Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

jankapiknova
11. aug 2009

hanam ja som kojila len mesiac ale myslim ze kazde tri hodiny je v pohode a ked to aj malemu vyhovuje tak asi by nemal byt problem ale hadam este ti napise niejaka mamicka co koji dlhsie a poradi 😉

kafulienka
11. aug 2009

hanam,

skus prekopirovat tvoj prispevok do temy "Dakujeme Annag", ja sice este nekojim, ale prispevky a rady od "Annag" su na nezaplatenie...urcite Ti poradi... 🙂

jevel
11. aug 2009

ja som myslela (kým som nemala deti), že kojenie je prirodzená vec a nebude s ním žiadny problém . Ale moje prvé dieťa ma vyviedlo z omylu 😅 . Je to normálne umenie , hlavne za začiatku prísť ako na to a ako sa zosúladiť s potrebami bábatka. Aj keď som chcela veľmi kojiť nepodarilo sa dlho (prvé cca do 3 mesiacov, druhé 1 mesiac + dokrmovanie nutrilonom )

určite sa poraď v téme "ďakujeme Annag" ako ti poradila kafulienka 😉

kafulienka
11. aug 2009

jevel,

aj kojene...aspon tak to bolo povedane... 🙂
ale samozrejme, ze to neznamena uplny prechod na "tuhu stravu", skor su tu zastancami sposobu - stale kojit, resp davat UM a popri tom "flastickovu" stravu...proste ziadne extremne prechody - "ze zlata stredna cesta" 🙂

hanam
11. aug 2009

Dakujem babky skusim tam 😉

jankapiknova
11. aug 2009

jevel,pre mna to tiez bolo umenie, ja som kojila mesiac plus vecer beba,tak strasne som chcela kojit ale po mesiaci bolo po kojeni 😒

kafulienka
11. aug 2009

jevel,

ved aj ja sa "stelujem", ze budem kojit a ze to bude ta "najprirodzenejsia" vec...bodaj by...ale nestresujem z toho, hlavne, ked uz viem, ze imunita dietata sa nebuduje len vdaka kojeniu...

aj na tej prednaske rozpravali, ze kojenie je zakladny predpoklad na vybudovanie poriadnej imunity, ale ziadna zaruka - a presne to tak chapem aj ja...

...mas deticky, ktore boli kojene a dalsou stravou, resp celym rezimom az do puberty a aj pocas nej, si tu svoju "kojenecku" imunitu dobabrali...(resp. ich rodicia?) a naopak mas deticky,ktore boli na UM a dokazuju pravy opak - zdrave, bez alergii, chorob atd... 😉

lyongirl
11. aug 2009

shaula - ja sa tiež riadim tabuľkami, ale nie na 100% a riadim sa tým vlastne preto, že si tiež myslím, že to je pre moje dieťa dobré
vlastne podľa mňa "MENEJ JE VIAC", takže sa radšej nikam neponáhľam a nepredháňam s niekým, že čo dám svojmu dieťaťu skôr, aby to náhodou nedopadlo zle
a táto doba je hrozná, samá choroba, alergia a pod. veci a určite k tomu prispeli aj naši rodičia tým čo nám dávali, aj napriek tomu, že nám to dávali v dobrom, presne tak, ako písala košičanka
a ja nechcem urobiť takú chybu a spôsobiť choroby svojim deťom a zaťažovať ich nezrelý organizmus všelijakými pre nich ťažkými potravinami, takže radšej si prečítam tabuľky a potom sa riadim nimi a ešte aj vlastným rozumom
😉

hanam - koj tak, ako mu to vyhovuje. Môj malý 3 hodky nikdy nevydržal, vačšinou papá po 2 hodkách, ale ak je hore, tak si vypýta aj po hodine a to nehovorím o horúčavách, vtedy je na mne prisatý stále...
Bábatku sa má dávať ako často chce, to je pravda, ale niektorému stačí každé 3 hodiny a niektoré potrebuje častejšie...

