Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

mama.wolfka
24. aug 2009

pomohla som si trocha netom, nech je to správne 🙂

Je to relatívne časté vírusové ochorenie, ktoré postihuje prevažne kojencov a batoľatá do 3 rokov. Spôsobuje ju vírus zo skupiny herpesvírusov číslo 6. Aké sú príznaky tohto ochorenia?

=> deti majú zvyčajne 3 dni vysoké teploty, niekedy až okolo 39°C, potom nastáva pokles teploty
=> niekedy sa k tomu pridruží ľahká nádcha a pokašliavanie
=> deti môžu byť mrzutejšie
=> najvýznamnejšou je drobná svetlá, ružová vyrážka, ktorá sa vytvorí po 3 dňoch prevažne na tele alebo na končatinách, po dvoch dňoch sa zmenšuje
=> tým končí celá choroba

klop, klop, mi zatiaľ očkovania zvládame v pohode, len má to miesto teplé a pár dní tvrdé 😉

... tá náhradná doki to poznám 😖

mama.wolfka
24. aug 2009

🙂 jééj naši sú skoro rovnako starý, možno aj úplne rovnako 🙂
kedy sa Peťko narodil ? Samuš 11.8., ako darček k maminkiným meninám 🙂

berenika39
24. aug 2009

ono když se něco má po....kazit, tak se to po....kazí. peta nemel do roka ani rýmu, nic. tenhle týden manžel odjel pracovat do kroměříže na pět týdnů, víkendy doma. Velký Bratr pracuje v Praze a spí u známých, takže já jsem tak nějak poprvé s prckem sama doma celý týden. prostě si vybral vhodnou chvilku.

...pokud třetí den, tak to už má ty horečky 5 dnů.

..kuju za rady.

berenika39
24. aug 2009

petr je 16.8. 😀 😀 😀 .

mama.wolfka
24. aug 2009

nooooooooo, to tiež poznáme 😀 do roka absolútne nič a potom akoby uťalo 😕 aj ho všeličo chytá aj je občas nervný (možno z toho) aj minulú noc zle spal ... no proste zmeny a zmeny a nie len dobré 😖

možno dobré už bolo 😀

neboj to zvládnete, obaja 😉

... a nekuj fuuuuurt 😀 😀 😀

berenika39
24. aug 2009

prosím. 😀

berenika39
24. aug 2009

u nás tuktuk všechno ostatní kromě téhle eskapády v pohodě, hodně spí, rád jí a je smíšek, nemám si na co stěžovat, fakt nic.

je toho na ně moc, celej svět pobrat za pár měsíců.....

mama.wolfka
24. aug 2009

asi mi niekto stojí na kábli 😠 nechápem 😕 ... čo prosíš ?

berenika39
24. aug 2009

to byl pokus o vtip. si říkala, at neděkuju. tak jsem poprosila. 😉 😉 😉

sisi.v
24. aug 2009

berenika39 - my měli šestou nemoc loni v létě, malé bylo 13 měsíců, měla horečku jako pr..se 5 dní a šestý se osypala a horečka ustoupila. ale nejedla, nepila, byla malátná a jen ležela nebo brečela, byla to naše nejhorší zkušenost ☹. ty tři dny jsou orientační.

tanjaja12
24. aug 2009

Ahojte. Tak dnes som sa sem dostala az neskor...Boli sme na nakupoch a potom este obriadit doma...Hanka stale strajkuje s dojcenim, trochu pocuca a ak sa to neroztece uz nechce. V noci sa mi ju podarilo dvakrat nadojcit a cez den raz okolo 11hod, odvtedy nic poriadne...Stravou to asi nebude. Dnes som jej kupila take uz hotove mliecko od nestle a ona to nechce. Neviem ci sa mam tesit alebo plakat. 🙂 Asi to nie je take jednoduche po tolkych mesiacoch dojcenia prejst na UM. Cakala som, ze ked to tak lahho potecie, ze stiahne celu flasu. 😀 A tu Lucku som myslela uplne neperlivu a na nej je napisane, ze ju netreba prevarat.

