Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

lyongirl
31. aug 2009

ahojte, tak idem pekne po rade... 😉
Po prvom pôrode som bola totálne OK, mohla som sedieť, pôrod bol super, malý sa narodil predčasne, tak mal len 1850g a išlo to veľmi rýchlo. Domov z nemocky sme išli po mesiaci, ale ja som medzitým bola doma pár dní a síce som tiež každú chvíľku odsávala mlieko, ale nejako to išlo samé. Bola som šťastná, že mám vytúžené bábatko doma a hlavne, že je zdravé napriek predčasnému narodeniu. Takže šestonedelie bolo úplne pohodové, akoby ani nebolo 😀
Druhý pôrod bol strašidelný, pomalý a vyčerpávajúci, ešte na druhý deň som sa ledva osprchovala. Tým pádom bolo celé šestonedelie horšie a vyčerpávajúce, aj napriek tomu, že mlieko som nemusela odsávať, ale mala som doma zrazu 2 deti, najprv prebaliť 1, potom 2, potom nakojiť 1, 2hému spraviť raňajky, no bolo som KO. Aj som sa horšie hojila, napriek tomu, že som nebola nastrihnutá. Pri prvom som mala nástrih a nebolelo ma to ani zďaleka tak, ako po druhom pôrode 😕

Povahou som tiež taká, že nikdy nikomu svoje dieťa, ale nakoľko už ich mám dve, naučila som sa upúšťať od niektorých vecí a zostali dôležitejšie iné. Lebo aj ja potrebujem vypnúť a nie je kedy, snáď čoskoro bude.
Tento víkend spal Alex 1x u mojich rodičov, takže som sa prekonala, teda ak nerátam tie noci a dni, čo som ležala v nemocke/dokopy 5 týždňov/

S tou vňaťou teda ešte počkám, ešte sa nehrnem ani na petržlen, lebo aj ja som čítala, že je alergén, nie silný, ale ja petržlen tiež nelúbim, tak ma moc neoslovil ani pri podávaní deťom.

deina
31. aug 2009

Nemylite si petrzlen s pastrnakom? Alebo s niecim podobnym... viem, ze jedno je alergen, ale nie petrzlen, ten sa tusim kludne moze davat od 7. mesiaca (kuk napr tabulku na kojeni.net).

lyongirl
31. aug 2009

ja ho mám tiež písaný od 7 mesiacov...
veľký alergén je zeler a paštrnák neviem, to nekupujem, v podstate nekupujem ani zeler a petržlen minimálne, len do kur. polievky a potom ho vyhodím.

atrami
31. aug 2009

petržlen sa može dávať. Viem, že alergén je celer, ale neviem ako sa naň alergia prejavuje. Dávala som ho len raz do sviečkovej, ale nič som na malom nebadala 😉

blandik
31. aug 2009

Ahojte, petržel je docela silný alergen! Nevím od kdy se má dávat, ale do 1 roka určitě ne - je to jako celer, cibule...Pastinák se může dávat brzy - je jako mrkev. Máme doma dítko s atopickým ekzémem, je mu 11M a pastiňák jsem začala v pohodě dávat. Ale jak koukám, tak máte docela velká dítka. Tak raději koukněte na net, od kdy tu petržel. Tím pastinákem jsem si jistá.

atrami
31. aug 2009

blandík,máš pravdu.

shaula
31. aug 2009

Petržel se podle www.kojeni.net může dávat od 7 měsíců. Já ji začala dávat někdy mezi 7. a 8. měsícem a klukům rázem začalo chutnat více, ona krásně ta jídla ovoní a ochutí.

meleri
31. aug 2009

Garfie,

já si někdy říkám co mi na tom přišlo nazačátku tak těžké, vždy to byla fakt pohoda! jak to píšeš, jenom spal a jedl a vzhůru byl chvilku přečetla se pohádka a spal dál...

Lyongirl,

já mám syna taky předčasně narozeného, v 35 tt. naštěstí neměl taky žádné problémy, kromě té žloutenky a tak jsme šli za 10 dní domů...jak to tak čtu, tak ste to všechny měly celkem fajn to šestinedělí..no asi to bylo fakt tím 3 měsíčním pobytem v nemocnici, navíc sem ty tři měsíce furt krvácela, tak asi tím to bude...

no už se moc těším na další těhotenství, jenom doufám že si to užiju..

mamka mi taky říká pořád, musíš ty 3 roky obětovat, že ona by nikdy malé dítě chlapovi nenechala... ☹ je to těžké no..přijde mi že všechny názory jsou správné jen si vybrat někdy je těžké...ale jak píše Ronie je třeba tomu chlapovi důvěřovat....

jinak já jsem dala párkrát celer, ale malý kousek, a i petrželovou nať právě se všude píše různě...tak nevím no...

deina
3. sep 2009

No ved, vsade pise rozne, niekde, ze petrzlen ano, niekde, ze nie... takze je to zase na nas, ako sa rozhodneme. 😉 Ja som petrzlen davala, maly ho ma velmi rad (nechapem, co mu na nom chuti 😝 ).

