Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

mukky
29. aug 2009

ahojte,no musim vas neskor docitat....

meleri
29. aug 2009

Bereniko, spíš mám strach že malý bude plakat nebo tak něco...🙂

jo přesvědčily jste mě...🙂)) určitě někam vyrazím, musím se mrknout co je v plánu v tom turisťáku a vyrazím..

Katkaalex,

to fakt nevím! někde jsem četla že od 8 měsíců se mají začínat dávat cereálie, ale my teprv začali ov. vločkama, rýží, a to furt mixuju, no měla bych už s tím mixováním asi brzy přestat co?

berenika39
29. aug 2009

meleri, tak jestli máš čas, dej si cvičný půlden... 😀 😀 😀 , jako trenink pro tátu a klid pro tebe 😀 😀

lamarika
29. aug 2009

ahoj, potřebuju se na něco zeptat, ale úplně to sem nepatří, tak snad nevadí. 😅 Můj malý se pořád přetáčí už asi měsíc na bok, teď už se mu to konečně daří úplně. 🙂 Jenže se pořád točí pouze na jeden a na ten druhý nemá vůbec snahu. Dělají to takhle všechny miminka? Je to v pořádku? Aji když leží na zádičkách a nebo když je na koníkovi, tak se točí dokola kolem svý osy pouze na pravou stranu. Lámu si s tím hlavu a mám strach aby se malý dobře vyvíjel. . . ☹

shaula
29. aug 2009

Lamarika - myslím, že ze začátku miminka preferují jednu stranu, ale nemělo by to tak zůstat - postupně by se měl začít otáčet i na druhou stranu. Jestli tě to trápí, zeptej se doktorky v poradně.

lamarika
29. aug 2009

chystám se na to, jdem tam příští týden, ale chtěla jsem se vás všech radši zeptat. Spousta z vás už má zkušenosti o kterých se mi ještě ani nesnilo, tak jsem doufala v ujištění, že to dělají i jiná miminka. Nervičky jsou prostě napochodu 😅

berenika39
29. aug 2009

...a nejdřív můžeš zkusit ho všude pokládat tak, aby ho to nutilo se otáčet na tu neoblíbenou stranu. často ho přenášet na různá místa, aby měl různý úhly pohledu na zajímavý věci - okno,máma 😀 😀 .

Když si sním hraješ, sedni si k němu na posteli nebo na zemi na tu neoblíbenou stranu, nalákej ho na nějakou atraktivní hračku, u nás na tyhle aktivity fungovala láhev s mlíčkem 😀 . Neboj, skoro jistě to chce jenom čas, je malý, času dost. A v poradně se pak na to můžeš zeptat.

lamarika
29. aug 2009

on nemá problém se třeba koukat na obě strany. Přijde mi, že při hraní žádnou nepreferuje. Střídáme strany jak jen to jde. Na koníkovi je strašně rád, takže ho tak dávám jak jen to jde. Zbožňuje když se může na koníkovi rozhlížet kolem sebe. Ale s tím přetáčením a otáčením to je pech, prostě pro něj existuje pouze pravá. 😠

berenika39
29. aug 2009

no lepší než levá 😀 😀 . prostě jen vydrž, vždyt je ještě malej, není kam spěchat, časem na to přijde i na druhou stranu.

meleri
30. aug 2009

Lamariko,

to je šikulka..🙂 neboj naučí se i na druhý bok, nic neuspěchej..měli jsme to stejné..asi dva měsíce se přetáčel jenom na jeden bok, a až pak na druhý.....on si na to přijde sám..

Jinak holky s tím odchodem z domova nevim nevim, včera sem se vrátila po cca dvou hoďkách a malý měl na líčku pořádnou modřinu...no moc se mi do toho fakt nechce ho tu nechávat s manželem , on je sice zlatý, ale není na to prostě zvyklý..

shaula
30. aug 2009

Meleri - my jsme kolikrát u dětí oba a stejně si udělají modřinu 😀 Nevím, ty znáš manžela lépe a víš, jestli se bude umět celodenně postarat, ale měla bys mu možná víc věřit a dát mu to najevo 😉 Však se taky musí naučit, nechceš celou péči nechat jenom na sobě, ne? 😎

meleri
30. aug 2009

jo já vím, sem taková nedůvěřivá od přírody...:( je fakt, že ono to s těma modřinama asi začne co...:( teda že to nebyla jeho první...ale přecejen mi přijde že je ještě maličký na modřiny, tak proto...když jsme spolu tak to víc nechávám na manželovi, prostě třeba si čtu a on je s ním ale fakt je něco jiného když člověk zmizí..ty už máš roční děti to už je asi zas trochu jinačí, no nevím...je to těžké! 🙂

lyongirl
30. aug 2009

meleri - ja som tiež deti skoro nikdy nenechala s malnželom samé, pri prvom som bola stršne bojazlivá, nespustila by som ho z očí ani na sekundu a teraz pri dvoch mi to prerastá tak cez hlavu, že keby som nekojila, tak ich hneď šupnem niekomu 😀 a vypadnem z domu, alebo napustím vaňu a zrelaxujem sa.

