Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

deina
11. aug 2009

Vikina, hovoris mi z duse, akurat som nedavno citala par diskusii a rozmyslala nad tym, ze vacsina mam predsa nemoze byt extremistkami - myslim tym oba extremy. Som predsvedcena, ze vacsina mamin sa riadi srdcom a nie tabulkami, tabulky berie ako odporucanie, ale nie je ich otrokom. A na druhej strane tiez verim, ze sa vacsina neriadi len radami starsich s tym, ze "co vsetko sme jedli my a sme tu".

cestovatelkaandrea
11. aug 2009

vikina ja som jedna z tych mamiciek. nie som ani tabulkova aj ked si tabulky precitam a nie som uletena, ze by som tlacila maleho popucenymi jahodami ked nema este ani rok. tiez pisem do netabulkovych a snazim sa poradit ak sa da a tiez sa pytam. niekedy tam tabulkove napisu co fakt stoji za porozmyslanie v dobrom.
neviem ci ti tato tema vydrzi dlho bez hadok, a neviem ci ti ju nezamknut kedze netabulkove je predsa len podobna tema.

aleachim
11. aug 2009

ahoj holky, dalo mi práci to přelouskat (přeci jen slovenčina už mi je celkem vzálená 🙂 ), ale naprosto s vikinou souhlasím. Já se snažím dodržovat různé rady lékařů, ale jelikož si mnohdy dost protiřečí, nezbývá než použít zdravý rozum a nějak to vyvážit a brát tabulky jako orientační doporučení. Bylo by fajn, kdyby tato téma vydržela bez hádek a věcně se dalo poradit co a jak, třeba se zkušenějšími maminami, protože pro prvorodičky jako jsem já je vývoj a péče o miminko pěkná džungle.

Pokud jde o chování některých pisatelek, dovoluji si jen podotknout, že ne všechny všechno znají a tak je snad lepší takové mamině poradit, než ji napsat, že je b.bá, protože to a to neví. Pak se není čemu divit, že spousta matek raději jen čte a bojí se cokoliv napsat - sama jsem se osmělila až nedávno.

vikina74
autor
11. aug 2009

cestovatelkaandrea: Nie je to moja tema, ale nasa. 🙂 Prave toho rozdelovania na "tabulkove" a "netabulkove" by som sa chcela vyvarovat. Iste je urcita polarizacia nazorov vo verejnom fore nevyhnutna a do istej miery aj ziaduce, inak by nevznikli ziadne zaujimave diskusie. Ale bola by to podla mna skoda, keby prave tema, ktora vyzyva k viac tolerancii a respektu bola zamknuta. 😒

siska_br
11. aug 2009

vikina - teda 😵 😵 😵 klobuk dole pred tebou, ako krasne si to napisala, hovoris mi uplne z duse, presne zdielam tvoj postoj. drzim palce, aby tato krasna temicka mala svoj vyznam, snad sem aspon jednym ockom alebo na tajnasa nakukne aj nejaka "netabulkova" mamina a ked si aspon cosi vezme za svoje...bude to len fajn

P.S. gramaticka vsuvka bola super 😀 😀 😀

cestovatelkaandrea
11. aug 2009

vikina ja len dufam, ze aj tato tema sa nezvrhne. bola by som rada, keby sa tu komunikovalo bez hadok. a tiez rada prispejem svojim nazorom ked sa bude dat a niekomu to pomoze. mozno budem jedina ktora sa bude pytat ako diva. 😉

vikina74
autor
11. aug 2009

aleachim: Mas uplnu pravdu, aj lekarske nazory si casto uplne protirecia. To je potom hlavne pre mladu mamicku tazke posudit, podla coho sa ma riadit. Zdravy rozum je vzdy na mieste.

