozrejme, ze ked sa odhali nejaky podvod, oznami sa to len v odbornom casopise, zvysok obyvatelstva sa to ani nedozvie a bude verit nadalej bludom.

My sme dostali od nemocnice brozuru, kde je vymenovane vsetko, co sa nesmie robit. Medzi tym, ze maly nikdy nesmie spat u nas v posteli, musi spat len v spacom vaku, nesmie lezat na bruchu a pod.

gabrianka
16. aug 2009

berenika slusna jsem a pokud sis vsimla poprosila jsem i tebe o radu ale tys me poslala do haje pamatujes?a to jsem se ptala absolutne slusne a normalne...odpovis mi na to zda po tom novalacu AR tim ze je to taik huste i site dyl spi?jak to zasyti?chce to vedet moje kamaradka a o tobe vim ze s tim zkusenost prave mas...a dalsi vec-muze se to podat i neblinkacimu mimcu?vim ze je to mimo tema tak mi kdyztak jen odpovez a pokracujem dal..nic vic nezadam

berenika39
16. aug 2009

mám tu zkopírovat IP?

miskachrumka
16. aug 2009

baby nehadajte sa sme u nato aby sme si pomahali a radili nie?............ 😝

gabrianka
16. aug 2009

zase ty tve googly...ale tam tyto odpovedi nenajdu...kaslu na to me je to jedno ale zkopiruj potom i sve odpovedi a vidim ze po dobrem to s tebou nejde proto te fakt kaslu

atrami
16. aug 2009

miska,
to nič.

🙂

gabrianka
16. aug 2009

mischka ale tak vidis clovek se ji zepta na neco chce byt za dobre a ona zas pise pi...ny fakt je marna

atrami
16. aug 2009

gabrianka,
Tvoje deti ešte nenadávajú?

berenika,
malinkému Peťkovi 🙂 prajem všetko najlepšie k narodeninkám.

schatzilein
16. aug 2009

Ako vidim, na modrom konikovi sa neda diskutovat.

gabrianka
16. aug 2009

atrami moje dcera je slusna...budes se asi divit ale ja tak doma bezne nemluvim..to uz musim byt hodne nastvana,ale to vim ze nejsem jedina

atrami
16. aug 2009

schatzilein,
tu je také hrozné pravidlo. Stačí ak napíšeš niečo čo je mimo tabuliek a pustia sa do Teba.
Ja som len napísala svoj názor a skúsenosť.

A vulgarizmy sú bohužiaľ bežné

berenika39
16. aug 2009

děkuju atrami, je mi to moc líto, ale nemám moc možností, jak se obhájit, snad jen ve vyhledávači přečíst jiné moje příspěvky,za delší dobu, co sem chodím a pak soudit.
a taky mě to štve kvůli zakladatelce diskuse, protže tohle přesně ona nechtěla. doted to šlo.

a snad bude i pokračovat.....

Petas dneska opravdu má narozky, docela jsem byl naměkko, vím, že něco takovýho prožívám už naposled, tak mě to dostalo.
Ale i ty narozky byly netabulkový 😀 😀 😀 rozhodli jsme se je neslavit. Prostě jsme si užili skvělý víkend, po cestě zpátky jsme pétu vzali do hračkářství, nechali ho tam "vybrat" (bral by všechno 😀 😀 ) a jeli domů. Pohůdka. Asi fakt stárnu, ale prostě v těch darech a drahejch hračkách to není.....babičky upečou dort a zítra sfouknem svíčku 😀 😀

atrami
16. aug 2009

berenika,
ja som sa už s Tvojimi príspevkami stretla. Takže viem, že máš rozumný nadhľad. U mňa sa obhajovať nemusíš.
Pekne to oslávte. 😉