shaula
11. aug 2009

Lyongirl - přesně tak, mám stejný názor 😉

gabrielkaa
11. aug 2009

ahojte, zapajam sa trosku neskoro, a neprecitala som si celu diskusiu. len ten zaciatok. zaujal ma totiz nadpis. "netabulkove mamicky" - tuto temu som si citala a zo zvedavosti do nej nazrela. je to take zvlastne sa nazyvat "netabulkovymi". ja sa riadim odporucaniami - alebo povedzme tabulkami - len preto, lebo lekari svojim vyskumom dokazali zistit aka strava je priblizne akemu veku zodpovedna. takze v ramci toho, ze pre svoje dieta chcem len to najlepsie, tak sa riadim odporucaniami o ockovani (aj ked sa o tom teraz vela diskutuje, ale to je na inu temu), odporucaniami o prvych prikrmoch o dolezitosti kojenia atd atd. takze mi to pride pritiahnute za vlasy aby som davala svoju kojencovi slaninu a podobne nezmysly, ktore su neni zdrave ani pre nas dospelych... myslim, ze bude mat cely zivot na to aby to ochutala, tak preco jej mam "nicit" organizmus tak skoro. tu nejde o to slepo nasledovat "nejake tabulky". myslim, ze tu skor ide o to, pocuvat rady vzdelanejsich a mnohokrat aj skusenejsich ludi. takze do temy pre netabulkove som pre istotu nenapisala, lebo by ma urcite vyhodili...

dm1
11. aug 2009

mamicky co uz prikrmujete mam jednu otazku - da sa vyuzit odstriekane mliecko na nejake prikrmy? napr. kase alebo tak. Lebo ja mam viac mliecka a zatial ho davam inej mamine co uz nema ale keby som ho vyuzila pre seba tak si necham.

gabrianka
11. aug 2009

jsem tu spravne?? 😀 a presto si myslim ze ano protoze jsou daleko vetsi extremy maminek nez jsem ja 😀tudiz se radim sem i pres ten jogurt a kasicku...ja osobne nesnasim lekarke rady ktere jsou kazdym rokem zcela jine a proto se ridim hlavne svym rozumem...kdyby se mi dite narodilo pred 25lety jeste bylo povinne davat spinkat na brisko...ale proto se mi narodilo dnes,je to zakazano! a proto na to prdim a kdyz mala chtela spat na brisku a bylo ji tak dobre,spavala tak...od mesice a pul uz zas chtela na boku a to je doted...nebo to ze se porad vyrabeji choditka..kdyby to bylo TAAAAAAAAAAAK nebezpecne,myslim ze by se tato vyroba techto VECI okamzite urychlene stopla!jinak hezky vecer vsem

nikollette
11. aug 2009

Gabrianka ty si dáaval ešte ked nemala tvoja mala ani 3.mesiace, jogurt, kašičky, a cukor, tak neviem či sa sem radíš.. kukala som témy v českom koníkovi 😲 😕

gabrianka
11. aug 2009

nikollette ale znam kolem sebe zenske ktere uz ve tretim davaly knedlo vepro zelo tak myslim ze sem patrim urcite...davala jsem ji jen veci ktere jsou pro kojence sice driv ale byly...

andy80
11. aug 2009

gabrianka, promiň mi to, ale ty sem nepatříš, to co děláš ty není zlatá střední cesta, ty si extrém. Kdy už si to uvědomíš. A hlavně se zase nerozčiluj, protože tobě to asi nikdo nikdy nevysvětlí.

holky, hlavně se nenechte vyprovokovat, byla by škoda takové témat nechat zamnkout.

dm1: z odstříkaného mléka můžeš klidně dělat kaše nebo dávat do příkrmů.

dm1
11. aug 2009

andy a to si potom mam kupovat asi nemliecne kase ze? sorry mozno blba otazka ale vobec sa v tom nevyznam. Aj som myslela ze ked nebude chcet papat tak ho budem "klamat" chutou mliecka tak budem potom robit tak.

jankapiknova
11. aug 2009

ja davam do prikrmu UM a ty urcite mozes davat svoje,urobis len dobre 😉

gabrianka
11. aug 2009

andy mam na to svuj nazor a ten mi nikdo nevyvrati..kdyz posuzuju s okolim kdo co jak dela tak sem patrim 🙂

sophie1981
11. aug 2009

dm, mozes davat do prikrmov...ja mam problem odsat mleicko, tak pomali uz zacinam odsavat do zasoby a mrazim..... 😉

nikol, ty ako to robis, ze vsade stihas pisat..... 😀

gabrianka......si si ista ze pises spravne???

