Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

lyongirl
23. aug 2009

Ahojte, ja som dala tento týždeň malému ochutnať varený zemiak, ale neuspela som, strašne sa tváril, že čo mu to vôbec dávam 😅 . V utorok ideme na poradňu, tak dr. asi povie, že už môžme začať zo zeleninkou.
A kúpila som mu ryžovú nemliečnu kašu a neviem kedy mu ju zaradiť do jedálnička. V podstate je to zatiaľ len o skúšaní chutí...
Chcem ešte kojiť, lebo mi to je pohodlné, ale to mrne je na mne nacucnuté v jednom kuse 😀 . kedy mu mám tú kašu zaradiť, poraďte? Nie že by som už jedno dieťa nemala 😀 , ale nejako som vyšla z cviku a zas dodržovať všetko presne na deň podľa tabuliek ma tiež nebaví 😉

shaula
23. aug 2009

Lyon, jestli ti v noci spí dobře a kojení ti vyhovuje, tak s kaší bych počkala, je to celkem zbytečné, dítěti to nic moc nedá. Radši bych začala tou zeleninkou (samotný brambor asi moc úspěch mít nebude, nemá to moc chuť, spíš až v kombinaci s nějakou jinou zeleninou 😉 ).

suziad
23. aug 2009

Lyon skus ten zemiak s materskym mlekom ako keby si robila pire, u nas to fungovalo 🙂

lucinka1104
23. aug 2009

Ahojte zakladateľka temy to napísala uplne super, arda sa ku vam pridám 😀

meleri
23. aug 2009

Shaulo;

tak na ty narozky pojedem na výlet (pokud bude pěkně) a spojíme to tak že dort bude někde na výletě..🙂) akorát teda nevím jak to dopadne s počasím i když tady by mohlo být ještě relativně pěkně..

🙂

lyongirl
23. aug 2009

shaula - tak kašu som vyskúšala dnes, neodolala som 😀 , ale dala som mu ju poobede a išiel sa za ňou potrhať...a to bola len ryžová nemliečna zmiešaná s vodou/Sunarka/, ale krásne voňala a zjavne aj chutila, ja neviem, akú mala chuť, lebo som jedla predtým čokoládu a necítila som to. Ale možno mu ju ešte nebudem dávať a ak áno, tak nie na večeru, lebo to mi spí pekne, radšej by som mu ju dala niekedy počas dňa, nech má spestrenie a nech stále nevyciciava len mňa 😀 , lebo niekedy som strašne vyčerpaná z toho častého kojenia...

suziad - s mliekom som to zarábala aj Alexovi, len to som mu robila vtedy v rýchlosti a nechcelo sa mi odstriekavať, lebo Rišulo je nervozita. Alex čakal pekne, ale Riško nevydrží a už ich mám dvoch, tak nejak nestíham odsať také množstvo.

No a ešte som sa chcela niečo opýtať a zabudla som čo 😒 , snáď si spomeniem...

shaula
23. aug 2009

Lyon - tak to je prima, že ti tak hezky baští 🙂 Osobně nejsem zastáncem nemléčných kaší zadělávaných jen vodou - přijde mi, že se tak dítě zbytečně ochudí o jednu mléčnou dávku. Myslíš, že bys třeba odstříkala dostatek MM na zadělání kašičky?
Aha, nepřečetla jsem si dobře tvůj poslední příspěvek - píšeš, že asi neodsála, to je škoda... Ale jestli ti jinak pije dobře, tak to asi vadit nebude 😉 Každopádně ať se daří!