lamarika - malý sa mi tiež už dlho pretáča len do jednej strany a do druhej vôbec, dr. povedala, že to je ok, tak sa netrápim, nemám čas sa mu toľko venovať ☹ a ťahať ho aj do druhej strany...

meleri
30. aug 2009

Lyongirl,

jo je to určitě tím že mám teprve první dítě...🙂)) ale asi taky povahově...a jak se zvládá podruhé šestinedělí? je pravda že je to už lehčí?? ta únava, atd....🙂

barmborka
30. aug 2009

Meleri,neřekla bych,že je to šetinedělí lehčí,ale ani těžší,prostě jsem musela fungovat,i když je asi rozdíl mít už větší děti.Myslím si,že tvůj manžel si taky uvědomuje čím jste museli projít,než se malý narodil a určitě by nedělal nic co by mu mohlo nějak ublížit 🙂 A věř mi,že těch modřinek ještě bude malý se bude učit chodit,jezdit na kole,běhat........ Ty si klidně vyjeď nekam na výlet a manželovi s malým nech užívat si své ,,mužské záležitosti,,! 😀 😀

meleri
30. aug 2009

barmborko,
jo já teda nevím jestli to bylo tím že jsem ležela od 23tt až do konce v nemocnici, ale prostě když jsem se vrátila, tak jsem nemohla ani chodit, musela sem se znova "naučit" chodit, ohýbat se, sedat si, atd..a vůbec jsem ani nemohla vařit, ani se pomalu česat, bylo to strašný..v noci sem spala jak mrtvola, manžel musel přebalovat, dávat odsáté, uspávat, já sem byla nepoužitelná...a nedokážu si to představit s druhým nebo panebože třetím dítětem.. ☹ ale ty děti chci! 🙂
no holky hlodáte mě, hlodáte, asi někam vyjedu..zvlášt na podzim je fakt pěkně... 😵

meleri
30. aug 2009

jak ste to měly v šestinedělí? např. kámoška úplně POHODA. tak furt přemýšlím jestli to bylo tím ležením v nemocnici nebo tím šestinedělím....

lamarika
30. aug 2009

děkuju za uklidnění 😉 Už je mi trochu líp 🙂

My měli šestinedělí celkem dobrý, sice nám trvalo trochu dýl než jsme se zžili a pár probrečených nocí bylo (myslela jsem si, že jsem neschopná, protože malej plakal a já ho neuměla utišit), ale myslím si že to nebyla žádná katastrofa. Táta nám nepomáhal, jelikož pracuje v zahraničí, taže jsme skoro pořád sami. 😖

balance
30. aug 2009

Dnesna noc bola teda ukazkova,oblozila som ho vankusom, aby sa mi neprevracal na brusko a bez pohnutia spal do pol stvrtej rana a to ma vo zvyku sa budit dvakrat v noci na papanie.... takze drzte palce, aby to vyslo aj tuto noc....

mama.wolfka
30. aug 2009

lyongirl - logicky by som si myslela, že peržlenovú vňať možno použiť do príkrmu odkedy aj petržlen, ale niekde som čítala, že až po roku a že vraj aj petržlen sa zaraďuje medzi možné alergény 😕
môj malý papal petržlen ako jednu z prvých zelenín, ale vňať som použila až neskôr (asi 8-10 m.) a aj to na maslový chlebík, nech nie je taký prázdny 😀
myslím, že keď nemá baby predispozície na alergiu, že by mohlo mať v príkrme občas aj trochu vňate 🙂

mama.wolfka
30. aug 2009

meleri - určite choď 😉 !!!
mne keby dal manžel takú možnosť, že bude s malým celý deň a ja môžem ísť na túru, tak mu ruky, nohy pobozkám a utekám 😀 😀 😀
ale nie, vážne, určite by si mala využiť takúto možnosť, každá z nás má toho všetkého určite občas dosť a takúto možnosť by len uvítala ... ty ju máš, tak neváhaj ... ale určite si predtým urob v sebe poriadok a prehodnoť svoje pocity a to všetko okolo, lebo inak nebudeš mať z výletu žiadnu radosť a minie sa to účinkom 🙂 musíš sama sebe vysvetliť, že si to zaslúžiš a že chlapom bude spolu dobre 🙂