Jej, Meleri a uz by si chcela aj druhe babo? To by ste mali dost maly vekovy rozdiel, nebojis sa toho? Sice my nejaky velky rozdiel tiez mat nebudeme, ale podarilo sa, zozaciatku som teda bola dost vyplasena, ze co bude... nastastie tych 9 mesiacov je dost na to, aby sme si zvykli, uz sa tesim. 🙂

lyongirl
3. sep 2009

deina - aj nám sa podarilo a vyplašená som bola poriadne 😀 . Potom som sa začala neskutočne tešiť. Zaberák je prvé 3 mesiace po pôrode a teraz ako začínam variť aj drobcovi, ale dá sa to zvládať. Pozerám, že ty budeš mať menší rozdiel medzi drobcami ako ja, tak to bude o niečo ťažšie, ale zvládneš to určite 😉
Nie je to ružové, hlavne ak musím staršieho stále okrikovať nech je ticho, lebo mladší spí, ale tak to bohužial je ☹ . Ak by som si mohla vybrať, samozrejme dám prednosť vačšiemu vekovému rozdielu, nech je starší syn chápavejší, lebo zatiaľ je také malé neposlušné nechápavé deculo a robí stále napriek a smeje sa tomu...

deina
3. sep 2009

Ja som chcela mensi vekovy rozdiel, ale mensi pre mna znamena medzi 2-3 rokmi, nie 22 mesiacov. 😅 Nevadi, starsi je zlaticko, take dobre dietatko, takze verim, ze to spolu traja zvladneme. Len keby nam krpec povedal, ako sa chce volat, lebo ma nic nenapada (mam v pase Dusana, ale ten vobec nie je isty).

blandik
3. sep 2009

Já bych třeba chtěla menší rozdíl mezi dětmi, aby si spolu rozuměly co nejvíce a mohly si spolu hodně vyhrát. Tedy rozdíl max do dvou let, nejlépe asi rok a půl, ale to už se mi nepodaří /ten rok a půl, tak snad do dvou let:o). JInak musí to být první rok záhul, ale určitě se to dá zvládnout a pak si ty děti i spolu vyhrají a není problém je dát do jednoho pokojíčku.

lyongirl
3. sep 2009

aj my sme mali problém s menom, v pase som ho menila X krát a nakoniec je po tatinovi..., nevedeli sme sa nejako dohodnúť a tata nemohol byť pri pôrode, tak som mu spravila prekvapko 😀

meleri
3. sep 2009

Deino,

my nemáme na výběr..u nás to přirozeně nejde, takže když ted začnem je možná že tu bude to druhé dítě třeba za 2 roky... ☹ teda doufám že ne...chtěla bych aby ty děti mohli prožívat společně hru a tak a ne že jeden bude o 10 roků starší..právě náš malý je celkem pohodář tak si říkám že to půjde...

lyongirl
3. sep 2009

ja chcem iba dodať, že je to makačka, ale ako vidíte som tu 😉 , takže nie je to také hrozné... 😀

meleri
3. sep 2009

Lyongirl.. 😵 dík! já se strašně těším, jen doufám že z toho nezblbnu!

meleri
3. sep 2009

akorát mám trochu strach jestli starší nebude žárlit nebo nebude ubližovat nějak..asi se to musí furt hlídat co...

shaula
3. sep 2009

No to já bych spíš měla strach v době těhotenství - zrovna když bych se měla trochu šetřit, tak budu muset hlídat sotva chodící dítě, neustále ho zvedat, chytat, atd. atd. Mně připadá ideální věkový rozdíl 2,5 - 3 roky.

lyongirl
3. sep 2009

malý nežiarli, zatiaľ, ublížil, ale nevedome a ideálny rozdiel je fakt približne taký, ako píše shaula 😉

lyongirl
3. sep 2009

no a hodily by sa mi lepšie nervy, tie mám slabé ☹ a vybuchnem a nadávam za blbosti...

meleri
3. sep 2009

Shaulo,
já mám taky strach z těhotenství, zvlášt proto že poprvé jsem měla fakt dost špatné těhotenství..jenže my budem vůbec rádi když to napodruhé vyjde.

lyongirl,

tak to je zlatíčko když nežárlí...já ztrácím nervy s manželem občas, a někdy mě to i mrzí..že měl těžký den třeba a já ho sprdnu za nějakou blbost...ale někdy to člověku leze na mozek..