tanjaja12
23. aug 2009

Ahojte. Pridavam sa aj ja. Tiez som taky stred, sice asi viac k tym tabulkam prikloneny,ale aj intuiciou sa riadim. Asi keby sme byvali sami, by som bala este viac tabulkova...Ale byvame u svokrovcov, ktory sa dost cuduju na vsetkom, ako teraz je doporucene prikrmovat. Takze sa uz malej dostala do ruky aj palacinka, zemiakovy kabac osoleny, dokonca i dolka...a neviem, co este. Do siestich mesiacov som len kojila, potom prikrmovala zeleninou, maso, ovocie a lepok tak ako ma byt.Okolo 10. mesiaca, sa mi uz nedarilo branit si svoju teoriu a postupne som polavovala, a nieco zobnut malej dovolila. Malej strasne chutia rajciny tak tie vraj by sa nemali ale raz na nich ukazala a chcela a tak som jej ich dala,a isla sa za nou potrhat. Potom som si precitala, ze je alergen, ale mala sa nevyhadzala, tak je rajciny, surove, len supku dam dole a vyberiem zrniecka.Dufam, ze z toho nic nebude. Teraz mi zacina odmietat dojcenie, mozno to bude kvoli zubom...Posledne dva dni strasne malo pila MM. Skusim asi UM, nemate niektora typ,ako si to zarabanie ulahcit. Myslim, prevaranie vody, ochladzovanie...atd.Ak pouzivam Lucku uplne neperlivu tak ju musim prevarat? A este jedna otazka na Shaulu: Hanka bude mat rok a paci sa mi ta torticka co si tu pisala recept. Ale tie jablka ak budem rozvarat, tak to asi vo vode, ak ano tak kolko vody?

shaula
23. aug 2009

Tanja - to je prima, že se ti Hanička kojila tak dlouho - mně kluci jen tak trošku pocucávají už cca od 10 nebo 11 měsíců ☹ Teď už s bídou pár hltů ráno ☹
Jinak balenou vodu nepřevařuju už od 3 měsíců a od roka jsem začala dávat normální vodovodní vodu. Tu taky nepřevařuju, ptala jsem se doktorky, jestli náhodou neví, jakou vodu tady v Ostravě máme, říkala, že kvalitní, že žádné problémy s dusičnany apod. tady nejsou, takže můžu dávat přímo nepřevařenou (speciálně jsem se na tohle ptala). No a žádné problémy nemáme.
Ta jablka spíš jen dusím, takže do hrnce naliju tak maximálně sklenici vody, víc ne, je to zbytečné. Za chvilku se to krásně rozdusí na pyré, maximálně to ještě rozmačkám mačkadlem na brambory (takové to, kterým se dělá bramborová kaše, vypadá to jako vlnovka s držákem 😀 Nevím, jak líp to popsat 😅 ). Ať se dortík podaří 🙂

tanjaja12
23. aug 2009

Dakujem za tipy... My mame len vodu zo studne, a raz tu bol jeden pan co robi rozbor vody a hovoril, ze je velmi zla, vela dusicnanov, ze tu dokonca ani ta voda z verejneho vodovodu nie je dobra, spominal aj chlor ze je velmi skodlivy, tak neviem...Takze asi staci len zohriat tu vodu v mikrovlnke na pozadovanu teplotu a pridam UM? Ja som z toho jelen...To mackadlo poznam... 🙂

tanjaja12
23. aug 2009

Hanka sa prave zobudila a nacecala... 🙂 Ja by som uz asi skor prikrmovala a mozno by sme uz boli len na UM, len sa tazko vzdavam kojenia. Je to super vec a podla mna ovela pohodlnejsie ako UM. Je vzdy pripravene, spravna teplota, netreba termosku a v tychto teplach sa nepokazi... 🙂 Ale Hanka strajkuje kazdu chvilu,tak neviem ale mam sto chuti ju odstavit...Jej sa nepaci, ze mne to hned netecie. Bolo to uz celkom dobre, ak chcela tak potiahla, ale sa to zase pokazilo. Normalne spusti hystericky plac, ked jej ponuknem prsia ak sa jej uz nechce sat. A ja sa bojim o mnozstvo mlieka, lebo odsavanie mi nejak nejde.

shaula
23. aug 2009

Tanja - ano, podle mě stačí ohřát a přidat UM. Já jsem používala ohřívač, protože v mikrovlnce se strašně blbě odhaduje správná teplota, ale tam to trvá celkem dlouho (a to jsem ohřívala tak max. 60 ml, předpokládám, že ty budeš ohřívat asi více 🙂 No bude to chtít asi jen trochu cviku, a pak hlavně dobře rozmíchat, aby ta voda byla rovnoměrně ohřátá.

