Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

vanish1
25. sep 2009

odkedy dodržiavame, nemáme ani kúsok ekzému, a to sme už skúšali všeličo... ináč nemali sme zistenú žiadnu alergiu

shaula
25. sep 2009

No to jsem taky neslyšela, že by se houby při kojení nesměly. Klidně bych je jedla, nevidím v tom žádný problém pro kojence.

vanish1
25. sep 2009

tiež som čítala, že by sa huby nemali, ja som ich nejedla

meckat
25. sep 2009

deti do troch rokov by vôbec nemali jesť huby a preto mi nepríde vhodné jesť. Deti ešte nemajú v brušku enzým na rozklad ...Aspoň tak to viem ja. Dieťaťu nebude teraz nič, ale neskôr sa to môže prejaviť

shaula
25. sep 2009

Houby jako takové jsou sice těžko stravitelné, ale přefiltrované přes MM podle mě vůbec ničemu neublíží. Vždyť kolik jich asi do toho MM přejde 😉 Zase to nesmíte s tou stravou kojících tak přehánět 😉

mama.wolfka
8. okt 2009

... stredná cesta nám nejak upadla ☹ ... a taká pekná téma to je ...

amy14
9. okt 2009

áno táto téma je super......tak kočky zapojme sa do nej,trošku ju rozbehnime....

vikina74
autor
9. okt 2009

Maminky, ako je to s paradajkami? Od kedy sa smu dat? Pytam sa, lebo som dnes kupila sklicko, kde su paradajky obsiahnute a pisu, ze je to od 4. mesiaca. Maly ma sice uz 9 mesiacov, papa uz mnoho veci a zatial na nic nereagoval alergicky, ale s tymi paradajkami si nie som ista.

nikollette
9. okt 2009

Viki, čítala som že po roku, tak nejak... ale isto to neviem povedať...

mama.wolfka
9. okt 2009

viki - s paradajkami by som bola radšej viac opatrná - sú dosť častým alergénom podobne ako napr. zeler, bielok a tak ...
...poznáme to aj z vlastnej skúsenosti ... malý chutnal po roku a veľmi mu chutili, ale raz si dal od tatina a pravdepodobne neumytú a dostal takú koprivku po celých rukách aj nohách, že doki keď to videla, tak nás hneď poslala na imuno-alergológiu ... ono to po dvoch dňoch zmizlo, ale mala som foto ... tam síce nič, ale asi o pol roka mu skontrolujú jeden krvný výsledok ...
... neviem na 100% povedať, že to bolo z paradajok, ale tak na 98% áno ... aj doki sa pýtala čo jedol a keď som oi spomenula paradajky, tak nezaváhala a napísala, že to bolo z paradajok

... na etikety popíšu všeličo - ale dosť to závisí aj od krajiny pôvodu výrobcu - aké majú pravidlá na výrobu detskej stravy a tak ...

vikina74
autor
10. okt 2009

To sklicko je babylove bio od dm. Inak som este pozerala na nete a docitala som sa, ze paradajky zriedka sposobuju alergie, existuju krizove alergie s brezou a travami, cize ludia alergicki na tieto veci reaguju aj na paradajky, ale paradajky samotne tuto alergiu nevyvolavaju. Surove paradajky mozu sposobit zihlavku (koprivku), to je ale len pseudoalergia a neskodna. Sposobuje ju histamin v paradajkach. Varene paradajky sa mozu davat aj skor ako v roku, so surovymi radsej pockat. Takze to vyskusame, kedze prcek uz ma 9 mesiacov a paradajky su varene. 😉

tekvica
10. okt 2009

vikina, ten prikrm mam doma aj ja, tiez som si to vsimla a zatial som odoloavala a nedala mu. tiez ma maly mesiacov.

inak odpourcam sladke zemiaky, maju vela zeleza, fosforu a inych latok, su super chutovo, malemu velmi chutia a to je jedak ako janko hrasko.
a co hovorite na srvatku? tu susenu, ktora sa rozraba s vodou, moze to byt nahrada mlieka?

mama.wolfka
10. okt 2009

viki, dík za poučenie 🙂 ja som to vedela tak, ako som písala ... viac som nepátrala, vynechali sme ich na čas a hotovka, ale dobré vedieť 😉

vikina74
autor
11. okt 2009

Pre mna bolo zaujimave dozvediet sa (bol to clanok od alergologicky), ze koprivka nie je prava alergia, ale reakcia na histamin obsiahnuty v potravinach. A histamin sa prave varenim eliminuje, preto varene paradajky su v pohode, ale so surovymi pozor.