soanpe
24. aug 2009

tanjaja
jestli myslíš to v tý krabičce, tak to se nedivím, že ti ho nepije.je to fakt 😝
jinak já bych zkusila klasický UM. Já vyzkoušela 3 druhy a ted , klepu, se držíme na Sunaru. Z nutrilonu měla hrozný zažívací a trávicí potíže, atk jsem zkusila Bebu a tu mi pila jen v noci.Přes nen ani kapku 😖
No a Sunar je náš favotit. Ani zácpy, ani průjmy... prostě pohoda 😎

soanpe
24. aug 2009

jinak k té přípravě, já mám 0,5l termosku převařené vody a když chci udělat 100ml mlíka tak dám 50ml tý horký,
a 40ml doleju o pokojové teplotění. přidám 3 odměrky UM. je to otázka půl minuty a nácviku 😉
když to náhodou neodhadnu,tak lahev ponořím na chvilku do studené vody,ale většinou to odhadnu.za těch 9 měsíců to mám vychytaný 😀 😎

tanjaja12
24. aug 2009

soanpe dik za rady, najme s tym zarabanim...My mame kupeny tiez Sunar, lebo malej chutila mliecna kasa Sunarka a som citala, ze treba aj take mliecko potom vyskusat. Len sme este neskusili. Dnes na nakupoch som nasla to mliecko...Myslela som ze takto to lahsie vyskusam, ci jej bude chutit aj UM...A chutnala som ju a mne chuti, je to mliecko s kasou ryzove...Na ona to len trochu pocucala, este menej ako ked jej dam vodicku...

shaula
25. aug 2009

Tanja, mám teď podobný problém - včera kluci nechtěli moc jíst kaši, tak jsem jim místo toho zadělala Sunar (kojím už jen maličko ráno). Dala jsem jim ho do hrníčku, ze kterého pijí vodu. Cucli si a rozeřvali se, začali se bránit, jako bych je chtěla otrávit, hrnek odstrkovali. Když jsem jim dala vodu, pili jak duhy. Takže s UM asi taky neuspějeme ☹ Kdysi dávno pili Bebu, tu pak už taky začali odmítat... No nic, nakoupím nemléčné kaše a Sunar spotřebujeme do nich... Akorát se mi moc nechce kupovat různé značky mlíka a testovat, jestli něco z nich vezmou... To bych taky mohla skončit na mizině
Nejhorší je, že mi moc už nejí ani jogurty, dříve každý snědl jeden, teď je úspěch, když nacpu jeden do nich napůl ☹

cestovatelkaandrea
25. aug 2009

baby vidim, ze ste sa tu bavili o siestej chorobe. je mozne aby malo dieta siestu chorobu viackrat? nas maly vzdy ako sa mu ma prerazat zubok ma tri dni vysoke teploty potom sa cely vyhadze a par dni na to mu zbadam v ustach prerezany zubok

shaula
25. aug 2009

Cestovatelka - údajně ne, jakmile to dítě jednou prodělá, je prý už imunní.

cestovatelkaandrea
25. aug 2009

shaula tak potom to ma asi len nejaku reakciu pred tym ako sa mu prereze zubok. opytam sa na to doktorky ked pojdem na poradnu

mama.wolfka
25. aug 2009

andrea - vraj áno, asi keď je oslabená imunita, napr. pri raste zúbkov by to mohlo byť 😒

deina
25. aug 2009

Tiez tak viem, ze siestu chorobu raz prekona a viac uz nie, uz bude voci nej dieta imunne.

Ked rastu zubky, imunita je vraj slabsia, tak mozno preto sa vyhadze?

cestovatelkaandrea
25. aug 2009

tiez mam taku info ze ked to raz dostane uz by to druhy krat nemal. mozno to ma len nejaku reakciu pred tym ako sa mu prereze zubok, budem mudrejsia po tej poradni. napadlo ma to opytat sa to preto, lebo v inej teme niektore mamicky spominali napr. ze ked dieta dostane kiahne v miernom priebehu tak ich moze dostat neskor este raz. no a ja vsade kde citam na nete, tak ak mas kiahne raz tak druhy krat ich nedostanes.