meleri
11. aug 2009

hezky napsáno!
já se přiznám že co se týče příkrmů tak jsem teda první měsíc udělala několik chyb (myslím jako 7 měsíc kdy začal trošku papat) ale pak jsem to pořádně probrala s pediatričkou. zrovna dneska sem si pořídila knihu o příkrmech a lituju že jsem si ji nekoupila dřív..je tam plno receptů atd přijde mi to užitečnější než např.kniha o těhotenství, kterou mám, a nakonec mi moc neposloužila....
já se snažila ve všem obracet na mamku, jenže pak sem si uvědomila, že oni všechno dělali jinak páč mamka nekojila, ale napříště už jsem poučena... 🙂

nikollette
11. aug 2009

Myslím že sem tiež patrím 🙂

sue
11. aug 2009

Vikina, chcela by som vedieť rovnako presne, výstižne a inteligentne sformulovať názory ako ty 😵 úplne sa k nemu prikláňam, a taktiež sem patrím 🙂

Niekedy sa riadim podľa literatúry o výchove, ktorú mám od babičky, niekedy radami mojej mamy, niekedy od "pieskoviskových" mamín, niekedy od alternatívnych, niekedy dávam len na svoju intuíciu 🙂 a tajne dúfam, že z môjho syna vyrastie zdravý šťastný chlap 🙂

zuzka1.
11. aug 2009

dalsia do partie, len mam pocit, ze sa netabulky a tabulky prestahuju sem.

ale ved nakoniec sme sa yhodli aj v netabulkach, az na jeden pripad sa zhodneme.

viki pekne si to napisala 😉

andy80
11. aug 2009

Taky myslím, že patřím sem. Snažím se dodržovat postupy, ale nejedu přesně podle tabulek. Taky jsem párkrát dala dítěti něco, co by ještě nemělo, ale když to není denně nebo se to nepřehání, tak o.k. Ale před ukončeným 4. měsícem jsem dětem kromě mléka nikdy nic nedala. Max. trochu feniklového nebo heřmánkového čaje.

nikollette
11. aug 2009

Zuzi až na jeden prípad 😅
myslíš tú čo ja?

sophie1981
11. aug 2009

aha 😀 ......no......snad to tu vydrzi bez hadok 😒 ......alebo ako pise zuzka1., netabulky a tabulky zaniknu a budeme jedna velka stastna konikovska rodina..... 😉 😀

zuzka1.
11. aug 2009

niki urcite hej, my sa vzdy zhodneme 😉

sophie ty si tam prestala chodit, zeee 😒

nikollette
11. aug 2009

Ja tiež..
S príkrmami som teda nezačala presne od ukončeného 5.mesiaca, ale 10dní predtým, čo si myslím, nie je také strašné... dovtedy iba mliečko a čajík...
soliť nesolím, ani sa nechystám do roka minimálne, a takisto sladiť, nesladím, ani sa nechystám do roka 😉
Určite ne som extremistka. ktorá začne s príkrmami v 3.mesiaci, (ani v 4.mesiaci som nezacala, pre istotu) ale nie som ani tabulková, ze by som sa riadila , podľa toho čo je presne v tabulkách na presný den 😉

vikina74
autor
11. aug 2009

Tak sa to krasne rozbehlo, vitajte sue, nikollette, meleri aj vsetky ostatne! 🙂 🙂 🙂 🙂

@meleri
Tak o tom mi povidej! 😀 My sme mali zaciatok s prikrmami taky chaoticky, ze az! Maly ma 7 mesiacov a je este takmer plne kojeny, pocas minulych tyzdnov sme lietali kade tade po dovolenkach, to sa ti nepodari ziadny rytmus. Zacali sme pastrnakom, lebo dost "blinka", tak som nechcela mat vsetko oranzove od mrkvy. Zatial ochutnal okrem toho este zemiacik, cukinu a z ovocia uz dost vela: na surovo melon, slivky, nektarinku, banan (vsetko na dovolenke), varene jablcko a hrusku. Okrem toho ryzove chlebicky, ale s tym este nevedel co robit (zuby este nema). 🙂 Momentalne je na obed ca. 60 g pastrnaku so zemiakom zo sklicka, uvazujem ako dalej, priznam sa, ze mi kojenie vyhovuje, ale pomaly by uz mal aj zacat papat, ze ano. 🙂 Inak je macko, 9 kg na 70 cm, takze MM mu este bohato staci. 🙂

sophie1981
11. aug 2009

zuzka1. no prestala......pretoze som si myslela ze to bude o inom.....zvacsa sa tam baby len hadali,....a !!!!!!!!!!!!!...a hlavne to, ze som si spociatku myslela ze som netabulkova...ale aj vdaka tej teme som si uvedomila, ze som stred....ale ked sa chcem pobavit, tak tam nakuknem.....ty tam este pises?