mama.wolfka
11. okt 2009

... len škoda, že sezóna končí 😢 (ak teda nerátam tie umelé v obchode 😒 ) ... by som mu rada urobila niečo s varenými rajčinami ... milujem rajčinyyyyyyyyyyyyyy 😀 😀 😀

meleri
12. okt 2009

čauec holky, mám dotaz, možná se to sem nehodí, ale nechce se mi to hledat, nevíte někdo kolem roku dítěte bývá taky ta laktační krize? už sem to překonala dvakrát, když měl půl rok a tři měsíce, ale tedkom je to horší, už je to 4 den a furt nemám skoro mlíko..:( myslela jsem že se to v noci rozběhne ale nic...:(

jak je to s tou umělou stravou v roce, stačí už zajít do lékárny třeba nebo se musí k doktorce?
stejně nevím jak mi bude pít umělé, protože to nikdy nechtěl..:(

shaula
12. okt 2009

Meleri - UM koupíš kdekoli kdykoli - v každé lékárně, větším obchodě apod. Tys myslela, že je na předpis? 😀 O laktační krizi v roce jsem neslyšela, ale tehdy se to už tak neřeší, dítě už je převážně na pevné stravě.

meleri
12. okt 2009

ne jednou sem ten problém měla, a v lékárně mi řekli, že musím nejdříve k doktorce, když je kojený..tak proto..🙂
já vím, ale on nic jiného nepije než to mléko... ☹

vikina74
autor
12. okt 2009

@meleri
Ja som si skusila predstavit, ze som v tvojej situacii, moj drobec ma 9 mesiacov. V supliku mam krabicu UM pre vsetky pripady, kupenu v drogerii, tak asi by som ju vytiahla a dala mu. 🙂 Problem by bol u nas skor v tom, ze mi odmieta flasu, tak neviem ako by to dopadlo. V roku by som to uz tak neriesila, ak sa dozajtra mliecko nerozbehne, hajde do dm a kup nejaku UM, kludne pociatocnu, adaptovanu (nie HA), aby to nebol taky skok od MM. Drzim palceky aby sa mliecko zase roztieklo!

meleri
14. okt 2009

vikino,

mooc ti děkuju. to je hezké od tebe.. 😵 já to mám bohužel stejné, malý flašku nechce a to máme doma tři.. 😅
ale naštěstí jsem se zas rozkojila....asi to bylo menstruací....ale tedkom už je to v poho..🙂 dík moc.. 🙂

deina
17. okt 2009

Ahojte. 🙂 Dlhsie som sa tu neukazala, kedze som pobudla v porodnici... zase som sa skoro rozsypala. 😝 Ale vsetko je vporiadku, maly je zdravy, pekny, pribera, papa. 🙂

Ja sa este vratim k tomu mlieku. Nejako sa bojim dat krpcovi (a to uz bude mat pomaly 2 roky) obycajne KM. Neviem, mam k nemu tak trosku predsudky. Mozno to bude tym, ze sama mam problemy s imunitou a moj reumatolog je dost taky "iny" 😅 , zaujima sa nielen o klasicku medicinu, ale aj o vela inych veci, najma o zdravu vyzivu a on napr KM neodporuca ani mne - vraj pre ludi, ktori maju problemy s imunitou, nie je vhodne. A ked teda nie je vhodne pre mna, pre maleho by bolo? Neviem, neviem... Na jeho radu som si kupila to ryzove mlieko z DM, ale nedokazala som ho pit, je nechutne sladke, take divne. Hoci mozno je to len zvyk... a ako tak pozeram, rozumel by si s Vanish, akoby som jeho pocula, ked som citala jej prispevok. 🙂 Asi urobim tak, ze vyskusam este nejake UM a ked sa maly nechyti, skusim na nom to ryzove mlieko a ked nie, tak nic, chutia mu jogurty, mliecne kase, vlastne vsetko mliecne, len samotne mlieko nie, tak to nie je velky problem.

berenika39
17. okt 2009

deina, zaprvé moc přeju štěstí a zdraví pro prcka 😉 😉

K tomu mléku,pokud je to jak píšeš, vůbec bych se tím nestresovala a synovi běžné mléko prostě nedávala, vůbec nic se nestane, stačí a mnohem výhodnější z hlediska výživy jsou kysané výrobky,pokud jí jogurty, je to ok. V kaši má taky mléko.