atrami
23. aug 2009

tanja,
preváraj radšej aj Lucku. Kamarát ju vozí z podniku, kde ju balia. Kedysi ju upravovali, ale teraz nie. Prakticky Lucka a Bonaqua je to isté. Obe sú z jedneho zdroja.
Ak máš dosť mliečka skús si odstriekať a dať po lyžičkách. Je škoda vzdať sa dojčenia.

mama.wolfka
23. aug 2009

tanja - ... len ma tak napadlo ... neštrajkuje ti malá keď zješ niečo, čo jej v mliečku nechutí ?
neviem presne ktoré potraviny menia chuť mlieka, skús pohľadať na nete, ale tipujem, že niektoré viac aromatické (cesnak, cibuľa, koreniny) 🙂

mama.wolfka
23. aug 2009

... a k vode nám dokina povedala, že aspoň do roka dojčenskú a aj tú prevariť (bývame v Ba) ... ale názory sa rôznia

stija
23. aug 2009

tanja, my sa este koijime, ale segra si vzdy prevari vodu niekedy popoludni, alebo vecer, potom z toho zarobi mlieko vecer pred spanim. a k tej Lucke - oni su dve a minule si moj muz vsimol rozdiel, jedna sa ma prevarat, druha nie.

katty22
23. aug 2009

ahojte,
už som sem viackrát nazrela a sa mi to tu pozdáva, posledné strany som len tak preletela, lebo už nevidím na obrazovku 😀, už sa pol hodiny vyberám spať.
berenika,- s tým nočníkom, ako keby si písala o nás. Aj s tými radami od starých mám- teda mojej mamy. a tiež mám deti odchované na látkových plienkach, ale musím sa priznať, neviem už kedy s odučili, ale určite im viac vadilo, keď mali vlhko. Adamko je spokojný. Ale keď mal tak 9 mesiacov - posedel na ňom a spravil, čo bolo treba, no teraz , keď ho tam idem posadiť- je ako doska- a jednoducho ho tam neposadím, takže som to odložila, čo starkú dosť trápi a keď príde, vždy ho tam chce posadiť. 🙄

no ale ozaj už idem do postele. 😉

deina
24. aug 2009

Shaula, aj ja som robila podobnu tortu pre krpca k 1.narodeninam, mozno tu istu. 🙂 Chutovo je vyborna, mozno nevyzera tak, ako torty z cukrarne, ale je mnam mnam. A samozrejme, tiez bol najvacsi zazitok trhanie baliaceho papiera.

Ja som Lucku neprevara, vlastne nie Lucku, Tomu Natura sme pouzivali, neperlivu, a asi od roka a pol obycajnu z vodovodu, neprevaram. Malemu chuti, ine ako vodu mi ani nepije.

atrami
24. aug 2009

deina,
malému tiež najlepšie chutí voda z vodovodu, ale ja preváram. Máme obecný vodovod, tak pre istotu.

Tá jablková je super. Ale u ná neprichádza do úvahy. MM alergik na jablká, švagor na lepok. Tortu robí svokra bezlepkovú. Vyzerá super aj chutí.

deina
24. aug 2009

Ale dalo by sa to obmenit - piskoty bezlepkove a dat ine ovocie, mozno marhule, aj to moze byt dobre. 🙂

Neviete poradit, co s jacmenom na ocku? Misulo je taky, ze trosku zafuka vietor a hned ma ocko zacervenane. Mame na to framikoin masticku od lekarky, lenze ju nechcem neustale pouzivat, mava to dost casto. Mozno kamilky skusit?

atrami
24. aug 2009

deina,
u nás deti len zfukujú sviečky. Im robím len mini tortičky. Bezlepkové piškóty sú veľmi drahé a švagor má 18. rokov, tak svokra radšej pečie tortu.

lyongirl
24. aug 2009

shaula - nikdy som si to nejako neuvedomovala, že ich ukracujem o 1 ml. dávku, ale je to v podstate pravda. No čím sú deti vačšie, tým sa ukracujú o ml. dávky, takže to asi moc nevadí. Mne dr. už pri prvom synovi kázala dávať nemliečne kaše zarábané s vodou, pretože som kojila, že aby som nemiešala MM s UM, že zbytočne by som tým mýlila imunitný systém dieťaťa. Je síce veľa detí, ktoré sú aj na MM a UM, pretože sú dokrmované a aj ja som v začiatkoch popri MM dala aj UM, kým som sa rozkojila, ale nejako vnútorne si myslím, že to nemám miešať, mám taký pocit, že načo, tak budem zarábať s vodou. Možno neskôr dám aj mliečne kaše.
Zajtra ideme na tú poradňu, tak som zvedavá a asi pomaly začneme so zeleninou aj napriek tomu, že sa mi moc nechce, ale malý je na mne neustále nacucnutý, tak nech to má spestrené, aj tak bude dlho trvať kým mu bude stačiť len príkrm bez dokojenia...