nikollette
11. aug 2009

Viki, pekná vaha na 70cm, 9kg 😀 😉
moj ma 70cm, a 7,400g 🙂

nikollette
11. aug 2009

Sophie presne ako píšeš ty...
ja som si tiež myslela že som netabulková, no tam som medzi niektorými názormi zistila ze som asi ten stred.. jedna mi dokonca napísala ze som tabulková, lebo som sa na niečo pýtala, čo som rátala presne na dni 😅
NIektoré baby tam sú vážne extrém 😕

vikina74
autor
11. aug 2009

@niki
Vsak som sama prekvapena, ze je taky baculko, je totiz predcasne narodeny, 5 tyzdnov skor a vazil len ca. 2600g pri narodeni na 47 cm. Moj starsi bol viac nez o kilo lahsi v 7mich mesiacoch.

nikollette
11. aug 2009

Viki, bud rada, má dobrý apetít 😉 😀

zuzka1.
11. aug 2009

viki my mame teraz len 10, takze ste na tom vyborne.

presne ako kocky, tiez som myslela,ze som netabulka a som niekde medzi

vikina74
autor
11. aug 2009

Niki, ono to bude aj tym, ze je vacsi spachtosko ako bol jeho brat, tak sa mu to krasne "zaviaze" 😀 . Ale hlavne som rada, ze je uplne v poriadku, predsa len pri nedonosencoch sa moze stat hocico.

d.a.n.k.a
11. aug 2009

vikina74 pekne si to napisala. Je doba, kedy mame nekonecne vela informacii a nejako potlacame svoju vlastnu intuiciu. Tabulky, netabulky, ja som mala dost stres so zavadzanim prikrmov. Malicky odmietal uplne vsetko. Dnes mame 9 mesiacov a nepapame podla tabuliek. Som rada, ze papa hrusku, banan a kasicky. S manzelom sme prisli na to, ze ak mu nieco uvarime solo, tak to nezje. Ak mu dame to co jeme my, vseto je ok. Tak sme upravili nasu stravu potrebam babatka. Tak sa tak pomaly rozpapkavame. Pijeme mliecko a pekne prospievame. 😉

nikollette
11. aug 2009

Aj náš je spachtoško 🙂
my spinkávame aj do obeda každý den 😅 po mne je spachtoško 😀

vikina74
autor
11. aug 2009

@danka
Presne ako vravis, deti sa nedaju vtesnat do tabuliek, ale na zakladnu orientaciu su OK. Lepsie ako nutit dietatko do jedla je dat mu cas kym si zvykne. Ale nie je ani riesenim davat mu silne prichucovane jedla, ktore sice zje, ale mohli by mu do buducna uskodit. Ja tiez cakam, kym malicky bude vediet lepsie sediet, dame ho do stolicky k nam ku stolu a stavim sa, ze bude papat ako divy. 🙂

zoeno.1
11. aug 2009

ahojte,citam vas a prajem vam vsetko dobre.aj ja som za zlaty stred 😉 idem varit obed a mam jednu otazocku,mozem uvarit masko v parnom hrnci naraz aj pre nas (solene) aj pre dcerku (bez soli)? sa mi nejak nechce varit osobitne 😅

sophie1981
11. aug 2009

nikollette.....to akoze spite do obeda???...normalne zo do obeda???..my vstavame rano o 5.....a potom spime az okolo9 na 30 minut....potom okolo obeda uz ideme spat zase na nejaku hodinku a pred vecerom pol hodku.....tod vsio..... 🙄 .....ako to robis ze ti spinka???

d.a.n.k.a
11. aug 2009

vikina74 my sme so stravy uplne vylucili ochucovadla. Manzel si dochuti jedlo na tanieri a mne to chuti aj take nedochutene 🙂