Pití KM se hodně diskutuje, heslo "pijte mléko,je zdravé" už dávno neplatí. Málokterý dospělý pije jen tak hrnce mléka denně. Dětem by mělo doodat vápník, ale to se právě dá nahradit jogurty. Fakt si myslím, že dvouleté dítě nutně mléko nemusí pít. Když chce, ano,pokud ti to nesedí, nech to plavat.

meleri
17. okt 2009

Deino,

já mám podobný názor...myslím že když už tak je lepší to kojenecké mléko, já jsem to teď začla kupovat a dělám mu z toho kaši...

jestli ti jde o vápník tak mi kamarádka říkala, že její manžel, který má alergii na mlíko tak hodně pojídá mandle, dokonce se v těch zdravých obchodech dají sehnat různé výrobky z mandlí..prý je to nejlepší zdroj vápníku..jenže je to celkem drahé..ale to je spíš pro tebe, malému toto asi ne.

deina
26. okt 2009

Ja mam mandle velmi rada, mnam. 🙂 Ale napokon som predsalen zostala pri tom DM ryzovom mlieku, uz si zvykam. Malinkeho casto bolieva brusko, tak som si povedala, ze skusim vysadit vsetko mliecne, ci to pomoze... uvidime asi az o par dni. Skusala som uz vsetko mozne, davam si velky pozor na vsetko, co jem, aj tak sa chuda natrapi. Tieto koliky vraj prejdu aj same do stvrteho mesiaca, ale rada by som mu nejako pomohla. ☹

berenika39
26. okt 2009

deina, moc gratuluju, matěj je krásnej!!!!! přeju jen zdravíčko, ostatní přijde samo 😉 😉

lyongirl
26. okt 2009

deina - pripájam sa ku gratulácii 😉
pozerala som tvoje foto a úplne mi to pripomína mojich chalanov, tiež sú narodený obidvaja predčasne, je rozdiel medzi nimi 2 roky, skoro ako medzi tvojími. Na fotkách mi to úplne pripomína našich 😀 😀 😀

Len tak pomimo - aj vieš, prečo sa ti narodili predčasne?

deina
26. okt 2009

Neviem, Lyongirl, ale pravdepodobne su na vine moje problemy s imunitou (mam autoimunitne ochorenie), podla mojho lekara takto 2x po sebe to nemoze byt nahoda.

Dakujem. 🙂

lyongirl
27. okt 2009

No ja si tiež myslím, že to nie je náhoda, ale ja pravdu neviem. Alex sa mi narodil predčasne ževraj preto, lebo sa mi upchala cieva v placente a už sa mu nedostávali živiny. Povedala mo to lekárka na JISke, ktorá sa starala o malého, ináč nikto, tak neviem, neviem, či to je pravda, ale asi áno, nakoľko bol maličký na daný týždeň, teda ževraj. Mal 1850g a 42cm. Riško sa začal pýtať skôr ako Alex, ale udržali to ešte mesiac a narodil sa pekne 2910g a 48cm. , ale dôvod neviem. Mám pocit, ale je to len moje domýšlanie, že možno nie som schopná donosiť dieťa a môj ganekológ povedal, že ak by bolo tretie, je veľká pravdepodobnosť, že ho donosím, ale asi by malo cca 4kg, pretože aj títo dvaja vyzerali, že budú veľkí, len to nestihli... Riška donosiť, tak má do 4 kg určite.

deina
31. okt 2009

Moji by asi tiez boli vacsi, aj ja tipujem okolo 4kg. Misko mal nad 4kg v case terminu porodu. A tento nas krpec sa tak rozjedol, ze tie 4 kila snad aj bude mat (ale dufam, ze nie, to by sa rizikovej lekarke nepacilo, keby rychlo priberal). Myslela som aj na to, ci v tom nemoze byt nejaka genetika - ze mozno kebyze mam dievca, bolo by riadne donosene, ale chlapci sa mi proste rodia skor. Inak podla mojho lekara aj reumatologa je len dobre, ked sa narodi skor, lebo v opacnom pripade kebyze zostane v brusku, neprezili by - tie deti vraj vedia, preco sa pytaju skor, chcu prezit. Nieco vnutri im uz nevyhovuje a ohrozuje ich.

sasulla
6. nov 2010

Ahojte maminky
Snad se najdou takové maminky které se od slova do slova neřídí tabulkami
Znám případy co si až vystřihovali tabulky z časopisů ale znám i případ že 4 měsíčnímu miminku dala meloun.
Taková střední cesta mezi tím, ne vystrichvanie tabulek ale až ne přehánění
Snad se zde takové najdou
mohu se k vám přidat?