jankapiknova
3. sep 2009

ahojte. Ked pisete tie rozdieli,ja by som chcela mat rozdiel aj 4-5 rokov. Chcela by som si najskor užit jedno a potom s kludom druhe,teda ak sa to aj da s kludom 😀 . Ale myslim si ze ci maly rozdiel ci velky, kazdy ma svoje vyhody aj nevyhody 😉

lyongirl
3. sep 2009

janka, presne tak som zmýšlala aj ja, najprv užiť jedno, potom druhé, to bol môj sen, ale človek mieni, Pán Boh mení a som aj rada, že to takto dopadlo a nemenila by som 😀
Budú si lepšie rozumieť a zahrajú sa spolu...síce niekedy je to teraz o hubu, ale potom budem mať neskôr oddych, ak nebude ešte tretie, ktoré by som chcela - možno...

sisi.v
3. sep 2009

já bych taky ráda tak 4 roky, dřív se na to psychicky ani fyzicky necítím. nejhorší mi přišlo období od 1 - 1,5 roku, to si neumím představit, že bych byla těhu nebo měla ještě jedno mimi. my měli s bráchou mezi sebou 1,5 roku, ale nikdy jsme si spolu moc nehráli, to je asi hodně individuální. naopak manžel je ze 4 dětí nejmladší a nejlíp si rozumí s nejstarší ségrou (rozdíl 11 let). ale přesně, oboje má svoje výhody i nevýhody.

barmborka
3. sep 2009

Meleri držím palce ať se zadaří co nejdříve 🙂

deina
4. sep 2009

To je pravda, kazdy vekovy rozdiel ma nejake vyhody a nevyhody. Ja mam so sestrou takmer 3 roky rozdiel a bolo to super, velmi sme si rozumeli a aj teraz si rozumieme. 🙂 Tak dufam, ze moji chalani budu na tom podobne, aj ked mozno rivalita bude vacsia, kedze je ten rozdiel mensi a este su to aj chalani.

meleri
4. sep 2009

já mám s bratrem 7 let rozdíl a fakt na hov..o..

barmborko dík! jizva se mi ted pěkně hojí po císaři tak snad to bude ok..

Deino, jo..asi jsou kluci víc nezbedníci..no nechám se překvapit..nedávno jsem viděla dvě malé děti, holku a kluka, a ta holka tak hezky objímala toho chlapečka, a pak se drželi za ruce....no přecejen bych si možná přála holčičku, ale druhý kluk by byl taky super! 🙂

vikina74
autor
6. sep 2009

Ja mam taku skusenost, ze vekovy rozdiel 2,5-3 roky je casto kriticky - starsie dieta je v obdobi vzdoru a tazko sa vyrovnava so surodencom. My sme chceli rozdiel minimalne 4 roky, nakoniec je to 6 rokov a je to fajn. Sice malicky uz nebude partner na hranie, ale starsi sa k nemu sprava krasne, pomaha a ochranuje ho. Takisto mam pocit, ze tym, ze je starsi uz dost samostatny, mam viac casu na malickeho, mozem sa mu venovat takmer tak ako jeho bratovi ked bol babatko. Keby som mala obe deti do 3 rokov, ze to starsie este nie je v skolke, pripadne mi, ze by som sa hlavne tomu mladsiemu nemohla tolko venovat.

deina
7. sep 2009

Ja som mala vzdy v hlave vekovy rozdiel medzi mnou a sestrou, ze ake to bolo super (necele 3 roky), vzdy sme si dobre rozumeli, vedeli sme sa samozrejme aj riadne pohadat a pobit, ale mama tvrdi, ze som vobec neziarlila, ze som ju mala velmi rada. Mozno aj preto som chcela radsej mensi vekovy rozdiel, kedze v mojom okoli je to vacsinou tak, ze ked je mensi, tie deti si viac rozumeju a ked je vacsi, uz si nie su take blizke. Ale kebyze je to naopak okolo mna, tak asi by som si myslela, ze je lepsi vacsi vekovy rozdiel... 🙂

Poradte, ako rychlo preliecit nadchu? Misulo mi je od vcera soplavy, nic vazne, len take priesvitne, tekute, nic zelene, ale aj tak... ideme v piatok prec na vikend, rada by som, aby mu dovtedy bolo lepsie, aj ked asi to tak rychlo nepojde. Dopujem ho C vitaminom (Cebion), cajmi (aj ked tie velmi nechce, je zvyknuty pit len vodu), snazim sa, aby vela oddychoval, zvlhcujem mu nostek... viac asi sa ani neda alebo mate nejaky dobry tip?

maatkka
7. sep 2009

Baby ja mam dve sestry - jedna je mladsia o necele dva roky a druha starsia o sedem rokov a s obidvoma som mala mam a som si ista ze vzdy budem mat kraaasny vzah. Nezalezi na tom aky je vekovy rozdiel ale aku ma dieta povahu si myslim. Niektore deti primu surodenca super v akomkolvek veku a ine budu v akomkolvek veku ziarlit 😉 Skor ide o to ako to vyhovuje rodicom 🙂