berenika39
24. aug 2009

maminy, s.o.s. potřebuju dávat prckovi na střídačku panadol a nurofen. je to správně, že se toho nurofenu jedna dávka dá "jen" 2,5ml a toho panadolu je jedna dávka 7ml, tj skoro plný ten dávkovač? příbal.leták mám , někde je dávka na den, někde dávka jednotlivá, dělají mi v tom hokej.

dík

mama.wolfka
24. aug 2009

berenika - neviem či pomôžem, nám dokina povedala, že nurofen a panadol sa môže striedať každé 3 hoďky, pretože to nie je tá istá účinná látka, takže nehrozí predávkovanie, ale to si nechcela vedieť

my sme dávali panadol čípky, ale pozerala som leták panadol sirupu a vyzerá to, že môžeš dať 1 odmerku 3-4xdenne

áno nurofen je jedna dávka 2,5 ml, každé má asi inú silu, preto ten rozdiel v množstve 🙂

berenika39
24. aug 2009

juuu,hodná to jsem potřebovala slyšet. mě napadlo, že to bude asi koncentrací,že jde o množství účinné látky, ale na tom panadolu to je tak divně napsaný, že jsem se nějak lekla, jestli není těch 7ml na 3 dávky.

o tom střídání vím, musím mu to dávat,horečkujeme.

děěěkuuujuuuu

luba142
24. aug 2009

berenika ano nurofen je silnesi nez panadol a preto sa dava viac ja mam paralenove cipky a nurofen sirup tak to je vlastne to same lebo nurofen je ibuprofen a panadol je paracetamol ale ma sa to vraj striedat po 4hodinach

luba142
24. aug 2009

lyongirl-- daj ako prčvu varenu mrkvu to ma aspon sladku chut mozno to bude jest a potom zemiak az po 3dnoch s tou mrkvou skus

berenika39
24. aug 2009

jj, moc děkuju, dala jsem mu v osm večer, tak než půjdu spát před půlnocí, dostane pak ten panadol.

mama.wolfka
24. aug 2009

v poho 😉
prajem skoré uzdravenie 🙂
my sme teplotovali minulý týždeň tri dni ... doki, že nič, ale že to môže byť aj 6.choroba ... no a v sobotu nie výsyp (ako pri 6.) ale riadna koprivka (po česky 😉 ) ☹ ... dnes sme to boli doki ukázať na fotke (lebo v nedeľu to zmizlo) a tá sa hneď vydesila, že to je "veľký nález" (mal to po celých rukách a nohách) a hneď nám dala papier na imunológiu ☹ ... najlepšie na tom je, že objednávajú na október ☹ ... no čo už ... inak mal to asi z paradajok, alebo pribináka alebo z čerstvých malín alebo z jedného kolieska suchej salámy ☹ ... hold maminka popustila a už netestovala nové potraviny tak jak treba (tabuľkovo 😉 ) a takto to dopadlo, teraz neviem z čoho to mal, lebo pár dní dozadu pochutnal toto všetko 🙄

berenika39
24. aug 2009

aha, tak tahle varianta u nás ještě nepadla 😝

dostal hexu minulou středu, jako obvykle po očko teplota druhý den. ale i třetí,čtvrtý, celej víkend. v neděli jsme sjeli na pohotovost, nic. dneska u mudry (pochopitelně naše má dovču, tak u náhradní - v narvaný řekárně hodinu a čtyřicet minut) že asi k tomu očko přibyla viroza, má jeden aft na patře, jinak nic. nechce jíst. dělali mu CRP, to je v poho, do 10, takže zánět ne.

ale ty horečky. ta šestá nemoc se tou vrážkou projeví asi kolikátý den?