berenika39
25. aug 2009

hlásím, že žádná vyrážka 😒 . zato horečka pořád dál, večer, v noci, ráno.od čtvrtka každý den.po lécích to klesne, ale za dvě tři hodiny zase,pořád přes 38, večer kolem 39. tak já nevím. moje nervy.ale jinak je docela veselej.

ta šestá nemoc by už asi vyrážkovala, ne?

shaula
25. aug 2009

Berenika, asi ano, u nás trvaly teploty 3 dny, vyrážka se objevila 4. den u jednoho a 5. den u druhého.

berenika39
25. aug 2009

hm. tak jsem tam kde jsem byla. sama doma až do pátku, mudra na dovolený a ta náhradní byla příšera za šera, tam už nejdu.

deina
25. aug 2009

Smola, Berenika. ☹ Co ti vlastne povedala?

Ja mam taku blbo otazku. 😀 Nesmejte sa mi, ok? Mam totiz taku zlatu svokru, ktora si zo vsetkeho robi starosti, vsetko strasne prehana... a Misko ma uz par dni zapalene ocko. Bude to len jacmen, ma citlive ocka, trosku vonku zafuka vietor a uz ho ma cervene. Na vecer mu to natierame tym framikoinom, ktory je na oci. Svokra si mysli, ze mu to nenatieram a ze by som mala ist k lekarke, lebo to potom bude mat chronicke. To je dobra blbost, ze? Vsak nemoze mat chronicky jacmen? 😅

jankapiknova
25. aug 2009

deina nas maly mal ale 2-3 krat prievan na ocku a trval mu asi 2 dni a nedavala som mast ziadnu ale natierala repikom a uz nemal dlho 😉

berenika39
25. aug 2009

deina, uvidíš, jak často to bude mít a za jak dlouho se to zahojí a ztratí. cokoliv kolem očí může být nebezpečný, infekce, pokud to ječné zrno praskně...nevím, ale úplně za hlavu bych to neházela 😉 😉 . pokud to bude mít často, nic nezkazíš, když dojdete k mudře. 😉 😉

ta osoba v ordinaci říkala: no, to už má tu horečku dlouho....kdyby to po nurofenu a ibalginu neklesalo, tak ještě přijdte. povídám: neklesá, pořád stejný, pátý den. ona: tak uvidíte do středy.
a šla jsem.

lyongirl
25. aug 2009

Ahojte, vy ste popísali 😉
Tak my sme boli na poradni a malý pribral veľmi málo, len 250g, takže dr. kázala začať so zeleninkou, tak mrkvička sa už varí. A ešte mi začala rozprávať o UM, že keby slabo priberal z môjho, no snáď začne priberať z jedla a ja sa nebudem musieť vzdať dobrovolne kojenia 😒 , lebo by ma to mrzelo, no ale keď to nepôjde inak, čo iné mi zostane...
Neviete koľko má dieťa priberať v akom veku? Nejakú tabuľku, alebo niečo, podľa čoho by som sa tak trochu vedela orientovať...
A už ma napadlo, čo som sa chcela minule spýtať, že od kedy sa môže dieťaťu dochucovať jedlo petržlenovou vňaťou?

zuzka1.
25. aug 2009

deina ahoj, my sme bojovali s maleho ockami od narodenia, po 2 mesiacoch antibiotik nam prepichovali ocne kanaliky, hroza pomysliet, ale odvtedy, klop klop bez problemu.
ophtalmoframykoin je atb masticka, mala by zabrat maximalne do 2-3 dni, teda by si mala vidiet zlepsenie.
opakovane zapaly existuju, ale jacmen nie je chronicky.
kamoskin maly maval casto zapalene ocka, opakovalo sa mu to snad aj kazdy mesiac, zahnisane, karpinove.
v 11 mesiacoch isli na prepichovanie kanalikov a je to odvtedy v poridku.

repik ani harmancek sa nema detickam davat na zapaly ociek, pretoze su alergeny, tak ma poucili na ocnom. Ja som vytierala repikom, ale nepomahalo, ale to asi aj preto, ze ten zapal bol silny.

mukky
25. aug 2009

ahojte,hlasim sa z chorvatska,dnes v noci tu hadam nakuknem ked uz budeme na sk,chcem vas pozdravit 😵