... a tak na okraj závidím ti 😀 😀 😀

mama.wolfka
30. aug 2009

mukky - odpovedám neskoro, ale predsa ... pc sa servisoval, teda servisoval sa od piatku, ale cez víkend nemohol pokračovať, tak ho mám späť a v pondelok zasa ... dobrá organizácia 😀 😀 😀

mama.wolfka
30. aug 2009

katkaalex - aj nám doki povedala, že radšej biele pečivo ako celozrnné kvôli tomu, že tak veľa vlákniny ešte nevie spracovať ... ale to bolo keď začínal papať lepok (teda po ukonč. 7.m.) ... dávam malému občas grahamový rohlík (aj skôr ako v roku), lebo sa mi zdá, že sa mu lepšie odkusuje ako biely 🙂
podľa mňa tú trochu čo zjedia také malé deti z pečiva im neublíži
skôr by som sa obávala semiačok v celozrnnom pečive - kvôli vdýchnutiu
a sójové pečivo nedávam - kvôli sóji

meleri
30. aug 2009

mamawoflka,

no on má manžel taky svoje mouchy jako každý ale je fakt že je hodný. děkuju ti! tak doufám že si ten výlet užiju..

Lamariko,

to jsi moc dobrá, že jsi to zvládla! já bych se asi sesypala....můj Sam usíná skoro vždycky jenom s manželem, je to těžké no.

jinak jak píšete o pečivu, tak jsme dneska dali poprvé trochu chleba, ale moc nadšeně se netvářil..🙂) u malého furt vede banán a piškot...🙂)

mama.wolfka
30. aug 2009

🙂 tak som dočítala, popísala a idem zasa het 😀 ... teda pracovať 😒

deina
31. aug 2009

Ja som davala vacsinou grahamove pecivo, aj celozrnne, biele pomenej. Nezjedol toho az tak vela aby mu to uskodilo, si myslim. Zase napr v Mama a ja hovoria o tmavom pecive, ze davat to, v Dietati o bielom (alebo je to naopak?), tak si vyberte - podla mna po troske mozu deti z oboch.

Sestonedelie? U nas nic moc... zapasila som so zapalom pluc. 😝 Ale teraz to uz dufam bude lepsie, aj ked teda tu budem mat dvoch krpcov.

garfie
31. aug 2009

meleri: vždyť manžel už péči tak krásně zvládl v šestinedělí...já bych se toho nebála. Poprvé jsem byla pryč, když měla malá asi pět a půl měsíce-na srazu ze základky-od jedné odpo asi do půlnoci-byly jsme tam tři čerstvé maminky (a co hodinu telefonovaly domů 😀 ale všichni chlapi-a to jsou úplně jiné typy-to zvládli na jedničku!!!
lamarika: malá se přetáčela na jednu stranu snad čtyři měsíce! Dokonce už uměla lozit po čtyřech, ale točila se jen na jednu stranu-a na záda to nezvládla vůbec-a dohnala to, neboj.

meleri
31. aug 2009

deina,

zápal plic, jejda, tak to muselo být fakt náročné!

Garfie,

jo...🙂 mě přišlo že jak byl novorozenec, tak to bylo takové v něčem jednodušší no neumím to popsat...🙂 ale je fakt že mu musím zase začít víc věřit..
mě trochu štve že je na něho dost přísnej někdy..jako že zahřmí nelez tam..sice on to chápe že tam nemá lézt, ale zase neví proč, že..jak mu to vysvětlit že je něco nebezpečné...

anta
31. aug 2009

🙂 Ahoj holčiny, toto téma se mi líbí, je fakt, že ze začátku jsem pořád koukala do tabulek, jestli malý není moc malý či velký, tlustý, tenký, docela mě to až deprimovalo 😀 😀 . Pak postupem času jsem se na to vyprdla a začala se řídit prakticky svou intuicí, je fakt, že když mě něco zajímá, přečtu si nějaké články a pak zjistím, že se vlastně chovám naprosto dobře a přirozeně, i to, že se třeba chovám špatně, ale z toho si beru jen ponaučení 🙂 . Čtu i některé články jen z toho důvodu, abych věděla, co mě případně čeká, abych se něčeho třeba zbytečně nezalekla. Např. vím, že dítě by se dejme tomu mělo začít učit na nočník (nevím pořádně kdy 😀 ), ale mně jde hlavně o to, že se na to musím cítit já, že už je na čase něco malého zase učit, já k tomu musím dospět a ne, že to za mě rozhodne nějaký stres vyčtený z knih, rozumíte mi? 😉

garfie
31. aug 2009

meleri: vím co myslíš, taky mám pocit, že to bylo snažší-vždyť to mimi jen spalo a jedlo 🙂
jinak s tím přístupem asi bojujeme všechny....taky si musím často opakovat, že je otec a má na dítě stejný nárok jako já...a že nemám patent ma rozum a na výchovu.
No-prostě to neřeš, hoď dítě na krk tatínkovi, obuj pohorky a hurá....
😉