gabrianka
11. aug 2009

ano jsem nechte to tak me to stejne nikdo nevyvrati ja sebe sama znam to by byla ztrata casu jo a kdyz uz jsme u detailu tak uz to nedelam 😉

andy80
11. aug 2009

dm1: přesně tak, kup nemléčnou kaši a do toho dej svoje mlíčko, pokud ho máš dost a taky můžeš dát do zeleninových příkrmů. To se dokonce doporučuje, děti to lépe přijmou.

nikollette
11. aug 2009

Sophie lebo malý spí 😀 😀
Gabrianka sa asi pomýlila 😅

gabrianka
11. aug 2009

nikollette ja myslim ze jsem k tomu napsala dost tak rypani neni na miste..tak si o me rekni ze jsem blba ale uz to neres...nebo mas hadavou?kaslete na to fakt to nema cenu akorat by tu bylo zas to same co predtim..ty tve hlasky jsou na pocatku chteneho hadani zas tak blba nejsem ale ja te nastvu a hadat se nebudu 😝 😀

sophie1981
11. aug 2009

nikol...jaaaj..........ved jasne......ty si pre moju dceru to reedukacne..... 😀 😀 😀 😀

sophie1981
11. aug 2009

gabrianka....nooo, citala som ta v par temach.....a tiez si myslim, ze ty si extrem.... 😉

henri001
11. aug 2009

andy , na kasicky mas este tooolko casu , nekupuj ziadne , vystacis si z mlieckom min do 5 mesiaca 😉 a mliecko ako ti uz poradili vyuzijes neskor s prikrmami ...mozes si ho naskreckovat do mrazaku , vydrzi zmrazene aspon 2-3- mesiace 🙂
baby hlavne sa nepustajte do tych co sem nepatria, ved nemusime reagovat na vsetky prispevky 😅

gabrianka
11. aug 2009

to,jestli tu patrim anebo ne je hodne zkreslujici a individualni nazor vsech lidi ale i kdyby mi tady dvacet mamin reklo ze tu nepatrim nejake maminy tam venku ktere tu nejsou by jich treba dalsich tricet reklo ze ano a jinak henri ma pravdu,reagovat nemusite 😎

berenika39
11. aug 2009

ahoj,ta úvodní otázka-téma je hezky napsáno...super, v pár větách podstata toho, jak by to mělo fungovat. Určitě je škoda přehlížet to, co se ví narozdíl od minulých let, využívám taky informací, kterých je dneska všude dostatek. Přeberu si je, a čemu uvěřím, použiju. Ale jsem už starší osoba a první mimčo jsem měla PŘESNĚ před dvaceti lety, takže mám srovnání, jak se všechno mění a tím pádem dogmatické dodržování komplet všech doporučení a tabulek je nesmysl. Třeba mám schovanou knížku pana doktora Kocha, tam se psalo, jak moc je důležité dítě pořád někam posunovat, učit, cvičit s ním, tabulky v té knížce jsou neuvěřitelný....podle nich můj druhý syn je absolutně "out" 😀 😀 . Ted zase naopak se všechno nechává na dítěti - a toho třeba se držím.

Jinak uznávám klasika do roka nesolím, žádný cukr atd,ale že bych nedala ochutnat tvarohovýho Míšu nebo olíznout šlehačku z dortu, tak to klidně.
Nebo nemám moc ráda to striktní 5x maso,1x žloutek. To by mě čert vzal, tudy neeee...maso ano, ale přiměřeně, přiměřeně 😀
Takže tady zase tabulky ne...
Snad sem taky patřím 😉

Prosím, nenechte se vyprovokovat od gabrianky, tohle téma bude určo navštěvovaný.

gabrianka
11. aug 2009

neprovokuju jen konstatuju svuj nazor..od toho to forum tady je 😀

jevel
11. aug 2009

berenika - tvoj príspevok bol zaujímavý, hlavne to ohliadnutie sa do doby spred 20 rokov 😅 .
si mi pripomenula, nedávno som si v zdravotnej karte, keď som sa nudila v čakárni u doktora čítala, ako k nám chodila zdravotná sestra keď som bola bábatko. hlavne ma tam zarazilo, že medzi prvé príkrmy patrila šťava z pomaranča 😅 . Takže je to dnes o dosť rozdielne